Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 139

Θέμα: Μετακίνηση μοτοσυκλέτας από τρίτο άτομο

  1. #46
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Κωστα οι τιμες που αναφερεις δεν εχουν καμμια σημασια.Μπορει για καποιον ενα ταπεινο παπακι να ειναι το μοναδικο περιουσιακο του στοιχειο και να εχει ιδρωσει για να το παρει.Δεν εχει λοιπον κανενας μπουστης δικαιωμα να το ακουμπησει,σπρωξει,μετακινησει κλπ.Αυτη η πραξη εχει να κανει με τον φασισμο και το παραφουσκωμενο εγω καποιων καραγκιοζηδων(συγγνωμη κυριε Ευγενιε)κι απο μενα ετσι αντιμετωπιζεται.
    Πριν απο δυο βδομαδες παρκαρω τη μηχανη ΝΟΜΙΜΑ απεναντι απο το συνεργειο.Ερχεται τυπος (ανατολικος μεταναστης)με bmwδαρα και ΑΠΑΙΤΕΙ να φυγω για να παρκαρει γιατι το παρκιν(ο δημοσιος δρομος δλδ)ειναι δικος του.Με απειλει μαλιστα και κανει κινηση να πεσει πανω στη μηχανη.
    Για κακη του τυχη το τμημα ειναι 100 μετρα παραπανω.Μολις ηρθε το περιπολικο τα μαζεψε η νεροκοτα και την εκανε γι αλλου.
    Χρήστο ........ δυστυχώς ........... έχεις δίκιο καθώς η πράξη είναι που μετράει ................ αλλά και τα φράγκα είναι πολλά ......................

    Τελευταία ζημιά στο Fazer = 2 μηνιάτικα
    Τελευταία ζημιά στο Busa = 3 μηνιάτικα

    Καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι ............ ειδικά όταν υπάρχει και οικογένεια !!!
    Αυτά σε διάστημα 1,5 χρόνου = 1/3 των εισοδημάτων μου για του κάθε Π@Π@Ρ@ την ηλιθιότητα !!!

    Έχω βγάλει τη μηχανή για πούλημα και είναι αιτία αυτά τα παραπάνω ποσά τα οποία δανείστικα για να επισκευάσω τη μηχανή ......... και μιλάμε για πέσιμο από στέκα ......... χτύπημα από πίσω κλείνει η στέκα και .............. πλήρωνε !!!

  2. #47
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Μου φαινεται κι εγω στο τέλος κατι τετοιο θα κάνω. Νοικιάζω θεση σε υπογειο γκαραζ διπλανης πολυκατοικιας και πηγαινουν και παρκάρουν μπροστά στην εισοδο... Δεν βλέπουν ούτε πινακιδες ουτε γκαραζοπορτα τίποτα... Κι εγώ πληρώνω το γκαραζ πληρώνω και ταξι για να πάω στην δουλειά (γιατι οταν κατεβαινω και βλέπω οτι με εχουν κλεισει δεν προλαβαινω να παω στην ωρα μου παιρνοντας 2 συγκοινωνίες) Α! πληρώνω και το τηλ. στο 100...
    Καλείς την αστυνομία και λές οτι έχεις άνθρωπο με πάθηση (καρδιά ας πούμε) και οτι τον πας τώρα στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσες να βγάλεις το όχημα σου.

    Η τακτική της ΕΛ.ΑΣ σε αυτή την περιπτωση είναι η αφαίρεση πινακίδος του οχήματος και πιθανόν και η κλήση γερανού αν στο σημείο που είναι εμποδίζει επιπλέον και την κίνηση οχημάτων στον δρόμο. Όπως π.χ. είπε φίλος πιο πάνω για παράνομη στάση/στάθμευση μπροστά απο κατάστημα.

    Μην κολάτε και μην μπαίνετε σε διαδικασία τσαμπουκά. Καλείτε απλά την αστυνομία , δίνετε αριθμό πινακίδος οχήματος που είναι εκεί και θα δείτε οτι και οι πιο μάγκες γίνονται κοτούλες.

    Το ίδιο ισχύει και για την παράνομη δέσμευση δημόσιου χώρου απο κάποιους.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    ναι ωραία όλα αυτά καλείς και την αστυνομία, δεν φωνάζεις , δεν βρίζεις.

    Στην πολυκατοικία του πεθερού μου, κλασικός @@ρας με κώνους για το αμάξι του, τους έβγαλε ο πεθερός μου, πάρκαρε και την άλλη μέρα το βρήκε τίγκα στην γρατζουνιά.

    Τι κάνεις μετά που δεν έχεις αποδείξεις?

    Και εγώ αρκετές φορές του πέταγα τους κώνους αλλά δεν πάρκαρα εκεί, ή σε μαγαζιά της παραλιακής ( δεν θυμάμαι όνομα ) που καβατζώνουν το δημόσιο πάρκινγκ και ζητάνε 5ε, αλλά τι κάνω αν βγώ και το δώ μές στην γρατζουνιά?

    Απλά δεν βγάζεις άκρη και κάπου κάπου κάνεις τον μλκ.

    Όσο για την μηχανή , δεν το συζητάμε κάν ότι απλά είναι παράνομο
    http://tsofras.blogspot.com

  4. #49
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αν και άκρως αντίθετο με αυτό που λέω πάντα, αν..

    1- Δεν μπορείς να το αποδείξεις.
    2- Συνεχίζει τους τσαμπουκάδες κτλ..
    3- συνεχίζει και βάζει τους κώνους και παρκάρει λες και είναι οικόπεδο του.
    4- Καλείς αστυνομία και δεν του το σηκώνει όπως έχει.

    του το κάνεις και εκεινού τίγκα στην γρατζουνιά και στα χτυπήματα... δύο μπορούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι ξέρεις.

    Το σημαντικό είναι βέβαια πριν φτάσεις σε τέτοιο σημείο να του δώσεις να καταλάβει οτι εκεί ενοχλεί και οτι ο δρόμος δεν είναι οικόπεδο του. Στην αρχή με σημείωμα στο παρμπρίζ του... μετά με κλήση στην αστυνομία (μιλάμε να εμποδίζει είσοδο , έτσι; )... και στο τέλος αφού δεν καταλαβαίνει με όποιο πολιτισμένο και κόσμιο τρόπο , του κάνεις τα ίδια που σου κάνει και αυτός αν παρκάρεις εκεί που θεωρεί αυτός οτι είναι οικοπεδο του , με το έτσι θέλω.

    Φυσικά χωρίς να σε δεί έτσι;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    ακριβώς αυτό, απλά το θέμα ότι αν φτάσεις σε αυτό το σημείο η ζημία στο δικό σου έχει ήδη γίνει
    http://tsofras.blogspot.com

  6. #51
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κανά δυο διευκρινήσεις.

    - Δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις κανένα περιουσιακό στοιχείο κανενός κινητό ή ακίνητο. Ότι κι αν γίνεται. Όσο παράνομο κι αν είναι δεν έχεις δικαίωμα να επέμβεις. Καλείς την αστυνομία και κάνεις μυνήσεις ή ότι άλλο νόμιμο.

    - Ακόμη και μέσα στην πυλωτή σου ή στο πάρκινγκ σου να το αφήσει ο άλλος δεν έχεις δικαίωμα να του το μετακινήσεις. Πρέπει και εκεί να καλέσεις την αστυνομία η οποία μάλιστα δεν έχει δικαίωμα να κόψει κληση (μιας και είναι ιδιωτικός χώρος) αλλά βεβαιώνει την παράβαση και υπο προϋποθέσεις μπορεί η ίδια μόνο να καλέσει γερανό για την μεταφορά. Συνήθως μπορείς να κάνεις μόνο μύνηση.

    - Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.

    - Εαν κάποιοι βάζουν γλάστρες ή οτιδήποτε άλλο για κατάληψη χώρου στάθμευσης τότε εαν δεν βιάζεσαι καλείς την αστυνομία και του κόβουν κλήση για κατάληψη οδοστρώματος. Με τις νέες τιμές η κλήση τσούζει αρκετά. Εαν πάλι βιάζεσαι, τότε κατεβαίνεις και αφαιρείς ότι έχει βάλει. Εαν δεν πει τίποτε (αρκετά συνηθισμένο δεν υπάρχει πρόβλημα). Εαν πάλι πει και κάνει μανούρα, καλείς την αστυνομία (ή απειλείς ότι θα την καλέσεις) και φεύγοντας δηλώνεις ότι για οτιδήποτε συμβεί στο αυτοκίνητο/μηχανή μιας και έχει ήδη ειδοποιηθεί η αστυνομία θα γίνει και μύνηση. Δεν του συμβαίνει ποτέ τίποτε.

  7. #52
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Δεν νομίζεις ότι αυτά που λες είναι αντιφατικά;

    Από τη μια λες ότι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    - Δεν έχεις δικαίωμα να ακουμπήσεις κανένα περιουσιακό στοιχείο κανενός κινητό ή ακίνητο. Ότι κι αν γίνεται. Όσο παράνομο κι αν είναι δεν έχεις δικαίωμα να επέμβεις. Καλείς την αστυνομία και κάνεις μυνήσεις ή ότι άλλο νόμιμο.

    - Ακόμη και μέσα στην πυλωτή σου ή στο πάρκινγκ σου να το αφήσει ο άλλος δεν έχεις δικαίωμα να του το μετακινήσεις.
    και από την άλλη (μιλώντας για τις γλάστες ή οτιδήποτε άλλο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εαν πάλι βιάζεσαι, τότε κατεβαίνεις και αφαιρείς ότι έχει βάλει.
    Οι γλάστες δεν είναι κινητό περιουσιακό στοιχείο του άλλου;;
    πώς αυτές τις μετακινείς;;



  8. #53
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Σωστό αυτό που λες. Δεν αντιλέγω. Δεν είναι νόμιμο.

    Απλά λειτουργεί στην πράξη σαν τακτική σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν έχεις χρόνο για αστυνομίες κλπ. Και πάλι εαν σου πέσει η γλάστρα πχ (ή οτιδήποτε άλλο) μπορεί ο ιδιοκτήτης της να σου κάνει και αυτός μύνηση.


  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Σωστό αυτό που λες. Δεν αντιλέγω. Δεν είναι νόμιμο.

    Απλά λειτουργεί στην πράξη σαν τακτική σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΙΑΖΕΣΑΙ και δεν έχεις χρόνο για αστυνομίες κλπ. Και πάλι εαν σου πέσει η γλάστρα πχ (ή οτιδήποτε άλλο) μπορεί ο ιδιοκτήτης της να σου κάνει και αυτός μύνηση.

    Η καλύτερη πλάκα είναι να παρκάρεις την μηχανή ανάμεσα απο τις γλάστρες η δίπλα στο μεγασκούτερ του βλάκα που το άφησε για να κρατάει τη θέση του αυτοκινήτου.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    - Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.
    Μισό λεπτό.Αν υποθέσουμε ότι κάποιος είναι π.χ Ναυτικός,ή είναι στο νοσοκομείο,έχει πληρώσει όμως κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας,έχει πινακίδες,αλλά είναι μόνιμα σταθμευμένο.Πώς θα πάει ο δήμος να του το πάρει;Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι τρακαρισμένο,ο άλλος δεν έχει λεφτά να το φτιάξει και το έχει σταθμευμένο,πληρώνοντας τέλη κυκλοφορίας,δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να του πάρει ο δήμος.Και να σου αναφέρω περίπτωση φίλου μου που ο πατέρας του είχε αφημένο έξω από το σπίτι ένα SAAB 9-5 AERO για 14 μήνες συνεχώς.Είχε βγάλει την μπαταρία,και το είχε εκεί.Είναι ναυτικός ο άνθρωπος και πριν φύγει ειχε πάθει βλάβη.Δεν προλάβαινε να το επισκευάσει και το άφησε μπροστά στο σπίτι.Θα ήταν λογικό να πάει ο δημός να το πάρει;

  11. #56
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


    - Παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές τα οποία δεν μετακινούνται, έχεις δικαίωμα να καλέσεις τον δήμο να τα χαρακτηρίσει ως εγκατελειμένα μετά την πάροδο ενός μήνα. Ο δήμος κολλάει χαρτάκι ειδοποίησης. Μετά την 3η ειδοποίηση τα μαζεύουν είτε έχουν πινακίδες είτε όχι είτε πληρώνουν τέλη είτε όχι.

    Είσαι σίγουρος γι αυτό?
    Δηλαδή εγω πρέπει να κουνάω το αυτοκίνητο μια φορά το μήνα για να μην μου το πάρουν?
    Ενω πληρώνω τέλη κυκλοφορίας??
    Δεν νομίζω οτι μπορεί να ισχύει τέτοιος νόμος. Δηλαδή αν παω ενα ταξίδι κινδυνευω να μου παρει ο δήμος το αυτοκίνητο?
    Αν δεν εχει τέλη πληρωμένα ΟΚ, αλλά με πληρωμένα δεν παίζιε να το πάρουν, θα τους πάρει ο διάολος!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Η καλύτερη πλάκα είναι να παρκάρεις την μηχανή ανάμεσα απο τις γλάστρες η δίπλα στο μεγασκούτερ του βλάκα που το άφησε για να κρατάει τη θέση του αυτοκινήτου.
    Έχεις δικαίωμα να το κάνεις.Να μετακινήσεις τη μηχανή δεν έχεις.Οι γλάστρες είναι παράνομα στο δρόμο...Αλλά ποιο το όφελος;Δε θα βρει ο άλλος να παρκάρει το αμάξι μπροστά στο σπίτι και θα πάει παρακάτω.Θα χαθούν 2 θέσεις στάθμευσης έτσι.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 916
    Έχεις δικαίωμα να το κάνεις.Να μετακινήσεις τη μηχανή δεν έχεις.Οι γλάστρες είναι παράνομα στο δρόμο...Αλλά ποιο το όφελος;Δε θα βρει ο άλλος να παρκάρει το αμάξι μπροστά στο σπίτι και θα πάει παρακάτω.Θα χαθούν 2 θέσεις στάθμευσης έτσι.
    Γιατί θεωρώ ανήθικο να χρησιμοποιούνται τα δίκυκλα αντί κώνου παρκαρίσματος.
    Και ανήθικο όποιον θέλει να παρκάρει έξω απο το σπίτι του στο Παγκράτι την Κυψέλη και την Καλλιθέα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Εάν υποθέσουμε ότι κάποιος έχει 2 αμάξια.Ένα Mercedes κι ένα Lada και κρατάει με το lada θέση για τη mercedes είναι ηθικό;Τι πιστεύεις,έχει ή όχι το δικαίωμα να μετακινεί το ένα να βάλει το άλλο;

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Και να σας πώ την αλήθεια πάρα πολλές φορές έχω μετακινήσει δίκυκλα για να βγώ με το αυτοκίνητο απο παρκάρισμα.
    Αντίθετα δεν μου έχει τύχει ποτέ να μετακινήσω δίκυκλο προκειμένου να παρκάρω, μιάς και όλοι στη γειτονιά παρκάρουν στο πεζοδρόμιο, όπως κάθε λογικός άνθρωπος που αγαπάει την μηχανή του.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2007, 10:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 12:15
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 15:31
  4. Αγορα μοτοσυκλετας απο τα 19
    από nmk_extreme στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:58
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF