Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: δυνατο φρεναρισμα..

  1. #46
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Πολυ απλά όσο η ταχύτητα μειώνεται, το ζευγος δυνάμεων που εξαρτάται απο την ορμή (ταχύτητα επι μάζα) μειωνεται κι αυτό και κατα συνέπεια η κάθετη δύναμη που εξασκεί ο τροχός μας στον δρόμο μειώνεται, αρα μειώνεται και ο μέγιστος συντελεστής τριβής.

    φιλε μου σε ξαναπαρακαλω να γίνεις πιο συγκεκριμενος για να μπορεσουμε να συνεχίσουμε την κουβεντα. σε ποιο ακριβως ζευγος δυναμεων αναφερεσαι και πως ακριβως συνδεεται με την ορμή του συστήματος σου;

    για το δευτερο που λες: απο τη στιγμη που παταω σταθερα τη μανετα, και οι μπουκαλες εχουν σταματήσει να συμπιεζονται ή να εκτεινονται δλδ εχουν σταθερο μήκος, η μεγιστη καθετη στο δρόμο δυναμη που ασκείται απο τον μπροστα τροχο στο δρόμο ειναι το βάρος της μηχανης.

    θα ειναι μεγιστη απο τη στιγμη που ο πισω τροχος δεν θα ακουμπα στο εδαφος, εστω και οριακα.

    Αυτο αποδυκνείεται ευκολα με τον εξης απλό:
    Σf στον ψ αξονα(καθετο στο δρόμο) = 0 διότι η μηχανη δεν επιταχύνεται στον αξονα αυτο.
    Οι μονες δυναμεις , ισες σε μετρο και αντιθετες σε φορά , ειναι το βαρος της μηχανης και η αντιδραση του επιπεδου στο σημειο επαφής με το δρομο του εμπρος τροχου.

    Από τα παραπανω συμπεραίνουμε οτι είναι ίσες.
    Α, κι οπως βλέπεις ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εμπλεκεται η στιγμιαια ταχύτητα του συστηματος σου.
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  2. #47
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Σωστός.

    Αχρηστη η απάντηση χωρις αιτιολόγηση...
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    Αχρηστη η απάντηση χωρις αιτιολόγηση...
    Τι να αιτιολογήσω.
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές αλλά νομίζω οτι η ισσοροπία δυνάμεων που περιγράφεις δεν είναι αποτέλεσμα σταθερής πίεσης στην μανέτα αλλά μεταβαλλόμενης.

  4. #49
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αφού το έψαξα λίγο ακόμα κατέληξα οτι το θέμα πρέπει να αναλυθεί σε επίπεδο ποσοστού ολίσθησης του εμπρός τροχού κατα το φρεναρισμα.

    Η αίσθηση που εχω εγω είναι οτι τείνω να αφήνω πίεση καθώς τα χιλιόμετρα πέφτουν γιατι αισθάνομαι οτι αλλιώς θα μπλοκάρω τον τροχό.
    Η θεωρια λεει οτι για κάθε λάστιχο υπάρχει ενα σταθερό ποσοστό ολίσθησης στο οποίο εχει τον καλύτερο συντελεστή τριβής.
    Οι δυνάμεις δεν αλλάζουν όπως σωστά έγραξε και ο Morton, το ζευγος δυνάμεων δεν εξαρτάται απο το βάρος αλλά απο την επιτάχυνση (επιβράδυνση εδω).
    Ομως το να κρατήσεις σταθερό το ποσοστό ολίσθησης δεν είναι παιχνιδάκι.
    πχ το λάστιχο μας εχει την μεγιστη απόδοση σε % ολίσθησης 5%.
    Αυτό σημαίνει οτι κ = ( V - ωR ) / V = 0.05 όπου V η ταχύτητα της μοτοσυκλέτας, ω η γωνιακή ταχύτητα του τροχού και R η ακτίνα του.
    Θεωρητικά οταν δεν φρενάρουμε V = ωR, αλλά οταν φρενάρουμε ο το κάθε σημείο του τροχού μας εχει μικρότερη ταχύτητα απο της μοτοσυκλέτας. Το αντίθετο γίνεται με τον πίσω τροχό οταν επιταχύνουμε.

    Στα 200 το 5% σημαίνει να γυρίζει ο τροχός με 190 και στα 50 να γυρίζει με 47,5. Η διαφορά σε χιλιόμετρα είναι το 1/4 αλλά το θέμα είναι η αίσθηση που μας δίνει το μπροστινό μας ωστε να διατηρήσουμε το ίδιο ποσοστό ολίσθησης και κατα πόσο αυτό γίνεται με σταθερή μανέτα η αν πρέπει σταδιακά να αφήνουμε πίεση.
    Εδω θα πρέπει να μπούν στην εξίσωση τα άλλα δύο μεγέθη που εχουμε.
    Η μείωση του φυσικού φρεναρίσματος λόγω αντίστασης του αέρα (το οποίο εξαρτλαται μόνο απο την επιφάνεια της μοτοσυκλέτας και του αναβάτη σε ορισμένη ταχύτητα) και η μείωση της στροφορμής του εμπρός τροχού.

    Με άλλα λόγια όσο τα χιλιόμετρα πέφτουν προκειμένου να κρατήσουμε σταθερή επιβράδυνση τα φρένα μας εχουν να εκτελέσουν μεταβαλλόμενο έργο.
    Η πτωση του φυσικού φρεναρίσματος λόγω αντίστασης αέρα σημαίνει μεγαλύτερο έργο για τα φρένα, ενω η πτωση της στροφορμής του τροχού σημαίνει μικρότερο έργο.
    Αν τελικά δεν εχουμε άλλους παράγοντες, υπολογίζοντας την διαφορά των παραπάνω δύο μεγεθών σε συνάρτηση με την μείωση της ταχύτητας θα έχουμε ενα αξιόπιστο(?) αποτέλεσμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #50
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Η αλήθεια είναι εκεί έξω κύριοι...και εκεί πρέπει να συνεχιστεί!
    practice,practice,practice......
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #51
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Η αλήθεια είναι εκεί έξω κύριοι...και εκεί πρέπει να συνεχιστεί!
    practice,practice,practice......
    Ναι το Σ/Κ που θα παω Σέρρες θα το δοκιμάσω στην Κ1 που φρενάρεις απο 230+... :hypnotize

    Εχει και δρομάκι να πας αν το χάσεις, και δεν εχω παει ποτέ μέχρι τώρα, ευκαιρία!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ναι το Σ/Κ που θα παω Σέρρες θα το δοκιμάσω στην Κ1 που φρενάρεις απο 230+... :hypnotize

    Εχει και δρομάκι να πας αν το χάσεις, και δεν εχω παει ποτέ μέχρι τώρα, ευκαιρία!
    καλά είναι, το έχω δοκιμάσει
    βλέπεις τη μπίστα με μια άλλη οπτική

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    τελικα αδελφια μετα απο ολα αυτα!!! το παλικαρι που εκανε την πρωτη ερωτηση
    δεν ξερω αν καταλαβε πως να φρεναρει.......!!
    φυσικομαθηματικος!!! ομως νομιζω οτι εγινε σιγουρα!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokos08
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    267
    Τωρα μαλιστα! Ξερω πως θα φρεναρω οταν βγει το τρακτερ καθετα στην εθνικη και εγω ερχομαι με 200!
    Θα πατησω το φρενο 93,5% αφου πρωτα μετρησω την θερμοτητα του ελαστικου και παρω δειγμα απο την ασφαλτο για να βρω τον συντελεστη τριβης αναμεσα στο ελαστικο και την ασφαλτο,και συμφωνα με το νομο της φυσικης d2=X1+UB και με κατι προχειρους υπολογισμους της στιγμης θα σωθω απο αυτο το ηλιθιο τρακτερ που βρεθηκε μπροστα μου!
    Εκτος αν και τρακτεροτος φυσικη και το σωσουμε πιο ευκολα,αλλα εκει πρεπει να υπαρξει συννενοηση για να αλλαξουν οι τυποι.


    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ????

  10. #55
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    έστω για χ-ψ λόγους έχω βρεί ένα σημείο που η μοτοσυκλέτα μου φρενάρει με τη μεγαλύτερη δυνατή πίεση στη μανέτα χωρίς να μπλοκάρει τροχό...200αρίζω το λοιπόν και κρατάω σε αυτή τη μέγιστη πίεση τη μανέτα του φρένου μέχρι να σταματήσω τελείως...όταν θα μειωσει σε χαμηλή ταχύτητα θα μπλοκάρει ο τροχός;

    δεεε νομίζω....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2009
    Μηνύματα
    1
    Ο τρόπος που εφάρμοζα με πολύ καλά αποτελέσματα, είναι να κατεβάζω συνεχώς ταχύτητα, πατώντας προοδευτικά το εμπρός φρένο και μαλακά το πίσω.

    Πιστέψτε με, θα έχετε ΜΕΓΑΛΟ το κέρδος στην απόσταση φρεναρίσματος.
    Θανάσης, XEvo 250, Πειραιεύς

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. να ρωτήσω για το φρενάρισμα?
    από nimbus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 15:03
  2. ΣΩΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ?
    από stavrobeis στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF