Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2009
    Μηνύματα
    3

    Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Καταρχήν,καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την όμορφη παρέα σας.

    Παρακολουθούσα καιρό το φόρουμ και τώρα που ήρθε η ώρα να κάνω ένα βήμα παραπέρα με τις μοτοσυκλετιστικές μου εμπειρίες πήρα την απόφαση να ποστάρω(και να κάνω και λογαριασμό γιατί δεν είχα) σε αναζήτηση βοήθειας.Έχω δει πολλές ωραίες συζητήσεις εδώ μέσα και πάντα τα ταξιδιωτικά με τράβαγαν παραπάνω οπότε...

    Θα σας βάλω κατευθείαν στο θέμα και στο πρόβλημα...
    Οδηγάω μοτοσυκλέτα πολλά χρόνια τώρα,αν και μόλις 23.Ξεκίνησα και εγώ με παπάκια για να πάρω κάποια στιγμή ένα DT200 και τώρα ένα TW125 προς όφελος χριστικότητας και κατανάλωσης.
    Το TW σίγουρα δεν ικανοποιεί σε οτιδίποτε πέρα από το να με πηγαίνει μέχρι την δουλειά μου χωρίς προβλήματα και οικονομικά.Το Dt από την άλλη το λάτρευα γιατί με πήγαινε όπου ήθελα.Η κατανάλωση και η αυτονομία όμως ήταν μαρτύριο.Όπως και η σέλα σε ταξίδι μεγαλύτερο των 60 χιλιομέτρων καθώς έχω ήδη πρόβλημα στη μέση...
    Άρα ψάχνω,
    1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
    2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...
    3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
    4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
    5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
    6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
    7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
    8.Με δυνατότητα μεταπώλησης.

    Δύσκολη επιλογή και για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας...
    Μερικές ακόμη πληροφορίες για εμένα,
    Οδηγάω συνήθως σε όχι υψηλές ταχύτητες (140 σπάνια θα πάω),χαίρομαι τις στροφές οπότε θέλω καλή συμπεριφορά εκεί(αν και το Dt καλά με έβαζε σε στροφιλίκι),θέλω να παρεκλείνω αβασάνιστα από την πορεία μου καθώς πάνω από όλα χαίρομαι τις εκτός δρόμου διαδρομές που δεν ξέρεις που σε βγάζουν και επίσης παίρνω πολύ συχνά 2ο άτομο μαζί μου στα ταξίδια και ακριβώς επειδή δεν ξέρω πότε θα σταματάω την οδήγηση θέλω μια μηχανή με σέλα που θα σέβεται το πρόβλημα στη μέση μου.Τέλος,η κατανάλωση του δίχρονου μου φαίνετε υπερβολική για τις οικονομικές δυνατότητες μου(9-10 λίτρα τα 100 χιλ.),κάτι σε 6-7 από μια μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτα μου φαίνεται λογική κατανάλωση.
    Αισθητικά μου αρέσει πολύ το TDM900,αλλά τα χαλάμε στο εκτός δρόμου θέμα και στα λεφτά για την απόκτηση ενός.Ίσως αργότερα το ξανασκεφτώ,θέλω όμως να χαρώ λίγο ακόμα χώμα και λάσπη.
    V-Strom,ούτε εγώ θέλω.Έχει καταντήσει βαρετό πια να το βλέπω παντού και δεν μου αρέσει και αισθητικά.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας...και ελπίζω να καταλήξω κάπου...

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    aprilia 650 trial...

    TA ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ.

  3. #3
    Τώρα βέβαια δεν είμαι και αντικειμενικός, αλλά να σου προτείνω το BMW F650 GS Dakar?

    Είναι μια χαρά για μέσα σε πόλη,
    οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης και συντήρησης (μονοκύλινδρο),
    καλό για ταξιδάκια με τα χιλιόμετρα που θέλεις να πηγαίνεις (μονοκύλινδρο μεν αλλά πραγματικά χωρίς κραδασμούς),
    φορτώνεται τούμπανο,
    η σέλα του σε θέμα άνεσης είναι πραγματικά από τις λίγες,
    με 21'' μπροστινό τροχό και γενικά στήσιμο που κάνει πολύ άνετες χωμάτινες διαδρομές (βέβαια για τα κυβικά και το βάρος του),

    και στην τιμή που θέλεις (4000?) θα βρεις περίπου ένα μοντέλο 2004.

  4. #4
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
    Τώρα βέβαια δεν είμαι και αντικειμενικός, αλλά να σου προτείνω το BMW F650 GS Dakar?



    Δες αυτό:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=82900

    Σε σούπερ τιμή και αναβαθμισμένο. Είχα ενα ίδιο και μετα χαράς θα το ξανάπαιρνα.


  5. #5
    Για τις προυποθέσεις που έθεσες, η Dakar που σου πρότειναν τα παιδιά είναι μανούλα.

    Εγώ σου προτείνω και την Yamaha XT660R, καθότιν κάτοχος, που πιστεύω θα σε βολέψει πάρα πολύ για αυτά που ζητάς. Και στα χρήματα που την ψάχνεις.

    Καλή επιλογή.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6
    Καλως όρισες πρώτα από όλα

    χρήματα που μπορείς να διαθέσεις πες για να ξέρουμε τι να σου προτείνουμε?

    καινούργιο ή μεταχειρισμένο επίσης δε λες αν ψάχνεις?

  7. #7

    Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
    7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...

  8. #8

    Re: Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
    νταξει η γκαβωμάρα μου δεν έχει όρια, τι σκατά διάβασα

  9. #9
    Bmw 650 GS μεταχειρισμένο δαγκωτό εφόσον δεν σ'αρέσει το v-strom θα σου πρότεινα και εγώ

  10. #10

    Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
    1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
    2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...
    3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
    4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
    5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
    6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
    7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
    8.Με δυνατότητα μεταπώλησης.

    Δύσκολη επιλογή και για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας...
    με τα κριτήρια που θέτεις, η επιλογή δεν είναι καθόλου δύσκολη

    τα 3 και 4 ορίζουν ξεκάθαρα ον-οφφ
    το 6 το καλύπτουν όλα απο 600 κ.εκ. και πάνω

    το 7 και το 8 σε στέλνουν σε ΧΤ, Τransalp, bmw 650gs και βεστρωμ αλλά αυτό δεν το θες λες...

    οπότε έχεις 3 επιλογές, δες τι σου αρέσει πιο πολύ ή πιο σε βολεύει (αν μπορείς να βρείς απο γνωστούς να κάτσεις πάνω, να κάνεις μια βόλτα) και πάρε το

    edit: και επειδή θες ταξίδι άρα άνεση, βγάζεις το XT και σου μένει να διαλέξεις ανάμεσα σε τρανσαλπ και 650gs, που και τα δυο έχουν πολύ άνετες σέλες και ταξιδεύουν ήρεμα ...

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23

    Άρα ψάχνω,
    1.Κάτι μεγάλου σχετικά πάντα κυβισμού ώστε να μην με κουράζει σε μεγάλες αποστάσεις,τουλάχιστον 600 κυβικά θα έλεγα εγώ για να μην το βαρεθώ κιόλας.
    2.Οικονομικό σε κατανάλωση καυσίμου και με καλή αυτονομία γιατί αν βρώ δρόμο που γουστάρω δεν σταματάω να πηγαίνω μέχρι να φτάσω σε αδιέξοδο...
    3.Με εκτός δρόμου δυνατότητες.
    4.Με άνετη σέλα και όρθια θέση οδήγησης.
    5.Αξιόπιστο πάνω από όλα και κατα προτίμιση κάποιο Yamaha ή Honda,ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
    6.Με δύναμη ικανή να τραβάει δύο άτομα και μπαγκάζια ταξιδιού και να μπορώ να πάω και με 110-120 χωρίς να πρέπει το μηχανάκι να είναι στους κόφτες.
    7.Με τιμή το πολύ στα 4000 και πάλι αυστηρά...
    8.Με δυνατότητα μεταπώλησης...
    Γειά σου Θάνο και καλώς όρισες στην υπέροχη παρέα...

    Ως προς το ερώτημά σου έχω να κάνω μιά-δυό παρατηρήσεις.
    -μέγάλου κυβισμού δεν θεωρούνται τα εξακοσάρια.
    -οι παραπάνω απαιτήσεις σου δεν πολυσυνάδουν με τον αρχικό τίτλο (και ίσως το κυριότερο χαρ/κό για σένα...?)
    - οι παραπάνω απαιτήσεις σου αλληλοσυγκρούονται.
    -ταξιδιάρικη μηχανή -κατά βάση- δεν έχει όρθια θέση οδήγησης.
    -με 110 και 120 δεν κάνεις ταξίδι. Τουλάχιστον μακρυνό. Το μηχανάκι πάει αλλά θα γκρινιάξει πρώτα η μέση σου και η συνεπιβάτις σου. + ότι με αυτές τις ταχύτητες κινδυνεύεις να σε πατήσουν.
    -μηχανάκι με χαρ/κά προσανατολισμένα σε άνετο και γρήγορο ταξίδι δεν μπορούν να έχουν και δυνατότητες εκτός δρόμου.
    -το χρηματικό όριο που θέτεις γι αυτά που ζητάς, είναι μάλλον αστείο.

    καλό ψάξιμο κ καλές αγορές...

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Καλως ορισες και απο μενα
    το bmw ειναι μια χαρα οπως προειπαν τα παιδια, ακομα μπορεις να κοιταξεις και τα τρανσαλπ(600 και 650)... Εμενα δεν μου αρεσει σαν μηχανη αλλα σιγουρα καλυπτει ολες τις απαιτησεις που προανεφερες και οικονομικα σιγουρα θα ειναι στα μετρα σου και ισως και με αρκετα αξεσουαρ...το Αprilia δεν το ξερω καλα, ενω σιγουρα αν το κατεχεις μπορεις να ψαξεις και για παλιοτερα μοντελα οπως tenere k super tenere, afrika, dominator, kle...
    Τελος αν προτιμας λιγο χωματακι παραπανω ενα adv 640 θα ηταν οτι επρεπε αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο που ψαχνεις...
    καλες αγορες και καλους δρομους
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    ΣΤα 4000 θα βρεις BMW οπως ειπαν τα παιδια (SUPER ΠΡΟΤΑΣΗ) AFRICA 750 , SUZUKI Freewind 650, KAWASAKI KLR 650 , ΑΝ θες κοιτα και κανα παλιο Tiger
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #14
    BNW το Dakar ή το GS το 650. Αλλιώς αν σου σκάσει κανά Αφρικόνι σε καλή κατάσταση ντου και άρπαξε το. Τώρα τα υπόλοιπα που αναφέρονται προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν. BMW πάντως θα πρότεινα γιατί άραγε;
    Δεν είμαστε Ζουλού, δεν είμαστε Παπούα.....είμαστε η άγρια φυλή των Lilipoua!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2009
    Μηνύματα
    3

    Re: Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    -το χρηματικό όριο που θέτεις γι αυτά που ζητάς, είναι μάλλον αστείο.
    Τpap,γι'αυτό και έχω πρόβλημα να σκεφτώ από μόνος μου κάτι που θα με καλύπτει.Το ξέρω πως τα χρήματα είναι σχετικά λίγα και θα πρέπει να κάνω υποχωρήσεις,απλά κάνω μια τελευταία προσπάθεια μπας και υπάρχει κάτι που μου έχει ξεφύγει...Έχω κάνει ταξίδι με μοτοσυκλέτα όρθιας θέσης οδήγησης(Dt)και με τα χιλιόμετρα που έγραψα και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν δεν έπρεπε να σταματάω κάθε τόσο να κρυώσει,να ζεσταθώ ή να ξεπιαστεί ο κώλος μου.Τα GS,Dakar και Tenere δηλαδή δεν έχουν όρθια θέση οδήγησης και θεωρούντε και ταξιδιάρικα ?
    QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    -καλό ψάξιμο κ καλές αγορές...
    Ευχαριστώ πολύ.

    Τώρα,το BMW είναι όντως μια καλή επιλογή,το Africa θα μου άρεσε επίσης αν και ίσως ο όγκος του να είναι ένα μικρό πρόβλημα στα δύσκολα...Το Tenere πιστεύω είναι πιο κοντά από όλα αλλά αξίζει να πας σε κάτι τόσο παλιό σαν μοντέλο?Δεν ξέρω ρε παιδιά...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας
    από kostatsio στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2012, 17:28
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2009, 15:47
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 10:44
  4. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 01:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF