Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    21

    Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό

    Σε δύο εβδομάδες φεύγουμε με τη κοπέλα μου ταξίδι στη Νίκαια στη Γαλλία. Σκοπύουμε να πάμε από Βενετία. Έχει πάει κανείς σε αυτά τα μέρη ώστε να μου δώσει χρήσιμες πληροφορίες όπως τιμές διοδίων,μέρη που αξίζει να επισκευτείς και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site http://motoadventures.wordpress.com/2007/10/05/info/ πολύ εξυπηρετικό,εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά. Καλό ταξίδι και μη φοβάσαι τίποτα.
    Ταξίδεψε ψυχή μου, ταξίδεψε. . .

  3. #3
    Δίχρονο μέλος Το avatar του/της jojo-mojo
    Εγγραφή
    09/10/2008
    Μηνύματα
    4
    Ριξε μια ματια και σε αυτο το site.
    http://www.viamichelin.com/viamichel...MaHomePage.htm
    Ειναι αρκετα χρησιμο για ταξιδια οδικος

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    21

    Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό

    Άκουσα ότι χρειάζεται να βγάλω και διεθνές δίπλωμα. Είναι απαραίτητό ή αν δεν βγάλω δεν τρέχει και τίποτα.

  5. #5
    Δίχρονο μέλος Το avatar του/της jojo-mojo
    Εγγραφή
    09/10/2008
    Μηνύματα
    4
    Ο κανονισμος της ΕΛΠΑ λεει οτι χρειαζεται αλλα σε ταξιδιωτικα πρακτορεια λενε οτι δεν χρειαζεται.Επισης γενικα σε συζητησεις με γνωστους που τους εχουν σταματησει στην ΕΕ δεν αντιμετωπισε ποτε κανενας προβλημα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2009
    Μηνύματα
    21

    Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό

    Φυσικά και θα πει η ΕΛΠΑ ότι χρειάζεται. 85 ευρώ έχει το παράβολο. Οπότε δεν βγάζω. Κι εγώ δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

  7. #7
    fazertha το διεθνές δίπλωμα χρειάζεται για τις ανατολικές χωρες. Δηλαδή απο τουρκία και κάτω,για ευρώπη και βαλκάνια κράτα τα 85 ευρώ για βενζίνη.
    Ταξίδεψε ψυχή μου, ταξίδεψε. . .

  8. #8
    Σε πολύ πρόσφατο ταξίδι στην Κεντρική Ευρώπη και ενώ "καταφέραμε" και μπλέξαμε με την ελβετική αστυνομία δεν μας είπαν το παραμικρό για τα διπλώματα. Θεωρώ και εγώ πως ΑΝ χρειαστεί θα είναι σε χώρες εκτός Ε.Ε. Και αυτό με επιφύλαξη.

  9. #9
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    για δυόδια μπορείς να δείς στο site
    http://www.drive-alive.co.uk/autoroutes.html
    έχει για Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία σίγουρα, απλά επιλέγεις τη διαδρομή που έχεις να κάνεις κα σου βγάζει κόστος.
    Από τη Γενοβα κ μετά (αν δε θέλεις "να πάρεις τα βουνα") ο παραλιακός σε υποχρεώνει να πάς από αυτοκινητόδρομους. Υπάρχουν πολλά κ φτηνά καμπινγκ στην προβηγκία και βόρεια από τη Νίκαια στον Ν-85. Μπορείς να μένεις εκεί για δροσιά το βράδυ κ αφού είσαι βιτσιόζικο παιδί κ θες Νίκαια καλοκαιριάτικα να "κατεβαίνεις" παραλία οδικώς...
    Μπορείς βέβαια να κάνεις κ πιο συγκεκρμένες ερωτήσεις η να ψάξεις στις πληρφορίες να βρεις τίποτε παραπάνω.
    Εγγραφα, εκτός από πράσινη κάρτα ασφαλιστήριο και κάρτα ασφάλειας υγείας (αν θες βέβαια) από τον ασφαλιστικό σου φορέα (ΙΚΑ) δε θυμάμαι να απαιτείται κάτι άλλο.
    Καλό ταξίδ...
    γης μαδιαμ...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    για δυόδια μπορείς να δείς στο site
    http://www.drive-alive.co.uk/autoroutes.html
    έχει για Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία σίγουρα, απλά επιλέγεις τη διαδρομή που έχεις να κάνεις κα σου βγάζει κόστος.
    Από τη Γενοβα κ μετά (αν δε θέλεις "να πάρεις τα βουνα") ο παραλιακός σε υποχρεώνει να πάς από αυτοκινητόδρομους. Υπάρχουν πολλά κ φτηνά καμπινγκ στην προβηγκία και βόρεια από τη Νίκαια στον Ν-85. Μπορείς να μένεις εκεί για δροσιά το βράδυ κ αφού είσαι βιτσιόζικο παιδί κ θες Νίκαια καλοκαιριάτικα να "κατεβαίνεις" παραλία οδικώς...
    Μπορείς βέβαια να κάνεις κ πιο συγκεκρμένες ερωτήσεις η να ψάξεις στις πληρφορίες να βρεις τίποτε παραπάνω.
    Εγγραφα, εκτός από πράσινη κάρτα ασφαλιστήριο και κάρτα ασφάλειας υγείας (αν θες βέβαια) από τον ασφαλιστικό σου φορέα (ΙΚΑ) δε θυμάμαι να απαιτείται κάτι άλλο.
    Καλό ταξίδ...
    επειδή θα πάω και εγώ προς νίκαια 11 αυγούστου καμιά πληροφορία για κάμπιγκ ή δωμάτια που να αξίζουν οικονομικά σχετικά?κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

  11. #11
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    επειδή θα πάω και εγώ προς νίκαια 11 αυγούστου καμιά πληροφορία για κάμπιγκ ή δωμάτια που να αξίζουν οικονομικά σχετικά?κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
    από δωμάτια δεν γνωρίζω. Απο καμπινγκ μπορείς να δεις στο www.camping.info
    διαλέγεις γλώσσα "ελληνικά" και μετά με βάση το χάρτη.

    Εμείς μείναμε μια μέρα στο http://www.camping-napoleon.com/home.asp?l=E με 6.5Ε το άτομο (άτομο+σκηνη+μηχανη). Το βράδυ κρύο!!!!

    Ανάλογα τα γούστα είναι προτιμότερο να κοιμάσαι στη δροσιά 30 ή 50 χλμ από τη νίκαια παρά στα καμπινγκ που είναι κοντά και έιναι και τίνγκα...

    γης μαδιαμ...

Παρόμοια θέματα

  1. πληροφοριες για ταξιδι στην τυφλιδα
    από sherpa στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2012, 22:59
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2012, 19:08
  3. Πληροφορίες για Πάσχα στο Πήλιο ?
    από Nostra στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2007, 20:22
  4. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 11:26
  5. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF