Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: νεος οδηγός super sport

  1. #31
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Φίλε το Ρ1 για ποιό σκοπό το θες ακριβώς? Είσαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη μηχανή? Θες τα γκάζια ενός 1000 και σου αρέσει περισσότερο το Ρ1? Η μήπως θες να ασχοληθείς με το σπόρ και να μάθεις να στρίβεις και να πηγαίνεις σβέλτα αλλά με ασφάλεια?

    Αν ισχύει το πρώτο, μπορείς να το πάρεις και τώρα το Ρ1 δεδομένου ότι ΔΕΝ είσαι καυλωμένος με τις 300άρες αλλά με το μηχανάκι, οπότε θα το πηγαίνεις όπως εσύ μπορείς και σύμφωνα με τα δικά σου όρια και χωρίς υπερβολές (λέμε τώρα ).

    Αν ισχύει το 2ο μην πάρεις 1000άρι κατευθείαν! Λες ότι συνήθισες τα 140. Με ενα γυμνό όπως το fazer τα 220 τα έχεις χαλαρά, με ενα ss600 τα 250 επίσης έρχονται εύκολα οπότε για ποιο λόγο να πάρεις 1000? Εξάλου το 1000 είναι πιο ακραίο σε όλο το φάσμα στροφών του κινητήρα οπότε σε κάθε σου άνοιγμα τουλάχιστον στην αρχή θα πρέπει να έχεις τον νου σου στην πρόσφυση του πίσω τροχού, κάτι που με ενα 600 δεν χρειάζεται σε τόοοσο μεγάλο βαθμό. Οπότε παίρνεις ενα στρητ 600 και βλέπεις πως πάει το πράγμα.

    Αν ισχύει το 3ο, πάρε ενα εύκολο στρητ 600 όπως το fazer, hornet, monster η όποιο σου αρέσει, ώστε να μπορείς να το χειρίζεσαι εύκολα, να μάθεις να στρίβεις άφοβα και το κυριώτερο να μην φοβάσε να ανοίξεις το γκάζι (τουλάχιστο όχι όταν το μάθεις). Μπες πίστες, διάβασε βιβλία πάρε συμβουλές και παρακολούθα τι γίνεται γύρω σου και σύντομα θα είσαι έτοιμος και για 1000 και για 1300 και ότι άλλο γουστάρεις. Απλά στην 3η περίπτωση αυτή θα είσαι πραγματικά έτοιμος και η μετάβαση θα γίνει με ασφάλεια. Αυτό είναι το κυριώτερο: να μην χρειαστεί να ρισκάρουμε! Δεν αξίζει!

    Αυτά από εμένα. Ότι πάρεις καλοτάξιδο, καλόστριφτο και προσοχή!

    Chris

  2. #32
    Σας ξαναευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.

    Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    Σας ξαναευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.

    Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?
    ρε άρχοντα, ψάξε και λίγο.... όλα στο πιάτο τα θέλεις;

  4. #34
    Μάλλον έχεις δίκιο.

    Θα επανέλθω σύντομα(ελπίζω) με μηχανάκι και πιο ουσιαστικές απορίες.

    Thx again

  5. #35
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    ...Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Με τι συχνότητα γίνονται σχολεία για ss μηχανές? Πόσο περίπου το κόστος τους? Πιστεύετε ότι αξίζουν τα χρήματα, τον χρόνο και τον κόπο?
    Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι!
    Chris

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι!
    ετσι ειναι. πρωτα μαθενεις λιγο την μηχανη σου και μετα κανεις καποιο μαθημα. Αλλιως μπενεις πιστα και αντι να κοιτας να μαθεις αυτα που σου λενε, εχεις το μυαλο σου σε αλλους φοβους που θα επρεπε να εχεις ξεπερασει +1 απο μενα ναουμ

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357
    Εγώ έκανα css level 1 μετά από 1,5 χρόνο περίπου οδηγικής εμπειρίας. Είχα το δίπλωμα χρόνια αλλά δεν είχα μηχανή. Πήρα ένα μεταχειρισμενο cb500s είχα τις πτωσούλες μου, έμαθα...και μετά πήγα css....και ΕΜΑΘΑ!

    Αναμένω να μαζέψω λεφτά για level 2 και πάει λέγοντας!

    Για μένα αξίζει 100%

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ρε άρχοντα, ψάξε και λίγο.... όλα στο πιάτο τα θέλεις;


    και μεις τι κανουμε εδω???αν ξερουμε δεν θα του πουμε?

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
    και μεις τι κανουμε εδω???αν ξερουμε δεν θα του πουμε?
    θα του πούμε βρε συνCBRόβιε αλλά πολλά είναι ίσως ήδη απαντημένα σε αντίστοιχα θρεντ στην ενότητα αυτή και στην ενότητα trackdays

    μια βόλτα απο εκεί πρώτα, και εδώ είμαστε

  10. #40
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Προσωπικά δεν έχω κάνει μαθήματα αλλά πολλοί που έκαναν λένε ότι δεν αξίζει να τα κάνει κανείς αν πρώτα δεν γνωρίζει τα βασικά και δεν νοιώθει άνετα με την μηχανή του, κάτι που βρίσκω πολύ λογικό. Άρα μην νομίζεις ότι αν μόλις πάρεις 1000άρι και κάνεις ενα σχολείο θα είσαι ασφαλής! Πρώτα πρέπει να συνηθίσεις την μηχανή σου σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστα ότι θα σου λένε οι δάσκαλοι!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
    ετσι ειναι. πρωτα μαθενεις λιγο την μηχανη σου και μετα κανεις καποιο μαθημα. Αλλιως μπενεις πιστα και αντι να κοιτας να μαθεις αυτα που σου λενε, εχεις το μυαλο σου σε αλλους φοβους που θα επρεπε να εχεις ξεπερασει +1 απο μενα ναουμ
    εγω θα διαφωνησω εδω παιδες.

    θεωρω οτι τα μαθηματα τουλαχιστον rs και λεβελ 1 θα επρεπε να διδασκονται υποχρεωτικα για να παρουμε διπλωμα μοτοσυκλετας!

    τα μαθηματα σου μαθαινουν ακριβως αυτο !!!

    τη μοτοσυκλετα σου !

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Για να παρεις το καταλληλο μηχανακι πρεπει να ξερεις τι θελεις να κανεις με αυτο.

    Αν το θες για σπορ κι εννοεις πιστα παρε 600
    Αν το θες για σπορ οδηγηση σε εθνικη παρε 1000 η παραπανω...
    Αν σου αρεσει το ρ1 αποκλειστικα παρε αυτο

    και κατι αλλο, το παπι ειναι το μεγαλυτερο σχολειο πιστεψε με...

    (Αυτη ειναι η αποψη μου μονο)

  12. #42
    φιλε θα σε πρωτεινα πρωτα να κοψεις το καπνισμα και μετα να παρεις κανενα ninjaκι 250.
    ξερεις, το παλιο που σηκωνει 20.000 rpm.
    με τετοιο ξεκινησα κ εγω κ εμαθα να στριβω σαν τρελλος!



  13. #43

    Re: νεος οδηγός super sport

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    Φίλες και φίλοι δικυκλιστές γεια σας,

    μετά από χρόνια σκληρής οικονομίας είμαι επιτέλους ένα βήμα πριν...την αρχή.

    Ο στόχος: yamaha R1.

    Το πρόβλημα: εμπειρία σε super sport μηχανάκια μηδέν

    ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω οδηγήσει καθόλου super sport. Γνωρίζω ότι αν η μετάβαση γίνει κατευθείαν από τα ψευδοεντούρο στο r1 θα καταλήξω στο νοσοκομείο την πρώτη εβδομάδα.

    Επομένως από που ξεκινάμε? Kawasaki 250r? r6? Fazer ? Κάτι άλλο?

    Μένω μόνιμα θεσσαλονίκη και από σχολές όπως αυτές που βλέπω σε μερικά λινκ δεν ξέρω καμία εδώ. Από θεωρία άπειρη. Έχω διαβάσει ότι βιβλίο βρήκα στο ίντερνετ και είδα ξανά και ξανά όλα τα σχετικά ¨εκπαιδευτικά¨ βίντεο που μπόρεσα να βρω.

    Δεν θέλω την μηχανή για εφέ και βόλτα στα καφέ. Το θέλω για σπορ.

    Παρακαλώ για γνώμες – απόψεις των ¨παλιών¨. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Μή κόψεις τώρα το τσιγάρο, κόφτο μετά το CSS.

    Πολλοί έχουν καταλήξει στο νοσοκομείο επειδή ξεχνάνε ότι άλλαξαν κατηγορία, και δοκιμάζουν χωρίς επιτυχία "κόλπα" που δεν συγχωρούν τα ss.

    Πάρ'το αλλιώς, πήγαινε αργά. Μάθε τους πρώτους μήνες να φρενάρεις.

    Μετά σιγά σιγά κάνε ελιγμούς διαφυγής.

    Δες τις ημερομηνίες διεξαγωγής του CSS στο φόρουμ του 0300, και άκου προσεκτικά τις οδηγίες των εκπαιδευτών.

    Με τα πρώτα level χτίζεται η αυτοπεποίθησή σου, και συνηθίζεις τη πίστα.

    Αργότερα δεν θα σου κάνει καμμία εντύπωση να στρίβεις στην γυαλιστερή ελληνική άσφαλτο, με την άσπρη μερέντα στη μέση.

    blacksteel

  14. #44
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Fazer φίλε, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  15. #45
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    γενικώς συμφωνώ και εγώ στο να ξεκινήσεις με 600 street. Όσους φίλους έχω που δεν έκαναν σταδιακή άνοδο σε κυβικά και πήγαν κατευθείαν σε πρώτο 600 ή πρώτο 1000 βελτιώνονται οδηγικά πολύ πιο αργά, λόγω του φόβου τους για το γκάζι.
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 10:22
  2. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 13:07
  3. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 19:30
  4. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24
  5. 1000ara Super Sport Gia Kathimerini Xrisi
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF