Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 139

Θέμα: Μετακίνηση μοτοσυκλέτας από τρίτο άτομο

  1. #16
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    Εγω παλι οταν *τσακωσα* να μου το μετακινει ενας τυπας πηγα κοντα και του λεω να βοηθησω?Αφου απαντησε ναι εβγαλα το κλειδι και ξεκλειδωσα........
    Εσκασε το χαμογελο του *οκ..ειμαι μαλακας....*
    Καλοοοοοοοοοο
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Θέλουν κλωτσιές όμως.Ιδίως όταν αρχίζουν και βρίζουν επειδή έχεις βάλει τη μηχανή που κοστίζει διπλάσιο ποσό από το κάρο τους,και δεν έχουν που να το βάλουν.Στον κώλο τους θα ήταν καλύτερα.Μια φορά πριν 1,5-2 χρόνια με είχε βρίσει ένας που είχα πιάσει το χώρο με τη μηχανή μου και δεν μπορούσε να βάλει το κάρο του δεκαπενταετίας και τρακαρισμένο.Έφυγε γρήγορα όμως,διότι ως γνωστόν,οι κότες στον κίνδυνο γίνονται λαγοί!

  3. #18
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
    Μήπως να φύγουμε και από τους δρόμους για να τρέχουν πιο εύκολα;
    Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



    Ρε χαλαρώστε...

    δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

    καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

    και μιας και λες:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
    κατευθείαν στην ΕΛ.ΑΣ για μήνυση
    μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



    Ρε χαλαρώστε...

    δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

    καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

    και μιας και λες:

    μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;
    Το θεμα ειναι αμα στη μετακινησουν *λιγο* και στη ριξουν πανω στην προσπαθεια.....εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα αλλοι ομως.....
    Θα το στρωσω που θα παει..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Μήπως να φύγουν και αυτοί από το δρόμο για να τρέχεις εσύ πιο εύκολα;;



    Ρε χαλαρώστε...

    δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;

    καλύτερα να στη μετακινήσουν και να παρκάρουν μετά, παρά να στην χτυπήσουν επειδή δεν χωρούν.

    και μιας και λες:

    μπορείς να μας πεις ποιο ακριβώς είναι το αδίκημα για το οποίο θα κάνει μήνυση;;;
    Εγώ δεν είπα να φύγουν από το δρόμο.Τρέχω και με αυτούς...

    Μια μοτοσυκλέτα είναι περιουσιακό στοιχείο.Ως τέτοιο απαγορεύεται κάθε μη εξουσιοδοτημένος να το αγγίζει.Η δε μετακίνηση μπορεί να είναι απόπειρα κλοπής,και φθοράς ξένης περιουσίας.Αν μετακινώντας,γυρίσει ο τροχός με την κλειδαριά δισκοφρένου και μου στραβώσει τη δισκόπλακα ή το πιρούνι,ποιος θα το πληρώσει;Αν του πέσει,ποιος θα πληρώσει τα φέρινγκ κλπ;Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα να σου μετακινούν τη μηχανή,αλλά άλλο έχουν.Εν ολίγοις,έχω δικαίωμα να παρκάρω τη μηχανή μου όπως κινούμαι,κι όχι κάθετα.Αν δεν χωράει να παρκάρει,να βρει αλλού.Δε μου κάνει χάρη που μου μετακινεί τη μηχανή.Αν ανέβω σε πεζοδρόμιο,παραβιάζω τον Κ.Ο.Κ.Στο δρόμο αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας έχω δικαίωμα να παρκάρω όπως κινούμαι.

  6. #21
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
    Εγώ δεν είπα να φύγουν από το δρόμο.Τρέχω και με αυτούς...

    Μια μοτοσυκλέτα είναι περιουσιακό στοιχείο.Ως τέτοιο απαγορεύεται κάθε μη εξουσιοδοτημένος να το αγγίζει.Η δε μετακίνηση μπορεί να είναι απόπειρα κλοπής,και φθοράς ξένης περιουσίας.Αν μετακινώντας,γυρίσει ο τροχός με την κλειδαριά δισκοφρένου και μου στραβώσει τη δισκόπλακα ή το πιρούνι,ποιος θα το πληρώσει;Αν του πέσει,ποιος θα πληρώσει τα φέρινγκ κλπ;Εσύ μπορεί να μην έχεις πρόβλημα να σου μετακινούν τη μηχανή,αλλά άλλο έχουν.Εν ολίγοις,έχω δικαίωμα να παρκάρω τη μηχανή μου όπως κινούμαι,κι όχι κάθετα.Αν δεν χωράει να παρκάρει,να βρει αλλού.Δε μου κάνει χάρη που μου μετακινεί τη μηχανή.Αν ανέβω σε πεζοδρόμιο,παραβιάζω τον Κ.Ο.Κ.Στο δρόμο αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας έχω δικαίωμα να παρκάρω όπως κινούμαι.

    Σαφώς και είναι περιουσιακό στοιχείο, πλην όμως η απλή μετακίνηση (χωρίς να της κάνει κάποιος ζημιά) δεν είναι ούτε απόπειρα κλοπής, ούτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

    Δεν είπα να βγάζει κάποιος τον άλλο μία θέση για να παρκάρει εκείνος, αλλά ορισμένες φορές η μόνη λύση για να χωρέσει και το αμάξι είναι να μετακινήσει λίγο μια μηχανή (εννοείται χωρίς να της κάνει ζημιά).


    Επίσης, δεν είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να παρκάρεις όπως και τα αυτοκίνητα. Αυτό είναι αυτονόητο.

    Ούτε είπα ότι δεν έχω πρόβλημα να μου μετακινήσουν τη μηχανή, όχι ότι δεν έχω πρόβλημα να την βρω χτυπημένη.
    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    Εγώ έχω βρει πολλές φορές γυρισμένο τον καθρέπτη (ευτυχώς μόνο αυτό) προφανώς από αμάξι που τον ακούμπησε όπως πάρκαρε ή ξεπάρκαρε.
    Καλύτερα θα ήταν να την είχε μετακινήσει λίγο και να παρκάρει, παρά να την χτυπήσει.
    Αυτό λέω.



  7. #22
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Είσαι πολύ καλοπροαίρετος άνθρωπος μάλλον.
    Είσαι όμως - κατά την άποψη μου - λάθος .............

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Σαφώς και είναι περιουσιακό στοιχείο, πλην όμως η απλή μετακίνηση (χωρίς να της κάνει κάποιος ζημιά) δεν είναι ούτε απόπειρα κλοπής, ούτε φθορά ξένης ιδιοκτησίας.
    Όταν κάποιος δεν γνωρίζει ΠΩΣ να το κάνει ......... το πιό πιθανό είναι να προκαλέσει φθορά ρίχνοντας την ή και μια ωραία γρατζουνιά π.χ. στο ντεπόζιτο από ζώνη. ρολόι, δαχτυλίδι κ.λ.π.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Δεν είπα να βγάζει κάποιος τον άλλο μία θέση για να παρκάρει εκείνος, αλλά ορισμένες φορές η μόνη λύση για να χωρέσει και το αμάξι είναι να μετακινήσει λίγο μια μηχανή (εννοείται χωρίς να της κάνει ζημιά).
    Αν ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να πάει να παρκάρει ΑΛΛΟΥ !!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Επίσης, δεν είπα ότι δεν έχεις δικαίωμα να παρκάρεις όπως και τα αυτοκίνητα. Αυτό είναι αυτονόητο.
    Σωστά ...........

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Ούτε είπα ότι δεν έχω πρόβλημα να μου μετακινήσουν τη μηχανή, όχι ότι δεν έχω πρόβλημα να την βρω χτυπημένη.
    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    Εγώ έχω βρει πολλές φορές γυρισμένο τον καθρέπτη (ευτυχώς μόνο αυτό) προφανώς από αμάξι που τον ακούμπησε όπως πάρκαρε ή ξεπάρκαρε.
    Όταν την βρεις κάτω με 2400 Ε ζημιά έλα να τα ξανασυζητήσουμε .........

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Καλύτερα θα ήταν να την είχε μετακινήσει λίγο και να παρκάρει, παρά να την χτυπήσει.
    Αυτό λέω.
    Καλύτερα να την αφήσει ήσυχη και να βρει άλλη ρεμίζα !!!

    Όταν βλέπεις μια γυναίκα 1,60 με το ζόρι να προσπαθεί να κουνήσει Hayabusa και την προλαβαίνεις την ώρα που κλείνει το σταντ .......... πως θα φερθείς ;;;

    Το πιό σύνηθες δε, είναι την ρίχνουν και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια και άντε τρέχα εσύ να βρίσκεις φράγκα για επισκευές ...........
    3 φορές παθών ...........

    ΌΧΙ λοιπόν φίλε μου .............. ΔΕΝ είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ευγενικός με αυτόν που έστω και θα αγγίξει την μηχανή μου και την έχω σχεδόν πάντα σε σημείο που την βλέπω και με τηλε-ειδοποίηση !!!

    Είναι τρομερό το θράσος κάποιων ...........
    Χτυπά ο συναγερμός και τους βλεπεις να μανουβράρουν τους λες να προσέχουν και απαντάνε .........
    Εγώ ;;; Ούτε που την ακούμπησα !!!

    Καμμία λοιπόν ανοχή σε αυτό το θέμα !!!


  8. #23
    δε νομίζω να χωράει συζήτηση γι αυτό, δεν έχουν το δικαίωμα να την μετακινήσουν
    είναι σα να λες ότι σπρώχνω ένα αμάξι πιο κάτω επειδή όπως έχει παρκάρει δε χωράω να μπω κι εγώ να παρκάρω

  9. #24
    Γιατί η άλλη η φυλή που φορανε κοτσαδορο ,(που κανονικά μόλις τελειώσεις την ρυμούλκηση πρέπει να τον αφαιρείς) , και σταματανε μονό μόλις ακούσουν ή νιώσουν το μπαμ; :a015:

  10. #25
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δηλαδή τί ακριβώς θα πάθεις αν σου μετακινήσουν λίγο τη μηχανή;;
    Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά τώρα...Η απάντηση είναι αυτή που είπε ο mpompas... με την λογική αυτή επειδή πολλές φορές δεν χωράει το δικό μου Ι.Χ. ή μηχανή να κάνω το δικό τους μερικά μέτρα πιο πέρα για να χωρέσω.

    Είναι η πιο μαλακισμένη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος. Όντως γιατί έχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει ζημιά (όλα όσα είπαν τα παιδιά) συν το οτι δείχνει πως δεν σέβεται τον διπλανό του που έχει παρκάρει νόμιμα , παράλληλα με το πεζοδρόμιο (κάθετα απαγορεύεται εκτός και αν είναι ειδικά οριοθετημένος χώρος) και φυσικά πληρώνει τέλη και φόρους ίδια ίσως και περισσότερα απο αυτόν.

    Η καλύτερη και πιο νόμιμη αντιμετώπιση είναι αυτή που είπε ενα παιδί πιο πάνω... ΚΛΕΦΤΗΣ-ΚΛΕΦΤΗΣ και τρέχεις κατά πάνω του. Δεν έχει απολύτως καμία δικαιολογία εκεί και να είστε σίγουροι οτι θα μπλοκάρει όποιος και αν είναι και σίγουρα θα έχει αντιδράσεις πανικού αργότερα.

    Ως προσωπικό περιουσιακό στοιχείο κανένα απολύτως δικαίωμα δεν έχει να μετακινήσει ή να κάνει οτιδήποτε πάνω της χωρίς άδεια σου. Όσον αφορά το αν χωράει ή οχι... αν δεν χωράει ας βρεί άλλο χώρο. Το οτι δεν χωράω δεν σημαίνει οτι αφαιρώ οτι με εμποδίζει.... ας είμαστε σοβαροί.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Δεν υπάρχει λύση και σωστό σε αυτό το θέμα παλικάρια...
    Ωραία εμείς που φοβόμαστε για την ακεραιότητα των μοτοσυκλετών μας και που ζητάμε κάτι σίγουρα όχι παράλογο δηλαδή να σέβονται και οι κουτάκιδες το δικαίωμά στο να αφήνουμε το δικό μας μέσο μεταφοράς όπου θέλουμε...
    Πρέπει,όμως,να το σκεφτόμαστε και από την άλλη μεριά.Με δεδομένο ότι δεν θα πάθει κάποια ζημιά η μοτοσυκλέτα μας(και μη μου πείτε "και που το ξέρουμε αυτό?",απλά υποθέτουμε),τι είναι πιο σημαντικό.Το να παρκάρει και κάποιος άλλος ή η ψωροπεριφανειά μας?Εδώ συγκρούονται δύο ανάγκες και η δική μας δεν είναι η πιο μεγάλη με το χάος που επικρατεί στις πόλεις σήμερα...

    Θα μπορούσαν να σταματήσουν όλοι να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο για να πάνε ακόμη και στο περίπτερο,ή θα μπορούσαν να δημιουργηθούν θέσεις για μοτο και μόνο(αλλά και εμείς να αφήσνουμε τις μοτό μας ΜΟΝΟ εκεί),αλλά δεν θα πρέπει να υποστηρίζουμε απόψεις βλέποντας τα πράγματα με παροπήδες...
    Αυτά από εμένα,πάρτε και μια μπυρίτσα τώρα να καλμάρουν τα νεύρα μας...

  12. #27
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Είσαι πολύ καλοπροαίρετος άνθρωπος μάλλον.
    Μπορεί και να είμαι, όμως μου φαίνεται ότι μάλλον βλέπουμε σε θέμα διαφορετική χρονική στιγμή.

    Εγώ το βλέπω αφού έχει γίνει η μετακίνηση, οπότε αν δεν έχει ζημιά η μηχανή δεν θα με πειράξει.
    Αν τώρα έχει ζημιά είναι άλλο θέμα.

    Για να είμαι ειλικρινής δεν μου έχει τύχει να δω κάποιον τη στιγμή που μετακινεί τη μηχανή μου, οπότε δεν είμαι και 100% σίγουρος πως θα αντιδράσω. Μπορεί να τον βρίσω, μπορεί και όχι, πάντως δεν θα φωνάξω κλέφτης (ή τουλάχιστον αν το κάνω, θα το κάνω για πλάκα και εννοείται δεν θα φωνάξω αστυνομία), ούτε θα πάω να τον δείρω).


    Βέβαια, το σκηνικό που περιγράφεις:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Όταν βλέπεις μια γυναίκα 1,60 με το ζόρι να προσπαθεί να κουνήσει Hayabusa και την προλαβαίνεις την ώρα που κλείνει το σταντ .......... πως θα φερθείς ;;;
    δεν το είχα σκεφτεί.
    Τί κάνεις τότε;;
    Δεν ξέρω: φαντάζομαι σώζεις τη haya και μετά κλείνεις ραντεβού με τον ψυχίατρο σου.

    Τώρα για αυτό:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Αν ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ να πάει να παρκάρει ΑΛΛΟΥ !!!
    ίσως αν είχες καθημερινό πρόβλημα με το παρκάρισμα για να πας σπίτι σου να το έβλεπες αλλιώς.
    Μέχρι πριν 5-6 χρόνια έμενα κέντρο και είχα αμάξι το οποίο πάρκαρα στο δρόμο (αφού τα γκαράς είναι πανάκριβα).
    όταν ο μέσος όρος κύκλων για να παρκάρεις είναι 30+ λεπτά, πίστεψε με, δεν αφήνεις εύκολα θέση στην οποία μπορείς να χωρέσεις και εσύ και η μηχανή που είναι παρκαρισμένη.

    Προσωπικά πάντως έχω μετακινήσει μόνο παπί χωρίς κλειδωμένο τιμόνι.



  13. #28
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Είναι η πιο μαλακισμένη κίνηση που μπορεί να κάνει κάποιος.
    +1000

    @sergiosm: έχεις άδικο, φίλε.
    Δεν γουστάρω να μου ακουμπάει κανείς το αμάξι μου, το μηχανάκι μου, το παπάκι μου, το βεσπάκι μου. Ούτε καν το χορτοκοπτικό μου.
    Όπως δεν γουστάρω να πίνεις από τον καφέ μου, όπως δεν γουστάρω να τρώς από το πιάτο μου.
    Τόσο απλά.

    Και να συμπληρώσω στην ατάκα του φίλου μάγου από πάνω,
    ότι εκτός από τρομερά μαλακισμένη κίνηση είναι και πολύ επικίνδυνη για την σωματική ακαεραιότητα του ηλιθίου που την μετάκινεί.

    Γιατί δεν ξέρεις ΠΟΙΟΣ είναι ο ιδιοκτήτης, ούτε ΠΩΣ είναι, ούτε ΤΙ θα κρατάει.

  14. #29
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Την ωρα που τον βλεπεις να μετακινει το μηχανακι σου βαζεις τις φωνες.
    ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΛΕΦΤΗΣ φωναζεις και το 100,τους λες οτι τον επιασες να προσπαθει να κλεψει το μηχανακι σου κι αστον να τσουρουφλιζεται.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #30
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    mead5600...

    Ξέρεις ποιό είναι το κακό;... οτι τις περισσότερες φορές τις μετακινούν όταν είναι κάθετα στον δρόμο και για μερικά εκατοστά δεν χωράνε. Παρόλο που είναι παράνομο οι περισσότεροι τις αφήνουμε σε πεζοδρόμιο επάνω ή κάθετα ανάμεσα απο οχήματα. Εκεί λοιπόν που έχει ενα κενό ίσα για ενα smart ή ενα μικρό αυτοκίνητο πας και αφήνεις κάθετα την μηχανή μήπως και μπεί και άλλη μηχανή εκεί στο χάος που επικρατεί.

    Ο έξυπνος Νεο-Έλληνας όμως θα πάει και θα μετακινήσει την μηχανή για να χωρέσει το κουτί του που έχει κατέβει στο κέντρο. Κανείς μοτοσυκλετιστής δεν είναι ψυχάκιας να πάει μέσα στο κέντρο ή στο παράκεντρο έστω να την βάλει παράλληλα γιατί πολύ απλά καταλαβαίνει τι γίνεται...

    Αλλά και αυτό να γίνει... δεν μπορεί και δεν έχει δικαίωμα να την μετακινήσει.

    Όσον αφορά τους κατοίκους του κέντρου που αναφέρει ο sergiosm, εντάξει έχουν πρόβλημα... αλλά αυτό τι λέει φίλε μου; Οτι αποτελεί δικαιολογία πως επειδή δεν βολεύεται κάποιος στο να αφήνει το Ι.Χ. του πρέπει να μετακινεί οχήματα άλλων προς δική του εξυπηρέτηση;... και αν αυτό που κάνει ο όποιος ταλαιπωρημένος σε μηχανή , έρθει και το κάνει κάποιος άλλος στο Ι.Χ του κατοίκου για 10-20cm;.,.. τον σπρώξει δλδ με τον προφυλακτήρα τον δικό του για να χωρέσει;

    Να σοβαρευτούμε κύριοι... ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ... ο δρόμος είναι δημόσιος και παρκάρουν όλοι νόμιμα , είτε με Ι.Χ., είτε με μηχανή, είτε με νταλίκα. Αν κάποιος χρειάζεται μόνιμο δικό του χώρο μπορεί είτε να νοικιάσει σε γκαράζ (αυτή είναι και η έννοια του μόνιμου και ασφαλή ιδιωτικού χώρου παρκαρίσματος) είτε να πληρώσει στον δήμο και να βάλει πινακίδα.

    Για αυτούς που απλά κατεβαίνουν με Ι.Χ. στο κέντρο και δεν χωράνε... να μην κατεβαίνουν αν θεωρούν οτι θα ταλαιπωρηθούν. Ας πάρουν τα ΜΜΜ ή κάποιο άλλο μέσο. Εδώ με μηχανή είμαστε και πολλές φορές για να αποφύγουμε προβλήματα κίνησης παίρνουμε το ΜΕΤΡΟ-ΗΣΑΠ-Λεωφορείο... θα τους πέσει ο πισινός αν περπατήσουν και λίγο;

    Και επειδή θα σπεύσουν κάποιοι να πουν για κιβώτια , φόρτωμα κοκ... στην Ελλάδα που ζούμε μόνο εδώ επιτρέπεται φορτωεκφόρτωση ώρες αιχμής. Στις πολιτισμένες χώρες του κόσμου, αυτές οι ώρες είναι προ 06.00πμ και μετά 23.00μμ. Δυστυχώς εδώ μπορεί η Ερμού να κλείσει απο ενα φορτηγό που βγάζει έπιπλα. Και αίντε αυτοί είναι δικαιολογημένοι που κουβαλάνε συνεχώς..

    Οι κυράτσες και οι παπάρες που απλά δεν παίρνουν ΜΜΜ εκ πεποιθήσεως και μπουκάρουν κέντρο και παράκεντρο , γνωρίζοντας παρόλα αυτά οτι θα ταλαιπωρηθούν.... οι μηχανές τι τους φταίνε;... αν δεν αντέχουν στο γύρνα-γύρνα για πάρκινγκ... μήπως να το αφήσουν το ρημάδι εκεί που είναι;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2007, 10:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 12:15
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 15:31
  4. Αγορα μοτοσυκλετας απο τα 19
    από nmk_extreme στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF