Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 192

Θέμα: Νέο Shoei Xr 1100

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    δεν μου βγαίνει η πρόσθεση...

    300+40=340 λίρες =~377 ευρώ

    Πως πλήρωσες 355; Ισοτιμίας θέμα;

    265 + 40 = 305 λίρες = 355 ευρώ, και με την ισοτιμία τσιμπιμένη...

    Η special τιμή μετά από λίγο e-κλαφτήρι, μιας και δεν είχε κλείσει εβδομάδα που μου είχαν στείλει το XR-1000 που έκανε φτερά...

    Για την ακρίβεια, αρχικά έκανα παραγγελία το XR-1000 ξανά, αλλα δεν το είχαν σε στοκ και μου αντιπροτείναν το XR-1100. Στην απάντησή μου πως δεν διαθέτω τόσα χρήματα, μου ήρθε η special τιμή των GBP 265 + 40 μεταφορικά.

    Γενικά πάντως από την όλη επικοινωνία κατάλαβα ότι αν παίξει ποσότητα πάνω από ένα τεμάχιο, οι τιμές γίνονται ακόμη καλύτερες.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    OK παίδες. Απόφαση ελήφθη. Το αγοράζω άμεσα.
    XR-1100

    Το θέμα είναι ποιό χρώμα: Ασπρο πέρλα, γκρι πέρλα, Hadron TC6;;;;;

    Το τελευταίο νομίζω είναι το ωραίοτερο xr-1100 (αν και το camino xr-1000 ήταν ακόμα καλύτερο).

    Η διαφορά είναι 83 ευρώ μεταξύ μονόχρωμων και αυτών με σχέδιο. Αξίζει τον κόπο μόνο για το μάτι;

    Θα έλεγα ότι καλό είναι και το γκρι πέρλα της διαφήμισης (ως συνήθως διαφημίζουν το πιο ωραίο χρώμα) αλλά με φοβίζει λίγο το ότι ίσως δεν φαίνεται απο μακριά στο δρόμο.

    Από την άλλη το άσπρο πέρλα δεν έχω ιδέα πως θα δείχνει στην πράξη. Δεν έχω ξαναδεί περλα λευκό σε κράνος και δεν ξέρω μήπως "βλαχίζει". Αν ήταν κλασικό άσπρο θα το έπαιρνα σίγουρα! Θέλω να φαίνεται απο μακριά και να μην ζεσταίνει υπερβολικά στον ήλιο.

    Η μηχανή μου είναι μαύρη κατράμι...

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Θέλω να φαίνεται απο μακριά και να μην ζεσταίνει υπερβολικά στον ήλιο.
    Η μηχανή μου είναι μαύρη κατράμι...
    Hadron TC6!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shoei_xr-1100_hadron-tc6.jpg 
Προβολές:	1182 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	174459

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    +83 όμως...

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2009
    Μηνύματα
    19
    fonzareli έχεις π.μ.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    @ George20vt

    Επείγουσα ερώτηση: το KBC τι ημερομηνία παραγωγής έχει; (μην είναι πολύ παλιό σκέφτομαι...)

  7. #52
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    @ George20vt

    Επείγουσα ερώτηση: το KBC τι ημερομηνία παραγωγής έχει; (μην είναι πολύ παλιό σκέφτομαι...)
    Ρε 'συ Fonz......
    Κράνος θα αγοράσεις ή θα επιλύσεις το Μεσανατολικό ;;;

    Άντε αγόρι μου να σου πούμε και τα καλορίζικα !!!

    Αν το KBC είναι πολύ παλιό (που δεν είναι) το κρατάς να το φοράς στην πεθερά σου όταν την βγάζεις βόλτα ........... μια σούζα, δυό σούζες, τρεις ........... δε μπορεί θα πέσει !!!
    Μην πεις "δεν έχω πεθερά" "ΕΣΟ ΕΤΟΙΜΟΣ !!!" που λένε και οι πρόσκοποι !!! Ποτέ δεν ξέρεις το πότε θα σου 'ρθει !!!

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Αρχαίε φίλε μου αν όμως έχεις πολυτιμο αγαθό στη σέλα (ξέρεις τώρα) καλό είναι αν πέσει να μην βρεθεί να φοράει κράνος "ληγμένο" προ ετών.

    Ασε που το δώρο αν δεν αξίζει είναι δώρο-άδωρο και το xr-1100 από αλλού το βρίσκεις πιο φτηνό!

    ΥΓ Οτι δεν έχω ψάξει καλά το έχω πάντα μετανιώσει...

  9. #54
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Αρχαίε φίλε μου αν όμως έχεις πολυτιμο αγαθό στη σέλα (ξέρεις τώρα) καλό είναι αν πέσει να μην βρεθεί να φοράει κράνος "ληγμένο" προ ετών.

    Ασε που το δώρο αν δεν αξίζει είναι δώρο-άδωρο και το xr-1100 από αλλού το βρίσκεις πιο φτηνό!

    ΥΓ Οτι δεν έχω ψάξει καλά το έχω πάντα μετανιώσει...
    Φίλε μου χαλάρωσε ...... χιούμορ έκανα .......
    Αλλά αν ψάξεις θα δεις ότι απάντηση σου έδωσα για το αν είναι παλιό το κράνος ........
    Τώρα αν θες τη γνώμη μου ....... αν έχεις πολύτιμο αγαθό στη σέλα ....... και αν μάλιστα το έχεις συχνά ....... τότε παίρνεις ΤΟ ΙΔΙΟ με αυτό που και εσύ φοράς !!!
    Το KBC όσο φρέσκο και να είναι είναι καλό για "δεύτερο" κράνος. Δηλαδή για μέσα στην πόλη και για μικροαποστάσεις, είναι κράνος για να τραβάει το καθημερινό στραπάτσο και ιδρώτα, ώστε να διατηρήσεις πολύ περισσότερο καιρό το SHOEI ......

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428

    Talking

    Μα φυσικά δεν παρεξηγούμαι ( Άσε επιπλέον που ξέρω ότι δίκιο έχεις... )

    Πάντως το συγκεκριμένο ΚBC βγαίνει 4στερο στο sharp test (όπου το xr-1000 βγαίνει 3στερο).
    Το μόνο που με χαλάει είναι το πολύ σκούρο χρώμα του (που δεν φαίνεται τη νύχτα και ζεσταίνει με τον ήλιο).

    ***Tώρα έχουμε γέλιο... Το είδε το KBC, της είπα ότι είναι καλό και μου είπε: "Εχεις δίκιο, ωραίο είναι, πάρτο για σένα!! Εγώ το άλλο!! "

  11. #56
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Μα φυσικά δεν παρεξηγούμαι ( Άσε επιπλέον που ξέρω ότι δίκιο έχεις... )

    Πάντως το συγκεκριμένο ΚBC βγαίνει 4στερο στο sharp test (όπου το xr-1000 βγαίνει 3στερο).
    Το μόνο που με χαλάει είναι το πολύ σκούρο χρώμα του (που δεν φαίνεται τη νύχτα και ζεσταίνει με τον ήλιο).

    ***Tώρα έχουμε γέλιο... Το είδε το KBC, της είπα ότι είναι καλό και μου είπε: "Εχεις δίκιο, ωραίο είναι, πάρτο για σένα!! Εγώ το άλλο!! "
    Το sharp test είναι υπό μεγάλη αμφισβίτηση ως προς την εγγυρότητά του !!!
    Τόσο για τον τρόπο που τεστάρει τα κράνη όσο και για το τι και πως αξιολογεί στην βαθμολόγιση !!!
    Το XR 1100 είναι εντελώς άλλο κράνος από το XR 1000 το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν άξιζε το υψηλό τίμημα που ζητούσαν οι έμποροι !!! Για μένα ήταν ανεπίτρεπτο , κράνος 400 Ε να μην έχει αφαιρούμενη επένδυση ....
    Κόρη ή σύζυγος ;;;

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Σύζυγος. Εχει κόλημα με αυτό http://www.mandp.co.uk/netalogue/con...rge/234046.jpg
    Η κόρη δεν το είδε ακόμη το KBC!

    Η σύζυγος 55,5 εκ κεφάλι και η κόρη 54,5. Προσπαθώ με ένα small να εξυπηρετηθούν και οι δύο. Εντάξει, μην πληρώνουμε τώρα ένα σκασμό λεφτά για μιά βόλτα...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    @ George20vt

    Επείγουσα ερώτηση: το KBC τι ημερομηνία παραγωγής έχει; (μην είναι πολύ παλιό σκέφτομαι...)
    Κάντε μια μετάφραση γιατί δεν έχω πολυασχοληθεί...

    To ταμπελάκι του KBC γράφει:

    050078/Ρ - 03656 (Ε4)

    Του XR-1100 αντίστοιχα:

    050104-Ρ (Ε6) 004-1171

    Από ποιό ψηφίο φαίνεται η ημερομηνία;

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Ok, σε λάθος σημείο κοιτούσα...

    Λοιπόν, το KBC έχει production date 14.09.2008

    To "September released" Shoei 26.06.2009 αντίστοιχα

  15. #60
    Πέντε λόγια για το XR-1100 που παράλαβα σήμερα και δοκίμασα σε μια γρήγορη βόλτα, πρώτες εντυπώσεις λοιπόν. Πριν απ'αυτό να πω ότι παλιότερα είχα το XR-1000, μετά το X-Spirit και πλέον το ολοκαίνουργιο XR-1100.

    1. Tοποθέτησαν πλέον πλήρως αφαιρούμενες επενδύσεις που κάνουν τον καθαρισμό του εσωτερικού πανεύκολο (το μεγάλο κατ'εμέ μειονέκτημα του XR-1000)

    2. Εισαγωγή αέρα αρκετά πλουσιότερη απ'το XR-1000 αν και δεν κατάφερε να μοιράσει τόσο ομαλά τον αέρα σε όλο το κεφάλι όπως το X-Spirit (το οποίο έχει περισσότερες εισαγωγές βέβαια). Παρ'όλα αυτά, αν και σε "σημεία-σημεία" ο αέρας κρίνεται υπεραρκετός. Οι αεραγωγοί είναι οι ίδιοι με του XR-1000 και κάτι τέτοιο τοποθετήθηκε και στο πίσω μέρος αντικαθιστώντας τη γνωστή "αεροτομή".

    3. Όσοι έχετε δοκιμάσει και το XR-1000 αλλά και το X-Spirit θα έχετε παρατηρήσει ότι το δεύτερο αγκαλιάζει το κεφάλι πιο "γλυκά" σε κάθε σημείο, σε αντίθεση με το πρώτο που έρχεται σε επαφή σε λιγότερα αφήνοντας άπλετο χώρο στα υπόλοιπα (πχ αυτιά). Κάποιοι προτιμούσαν τη μία εκδοχή και κάποιοι άλλοι την άλλη (για κάποιους πιθανόν να ήταν εντελώς αδιάφορο). Το ΧR-1100 ακολουθεί πιστά τη διαδρομή του πρώτου, αισθάνθηκα την επαφή των μαξιλαριών στα μάγουλα, στον αυχένα και σε μερικά σημεία στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Μετά από 3 χρόνια με το X-Spirit αισθάνθηκα τ'αυτιά μου εντελώς "στον αέρα", σαν να μην υπήρχε κράνος σ'εκείνο το σημείο! Ειλικρινά τρόμαξα ότι θ'ακούω την παραμικρή λεπτομέρεια του δρόμου κι όμως με διέψευσε απ'το πρώτο κιόλας λεπτό και τελικά ήταν θέμα λίγων λεπτών μέχρι να το συνηθίσει το υπερπολύτιμο κρανίο μου
    Ήδη αισθάνομαι ότι "κούμπωσε" τέλεια πάνω μου.

    4. Θόρυβος. Για μένα με το CBF τα επίπεδα θορύβου μειώθηκαν αισθητά σε σύγκριση με το X-Spirit και φαντάζομαι ότι υποπτεύεστε τους λόγους. Λιγότεροι αεραγωγοί και όρθια θέση οδήγησης, κάτι που ταιριάζει περισσότερο στα XR-1000 και XR-1100 σε αντίθεση με το X-Spirit που προορίζεται περισσότερο για σούπερ σπορτ μηχανάκια με σκυμένο τον αυχένα, έτσι εξάλλου και για τέτοια μηχανάκια μελετήθηκε και σχεδιάστηκε να δουλεύει άψογα η αεροδυναμική του (που πα'ρε με το Σιμπιέφι; ) συνεπώς, βρήκα ξανά αυτό που μου ταιριάζει απόλυτα.

    5. Οπτικό πεδίο που μεγάλωσε αισθητότατα, για πρώτη φορά κοίταξα τη μούρη μου στον καθρέπτη εν κινήσει κι είδα το στόμα μου!:rotflmao:
    Πέρα απ'την πλάκα όσοι δοκιμάσατε τα άλλα δύο θα καταλάβετε αμέσως τη διαφορά, προσωπικά την είδα αμέσως κι ας είχα μόνιμα στο X-Spirit το επιρρήνιο.

    6. Θάμπωμα ζελατίνας. Είδα με ιδιαίτερη χαρά την αντικατάσταση της CX-1V με τη CW-1 και υπέθεσα ότι σχεδιάζοντάς την θα έριχναν το κεφάλι περισσότερο πάλω στο τραπέζι μελετώντας το θέμα με το θάμπωμα. Κι όμως το έκαναν, πλέον θαμπώνει περισσότερο! (οκ επειδή είναι καίνουργια, θα στρώσει). Αυτό το θέμα παρέμεινε ως είχε και με τις CX-1V, πράγμα που θα συνεχίσει να σ'αναγκάζει είτε να έχεις συνεχώς ανοιχτό τον αεραγωγό στο πηγούνι (το χειμώνα δύσκολο παίδες, παγώνει το πρόσωπο), είτε να αφήνεις τη ζελατίνα ανοιχτή κατά ένα "κλικ" μέσα στην πόλη (παρομοίως), είτε να βάλεις το pinlock και να το αφήσεις εκεί μέσα μέχρι να καλοκαιριάσει (προσωπικά το απεχθάνομαι, ποτέ δεν το χρησιμοποίησα). Με λίγα λόγια χαιρετίσματα (αχ ρε Uvex και πού'σαι)..

    7 (και πολύ βασικό για μένα). Οι νέες βάσεις που συγκρατούν τη ζελατίνα. Έχουν τόσο απλό κι όμως τόσο χρήσιμο σύστημα που τραβάει τη ζελατίνα προς τα μέσα, κολλώντας την ουσιαστικά πάνω στην τσιμούχα όταν την κατεβάζουμε στο χαμηλότερο σημείο (κλείνοντας την). Αισθάνεσαι ότι "βεντουζάρει" τόσο καλά που νομίζεις ότι γίνεται ένα με το κέλυφος κάνοντάς το ακόμα πιο αθόρυβο και -στην αίσθηση- ασφαλές. Πραγματικά μια καινοτομία που με έκανε γι'ακόμα μια φορά να βγάλω το καπέλο στη Shoei, ακόμα κι όταν αναρρωτήθηκα το κλασσικό "μα πως δεν το σκέφτηκαν νωρίτερα". Είναι τόσο απλό...!
    Θα το περιέγραφα σαν μια πρόσθετη βάση που τοποθετήθηκε ανάμεσα στη σταθερή (αυτή που βιδώνει στο κέλυφος) και στη ζελατίνα (την οποία συγκρατεί κιόλας), και που καθοδηγούμενη από τη σταθερή τραβάει μέσω δύο ελατηρίων από κάθε πλευρά τη ζελατίνα προς τα μέσα όταν αυτή κατέβει στο χαμηλότερο σημείο.

    Αυτά τα ολίγα για τώρα, μόλις 60 χιλιόμετρα έκανα εξάλλου. Ότι θέλετε ρωτήστε και θα προσπαθήσω να σας κατατοπίσω όσο το δυνατόν καλύτερα μπορώ βάζοντας στην άκρη τον ενθουσιασμό της πρώτης μέρας και τα τόσα θετικά που μου άφησε..




Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SHOEI XR-1100 Conquista TC-5
    από Panopticon7 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2010, 16:20
  2. Arai Viper GT vs Shoei XR 1100
    από p@nos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF