Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Δοκιμή R1 στα Μέγαρα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Δοκιμή R1 στα Μέγαρα

    Την Παρασκευή το μεσημέρι πήγα στα Μέγαρα για το test ride στο R1 που έκανε η

    Yamaha


    Ήταν η πρώτη φορά που οδήγησα Superbike γι αυτό μπορεί να είμαι λίγο

    υπερβολικός ΑΛΛΑ ¨Έπαθα ΠΛΑΚΑ!!!

    Τη δύναμη ήταν αυτή!!!

    Το R1 επιτάχυνε πιο γρήγορα από την σκέψη μου.

    Εγώ ο κουλός έβλεπα 160-170 στην ευθεία των Μεγάρων πριν τα φρένα για την δεξιά

    Παρ όλα αυτά είναι πολύ φιλικό, δεν σε τρομάζει και έχει μεγάλα περιθώρια

    πρόσφυσης

    Αυτό που δεν κατάφερα, είναι να βολευτώ σε αυτή τη θέση οδήγησης

    Μέχρι το τέλος της δοκιμής πονούσε η μέση μου, αλλά αυτό έχει να κάνει με την

    δική μου ασχετοσύνη και όχι με τη μηχανή.

    Δυστυχώς είχαμε και μια πτώση ,έγινε ακριβός μπροστά μου, αλλά χωρίς

    τραυματισμό

    Από εχθές δεν έχω σταματήσει να σκέφτομαι αυτήν την απίστευτη αίσθηση που σου

    δίνει αυτό το μηχανάκι, ήταν μια μοναδική εμπειρία


    Travel, Grow, Share

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    ναι,
    μου είχαν στείλει προσκληση αλλά η εκδήλωση ήταν καθημερινή και εργάσιμη για μόνο 15 λεπτά, δηλαδή για να το κάνω πιο λιανά: έπρεπε να πάρω άδεια από τη δουλειά μου, να πάω να φορέσω δέρματα (με 33 βαθμούς) και να πάω και σαράντα τόσα χιλιόμετρα μέχρι τα μέγαρα για ένα 15 λεπτο με το R1...
    Προσωπικά αν γινόταν Σάββατο ή Κυριακή θα πήγαινα και μόνο για την εμπειρία της οδήγησης του big bang κινητήρα, αλλά έτσι όπως έγινε...
    Για να το κάνει κανείς αυτό, ή που δεν έχει δουλειά οπότε εντάξυ βόλτα είναι, ή που έχει σχεδόν αποφασίσει να αγοράσει R1 '09 και έχει μία μοναδική για τα ελληνικά δεδομένα ευκαιρία.
    Από αντίστοιχες εκδηλώσεις που έχω βρεθεί, άλλων εταιριών, οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν για να μαζέψουν κόσμο, οι γιαμαχέοι μου έδωσαν την εντύπωση ότι προτιμούν το ακριβώς αντίθετο, να πάνε δηλαδή μόνο αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά να αγοράσουν...


    Τελος πάντων, άλλες εταιρίες, άλλα συνήθεια,
    κανένας άλλος πήγε?
    Μάζεψε κόσμο?

  3. #3

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Πήγα κι εγώ μια και μπορούσα και γύρισα το ίδιο αδιάφορος όπως πήγα...

    Για κάποιον που έχει στην κατοχή του ένα ss και μπαίνει συχνά πίστα που ίσως να αποτελεί και το επικρατέστερο κοινό για την αγορά ενός R1, η όλη εκδήλωση ήταν εντελώς αποτυχημένη..

    15 λεπτά μόνο και μέχρι να κάνω 3-4 γύρους να ζεσταθούν λάστιχα, να συνηθίσω λίγο το μηχανάκι, να αρχίσω να αισθάνομαι άνετα και πάνω που ανοίγω λίγο το γκάζι γιατί τι διάολο 1000άρι SS οδηγάω, βγαίνει ο τύπος στην Κ-πιτς και μου κάνει νόημα να κόψω... που τι να κόψω δηλαδή ήδη ρυθμός τουριστικός ήταν έτσι κι αλλιώς...

    Οπότε λέω οκ... άντε να κάνω και τους υπόλοιπους γύρους αγγαρεία και να σηκωθώ να φύγω... δηλαδή έλεος ρε παιδιά άμα μας στολίσατε με καύσωνα να έρθουμε με τα δέρματα να περιμένουμε μία ώρα για να κάνουμε μία δοκιμή σε ρυθμό βόλτας;; καλύτερα να έμπαινα με το 750 να γουστάρω...

    Δηλαδή έτσι θα τραβήξετε κόσμο; έτσι θα πειστώ εγώ να δώσω το gsxr με όλα τα aftermarket και να βάλω κανά 6άρι χιλιάρικα καπέλο για να πάρω μαμά R1 που δεν μ'αφήσατε ούτε καν να το οδηγήσω λίιιιιιγο πιο γρήγορα;

    Αποτυχία... τσάμπα λεφτά χωρίς νόημα.
    Θάνος..

  5. #5
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    τελικα ειναι αναλογα στον καθε ενα...
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Πήγα κι εγώ μια και μπορούσα και γύρισα το ίδιο αδιάφορος όπως πήγα...

    Για κάποιον που έχει στην κατοχή του ένα ss και μπαίνει συχνά πίστα που ίσως να αποτελεί και το επικρατέστερο κοινό για την αγορά ενός R1, η όλη εκδήλωση ήταν εντελώς αποτυχημένη..

    15 λεπτά μόνο και μέχρι να κάνω 3-4 γύρους να ζεσταθούν λάστιχα, να συνηθίσω λίγο το μηχανάκι, να αρχίσω να αισθάνομαι άνετα και πάνω που ανοίγω λίγο το γκάζι γιατί τι διάολο 1000άρι SS οδηγάω, βγαίνει ο τύπος στην Κ-πιτς και μου κάνει νόημα να κόψω... που τι να κόψω δηλαδή ήδη ρυθμός τουριστικός ήταν έτσι κι αλλιώς...

    Οπότε λέω οκ... άντε να κάνω και τους υπόλοιπους γύρους αγγαρεία και να σηκωθώ να φύγω... δηλαδή έλεος ρε παιδιά άμα μας στολίσατε με καύσωνα να έρθουμε με τα δέρματα να περιμένουμε μία ώρα για να κάνουμε μία δοκιμή σε ρυθμό βόλτας;; καλύτερα να έμπαινα με το 750 να γουστάρω...

    Δηλαδή έτσι θα τραβήξετε κόσμο; έτσι θα πειστώ εγώ να δώσω το gsxr με όλα τα aftermarket και να βάλω κανά 6άρι χιλιάρικα καπέλο για να πάρω μαμά R1 που δεν μ'αφήσατε ούτε καν να το οδηγήσω λίιιιιιγο πιο γρήγορα;

    Αποτυχία... τσάμπα λεφτά χωρίς νόημα.

    Δες το και από την άλλη πλευρά, την Παρασκευή που πήγα εγώ είχαν 2 πτώσεις το πρωί, και

    μια που έγινε μπρόστά μου 3 ,λογικό είναι να μαζευτούνε κάπως
    Travel, Grow, Share

  7. #7
    Kαι εγω ημουν την Παρασκευη η οργανωση πιστευω ηταν πολυ καλη (αν και σε εμενα μου εκαναν νοημα να κοψω στην κ9 )αλλα το μηχανακι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα μιας και ηταν πολυ μαλακο για πιστα και τα λαστιχα δρομισια..Επισης στα χαμηλα σκορτσαρε κ ειχε λιγους κραδασμους αλλα ειχε πολυ καλη αποκριση στο γκαζι και ωραιο ηχο..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Δες το και από την άλλη πλευρά, την Παρασκευή που πήγα εγώ είχαν 2 πτώσεις το πρωί, και

    μια που έγινε μπρόστά μου 3 ,λογικό είναι να μαζευτούνε κάπως
    Κατα την ταπεινη μου γνωμη, δεν ειναι καθολου λογικο... ή κανεις κατι ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ή αστο καλυτερα!

    Οταν οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω, ειναι τουλαχιστον γελοιο να προμοταρεις ss και να απαιτεις απο τους test-riders να πηγαινουν σαν να καβαλανε σκουτερ! Χαντακονεις και το μηχανακι ετσι!

    Οι πτωσεις δεν μου λενε κατι... promotion κανεις και θα "μπεις μεσα", προκειμενου να "πλασαρεις" το προϊον σου γιατι ετσι δουλευει η αγορα... take it or leave it!



    ΥΓ. Ειναι σαν να σε καλουν σε ενα "και γαμω" τα παρτυ, αλλα να μην σε αφηνουν να πιες και να χορεψεις
    money cant buy me love !!!

  9. #9
    Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Ναι μεν δεν έχει νόημα να οδηγείς σαν κότα ένα SS, αλλά απ΄την άλλη αυτά τα event δεν είναι track day αλλά βόλτα γνωριμίας.
    Εχοντας μια διήμερη εμπειρία ως πλοηγός των group στο test ride της aprilia πέρυσι, δεν μπορείτε να διανοηθείτε για το πόσο μαλάκες μπορούν να γίνουν κάποιοι με ξένα μηχανάκια μέσα σε πίστα.
    Ίσως μια δήλωση αποποίησης ευθύνης σε περίπτωση τραυματισμού και η πληρωμή των ανταλλακτικών της μοτοσυκλέτας σε περίπτωση πτώσης να έβαζε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, έτσι ώστε ο καθένας να πιέσει μέχρι εκεί που μπορεί.
    Ακούγετε μαλακία αυτό που λέω, αλλά πείτε μου πόσο μαλάκας μπορεί να είναι κάποιος που πέφτει 2 φορές με διαφορετικα μηχανάκια (και το ένα το διέλυσε) όπως έγινε πέρυσι με τα απρίλια...

    Πιθανόν στην αρχή του test ride να ήταν καλύτερα για όποιους ήθελαν να οδηγήσουν πιο σβέλτα, αλλά οι 3 πτώσεις σε λίγη ώρα είναι πολλές για να μην πάρεις κάποια δυσάρεστα μέτρα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Ναι μεν δεν έχει νόημα να οδηγείς σαν κότα ένα SS, αλλά απ΄την άλλη αυτά τα event δεν είναι track day αλλά βόλτα γνωριμίας.
    Εχοντας μια διήμερη εμπειρία ως πλοηγός των group στο test ride της aprilia πέρυσι, δεν μπορείτε να διανοηθείτε για το πόσο μαλάκες μπορούν να γίνουν κάποιοι με ξένα μηχανάκια μέσα σε πίστα.
    Ίσως μια δήλωση αποποίησης ευθύνης σε περίπτωση τραυματισμού και η πληρωμή των ανταλλακτικών της μοτοσυκλέτας σε περίπτωση πτώσης να έβαζε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, έτσι ώστε ο καθένας να πιέσει μέχρι εκεί που μπορεί.
    Ακούγετε μαλακία αυτό που λέω, αλλά πείτε μου πόσο μαλάκας μπορεί να είναι κάποιος που πέφτει 2 φορές με διαφορετικα μηχανάκια (και το ένα το διέλυσε) όπως έγινε πέρυσι με τα απρίλια...

    Πιθανόν στην αρχή του test ride να ήταν καλύτερα για όποιους ήθελαν να οδηγήσουν πιο σβέλτα, αλλά οι 3 πτώσεις σε λίγη ώρα είναι πολλές για να μην πάρεις κάποια δυσάρεστα μέτρα...

    +!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Στην αίτηση συμμετοχής ζητούσαν άδεια οδήγησης μηχανής άνω των 600cc (δεν θυμάμαι αν υπήρχε και όριο ετών που έπρεπε να έχεις δίπλωμα και άδεια) και ζητούσαν επίσης να έχεις παρακολουθήσει και μαθήματα οδήγησης.

    Με λίγα λόγια εξασφάλιζαν την εμπειρία σε παραπλήσια μηχανή, δεν το έδωσαν στον οποιονδήποτε. Τώρα η πτώση είναι ένα ενδεχόμενο αλλά όπως είπαν και παραπάνω αυτό είναι στο πρόγραμμα να συμβεί.

    Δεν είναι βόλτα γνωριμίας. Τι να γνωρίσουμε δηλαδή τις μανέτες και τα μαρσπιέ; Είναι SS για πίστα και πάω να το οδηγήσω για το ενδεχόμενο να δώσω αυτό που έχω και να το αγοράσω. Έτσι απλά! Αν δεν μου δώσουν την ευκαιρία να το συγκρίνω σε πραγματικές συνθήκες τότε ποιος ο λόγος;

    Τέλος πάντων δεν με χάλασε η βόλτα, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου ο σκοπός της εκδήλωσης και φυσικά εννοείται ότι 1000 φορές το gixxer μου!! Πελάτη δεν θα με κάνουν.

    Συμφωνώ επίσης ότι τα μηχανάκια ήταν λίγο σούπα, όλα πολύ μαλακά και λαστιχένια... έμοιαζε το μηχανάκι σε σχέση με το δικό μου που έχει πάνω όλα τα aftermarket από εξατμίσεις, αναρτήσεις, φρένα, ότι είναι varadero!

    Φαντάζομαι ότι όταν δίνουν μηχανάκι για δοκιμή σε περιοδικά δεν έχουν την απαίτηση να το πάνε βόλτα γνωριμίας...

    Τέλος πάντων... κάποιος που δεν έχει ξαναοδηγήσει ss πιθανόν να εντυπωσιάστηκε..
    Θάνος..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Επίσης είχε πολύ λίγο κόσμο και πολλή ώρα αδράνειας.

    Νομίζω ότι μπορούσαν να μας δώσουν 2 20λεπτα και να μας αφήσουν ελεύθερους να τα οδηγήσουμε όπως μπορεί ο καθένας.

    Μου έκανε εντύπωση που στην παρουσίαση μας είπαν στα θετικά της τεχνολογίας του big bang ότι σου δίνει πολύ καλή πληροφορία και αίσθηση ο πίσω τροχός σχετικά με την πρόσφυση και στο καπάκι μας είπαν να προσέχουμε γιατί ενώ όλα μοιάζουν να γίνονται εύκολα μπορεί να μην είναι έτσι ακριβώς και να πέσουμε απροειδοποίητα!

    Εννοείται ότι απ'όλα αυτά δεν είδα τίποτα στην πράξη!
    Θάνος..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Ναι μεν δεν έχει νόημα να οδηγείς σαν κότα ένα SS, αλλά απ΄την άλλη αυτά τα event δεν είναι track day αλλά βόλτα γνωριμίας.
    Εχοντας μια διήμερη εμπειρία ως πλοηγός των group στο test ride της aprilia πέρυσι, δεν μπορείτε να διανοηθείτε για το πόσο μαλάκες μπορούν να γίνουν κάποιοι με ξένα μηχανάκια μέσα σε πίστα.
    Ίσως μια δήλωση αποποίησης ευθύνης σε περίπτωση τραυματισμού και η πληρωμή των ανταλλακτικών της μοτοσυκλέτας σε περίπτωση πτώσης να έβαζε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, έτσι ώστε ο καθένας να πιέσει μέχρι εκεί που μπορεί.
    Ακούγετε μαλακία αυτό που λέω, αλλά πείτε μου πόσο μαλάκας μπορεί να είναι κάποιος που πέφτει 2 φορές με διαφορετικα μηχανάκια (και το ένα το διέλυσε) όπως έγινε πέρυσι με τα απρίλια...

    Πιθανόν στην αρχή του test ride να ήταν καλύτερα για όποιους ήθελαν να οδηγήσουν πιο σβέλτα, αλλά οι 3 πτώσεις σε λίγη ώρα είναι πολλές για να μην πάρεις κάποια δυσάρεστα μέτρα...

    Πιστευεις οτι θα ενδιαφεροταν κανενας να παει σε περιπτωση που πληρωνε μια πτωση?Οντως υπαρχουν πολλοι μαλακες αλλα δεν γινεται στην παρουσιαση να λενε για τον big bang ,το ποσο πιο νωρις ανοιγεις το γκαζι , αργεις στα φρενα και οτι αυτος ειναι ο λογος που το κανουν σε πιστα και απ την αλλη να σου κανουν νοηματα να κοψεις επειδη επεσαν αλλοι πιο πριν.Αν θελαν βολτα γνωριμιας ας την εκαναν στο δρομο.Πιστευω τα γνωριζαν αυτα..

  14. #14
    παιδια εγω πηγα την πεμπτη στο πρωτο γκρουπακι και για καλη μου τυχη μπηκα δυο 15αλεπτα
    μου αρεσε η φαση...και πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη κινηση της yamaha.το κλιμα ηταν πολυ καλο και μας αφηναν να τα λιωσουμε...καποιος ειχε μια εξοδο μονο οχι πτωση,τωρα αν ξεκιναγανε να πεφτουν συνεχεια μετα λογικο ειναι να φοβηθουν λιγο ρε παιδια!!!
    σχετικα με το μηχανημα προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος....(εχω k6 1000αρι)
    ωραιο θορυβι,πολυ καλη θεση οδηγησης,πολυ φιλικο στο γκαζι του και αν και λαστιχα σκ@τ@
    εστριβε πολυ ευκολα και πολυ σταθερα....δυο πραγματα δεν μου αρεσαν,φρενα και κραδασμοι.
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και ας τα βλεπουν οι υπολοιποι αντιπροσωποι!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mouts
    παιδια εγω πηγα την πεμπτη στο πρωτο γκρουπακι και για καλη μου τυχη μπηκα δυο 15αλεπτα

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και ας τα βλεπουν οι υπολοιποι αντιπροσωποι!!!



    +1000
    Travel, Grow, Share

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2005, 14:35
  2. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 19:26
  3. κυριακη στα Μεγαρα!
    από Valentino_Ptossi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 10:10
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 16:09
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF