Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26

    Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος με τις μηχανές γενικότερα, είχα ασχοληθεί με το "σπορ" 2-3 χρόνια πριν, αλλά δεν έκατσε για διάφορους λόγους, αλλά τώρα έχω αρχίσει και το σκέφτομαι λίγο πιο σοβαρά..

    είμαι 24 χρ. και 1.75 και από εμπειρία με μηχανές, μόνο καμιά δεκαριά βόλτες με scooter και παπιά..τίποτα δλδ..οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 5 χρόνια..

    με μια πρώτη ματιά(σε τιμές και χαρακτηριστικά), ξεχώρισα το hornet 600 το οποίο το έχει και ένας γνωστός μου..(πρώτη του μηχανή..)..πιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για μοντέλο 2003 και μετά, γιατί μου αρέσει και περισσότερο αισθητικά από τα προηγούμενα..αλλά δεν θέλω να δώσω αρκετά λεφτά, γιατί

    1)δεν θέλω να "κλαίω" $$$ σε ενδεχόμενη πτώση,

    2) δεν ξέρω αν τελικά θα την κρατήσω, γιατί είμαι λίγο επιφυλακτικός με το γενικότερο θέμα της μηχανής και άπειρος, όπως προείπα..

    Το budget μου είναι 3000-3500 για την μηχανή, και σκεφτομαι και 500-600 για κράνος, μπουφάν, γάντια.Είναι εφικτό, ή πρέπει να κοιτάξω για άλλη? Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το hornet πολύ και αν έβρισκα κάτι καλό και σίγουρο, θα πήγαινα και για παλαιότερο μοντέλο..

    Σε ενδεχόμενη αγορά μεταχειρισμένου, πόσο είναι το προστιθέμενο κόστος(τέλη μεταφοράς ή άλλοι φόροι..) και πόσο στοιχίζει μία ετήσια ασφάλεια για τόσα κυβικά? γενικότερα, δεν ξέρω τι ισχύει με το θέμα "αγορά μεταχειρισμένης μηχανής" και θα ήθελα τα φώτα κάποιου που είναι πιο έμπειρου από εμένα..

    ευχαριστώ

  2. #2

    Talking

    Φιλε Παναγιωτη αλλοι φοροι που αναφέρεις δεν υπαρχουν για μηχανη (δεν θα χρειαστεί να κανεις φορολογικη δηλωση απλα και μονο επειδη εχεις μηχανακι σε αντιθεση με τα αυτοκινητα).
    Το μονο που θα χρεωθεις ειναι το κοστος μεταβίβασης το οποιο δεν ειναι πολυ αποσο ξερω (δεν θυμαμαι νουμερο...).
    Για ασφάλειες τώρα υπαρχουν πολλες και διαφορες (Ρωτα εδώ για αρχη www.sinco.gr)
    Για τελη κυκλοφοριας
    * Από 301 έως 785 κυβικά: 46 ευρώ
    Τωρα για το κατα ποσο ειναι εφικτό αν εχεις 3500 στο χερι κιολλας βρισκεις πιστευω πολυ ανετα.

    Καλες βολτες
    :rotflmao: :rotflmao:

    Ρς Στα ιδια παιζει και το er6 παντως (οπως και αλλα...) ριξε μια ματια

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση..θα το ψάξω περισσότερο το θέμα και αν χρειαστεί, θα επανέλθω..

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_SF

    1)δεν θέλω να "κλαίω" $$$ σε ενδεχόμενη πτώση,

    2) δεν ξέρω αν τελικά θα την κρατήσω, γιατί είμαι λίγο επιφυλακτικός με το γενικότερο θέμα της μηχανής και άπειρος, όπως προείπα..

    Το budget μου είναι 3000-3500 για την μηχανή, και σκεφτομαι και 500-600 για κράνος, μπουφάν, γάντια.Είναι εφικτό, ή πρέπει να κοιτάξω για άλλη? Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το hornet πολύ και αν έβρισκα κάτι καλό και σίγουρο, θα πήγαινα και για παλαιότερο μοντέλο..

    1) ΠΑΡΕ ΕΝΑ γυμνο STREET (Hornet ) και βαλε μανιταρια....



    2) σεβεσαι την μηχανη , ΔΕΝ την φοβασαι....ΕΤΣΙ ειναι καλυτερα ( ΝΑ φοβασαι το δεξι σου χερι μονο)



    αν παρεις Hornet δωσε 400-500 ευρω παραπανω και παρε του 2006-2007 με τα Upside down....


    KΑΛΩΣΗΡΘΕΣ
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    Επειδή σκέφτομαι κ εγω την αγορά χορνετ αλλα το έχω απορία.

    Οκ υποτίθεται πως το ανεστραμμενο πηρουνι είναι παντα καλύτερο.
    Υπάρχει κάποιος ομώς που να εχει οδηγησει χορνετ χωρις το ανεστραμμένο (προ 2005) και χορνετ 05'-06' και να πεί ναι παιδία έχει διαφορά και οντως αξίζει γιατι μιλάμε για 500 ευρώ που είναι ουσιαστική διαφορά-για την τιμή που μιλάμε παντα...
    :smilea:

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasiour
    Επειδή σκέφτομαι κ εγω την αγορά χορνετ αλλα το έχω απορία.

    Οκ υποτίθεται πως το ανεστραμμενο πηρουνι είναι παντα καλύτερο.
    Υπάρχει κάποιος ομώς που να εχει οδηγησει χορνετ χωρις το ανεστραμμένο (προ 2005) και χορνετ 05'-06' και να πεί ναι παιδία έχει διαφορά και οντως αξίζει γιατι μιλάμε για 500 ευρώ που είναι ουσιαστική διαφορά-για την τιμή που μιλάμε παντα...
    :smilea:
    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις αυτά τα επιπλέον 500Ε και να τα προσθέσεις στα 500-600 που θα έδινες για κράνος-μπουφάν-γάντια, ώστε να πάρεις κράνος-μπουφάν-γάντια της προκοπής.


    Πολύ λίγοι καταλαβαίνουν τις διαφορές μεταξύ συμβατικών και USD πηρουνιών κι ειδικά εσύ αφου είσαι άπειρος δεν θα καταλάβεις τπτ.

    Καλές κι ασφαλείς βόλτες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις αυτά τα επιπλέον 500Ε και να τα προσθέσεις στα 500-600 που θα έδινες για κράνος-μπουφάν-γάντια, ώστε να πάρεις κράνος-μπουφάν-γάντια της προκοπής.


    Πολύ λίγοι καταλαβαίνουν τις διαφορές μεταξύ συμβατικών και USD πηρουνιών κι ειδικά εσύ αφου είσαι άπειρος δεν θα καταλάβεις τπτ.

    Καλές κι ασφαλείς βόλτες.
    Θα συμφωνήσω με τον Νίκο και σαν πρώην κάτοχος hornet, θα προσθέσω τα εξής.

    Το συμβατικό πηρούνι, με κάποια aftermarket ελατήρια και λαδάκια (κόστος περί τα 150?), αλλάζει δραστικά. Το μαμά, είναι σούπα γενικά, και χρειάζεσαι άλλα για πιο σπορ οδήγηση. Βέβαια, όπως λεει και ο Νικος, δεν θα καταλάβεις κάτι.

    Με τα χρήματα που διαθέτεις, δύσκολα να βρείς καλοσυντηρημένο hornet, απο το 05-06 που είχε usd και είναι πιο ωραίο.

    Θα βρείς σίγουρα 02-03, με τις οποίες υποχωρήσεις σου.

    Πάρε ένα με 3000, για να σου μείνει το χιλιάρικο για εξοπλισμό (κράνος,μπότες,γάντια,παντελόνι,μπουφάν). Μην αμελήσεις κανένα προσταυτευτικό εξοπλισμό.

    Τώρα, η μεταβίβαση, αν δεν κάνω λάθος, είναι δωρεάν μέχρι τέλη Αυγούστου.
    Αλλιώς κυμαίνεται γύρω στο κατοστάρικο.
    46? το σήμα όπως είπαν οι προηγούμενοι, και υπολόγισε σε μια καλή ασφάλεια, περίπου κανά 120άρι.

    Πάντως, αν κάνεις και λίγο υπομονη οικονομικη, να μαζέψεις και άλλα δλδ, με 3,500? βρίσκεις fazer600 04 σίγουρα.

    Ότι και αν αποφασίσεις, καλές βόλτες και πάντα εξοπλισμό


  8. #8
    Εντάξει είναι λογικό να μην καταλάβουμε διαφορά το πιστεύω.Απλά σκεφτομαί αν αξιζει το usd οχι απο αποψη "supersport" οδήγησης αλλα απο ασφάλεια (ενεργητική ε) που μπορεί να προσφέρει σε εναν απειρο αναβάατη οπως σε εμας εδώ.

  9. #9
    Πρώτον και κύριων μην σκεφτείς να πάρει μηχανή χωρίς να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό.
    (έλα μωρέ παίρνω ένα φτηνό κράνος και μετά το αλλάζω....κεφάλι όμως δεν αλλάζουμε)
    και επειδή ο κρίνων κρίνεται το είχα κάνει εγώ(μεγάλος μα...ς ευτυχώς δεν έπεσα).
    Οσο για το πιρούνι είχα ενα hornet 04 και σήμερα πηρα ενα cbr 600rr ναί είδα διαφορά
    στο πάτημα,αλλά μην σε αγχώνει και πολύ,για την εμπειρία που έχεις δεν θα καταλάβεις και
    πολλά.
    Οτι και να πάρεις να το προσέξεις μην λυπηθείς 1000Ε αν κατί αξίζει(λιγα χλμ-καθαρό μηχανάκι)
    για να έχεις ενα μικρό μέτρο σύγκρισης το έδωσα σε αντιπροσωπία 4000Ε με 8000 χλμ.και ηδη
    είχα αλλαξει 3 φορές λάδι(ψείρας-χαζός) όπως σε βολεύει πες με.
    Τιμή που το δίνει η αντιπροσωπία 4500.
    προσωπική μου άποψη βρές μεταχ. από 07 και πάνω σαφώς καλύτερο(πιο βελτιωμένο).
    Ευχομαί να σε ψιλοκάλυψα.

  10. #10
    Δεν ανέφερα πως γενικά μιλάμε για πολύ φιλικά μηχανάκια και με αρκετό γκαζάκι.
    Συγχωρούν λάθη και πάνω απ όλα είναι H O N D A.(εγγυηση)

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 15:12
  2. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  3. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF