Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Βελτιωση στα φρένα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Βελτιωση στα φρένα

    Μετα απο αρκετα χρονια συμβιωσης με μηχανακια εχουν περασει πολλα after-market αξεσουαρ απο τα χερια μου
    και απο τις μηχανες μου.
    Εξατμισεις , Φιλτρα , Σωληνακια υψηλής , Γραναζια , Αμορτισερ , Ελατηρια κλπ κλπ
    Λιγο πολυ, τα περισσοτερα απο αυτα , πληρουσαν λιγοτερο και απο τα μισα απ' οτι υποσχοντουσαν.
    Never mind.

    Τωρα όμως πρεπει να βροντοφωναξω την αισθητη διαφορα στο φρεναρισμα που ειδα με τα νεα τακάκια της EBC.
    Ειναι τα Double H Sintered Brake Pads και ειναι φτιαγμενα απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού

    Δειτε εδω τα specs : http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_...double-h.shtml

    Τα ειχα παρει πριν καιρο , αλλα τα τοποθετησα μολις την προηγουμενη βδομαδα και λιγο πριν φυγω ταξιδακι. Ακομα και την ωρα που μου τα περνουσαν σκεφτομουν... "ας ειναι τουλαχιστον ιδια με τα μαμισια,να μην απογοητευτω..."

    Διαψευθηκα 200% μολις βγηκα στο δρομο και μετα απο μερικα μαλακά πατηματα πατησα κανονικα να δω τι λενε.

    Παιδια χωρις υπερβολες...το μπροστινο βυθιστηκε λες και δουλευαν αλλες 2 δαγκανες μπροστα.
    Δεν το πιστευα ! Ειναι περα απο τα αναμενομενα.Ειναι σχεδον ουτοπικο πως μονο το υλικο τριβης
    μπορει να φερει τοσο μεγαλα αποτελεσματα.
    Δεν χορταινα να παταω φρενα απο 160 και 180 χλμ και να ζωγραφιζετε στα χειλη μου ενα τεραστιο χαμογελο
    για το ποσο γρηγορα επιβραδυνε.Βυθισμα ,γονατισμα προοδευτικο και ακαριαια πτωση ταχυτητας.
    Οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε πανω σε μηχανη.

    Καντε εναν κοπο και την επομενη φορα βαλτε αυτα τα τακακια.
    Ειμαι σιγουρος πως θα αναζητησετε αυτο το ποστ για να μοιραστειτε μαζι μου τη χαρα σας.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cptm
    Εγγραφή
    23/11/2007
    Μηνύματα
    132
    Για πες μας κόστος και από που τα πήρες για να τα έχουμε στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
    Για πες μας κόστος και από που τα πήρες για να τα έχουμε στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή.
    Εγω τα ειχα παρει απο ΕΔΩ... , αλλα οπου και να τα βρεις χτύπα τα.

  4. #4
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124

    Re: Βελτιωση στα φρένα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Μετα απο αρκετα χρονια συμβιωσης με μηχανακια εχουν περασει πολλα after-market αξεσουαρ απο τα χερια μου
    και απο τις μηχανες μου.
    Εξατμισεις , Φιλτρα , Σωληνακια υψηλής , Γραναζια , Αμορτισερ , Ελατηρια κλπ κλπ
    Λιγο πολυ, τα περισσοτερα απο αυτα , πληρουσαν λιγοτερο και απο τα μισα απ' οτι υποσχοντουσαν.
    Never mind.

    Τωρα όμως πρεπει να βροντοφωναξω την αισθητη διαφορα στο φρεναρισμα που ειδα με τα νεα τακάκια της EBC.
    Ειναι τα Double H Sintered Brake Pads και ειναι φτιαγμενα απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού

    Δειτε εδω τα specs : http://www.ebcbrakes.com/motorcycle_...double-h.shtml

    Τα ειχα παρει πριν καιρο , αλλα τα τοποθετησα μολις την προηγουμενη βδομαδα και λιγο πριν φυγω ταξιδακι. Ακομα και την ωρα που μου τα περνουσαν σκεφτομουν... "ας ειναι τουλαχιστον ιδια με τα μαμισια,να μην απογοητευτω..."

    Διαψευθηκα 200% μολις βγηκα στο δρομο και μετα απο μερικα μαλακά πατηματα πατησα κανονικα να δω τι λενε.

    Παιδια χωρις υπερβολες...το μπροστινο βυθιστηκε λες και δουλευαν αλλες 2 δαγκανες μπροστα.
    Δεν το πιστευα ! Ειναι περα απο τα αναμενομενα.Ειναι σχεδον ουτοπικο πως μονο το υλικο τριβης
    μπορει να φερει τοσο μεγαλα αποτελεσματα.
    Δεν χορταινα να παταω φρενα απο 160 και 180 χλμ και να ζωγραφιζετε στα χειλη μου ενα τεραστιο χαμογελο
    για το ποσο γρηγορα επιβραδυνε.Βυθισμα ,γονατισμα προοδευτικο και ακαριαια πτωση ταχυτητας.
    Οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε πανω σε μηχανη.

    Καντε εναν κοπο και την επομενη φορα βαλτε αυτα τα τακακια.
    Ειμαι σιγουρος πως θα αναζητησετε αυτο το ποστ για να μοιραστειτε μαζι μου τη χαρα σας.




    + 1000

    τεράστια διαφορά και στα δικά μου φρένα... και Οποιος φοβάται το ebay υπάρχει και αυτο http://www.ebcbrakesdirect.com/ απο Αγγλία. έχω παραγγείλει δυο φορες Από εκεί και ολα οκ...


    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Απο θεμα φθορας στους δισκους ξερουμε κατι;Μηπως ειναι πολυ σκληρα;

  6. #6
    .....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......

  7. #7
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    Απο θεμα φθορας στους δισκους ξερουμε κατι;Μηπως ειναι πολυ σκληρα;

    Έχοντας κανει περιπου 5 χιλιάδες χιλιόμετρα η δισκοι εμπρος και πισω ειναι μια χαρα, δεν εχουν φθαρεί καθόλου... σίγουρα τα τακακια ειναι σκληρα και κάποτε θα φθαρούν η δισκοι αλλα αυτο απο οτι καταλαβαίνω ειναι πολυ μακρια... και δεν με απασχολεί γιατι τα φρενα που εχω τωρα με σχεση τα παλια ειναι δυο φορες καλύτερα...
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  8. #8
    και τα μυαλά στα κάγκελα Το avatar του/της gsx1400
    Εγγραφή
    25/03/2008
    Μηνύματα
    124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
    .....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......
    Μακάρι να ειναι και με Λογικές Τιμές.. εγω ειχα παρει τηλ σε ενα μαγαζι στην αθηνα και μου ειπε τακακια εμπρος και πισω 150 ευρω. από Αγγλία που τα έφερα με τα μεταφορικά 90 ευρω..
    http://www.youtube.com/watch?v=_7TcoP0bTSs&eurl=http

  9. #9
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Στην περίπτωση του ABS δεν θα υπάρχει πρόβλημα όμως; Λόγω διαφορετικής τριβής;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #10
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Κανένα πρόβλημα.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
    .....ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΜΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ EBC ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ....ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ......
    Εχω νεώτερα για τον εισαγωγέα στην Ελλάδα....
    ''ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ''
    Λ.ΚΗΦΙΣΣΟΥ 34 & ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΖΗ 2 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ(ΓΕΦΥΡΑ ΡΟΣΙΝΙΟΛ ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ)
    ΤΗΛ:210-5749870

    Για τον δικό μου τον ''ληστή'' (Κ8)οι κωδικοί είναι:FA 158HH (ΜΠΡΟΣΤΑ) & FA 174HH(ΠΙΣΩ)
    Κόστος 33,65 ευρώ χωρίς ΦΠΑ το set...Συνολικό κόστος για 3 sets 120 ευρώ.....
    Ενα θέμα βέβαια είναι ότι δίνει μόνο χονδρική & μόνο με τιμολόγιο...

    Την ερχόμενη εβδομάδα θα τα βάλω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου......

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx1400
    Μακάρι να ειναι και με Λογικές Τιμές.. εγω ειχα παρει τηλ σε ενα μαγαζι στην αθηνα και μου ειπε τακακια εμπρος και πισω 150 ευρω. από Αγγλία που τα έφερα με τα μεταφορικά 90 ευρω..
    ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
    ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ (ΖΕΥΓΑΡΙ) 25 ΕΥΡΩ.... ΤΑ ΠΙΣΩ 23 ΕΥΡΩ...... ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ (ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ......
    ΗΔΗ ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
    ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.....
    ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΤΑΚΑΚΙΑ (ΖΕΥΓΑΡΙ) 25 ΕΥΡΩ.... ΤΑ ΠΙΣΩ 23 ΕΥΡΩ...... ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΠΑ (ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΗΛΑΔΗ)ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 10 ΜΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΑΖΙ......
    ΗΔΗ ΤΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......
    Μιλαμε πάντα για τα Double H Sintered Brake Pads απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού ???

    ή

    γενικα για τακακια EBC ???

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Μιλαμε πάντα για τα Double H Sintered Brake Pads απο συμπυκνωμενο κράμα χαλκού ???

    ή

    γενικα για τακακια EBC ???
    ......Μιλάω για τα τακάκια που αναφέρεις και εσύ PortisHead & συγκεκριμένα:

    Double -H Sintered Pads for Fast Road Use με κωδικούς:FA 158HH(Εμπρός) & FA 174 HH (Πίσω) για Κ8 που είανι το δικόμου........

    Και να σου πω την αλήθεια και εγώ μόλις το άκουσα δεν το πίστευα μέχρι που το εξακρίβωσα ρωτώντας τον έμπορο 2 φορές για εξακρίβωση τιμής.....θα αργήσει λίγο η παράδοση βέβαια (1ο με 15 ημέρες) αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS1971
    ......Μιλάω για τα τακάκια που αναφέρεις και εσύ PortisHead & συγκεκριμένα:

    Double -H Sintered Pads for Fast Road Use με κωδικούς:FA 158HH(Εμπρός) & FA 174 HH (Πίσω) για Κ8 που είανι το δικόμου........

    Και να σου πω την αλήθεια και εγώ μόλις το άκουσα δεν το πίστευα μέχρι που το εξακρίβωσα ρωτώντας τον έμπορο 2 φορές για εξακρίβωση τιμής.....θα αργήσει λίγο η παράδοση βέβαια (1ο με 15 ημέρες) αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.....
    Μονο αξίζει ?
    Καρααξιζει..και σε αυτα τα λεφτα ?
    Αντε να τα αγοραζουμε τοτε απο εδω.


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιωση στα φρενα?
    από kokkinos1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2009, 18:25
  2. Βελτίωση στα φρένα Hayabusa
    από manhunter στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 13:46
  3. Αλλαγή ελαστικών με συνέπειες στα φρένα
    από vstromgr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 07:31
  4. ...Φωτιά στα φρένα ...
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 07:32
  5. Περιεργος ηχος στα φρένα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF