Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 117

Θέμα: Όταν αγοράζετε ενα "φιρμάτο" κράνος.....

  1. #1
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Όταν αγοράζετε ενα "φιρμάτο" κράνος.....

    ......Όταν αγοράζετε ενα "φιρμάτο" κράνος..... .......πιστεύετε πως κατα καποιο τροπο γινεστε με το ετσι θελω "χορηγοι" των MOTO-GP και των καλοπληρωμενων διαγωνιζωμενων?


    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.... :o πως αντε και σπονσοραρουν καποια μεγαλα ονοματα να τρεχουν....αυτοι ζηταν καποια "χοντρα" ποσα για να φορεσουν το κρανος της ΤΑΔΕ εταιρειας...δεν λενε "ευχαριστω που θα την βγαλω τζαμπα απο κρανος....να στε καλα που με σπονσοραρετε...."

    ΕΞΑΛΛΟΥ πρωταθληματα παιρνουν οι ανθρωποι ...Παγκοσμιας εμβελειας και θεαματικοτητας....


    ΚΑΙ που το παω.....το να μου πεις οτι ο ταδε αγωνιζομενος δοκιμασε τα λαστιχα της ταδε εταιρειας .....ή τα καυσιμα της αλλης εταιρειας.....καταλαβαινω....ειναι Προ'ι'ον δοκιμασμενο εξελιγμενο στην πιστα ......ΓΙΑ ΤΑ κρανη ομως δεν ισχυει το ιδιο (γνωμη μου ετσι?)

    πιστευω πως δεν ειναι στο κεφαλη του ΤΑΔΕ SUPER-χερα για να δοκιμαστουν ....αλλα για να διαφημιστουν..... ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ομως αυτο να επιβαρυνει την δικη μας τσεπη?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    +10000
    γιαυτο ολοι επιμενουν οτι τα arai ειναι το νο1. επειδη ειναι τα ακριβοτερα και τα φορανε στους αγωνες

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ναι φιλε μου εμεις με τα 2 arai ειμαστε θυματα της καταναλωσης και της διαφημισης... παλι καλα που μας ανοιξατε τα ματια τωρα... χρονια και χρονια χρησης κρανους και συγκρισης στο μοναδικο αξιοπιστο βαθμολογιτη (ο εαυτος μας) πανε ολα στο βροντο

    αυτο που λες στο χωριο μου το λενε "οσα δε πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"

  4. #4
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    +10000
    γιαυτο ολοι επιμενουν οτι τα arai ειναι το νο1. επειδη ειναι τα ακριβοτερα και τα φορανε στους αγωνες
    δηλαδη φιλε μου ολοι αυτοι που φορανε arai ειναι ψωνια και θυματα?????

    εγω πριν παρω arai ειχα shoei δεν ειχα ειχα κανενα προβλημα ειναι και τα 2 ποιοτικα και αψογα!!!!

    εχεις φορεσει ποτε σου arai????

    γιατι εγω τους ακουγα ολους να λενε οτι ειναι σαν να μην φορας κρανος!!!!!και οντως ετσι ειναι ειναι τοσο ελαφρυ και ανετο που δεν το νιωθεις !!!!!λιγο θορυβο κανει αλλα εμενα δεν με ενοχλησε ποτε !!!!

    δοκιμασε να πας μια βολτα λιγο μακρυνη με ενα arai και την αλλη μερα θα εισαι πελατης!!!!

  5. #5
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    δλδ τα νολαν ειναι φιρματα και ετς αν καποιος φοραει το ταδε κρανος ΕΠΕΙΔΗ το φοραει ο ταδε τοτε δεν εχει εκει μονο θεμα αλλα παντου οπωτε προβλημα του
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    to stay on topic....
    θα συμφωνήσω ότι το κόστος χορηγιών επιβαρύνει την τελική τιμή του κράνους (αν και υποψιάζομαι ότι είναι μικρότερο από άλλα κόστη...) οπότε μπορείς να πεις ότι (συν)χρηματοδοτείς (ως αγοραστής) την χορηγία....

    θα διαφωνήσω ότι οι αγώνες δεν επηρέασαν ή δεν επηρεάζουν την εξέλιξη, των σχεδιασμό ή την τεχνολογία που αφορά στα κράνη με άμεσο και έμμεσο τρόπο...
    δεν το ξέρω ( θα το ψάξω όμως) αλλά φαντάζομαι ότι τα κράνη (όπως και ο λοιπός προστατευτικός εξοπλισμός πχ προστατευτικά πλάτης) πρωτοεμφανίστηκε στους αγώνες....

    και σαφώς η χορηγία είναι διαφήμιση και προβολή (και πολύ αποτελεσματική μάλιστα) του εκάστοτε κατασκευαστή/εταιρείας. και που είναι το κακό;
    ας μην ξεχνάμε ότι χωρίς τους χορηγούς (και χωρίς εμάς του θεατές βεβαίως βεβαίως αλλά...) οι αγώνες μοτοσυκλέτας (και κάθε άθλημα εδώ που τα λέμε) δεν θα ήταν το ίδιο.

    και από την άλλη δεν σε αναγκάζει κάνεις να πάρεις το κράνος που φορά ο Rossi. μπορείς ελεύθερα να αγοράσεις όποιο άλλο θέλεις και σου αρέσει.....

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    ο μοναδικός αξιόπιστος αξιολογητής είναι ο εξειδικευμένος επιστήμονας που θα πιάσει 10 κράνη και θα τα συγκρίνει με τρόπο τεκμηριωμένο και ρεαλιστικό σε κατάλληλα εξοπλισμένο εργαστήριο ως προς την προστασία που προσφέρουν στο τσερβέλο μας σε πτώση/σύγκρουση

    όσα τέτοια τεστ έχω διαβάσει, επιφυλάσσουν δυσάρεστες εκπλήξεις για ορισμένους κατασκευαστές κρανών των 400+Ε

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Αυτό που ισχύει για τα κράνη ισχύει για ΟΛΑ τα προϊόντα και υπηρεσίες. Προσωπικά έχω μια επιχείρηση και δίνω 1000-1500 ευρώ το χρόνο για διαφήμιση. Όταν υπολογίζω όλα μου τα ετήσια έξοδα-ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοίκιο κλπ προσθέτω και τη διαφήμιση και μετά υπολογίζω πόσο πρέπει να τιμολογήσω για να έχω κέρδος. Ποιός νομίζετε ότι πληρώνει τον κάθε Χατζηνικολάου, Χατζηγιάννη ή ακόμα και Λαμπίρη? Οι καναλάρχες? Αυτοί βγάζουν τα έξοδά τους από τα έσοδά τους, τα οποία είναι φυσικά οι διαφημίσεις. Και η οδοντόκρεμα, τα κορν φλέικς, τα αυτοκίνητα, τα κινητά που θα πληρώσουν τα κανάλια, σε ποιόν θα μετακυλήσουν το κόστος? Για μαντέψτε...

  9. #9
    Ασφαλως και το κοστος της διαφημησης οπως και ολα τα κοστοι, επιβαρυνουν στο τελος τον καταναλωτη, δεν αμφιβαλει κανεις γι' αυτο!

    Το οτι ομως αυτα τα κρανη τα φορουν τα πιο "ακριβα" κεφαλια στον κοσμο, διασφαλιζει οτι αυτα τα κρανη εχουν πανω τους τονους τεχνολογιας και τεχνογνωσιας, ετσι δεν ειναι?

    Επισης αν ξεχασεις για λιγο τις τιμες, δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που θα φορεσει ενα arai ή ενα shoei στο κεφαλι του (ή οποιδηποτε κορυφαιο μοντελο εταιριας που ειναι σε αγωνες) και δεν θα μεινει το λιγοτερο εντυπωσιασμενος απο το βαρος, την αεροδυναμικη, τον εξαερισμο και την ποιοτητα κατασκευης και υλικων τους!

    Σιγουρα ισως λογω μαρκας κτλ, να ειναι λιγο υπερτιμημενα στην τιμη τους, αλλα εδω μιλαμε για το κεφαλι μας και εγω προσωπικα δεν θελω να φτασω στο σημειο να γινω μακαριτης ή ακομα χειροτερα αναπηρος μονο και μονο επειδη τσιγγουνευτικα τα 100 ευρω παραπανω!

    Εδω πιανομαστε κοροϊδα καθε μερα οταν πχ πινουμε το καθημερινο μας καφεδακι και το πληρωνουμε ισα με 1000 φορες την αξια του, οταν πληρωνουμε το νερο πιο ακριβα κι απο πετρελαιο και αλλα πολλα, τα 100 ευρω μια φορα στα πεντε χρονια μας χαλασανε δηλαδη? Εκει βρικαμε να το παιξουμε πονηροι?

    Και σε τελικη αναλυση, οποιον τον χαλαει να φοραει τα κρανη που εμπιστευονται οι top αναβατες στον κοσμο, δεν τον υποχρεωνει κανεις να τον πιανουν "κοροϊδο" οι εταιριες :a31: και ειναι ελευθερος να βαλει ενα caberg, bye(!)...
    money cant buy me love !!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace

    Το οτι ομως αυτα τα κρανη τα φορουν τα πιο "ακριβα" κεφαλια στον κοσμο, διασφαλιζει οτι αυτα τα κρανη εχουν πανω τους τονους τεχνολογιας και τεχνογνωσιας, ετσι δεν ειναι?
    φίλε τα νόλαν θεωρούντο μετριότατα, έτσι;

    τώρα φοράει νόλαν ο στόουνερ αν δεν κάνω λάθος

    τι γίνεται, βελτιώθηκαν τόσο πολύ;





    ή μήπως....

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    φίλε τα νόλαν θεωρούντο μετριότατα, έτσι;

    τώρα φοράει νόλαν ο στόουνερ αν δεν κάνω λάθος

    τι γίνεται, βελτιώθηκαν τόσο πολύ;





    ή μήπως....
    Δεν καταλαβαινω που το πας... λες δηλαδη οτι το x-802 (κορυφαιο μοντελο της nolan) που φοραει ο stoner να ειναι μουφα κρανος?
    Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα, αλλα αν νομιζεις οτι οποιοσδηποτε αγωνιζομενος στα moto gp, θα φορουσε μαπα κρανος, ειναι δικαιωμα σου!

    Οσο για το αν τα nolan θεωρουνταν μετριοτατα (πραγμα το οποιο δεν ξερω!), τι σημαινει αυτο? Δεν υπαρχουν δηλαδη περιθωρια εξελιξης στα προϊοντα?

    Και toyota καποτε πριν δεκαετιες επαιρναν μονο... οι γυφτοι!
    Τωρα εχει εξελιχθει στην no1 αυτοκινητοβιομηχανια και προτυπο εταιριας παγκοσμιως!


    ΥΓ. πληροφοριακα nolan φοραει και ο melandri επισης!
    money cant buy me love !!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    δεν ξέρω φίλε μου, ή εξελίχθηκαν όντως και έτσι πήρε κι ο στόουνερ....

    ...ή θεωρούμε πως πλέον έχουν εξελιχθεί, ΕΠΕΙΔΗ πήρε ο στόουνερ (ενώ όσο δεν φορούσε κανείς παγκόσμιος νόλαν, τα θάβαμε)


    μι πιάνς;


    ΥΓ πληροφοριακά, νόλαν φορώ κι εγώ

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    δεν ξέρω φίλε μου, ή εξελίχθηκαν όντως και έτσι πήρε κι ο στόουνερ....

    ...ή θεωρούμε πως πλέον έχουν εξελιχθεί, ΕΠΕΙΔΗ πήρε ο στόουνερ (ενώ όσο δεν φορούσε κανείς παγκόσμιος νόλαν, τα θάβαμε)


    μι πιάνς;


    ΥΓ πληροφοριακά, νόλαν φορώ κι εγώ

    Ποιος πουλάει το κράνος (το ίδιο μοντέλο έτσι; ) που φοράει ο Στόνερ στα GP;

    Και στην ερώτηση την αρχική:

    Είχα Airoh σπαστό : ΓΤΠΚ
    Είχα Nolan N200 αν θυμάμαι καλα το μοντέλο : ΓΤΠΚ
    Είχα Xlite Χ801R A (NOLAN) (checa replica) : Έσπασε σε πτώση με 160+ αλλά ζω
    Εχω Χlite X801R B (NOLAN) (Aφολυ το Α διαλύθηκε) : Σχετικά καλό κι αθόρυβο αλλά αεροδυναμικά ΓΤΠΚ
    Είχα Arai RX7RR : Ότι καλυτερο έχω φορέσει στην ζωή μου. 4 χρόνια καθημερινής χρήσης και βόλτες και πιστα και βροχές και ήλιο κλπ κλπ αν εξαιρέσεις τον θόρυβο είναι κορυφαίο. Σχεδόν μισό κιλό βαρύτερο από το X801R αλλά δεν το καταλαβαίνεις αφού νομίζεις ότι ΔΕΝ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ!
    Έχω ARAI Viper-GT και είναι από εντελώς χάλια μέχρι ΓΤΠΚ. Καμία σχέση αεροδυναμικά με το RX7, η επένδυση καράταει ιδρώτα και καιγεσαι ζωντανός (σε αντίθεση με το Dry cool κάτι επένδυση του RX7), έχει θόρυβο χωρίς να έχει αρκετό εξαερισμό αλλά και πάλι είναι κλασεις ανώτερο από το Χlite.

    Γενικά τα Αράι είναι κλάσεις ανώτερα.... τώρα, αν εδώ έχουν 900Ε ta RX7GP δεν λεει κάτι γιατί αφενός τα βρισκεις από internet Στην μισή τιμή, αφιτέρου βλέπεις τις προσφορές στα RX7RR μόλις βγήκαν τα GP και βλέπεις τα περιθώρια κέρδους των εδώ εμπόρων.

    Στην τελική τιμή λοιπόν του κράνους στην Ελλάδα εκτός από την δουλειά που έχουν κάνει στο εργοστάσιο παραγωγωγής, σχεδιασμό, τεστ, διαφήμιση (και τα δωρεάν κράνη στους οδηγούς GP) κλπ κλπ κλπ πρέπει να πούμε ότι εκτός από το εξωφρενικό κέρδος των εδώ εμπόρων, θα πρέπει να θυμηθούμε ότι εδώ στην μπανανία ή στο κωλοχανείο, εφαρμόζεται φόρος πολυτελείας 36%.....

    Όλα τα υπόλοιπα είναι για το πέος και για εντυπωσιασμό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    starship crew member
    Εγγραφή
    28/06/2009
    Μηνύματα
    174
    Ειχα το arai astro-r και αφου του εκανα ενα crash-test προσωπικα,τωρα αγορασα ενα viper-gt. δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο rx και ουτε λογο να διαφωνισω στο ποσο καλυτερο απο το viper ειναι. αλλα θελω να πω οτι το φθηνοτερο arai ειναι τουλαχιστον ισαξιο με τα ακριβοτερα μοντελα αλλης μαρκας. το καλο να λεγετε! δεν ειχα παντα arai αλλα αν εχεις τα λεφτα τοτε ''πρεπει'' να το παρεις.και μαλιστα φθηνα!!! το παραγγειλα απο το the visor shop.com και πληρωσα 530 ευρω μαζι με τα μεταφορικα και στην τιμη ηταν μια ζελατινα χρωματισμου επιλογησ μου μια θηκη για να εχω και την αλλη μαζι μου και ενα ''κιτακι'' καθαρισμου της arai. η διευθηνση ειναι απο καταστημα οχι απο e-bay και ειναι απο μ.βρετανια οποτε αν ξερεις το νουμερο σου δεν ''παιζει'' κανενα λαθος. υπαρχουν κι αλλες παρομοιες σελιδες. το προηγουμενο και της γυνεκας μου τα αγορασα απο 'δω αλλα τελος τα ''νταβατζιλικια''!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    εντάξει πιάσαμε το αυγό και του κάναμε και περμανάντ

    άλλο κράνος το κρίνουμε ως προς αεροδυναμική

    άλλο ως προς θόρυβο

    άλλο ως προς βάρος

    ΕΝΑ ΜΟΝΟ είχαμε την ευκαιρία να το δούμε σε πτώση

    τι θα έκαναν τα άλλα κράνη στην ίδια πτώση, ποτέ δεν θα το μάθουμε για να δούμε τι παίζεται στο θέμα που μετράει 1000 φορές περισσότερο από όλα τα άλλα μαζί

    το ένα αράι χάλια, το άλλο άριστο, αλλά "γενικά τα αράι είναι κλάσεις ανώτερα"

    ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ, ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ._

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι φταιει οταν πατιναρει ενα μηχανακι?
    από clyde2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 08:06
  2. Ένα κράνος παρακαλώ!
    από Χωμάτινος στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 00:23
  3. ΠροσοΧη Οταν Αγοραζετε ΛαστιΧα
    από Tigas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF