Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: ti gnomi exete gia to vstrom 650???

  1. #31
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    όλες οι μάρκες έχουν γίνει λίγο πολύ καλύτερες

    στο να φτιάξεις ένα "καλό" μηχανάκι με καλή γεωμετρία, ομορφούλι και πια αρκετά αξιόπιστο ΟΛΟΙ πια σχεδόν το καταφέρνουν - έχει προχωρήσει τόσο η βιομηχανία, γι'αυτό

    εκεί που βλέπουμε τη διαφορά, είναι στο πόσο τολμά κατασκευαστής να βάλει ΝΕΑ τεχνολογία (άρα έχει εμπιστοσύνη στο τι μπορεί να φτιάξει) και πόσο το τολμά και στα μικρά του μοντέλα (άρα έχει ακόμα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη αλλά και άνεση - άρα δύναμη- στο τι μπορεί να φτιάξει)

    αυτό το έχω δει ΜΟΝΟ σε 2-3 μάρκες εγώ πάντως

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Διαφωνώ στο κατά πόσο η τεχνολογία δείχνει οτιδήποτε στην μοτοσυκλέτα πλέον μια και δεν υπάρχει κάποιου είδους τεχνολογική εφαρμογή που να είναι σε επίπεδο αιχμής στην μοτοσυκλέτα.
    Τα τελευταία χρόνια βλέπω φτηνές εφαρμογές με ευρεία χρήση φτηνών υποκατασκευαστών με μόνο σκοπό την φτηνή τιμή πώλησης.
    Τα αυτοκινητάκια είδη είναι πολύ πιό μπροστά σε τεχνολογικές εφαρμογές απο τις μοτο πράγμα που αν το έλεγες πριν 20 χρόνια θα σε κράζανε όλες οι καφετέρειες.
    Είναι σπαστικό αλλά σα να έχουν συνενοηθεί μεταξύ τους να μη βγάζουν τίποτα καινούργιο.
    Μάλλον μοιράσαν την πίτα και δεν ενδιαφέρονται για μεγαλύτερο κομμάτι.

  3. #33
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ακόμα και έτσι να συμβαίνει (μάλλον ναι), αυτό δεν αλλάζει τη διαφορά τεχνολογίας ΜΕΤΑΞΥ μοτοσυκλετών

    μπορεί να μην δεις την καραεπανάσταση, αλλά συνήθως αν ένα εργοστάσιο είναι μπροστά στον τομέα ΚΑΙ στα αυτοκίνητα, "υποκλέβεται" από αυτή για το κομάτι των διτρόχων τους

    πχ. όταν μια BMW αποφασίζει να βάλει CanBUS σε.... μοτό και μάλιστα το προβάλει σαν "κάτι πιο απλό, πιο αξιόπιστο" (και πιο ελαφρύ να πω εγώ) τότε το εμπιστεύεται πια (άμα είναι πια ψωμοτύρι τους στα αυτοκίνητα το σύστημα αυτό) και μπορεί να το υποστηρίξει αν χρειαστεί και το κάνει... πιο σπάνιο να χρειαστεί να το υποστηρίξει

    ή όταν σε λίγο και τα μικρά παπιά της honda θα έχουν CBS, σημαίνει ότι ξέρουν να το βάζουν και ΜΠΟΡΟΥΝ να το πλασάρουν με άνεση σαν πλεονέκτημα (όχι σαν... μειονέκτημα)

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853

    Smile

    Μεταφράζουμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.
    Εγώ αυτό το λέω:
    Το κόστος της πλεξούδας είναι μεγαλύτερο πλέον απο το Bus οπότε βάζουμε bus και μας έρχεται και φτηνότερα.
    Πάντως αν τελικά προσπαθούμε να αποδείξουμε οτι το Vstrom
    έχει κάποιο τεχνολογικό πλεονέκτημα απέναντι στο 20χρονο ΤΑ
    μάλλον ατυχήσαμε.
    Βέβαια εδώ ούτε τα κορυφαία σπορ μοντέλα δεν έχουν κάποιο τεχνολογικό πλεονέκτημα τι περιμένουμε απο τα μεταφορικά μέσα.

    Για να πάμε τώρα στο αγαπημένο σου μποξερ.
    Θεωρείς οτι είναι καλύτερο το καινούργιο απο το παλιό?
    Εμένα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και με αυτό.
    Τουλάχιστον δεν είναι καλύτερο λόγω του Bus.Να ήταν το παλιό προβληματικό να το καταλάβω.Φαντάσου όμως να γινόταν το μπαμ και να φοράγανε ενα VVT σαν αυτό που φοράνε και τα τελευταία αυτοκινητάκια.
    http://www.mikuni.co.jp/e/carburetor.html#anchor
    πόσο να πληρώσουμε παραπάνω?
    Και να δείς μετά τι άλογα και ροπές θα είχε.Τότε ναι να πώ το καινούργιο καταργεί απολύτως το παλιό.
    Τώρα οκ το βελτιώσαμε για κάποιες χρήσεις αλλά στην κύρια χρήση του (τουρισμός) δεν κάναμε και τίποτα απίστευτα βήματα.
    Αυτό εννοω τεχνολογία.
    Δεν με νοιάζει το οβαλ εμβολο.
    Με νοιάζει κάτι που να αλλάξει τη μορφή των πραγμάτων , να με κάνει να πουλήσω το δικό μου και να πάρω ένα καινούργιο.Αυτά.

  5. #35
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    καλά αν περιμένεις να ανατριχιάσεις από επαναστασάρα σε 2 τροχούς τέτοιες εποχές, έχασες

    πάντως μια και έπιασες εκείνη τη μηχανή που ξαφνικά συμπάθησα, ναι για την εποχή έκανε μεγάλες αλλαγές (διάβασε και το PDF μου, το διάβασες; ) για μηχανή που και βίδα όταν της άλλαζαν ο "κόσμος της" ψαχνόταν...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Το διάβασα.Πάντως στο adv δεν νομίζω να τις περάσουν όλες, τουλάχιστον αυτές που του κόβουν δυνατότητες ταξιδέματος.

  7. #37
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    θα δείξει

    εντωμεταξύ εγώ δεν ξέρω τι να κάνω

    αλλαγή τώρα στο big boy τώρα;

    ή (επίσης ακριβό, όχι τόσο μεν αλλά πιο "μετρητό") να πάω να "φτιάξω" λίγο το dakar να πάει 54.5 ίππους στον τροχό; (από 40-κάτι... 43 νομίζω βγάζει στον τροχό τώρα - προφανώς μιλάω για συγκεκριμένες αλλαγές που ξέρω τι κάνουν) και θέλει και ψάξιμο να βρω τα υλικά (και τον άνθρωπο να ξέρει να τα κουρδίσει)

    τι να κάνω - τι να κάνω...




  8. #38
    :beer:...yia sas paidia....prwti fora vlepw to forum edw ki eipa ki egw na pw kati...eimai 35,odigaw mixani(i kai mixanaki apo ta 13),kai eimai mixanikos sta aeroplana se aeroporiki etaireia,opote 8ewrw pws mporw na exw mia gnwmi...simera,i agora motosikletas,perissotero einai 8ema ti aresei sto ka8ena,para otidipote allo...o antagwnismos,exei kanei tous kataskevastes,na ftiaxnoun kala mixanakia,kai se sxetika prosites times....edw vevaia,prokeimenou na xtupisoun ena kataxiwmeno montelo(Transalp),edwsan to kati parapanw sto V-Strom kai pragmati mallon axizei ta lefta tou,alla de mporei kaneis na pei me sigouria tipota gia to ena i to allo,afou simasia exei :a)ti aresei ston ka8ena,b)ti bolevei ton ka8ena(kai san xrisi,alla kai sa 8esi odigisis,afou o ka8enas exei diaforetiko swmatotupo kai ara kai diaforetiki 8esi gia ka8e stisimo mixanis)...to 8ema einai na kanei ti swsti epilogi gia ti xrisi pou 8elei ki ola ta alla einai apla leptoemereis pou se alla to ena montelo uperterei kai se alla meionektei(gia afto kai oi diaforoi eidikoi twn periodikwn,sto telos ta vgazoun ola sxedon konta to ena sto allo)...ase pou ta perissotera xaraktiristika pou diavazoume sta periodika,DEN ta antilamvanetai pote o mesos odigos kai anaferontai se polu eidikes periptwseis kai kanoun ti diafora... Pantws,egw apo mikros eixa mia trella me ti Honda,oneirevomoun apo pitsiriki mia transalp ki odigaw edw kai 7 xronia mia "GIAGIA"(Transalp 600,me tampouro pisw),montelo tou 87,stin opoia exw mono kanei suntirisi sti miza mia fora(karvounakia) kai tipota allo....xwris na 8elw na meiwsw to V-Strom,8elw na to dw meta apo 20 xronia xrisis,kai oxi twra pou einai kainourio,enw gia ti transalp,8ewrw to pio petuximeno montelo tis,aftin tou 2001,ti teleftaia diladi prin to 650....xerw pws exw grapsei para polla,sunxwreiste me alla den exw empeiria tetoiwn forum...gia to telos,8a pw kati pou mou exei meinei ekei pou prwtodiavasa gia tin transalp prin 20 xronia....den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra...
    carpe diem

  9. #39
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Τι ανασκαφή είν' αυτή..!
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe-diem
    :gia to telos,8a pw kati pou mou exei meinei ekei pou prwtodiavasa gia tin transalp prin 20 xronia....den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra...
    Δεν μου λέει κάτι αυτό!!! Το ίδιο θα πεί κι ένας λάτρης της YAMAHA ή της KAWASAKI, ότι αγόρασε την μηχανή του επειδή απλά είναι YAMAHA ή KAWASAKI. :smilea:

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167
    .den tin agorazeis epeidi einai grigori,oute polu dunati,oute kan i pio omorfi....einai apla HONDA,gualisteri kai megali....na ste kala...asfali xiliometra... [/B][/QUOTE]


    File mou kai ego Honda exo,sygekrimena Africa!!!Palia agorazes HONDA epidi itan HONDA mady Japan,tora pou einai apo italia i ispania ti Honda na agoraseis!I diki mou itan apo ta teleytaia japan montela!!!!Me liga logia einai pia thema goustou kai pio ligo thema markas ligoi exoun meinei pathiasmenoi me kapoies markes sygekrimenes!!!

    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

  12. #42
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    καλα ελεος..μετα απο 2 χρονια ξαναανοιξε το ποστ αυτο? τι αλλο θα δουμε..
    να κανετε και ενα ποστ για την μηχανη του Μεγαλου Αλεξανδρου τον Βουκεφαλα.. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. re paides ti exete akousei gia to rmz 450?
    από Pierce στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2010, 06:51
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2008, 18:48
  3. ti alo balo gia na to ftiaxo !@!E#!#!!!!!
    από sacro στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 10:53
  4. Eseis ti gnomi exete peri tou thematos ???
    από Spike στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2005, 20:46
  5. parimies (gia to dirtymoto poy leei oti tis kserei oles)
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF