Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: νεος οδηγός super sport

  1. #1

    νεος οδηγός super sport

    Φίλες και φίλοι δικυκλιστές γεια σας,

    μετά από χρόνια σκληρής οικονομίας είμαι επιτέλους ένα βήμα πριν...την αρχή.

    Ο στόχος: yamaha R1.

    Το πρόβλημα: εμπειρία σε super sport μηχανάκια μηδέν

    ξέρω να οδηγώ μηχανή αλλά δεν έχω οδηγήσει καθόλου super sport. Γνωρίζω ότι αν η μετάβαση γίνει κατευθείαν από τα ψευδοεντούρο στο r1 θα καταλήξω στο νοσοκομείο την πρώτη εβδομάδα.

    Επομένως από που ξεκινάμε? Kawasaki 250r? r6? Fazer ? Κάτι άλλο?

    Μένω μόνιμα θεσσαλονίκη και από σχολές όπως αυτές που βλέπω σε μερικά λινκ δεν ξέρω καμία εδώ. Από θεωρία άπειρη. Έχω διαβάσει ότι βιβλίο βρήκα στο ίντερνετ και είδα ξανά και ξανά όλα τα σχετικά ¨εκπαιδευτικά¨ βίντεο που μπόρεσα να βρω.

    Δεν θέλω την μηχανή για εφέ και βόλτα στα καφέ. Το θέλω για σπορ.

    Παρακαλώ για γνώμες – απόψεις των ¨παλιών¨. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    kawasaki ninja 250

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    ...και εύχομαι να καταφέρεις να αλλάξεις νικ σύντομα

  4. #4
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Καλώς ήρθες..

    Τί εμπειρίες έχεις από μηχανάκια;

    Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποιο street
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #5
    Η συμβουλη μου: Αφου θες να κανεις καποιο ενδιαμεσο βημα πρωτα, κοιτα να δεις τι σου αρεσει απο την κατηγορια των naked 600αριων..Πιστευω οτι ειναι τρομερα σχολεια! Δεν ειναι απολυτα οπως ειναι τα σουπερσπορτ, και το γκαζι δεν μπορεις να πεις οτι τους λειπει... Ειδικα σε εσενα που προερχεσαι απο ψευτοεντουρο οπως λες, θα σου φανουν πολυ γρηγορα!!

    Ο,τι και να αποφασισεις, καλους δρομους να εχεις!!

    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  6. #6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εμπειρία από tdr 250, yamaha xt 250, suzuki gsx 650. τα παπιά υποθέτω δεν μετράνε σαν οδηγηκές εμπειρίες παρά μόνο σαν ¨εμπειρίες¨

    κανένα ταξίδι μέχρι τώρα. Ταχύτητες μέχρι 130-140.

    ΔΕΝ κάνω μαγκιές και εφέ. Πάντα κράνος και την μηχανή την θέλω για τα ΣΚ να βγάζω τα γούστα μου ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

    ΥΓ το τσιγάρο έχω προσπαθήσει να το κόψω αμέτρητες φορές αλλά αυτός ο π... ο Αβραμόπουλος με το ύφος αποφασίζουμε και διατάσσουμε μου έχει κάτσει στο λαιμό σαν γόπα.

  7. #7
    Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω καβαλήσει πολλές φορές transalp, varadero και super tennere φίλων απροβλημάτιστα. Μου άρεσαν αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Ανέβηκα σαν συνοδηγός σε super sport αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να το ζητήσω.

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ

    Το FAzer ειναι καλο και στρωτο και δεν εχει αναπαντεχες συμπεριφορες ... και δεν θα χρειαστει να σου το στερησει καποιο συνεργειο (δοκιμασμενη συνταγη)



    κανε ενα Fazer βολτα και δες .. απο την ΑΛΛΗ δεν ξερω αν εχεις ακουστα τα SV :wacko:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sv650sk6_red_b71d21.jpg 
Προβολές:	1445 
Μέγεθος:	15,1 KB 
ID:	168812
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εμπειρία από tdr 250, yamaha xt 250, suzuki gsx 650. τα παπιά υποθέτω δεν μετράνε σαν οδηγηκές εμπειρίες παρά μόνο σαν ¨εμπειρίες¨

    κανένα ταξίδι μέχρι τώρα. Ταχύτητες μέχρι 130-140.

    ΔΕΝ κάνω μαγκιές και εφέ. Πάντα κράνος και την μηχανή την θέλω για τα ΣΚ να βγάζω τα γούστα μου ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

    ΥΓ το τσιγάρο έχω προσπαθήσει να το κόψω αμέτρητες φορές αλλά αυτός ο π... ο Αβραμόπουλος με το ύφος αποφασίζουμε και διατάσσουμε μου έχει κάτσει στο λαιμό σαν γόπα.

    Ωπ, με αυτο το ποστ αλλαζουν λιγο τα πραγματακια!Υποθετω το το tdr,ο γιαμαχα και το σουζουκι ηταν δικα σου?? Ειναι τελειως διαφορετικο να εχεις γραψει καποιες χιλιαδες χιλιομετρα με δικο σου μηχανακι απο το να εχεις κανει καμια 10αρια βολτες μηχανη φιλου σου!
    Στην προκειμενη περιπτωση, δοκιμασε να οδηγησεις καποιο σσ 600αρι.Να δεις αν βολευεσαι οδηγωντας το, να δεις πως αντιδρα.Μην φοβασαι τη δοκιμη! Ειμαι σιγουρος πως με αυτον τον τροπο θα σου λυθουν πολλες αποριες!
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  10. #10
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    CBR 600F
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #11
    Καλά με έχετε λιώσει με τις απανωτές απαντήσεις. Άπειρα ευχαριστώ σε όλους.

    Ιστορία για όσους δεν βαριούνται: πριν χρόνια και αφού άφησα την παραγγελία σε δρόμο με έντονη ανηφόρα ένα παλικάρι με yamaha r1 προσπαθεί να το ξεκινήσει στην ανηφόρα επανειλημμένα και ανεπιτυχώς ώσπου και πέφτει. Προφανώς δεν είχε σχέση με την μηχανή . Προσφέρομαι να τον βοηθήσω να το ανεβάσω 10 μέτρα μέχρι εκεί που ο δρόμος ισιώνει. Αφού του το πήγα και κατέβηκα από την μηχανή δυο πράγματα μου έμειναν στη γκλάβα μου. Η θέση οδήγησης και το χαμόγελο μετά. Η θέση του τιμονιού, αν και ήταν πιο άνετη σε εμένα από ότι σε αυτόν, και η δύναμη της μηχανής που φαίνεται αμέσως έγραψαν. Και μιλάμε για 10 μέτρα μόνο.

    Οι περισσότεροι φίλοι μου (κάνα δυο δλδ δεν είμαι και δημοφιλής) μου προτείνουν τα cbf 600, fazer 600.

    Γιώργο τα μηχανάκια ήταν των αφεντικών μου που όμως τα οδηγούσα σχεδόν μόνο εγώ. Δικό μου είναι το θρυλικό παπί.

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παντως αν θες να βγαζεις γουστα τα ΣΚ και να κανεις ταξιδια με 130-140 και με ενα SM μια χαρα θα σαι...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    Καλά με έχετε λιώσει με τις απανωτές απαντήσεις. Άπειρα ευχαριστώ σε όλους.

    Ιστορία για όσους δεν βαριούνται: πριν χρόνια και αφού άφησα την παραγγελία σε δρόμο με έντονη ανηφόρα ένα παλικάρι με yamaha r1 προσπαθεί να το ξεκινήσει στην ανηφόρα επανειλημμένα και ανεπιτυχώς ώσπου και πέφτει. Προφανώς δεν είχε σχέση με την μηχανή . Προσφέρομαι να τον βοηθήσω να το ανεβάσω 10 μέτρα μέχρι εκεί που ο δρόμος ισιώνει. Αφού του το πήγα και κατέβηκα από την μηχανή δυο πράγματα μου έμειναν στη γκλάβα μου. Η θέση οδήγησης και το χαμόγελο μετά. Η θέση του τιμονιού, αν και ήταν πιο άνετη σε εμένα από ότι σε αυτόν, και η δύναμη της μηχανής που φαίνεται αμέσως έγραψαν. Και μιλάμε για 10 μέτρα μόνο.

    Οι περισσότεροι φίλοι μου (κάνα δυο δλδ δεν είμαι και δημοφιλής) μου προτείνουν τα cbf 600, fazer 600.

    Γιώργο τα μηχανάκια ήταν των αφεντικών μου που όμως τα οδηγούσα σχεδόν μόνο εγώ. Δικό μου είναι το θρυλικό παπί.
    Η μηχανη που αναφερει ο ροαντ67 παραπανω πιστευω οτι ειναι φανταστικη για την περιπτωση σου!
    Εμμενω στην αποψη μου παντως, να πας να κανεις ενα τεστ ραιντ. Εκει θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
    Ενα 600αρι ειναι ο,τι πρεπει αφου τα 1000αρια καταντανε πλεον να ειναι υπερβολικα...
    Απο την αλλη, αυτο το R1 04-06...αχχχχ:a07: :a07: :a07:
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Παντως αν θες να βγαζεις γουστα τα ΣΚ και να κανεις ταξιδια με 130-140 και με ενα SM μια χαρα θα σαι...
    Φίλε μου θέλω να βγάζω γούστα τα ΣΚ δεν μου φτάνουν ταξίδια με 130-140- αυτές είναι οι ταχύτητες μέχρι τις οποίες είμαι εξοικειωμένος τώρα.




    Αααα Γιώργο εσύ θα με κάνεις να πάω καρφί στο r1 και μάλλον δεν κάνει.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nairekapnizw
    Φίλε μου θέλω να βγάζω γούστα τα ΣΚ δεν μου φτάνουν ταξίδια με 130-140- αυτές είναι οι ταχύτητες μέχρι τις οποίες είμαι εξοικειωμένος τώρα.




    Αααα Γιώργο εσύ θα με κάνεις να πάω καρφί στο r1 και μάλλον δεν κάνει.


    Ωραια τα χιλιαρια αλλα καλο ειναι, να εχεις αποκτησει καποια εμπειρια πριν πας σε αυτη την κατηγορια! Κατα την γνωμη μου παντα ομως ετσι?? Υπαρχουν και καποιοι που λενε πως μπορεις με την μια να παρεις ο,τι μηχανακι γουσταρεις... Απλα εγω διαφωνω με αυτο το σκεπτικο!Ειδικα οταν μιλαμε για χιλιαρια!
    Οπως ανεφερα και παραπανω, κανεις test ride ενα 600αρι και βλεπεις! Εαν μπορεις καβαλησε και ενα 600αρι νακεντ για να εχεις και ενα αλλο μετρο συγκρισης.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 10:22
  2. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 13:07
  3. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 19:30
  4. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24
  5. 1000ara Super Sport Gia Kathimerini Xrisi
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF