Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: δυνατο φρεναρισμα..

  1. #1

    δυνατο φρεναρισμα..

    Γεια σε ολους!
    Ειμαι νεος στο φορουμ οπως και στην οδηγηση μηχανων (λογω ηλικιας) αλλα επειδη τα μηχανοκινητα ειναι το στοιχειο μου το ψαχνω αρκετα.. παρακολουθησα προσφατα το rs αλλα ακομα ψαχνω διαβαζω και ρωταω πραγματα για το πως οδηγηται σωστα μια μηχανη.

    Η απορια μου αυτη τη φορα ειναι το πως πρεπει να γινεται ενα δυνατο φρεναρισμα??
    Εχω βρει πως πρεπει σε τετοιεσ περιπτωσεις να χρησιμοποιεις μονο το μπροστα φρενο γιατι το πισω μπλοκαρει πολυ ευκολα! επισης σφιγγουμε προοδευτικα και το μεγιστο φρεναρισμα επιτυγχανεται οταν η επιβραδυνση προκαλει 5 με 7% γλιστρημα του τροχου..πρεπει τοσο αλλα οχι παραπανω γιατι μετα η μηχανη γινεται ασταθης με ασχημες συχνα συνεπειες..

    Εγω στα δυνατα μου φρεναρισματα οταν μπλοκαρει αφηνω λιγο και μετα ξαναπιεζω ισα να ξαναβρει προσφυση αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ειναι καλο φρεναρισμα αφου χανω και στο γλυστριμα και στο αφημα.. Πρεπει να παταω και να βρισκω τη μεγιστη δυνατη πιεση και να μενω εκει μεχρι να σταματησω??

    Θα χαρω ν ακουσω τις συμβουλες σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Καλώς ήλθες...

    Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα παλιά threads και εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=20913
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=13011
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=64718


  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: δυνατο φρεναρισμα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gkwsto
    Γεια σε ολους!
    Ειμαι νεος στο φορουμ οπως και στην οδηγηση μηχανων (λογω ηλικιας) αλλα επειδη τα μηχανοκινητα ειναι το στοιχειο μου το ψαχνω αρκετα.. παρακολουθησα προσφατα το rs αλλα ακομα ψαχνω διαβαζω και ρωταω πραγματα για το πως οδηγηται σωστα μια μηχανη.

    Η απορια μου αυτη τη φορα ειναι το πως πρεπει να γινεται ενα δυνατο φρεναρισμα??
    Εχω βρει πως πρεπει σε τετοιεσ περιπτωσεις να χρησιμοποιεις μονο το μπροστα φρενο γιατι το πισω μπλοκαρει πολυ ευκολα! επισης σφιγγουμε προοδευτικα και το μεγιστο φρεναρισμα επιτυγχανεται οταν η επιβραδυνση προκαλει 5 με 7% γλιστρημα του τροχου..πρεπει τοσο αλλα οχι παραπανω γιατι μετα η μηχανη γινεται ασταθης με ασχημες συχνα συνεπειες..

    Εγω στα δυνατα μου φρεναρισματα οταν μπλοκαρει αφηνω λιγο και μετα ξαναπιεζω ισα να ξαναβρει προσφυση αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ειναι καλο φρεναρισμα αφου χανω και στο γλυστριμα και στο αφημα.. Πρεπει να παταω και να βρισκω τη μεγιστη δυνατη πιεση και να μενω εκει μεχρι να σταματησω??

    Θα χαρω ν ακουσω τις συμβουλες σας!
    Κατ αρχην καλως ήρθες!
    Η θεωρία της μεγιστης επιβραδυνσης με ολίσθηση περίπου 5% είναι σωστή, αλλά στην πράξη είναι πιο δύσκολα.
    πχ σε πολύ καλό δρόμο μπορείς να το πετύχεις αρκετά εύκολα, μεχρι που να ακούγεται να σφυρίζει το μπροστινό λάστιχο και να φρενάρεις πολύ αποτελεσματικά.
    Αν προσπαθήσεις το ίδιο σε super γλύστρα δρόμο η τούμπα καραδοκεί.

    Τωρα για το πως θα φρενάρεις πιο αποτελεσματικά.
    Η θεωρία είναι η εξής.
    Πατας πρωτα το πίσω για να σταθεροποιηθεί η μοτοσυκλέτα και να μην αλλάξει δραματικά η γεωμετρία της με το που θα πατήσεις μπροστινό.
    Αρχίζεις να πατας το εμπρός και αφήνεις το πίσω, αφού ο πίσω τροχός δεν εχει βάρος πλέον κι ετσι δεν προσφέρει επιβράδυνση.
    Στην πίστα ,αλλά και στον δρόμο πολλές φορές, εγω δεν χρησιμποιώ καν το πίσω αλλα μόνο εμπρός.

    Το πόσο θα πατας τη μανέτα εξαρτάται απο την μοτοσυκλέτα σου (γεωμετρία, λάστιχα, φρένα) απο την σταση του σώματος, (οσο πίσω γίνεται) και φυσικά τον δρόμο.
    Το να πατας και να φήνεις, ειναι καλό για να μην φας τούμπα, αλλά χάνεις σε απόσταση φρεναρίσματος, ετσι δουλευει και το ABS αλλα αφήνει και πιανει πολύ γρήγορα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Η τελευταια παράγραφος σου ειναι λάθος. Αν πχ φρενάρεις απο τα 200, βρείς την μεγιστη δυνατή πίεση στην μανέτα για το καλύτερο φρενάρισμα και την κρατήσεις εκεί, θα φας τούμπα σίγουρα οταν η μοτοσυκλέτα εχει επιβραδύνει πχ στα 140.
    Θα πρεπει οσο επιβραδύνεις να αφήνεις πίεση συνεχώς!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Ευχαριστω για την ανταποκριση σας..
    Εριξα και μια ματια σε παλιες συζητησεις που ανεβασατε και κατεληξα στο οτι το ABS ειναι πολυ χρησιμο και αυτο που εκανα ειναι η δουλεια του σε πολυ πιο αργη και ατσαλη κινηση.. ωστοσο τωρα που δεν εχω ABS να επιδιωκω αυτο το ελαχιστο γληστριμα η οχι ωστε να αποφευγω ενα πιθανο ασε πιασε αν και η επιβραδυνση δε θα ναι η μεγιστη δυνατη?
    Εχω αρχισει να εξασκουμε στο δρομο(με προσοχη παντα) αλλα και σε κανα κλειστο παρκινκ για να βρω τη χρυση τομη μεταξυ των δυο αλλα ακομα χρηαζομαι πολυ ψαξιμο!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200

    Re: Re: δυνατο φρεναρισμα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    όσταση φρεναρίσματος, ετσι δουλευει και το ABS αλλα αφήνει και πιανει πολύ γρήγορα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Η τελευταια παράγραφος σου ειναι λάθος. Αν πχ φρενάρεις απο τα 200, βρείς την μεγιστη δυνατή πίεση στην μανέτα για το καλύτερο φρενάρισμα και την κρατήσεις εκεί, θα φας τούμπα σίγουρα οταν η μοτοσυκλέτα εχει επιβραδύνει πχ στα 140.
    Θα πρεπει οσο επιβραδύνεις να αφήνεις πίεση συνεχώς!!
    Συγνώμη αλλά αυτό είναι λάθος.
    Η μέγιστη επιβραδυντική δύναμη είναι συνάρτηση του ελαστικού, του δρόμου (ουσιαστικά του συντελεστή τριβής μεταξύ τους) και του βάρους. Η ταχύτητα δεν παίζει κανένα ρόλο.

    Physics 1-1

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Re: Re: δυνατο φρεναρισμα..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
    Συγνώμη αλλά αυτό είναι λάθος.
    Η μέγιστη επιβραδυντική δύναμη είναι συνάρτηση του ελαστικού, του δρόμου (ουσιαστικά του συντελεστή τριβής μεταξύ τους) και του βάρους. Η ταχύτητα δεν παίζει κανένα ρόλο.

    Physics 1-1
    Δηλαδή η κάθετη δύναμη που εξασκείται στο λάστιχο δεν παίζει ρόλο?

    Για ξανασκέψου το πριν το δικιμάσεις στο δρόμο, γιατί εσυ κάνεις λάθος.

    Αν θέλεις το αποδεικνύω με μαθηματικούς τύπους, είναι απλό. Θα σου έλεγα όμως απλα να σκεφτείς οτι δεν καβαλας το VFR με ABS,CBS, και πες μου το εξής.
    Όταν κινείσαι με 200 και οταν κινείσαι με 20 στον ίδιο δρόμο, με τήν ίδια μοτοσυκλέτα, πατας τα ίδια φρένα?
    Οταν πας με 20 μπορείς να πατήσεις εμπρος φρένο όπως μπορείς να το πατήσεις στα 200?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Φυσικά και παίζει ρόλο η κάθετη δύναμη και για αυτό σου ανέφερα το βάρος

    Οχι δεν πατάω το ίδιο φρένο γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν ακομψο. Αυτό δε σημαινει όμως οτι η μεγιστη επιβραδυντική δύναμη είναι διαφορετική.

    (και φυσικά τα μαθηματικά είναι πάντα καλοδεχούμενα, ξεκινώντας ενδεχoμένως απο τον τύπο της στατική τριβής ο οποίος έχει τους συντελεστές που σου ανέφερα)

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
    Φυσικά και παίζει ρόλο η κάθετη δύναμη και για αυτό σου ανέφερα το βάρος

    Οχι δεν πατάω το ίδιο φρένο γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν ακομψο. Αυτό δε σημαινει όμως οτι η μεγιστη επιβραδυντική δύναμη είναι διαφορετική.

    (και φυσικά τα μαθηματικά είναι πάντα καλοδεχούμενα, ξεκινώντας ενδεχωμένος απο τον τύπο της στατική τριβής ο οποίος έχει τους συντελεστές που σου ανέφερα)
    Βασικά το λες και μόνος σου, απλά δεν εχεις συμπεριλάβει στην εξίσωση οτι το 'βαρος' δεν είναι το βαρος της μοτοσυκλέτας αλλά η κάθετη δύναμη που εφαρμόζει το εμπρός (στην περίπτωσή μας) λάστιχο στον δρόμο.
    Αυτη η δύναμη είναι αρκετα μεγάλη με 200 χιλιόμετρα και εμπρος φρένο πατημένο σχεδόν τέρμα ενω με 20 είναι λιγο παραπάνω απ οτι θα ηταν με σταματημένη την μοτοσυκλέτα.

    Με τον ιδιο τρόπο το πίσω φρένο δεν παρέχει επιβράδυνση σε αυτη την φάση αφού ο πίσω τροχός εφαρμόζει απο ελάχιστη εως μηδενική (εφ όσον σε οριακό φρενάρισμα ειναι σχεδόν στον αέρα) κάθετη δύναμη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Το βάρος στον εμπρός τροχό δεν είναι ίδιο με αυτό που έχεις με ακίνητη τη μηχανή, είναι όμως ίδιο απο την αρχή μεχρι το τέλος φρεναρίσματος σταθερής επιβράδυνσης.
    Ας υποθέσουμε οτι έχεις σε σταθερή ταχύτητα κατανομή βάρους 50%-50% στους 2 τροχούς
    Ξεκινάς φρενάρισμα πανικού, και πές πάει η κατανομή 80%-20%

    80%-20% είναι και στα 200, 80%-20% είναι και στα 50 με προϋπόθεση οτι συνεχώς εφαρμόζεις μέγιστη επιβράδυνση και δεν έχουνε αποσυμπιεστεί καθόλου οι αναρτήσεις (εστω στο max συμπίεσης η μπροστινή).

    Ως εκ τούτου η κάθετη δύναμη είναι σταθερή, και η μέγιστη τριβή ως γραμμικά εξαρτώμενη, επισης.

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μην μπλέκεις την δύναμη φρεναρίσματος με την τριβή του οδοστρώματος.

    Το μέγεθος του συντελεστή τριβής του οδοστρώματος με το ελαστικό σου σου δίνει μόνο το μέγιστο μέγεθος της δύναμης που μπορείς να εφαρμόσεις για την επιβράδυνσή σου μέχρι να αρχίσει να γλυστράει το ελαστικό. Τίποτε άλλο.

    Η υπόλοιπη εξίσωση είναι καθαρά θέμα διατήρησης της ενέργειας (αφού θέλεις να μιλάμε για φυσική). Και η κινητική ενέργεια που θα γίνει πρακτικά θερμότητα (μέσω δίσκων, τακακιών και ελαστικών) έχει ΑΠΟΛΥΤΗ σχέση με την ταχύτητα που κινείσαι.

    Έτσι κινούμενος με μεγάλη ταχύτητα έχεις μεγάλη κινητική ενέργεια που πρέπει να μετατρέψεις σε θερμική (αρχή διατήρησης της ενέργειας). Αυτή η κινητική ενέργεια μειώνεται όσο μειώνεται και η ταχύτητα.

    Ο τρόπος που μετατρέπεις την κινητική σου ενέργεια σε θερμική είναι η τριβή των τακακιών με τους δίσκους σου. Όσο πιο πολύ πιέζεις τα τακάκια στους δίσκους, τόσο πιο μεγάλο συντελεστή τριβής έχεις και άρα τόσο πιο πολύ θερμική ενέργεια παράγεται στην μονάδα του χρόνου. Άρα και τόσο πιο πολύ κινητική ενέργεια μετατρέπεις σε θερμική.

    Για να διατηρήσεις λοιπόν τον ίδιο ρυθμό επιβράδυνσης θα πρέπει όσο μειώνεις την ταχύτητά σου να ελαφρώνεις και το φρενάρισμά σου.

    Νομίζω ότι πρέπει να με κατάλαβες.

    Υ.Γ. Το βάρος δεν επηρεάζει την επιβράδυνση (μιας και είναι πάντα το ίδιο) αλλά απλά αυξάνει την μέγιστη δυνατή επιβραδυντική δύναμη που μπορείς να εφαρμόσεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Εγώ τώρα γιατί θέλω να πάει το θέμα στα "Τεχνικά" για να παρέμβει ο Αντώνης;;;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Μην μπλέκεις την δύναμη φρεναρίσματος με την τριβή του οδοστρώματος.

    Το μέγεθος του συντελεστή τριβής του οδοστρώματος με το ελαστικό σου σου δίνει μόνο το μέγιστο μέγεθος της δύναμης που μπορείς να εφαρμόσεις για την επιβράδυνσή σου μέχρι να αρχίσει να γλυστράει το ελαστικό. Τίποτε άλλο.

    Η υπόλοιπη εξίσωση είναι καθαρά θέμα διατήρησης της ενέργειας (αφού θέλεις να μιλάμε για φυσική). Και η κινητική ενέργεια που θα γίνει πρακτικά θερμότητα (μέσω δίσκων, τακακιών και ελαστικών) έχει ΑΠΟΛΥΤΗ σχέση με την ταχύτητα που κινείσαι.

    Έτσι κινούμενος με μεγάλη ταχύτητα έχεις μεγάλη κινητική ενέργεια που πρέπει να μετατρέψεις σε θερμική. Αυτή η κινητική ενέργεια μειώνεται όσο μειώνεται και η ταχύτητα.

    Ο τρόπος που μετατρέπεις την κινητική σου ενέργεια σε θερμική είναι η τριβή των τακακιών με τους δίσκους σου. Όσο πιο πολύ πιέζεις τα τακάκια στους δίσκους, τόσο πιο μεγάλο συντελεστή τριβής έχεις και άρα τόσο πιο πολύ θερμική ενέργεια παράγεται. Άρα και τόσο πιο πολύ κινητική ενέργεια μετατρέπεις σε θερμική.

    Για να διατηρήσεις λοιπόν τον ίδιο ρυθμό επιβράδυνσης θα πρέπει όσο μειώνεις την ταχύτητά σου να ελαφρώνεις και το φρενάρισμά σου.

    Νομίζω ότι πρέπει να με κατάλαβες.

    Υ.Γ. Το βάρος δεν επηρεάζει την επιβράδυνση (μιας και είναι πάντα το ίδιο) αλλά απλά αυξάνει την μέγιστη δυνατή επιβραδυντική δύναμη που μπορείς να εφαρμόσεις.
    Απολύτως σωστός.Να γιατί το ΑΒS δεν ενεργοποιείται εύκολα σε μεγάλες ταχύτητες,όσο ισχυρά φρένα και να έχεις(δε μιλάμε να φρενάρεις σε παγοδρόμιο έτσι ; ) .Επίσης έτσι καταλαβαίνουν μερικοί (αν καταλαβαίνουν...) που θεωρούν ότι μπορούν να ξεπεράσουν το ABS σε καθημερινές συνθήκες οδήγησης ότι το ABS σώζει κατά κόρον σε φρεναρίσματα πανικού σε "αστικές" ταχύτητες.
    Αλλά ρε συ Γιάννη......


    πες μου ειλικρινά......








    .................
    .............









    ..............................







    ...............




    Κάθεσαι να γράφεις δοκίμια περί φρεναρίΖματος αντί να ρωτάς τί θα γίνει με τη ζάντα του TLR;
    Εκτός και αν ζηλεύεις το μηχανάκι μου και με σαμποτάρεις....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Φυσικά και έχουν σχέση οι συντελεστές τριβή με την επιβραδυντική ικανότητα

    Απο ενεργειακή άποψη:
    O μηχανισμός φρεναρισματος έστω οτι έχει σταθερή μέγιστη ικανότητα απαγωγής θερμότητας , αρα και ρυθμό κατανάλωσης ενέργειας.
    Φυσικά στα 200 λόγω της μεγάλης κινητικής (~v^2), σε dt η μειωση της ταχύτητας είναι μικρότερη απο ότι σε dt στην περιοχή των 100 χλμ/ωρα

    Όμως, ο μέγιστος ρυθμός απαγωγής θερμότητας, ο μέγιστος ρυθμός κατανάλωσης ενέργειας = η μέγιστη επιβραδυντική σου ικανότητα, παραμένουν σταθερά κατα όλη τη διάρκεια της επιβράδυνσης και φυσικά εξαρτώνται απο τους συντελεστές τριβής.

    Ισως παρερμηνέυεις το οτι η ίδια επιβραδυντική ικανότητα σε διαφορετικές στιγμές (στα 200 και στα 100) εμφανίζεται με δυσανάλογη μείωση της ταχύτητας στη διάρκεια του φρεναρίσματος (πολύ πιο γρήγορα φρενάρεις απο 50 στα 0, παρά απο τα 200 στα 150)
    Προφανώς η επιβράδυνση δεν είναι σταθερή σε όλο αυτό το διάστημα, δεν ειπαμε αυτό.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Φαίνεται οτι δεν πείθεσαι εύκολα και θα πρέπει τελικά να το αναλύσουμε με μαθηματικά.
    Ο SeNNinhA έκανε καλη προσπάθεια αλλά δεν τα κάλυψε και όλα.

    Αυτη τη στιγμή είμαι στη δουλειά και μπαινω και απο κρυφό proxy, δεν με παίρνει για πολλά αλλά θα επανέλθω.

    σημείωση:
    Η παραδοχή οτι το σύστημα έχει σταθερή μέγιστη ικανότητα απαγωγής θερμότητας είναι λάθος, δεν είναι καθ΄λου αμελητέα η μεταβολή της, αφού τα δισκόφρενα ψύχονται αρκετά καλύτερα οσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Φαίνεται οτι δεν πείθεσαι εύκολα και θα πρέπει τελικά να το αναλύσουμε με μαθηματικά.
    Ο SeNNinhA έκανε καλη προσπάθεια αλλά δεν τα κάλυψε και όλα.

    Αυτη τη στιγμή είμαι στη δουλειά και μπαινω και απο κρυφό proxy, δεν με παίρνει για πολλά αλλά θα επανέλθω.

    σημείωση:
    Η παραδοχή οτι το σύστημα έχει σταθερή μέγιστη ικανότητα απαγωγής θερμότητας είναι λάθος, δεν είναι καθ΄λου αμελητέα η μεταβολή της, αφού τα δισκόφρενα ψύχονται αρκετά καλύτερα οσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.
    διαισθητικά, δεν θα περίμενα να εχει και τόση διαφορά στην απαγωγή θερμότητας στα δισκόφρενα η ροή αέρα απο τα 200 στα 100 αλλά αν έχεις στοιχεία, να το συνυπολογίσουμε και αυτό...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. να ρωτήσω για το φρενάρισμα?
    από nimbus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 15:03
  2. ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF