Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Cartridge forks και λοιπες πονεμενες ιστοριες...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Cartridge forks και λοιπες πονεμενες ιστοριες...

    Επειδη εχω αφησει ανοιχτους λογαριασμους με κατι Matris που αποδειχτηκαν...αφηστε τα....τις τελευταιες μερες αρχισα να ξεθαβω μεσα απο τονους θρεντ στα γνωστα φορα πληροφοριες (και ανακαλυψα και οτι ο τολιςτολαρος εχει γινει ο αγαπημενος πελατης (to be) του Zoran) .Λινκς δεν μπαινουν για ευνοητους λογους (επειδη βαριεμαι δηλαδη)

    Tι ξερουμε η τι εχουμε ακουσει/δει ως τωρα για την αγορα των aftermarket:

    1) Matris ΔΕΝ υπαρχουν ουτε υπηρχαν ποτε για SV.Οι καταλογοι ειναι μεγαλες πορνες τελικα.

    2) ΗΚ suspension.Βγαζει cartridges και τα κοστολογει και μια χαρα.Γυρω στα 450 ευρω ελεγε αν θυμαμαι καλα.Δυστυχως δεν ξερω κανεναν που να εχει βαλει,τουλαχιστον σε Aγγλικα και Αμερικανικα fora.Μπας και στα Γαλλικα που μπαινει ο μπουγατσας γιαλαντζι ΑΝΤΙπρoεδρος ξερουμε κατι;Ενιγουει, Ολλανδικης προελευσης αν θυμαμαι καλα.

    3) TraxxionΠινουν νερο στο ονομα τους ολοι οι αγωνιζομενοι στα ενιαια,στα minitwins και στα λοιπα πρωταθληματα.Βεβαια κοστιζει οσο το μηχανακι μου,και λεω "βρε δε γαμιομαστε"...

    4) Racetech emulators.Εικαζεται οτι ειναι η καλυτερη λυση σε σχεση με το κοστος.Δυστυχως το σεταρισμα ειναι πονεμενη ιστορια θελει ανοιγμα στις τρυπες της "φλογερας" υπαρχουν θεματα στεγανοτητας και το σεταρισμα μεχρι να σου κατσει θα πρεπει να λυσεις το μηχανακι 10 φορες.


    Tι ξερουμε η τι εχουμε ακουσει/δει ως τωρα για την αγορα των DIY:

    1) CBR F3 cartridges και σεταρισμα μετα κατα το δοκουν.Πολλοι το εχουν κανει (λενε) , ολοι εχουν απο εναν φιλο που το εχει κανει,αλλα ποτε δεν εχω δει ολοκληρωμενο θρεντ για την μετατροπη.Αλλοι λενε οτι η διαδικασια ειναι straightforward,αλλοι διηγουνται ιστοριες που μονο ο Αλλαν Ποε θα μπορουσε να σκαρφιστει για χιλια δυο αιματηρα επεισοδια που περιλαμβαναν κοψιματα ραψιματα και γενικως καταστασεις πολυ ζορικες.

    2) GSXR 600 cartridges Φουτσες μπλε.Αμα βρει κανενας τιποτα για αλλα μια "κλασσικη και διαδεδομενη" μετατροπη ας σφυριξει κλεφτικα.


    Κοινως το χαος.Απο κει και περα τα κλασσικα αναποδα απο διαφορα GSXR,R1,ZX636,ZX10R κλπ εχουν γινει πλεον μυθικα τοσο για την πολυπλοκοτητα οσο και για την πραπληροφορηση που επικρατει στα τερατωδη πλεον θρεντ στο svrider και στο sv650.org και αλλου.Ουτως η αλλως ειναι δρομος που δεν προκειται να ακολουθησω.....

    Αν εχετε δει η ακουσει κατι σιγουρο σχετικα με aftermarket η DIY λυσεις και υπαρχουν θρεντ ολοκληρωμενα (να η παγιδα) μοιραστειτε τα ελευθερα.Αν οχι ειστε κουλαδια και σας εχω και με τα WP ελατηρια και σας σπινιαρω στην καραφλα....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Δεν είναι τραγικά δύσκολη η upsidedown μετατροπή σε SV 1ης γενιάς.Εύκολη σίγουρα όχι.
    Περιγραφή από κάτω προς τα πάνω.Με κόκκινο αυτά που πρέπει ν'αγοραστούν
    from BOTTOM to TOP
    1)SRAD lower triple
    2)Seal for the tappered bearing for SRAD LOWER triple
    3)Tappered bearing for SRAD LOWER triple
    4)Race of the tappered bearing for SRAD LOWER triple
    5)Frame neck
    6)Race of the TWF upper bearing(after having notched and -if necessary-filed)
    7)TWF upper bearing
    8)SRAD upped dust seal
    9)nut
    10)washer
    11)nut
    12)SRAD upper triple
    13)nut


    Μετά ζάντα-δισκόπλακα busa 1ης γενιάς και 10 ροδέλλες πάχους 2,5mm gia ευθυγράμμιση δισκόπλακας.
    Κοντέρ ρωτήστε ton proedra.
    A, και καλάμια από GSXR,κατά προτίμηση Κ4 και μετά(showa)
    αναλόγως τα κιλα του καθενός διαλέγει και τη χρονιά(αρκεί να'ναι καλάμια 50mm-54mm(πάνω-κάτω διάμετρος).Κοιτάτε το πινακάκι
    Πάντως από άποψη cost effective τα emulators είναι η καλύτερη λύση(με αγγούρι στις ρυθμίσεις).

    Το Σεπτέμβρη θα κάνω το upside down

  3. #3
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Κρούκη τους emulators άστους εκεί που κάθονται. Τους έχω στο δικό μου, ναι μεν δουλεύει πιο καλά, αλλά απο θέμα ρύθμισης δε λέει.

    Καλύτερα μπροστινό απο άλλο μηχανάκι.

    Μα καλά damping rod το SV????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Υπαρχουν πολλοι και συγκεκριμενοι λογοι που δεν προκειται να κανω τετοια μοντα.
    Βασικα ξερω πολυ καλα τι παιζει και ποια parts ειναι interchangeable..αλλα δεν.
    Ευχαριστω παντως.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


    Μα καλά damping rod το SV????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ω ναι ...
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

    Υπαρχει μια σχετικη ασαφεια και παραπληροφορηση σε καποια πραγματα.Η εγω απλα δεν εχω ψαξει αρκετα να βρω τις καταλληλες αναφορες.
    Σκεψου απλα ενα φορουμ σαν το svrider που εχει το μεγεθος και την επισκεψιμοτητα του μοτο,και οπου η πλειοψηφια εχει το ιδιο μηχανακι.
    Δεν ειναι βεβαια σαν τα ελληνικα φορα αλλα και παλι δυσκολα μπαινει ταξη.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    Πεταμένο Μέλος Το avatar του/της dimval
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    128
    Να ρωτήσω με τη σειρά μου, πόσο αναγκαία είναι η βελτίωση της ανάρτησης στα SV? Είναι τόσο κακές, ή νιώθετε να εξαντλούνται τα όρια?
    Σημειωτέον, πως στις γρήγορες βόλτες ή σπάνια στη πίστα, δεν έχω νιώσει να απειλούμαι από την ανάρτηση. Πιο πολύ από τους δικούς μου χειρισμούς θα έλεγα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

    Λέγοντας σωστή μετατροπή τί εννοείς;
    Πάντως στα 1ης γενιάς η μετατροπή σε upside down έχει κάποια μειονεκτήματα:
    1)Είναι βαριά η ζάντα από TLR/Busa 1ης γενιάς
    2)Οι δίσκοι γίνονται 320 από 290

    Από 1,2 το μή αναρτώμενο βάρος αυξάνει.

    Απ'την άλλη τα καλάμια του GSXr είναι λίγο κοντύτερα οπότε το μηχανάκι γίνεται στριφτερότερο(κάτι που ούτως ή άλλως το επεδίωκαν αρκετοί βάζοντας άλλα dogbones στο ψαλίδι).

    Πάντως όσoι αγωνίζονται με SV έχουν κάνει την μετατροπή σε upside down.Όσοι κυνηγάνε βάθρα και ιστορίες κοτσάρουν σφυρήλατες aftermarket ζάντες πολύ ελαφρύτερες(εκτός από FCR,πιστόνια hayabusa, εκκεντροφόρους κλπ).

    Γενικά το USD λέει,τόσο από απόδοση όσο και από εμφάνιση

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΩ ΞΥΛΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ..... ΙΔΕΑ ...............ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΗΝ ΠΩ ΠΡΩΤΑ.

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙς ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙς ΚΛΙΠΣ ΟΝ ΚΑΙ ΦΕΙΡΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟς.

    ΚΑΙ ΠΟΥΛΑς ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ........ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ.

    ΕΚΤΟς ΑΝ ΑΝΤΙΠΑΘΕΙς ΤΑ ......... ΙΤΖΕΚΤΙΟΝ ............ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙς ΠΕΡΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙς ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ (ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ)
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΟΥΤΙ.

  11. #11
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : αν το sv που είναι όντως πολύ διαδεδομένο μηχανάκι στο εξωτερικό (ειδικά στο πρώτης γενιάς έχουν παίξει πολλές μόντες ) και σε τόσα αυτοσχέδια τοπικά πρωταθλήματα έχουν μπει αναβάτες με δαύτο ... πώς δεν έχει βγει μια σωστή μετατροπή για το μπροστινό (και όντως δεν λέω για αλλαγή με usd από gsxr ) ;;;;

    Θα ανεβενε κατα πολυ το κοστος κατασκευης...........και αγορας για στρεετ μηχανη.

    Εκτος και αν ειχαν δυο κατηγοριες Gt με τηλεσκοπικο ας πουμε και Race με usd.

    Για το 1000 ομως συμφωνω απολυτος.Θα ανταγωνιζοταν πολα ss και φυσικα τα Ιταλικα V στην τιμη και στις επιδοσεις.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    http://www.kservice.it/inglese/home_en.asp
    Τα εχω εγω στο στρωμα,πανε εκει που λεει Bike suspension-specific kit
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    http://www.kservice.it/inglese/home_en.asp
    Τα εχω εγω στο στρωμα,πανε εκει που λεει Bike suspension-specific kit
    Ωπα ειδα ενα cartridge kit με γραμμικο ελατηριο.Για πες τιμες,εντυπωσεις κλπ.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Ωπα ειδα ενα cartridge kit με γραμμικο ελατηριο.Για πες τιμες,εντυπωσεις κλπ.

    ψησε κανα Mini Group buy (καμια 5 σετακια τα φτανουμε )
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Α ναι τωρα θυμηθηκα το θρεντ που ειχες βαλει.Πρεπει να στειλεις τα μπροστινα στην Ιταλια ε;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2010, 13:57
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 14:47
  3. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF