Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Αναζήτηση πρώτης μηχανής σε προχωρημένη ηλικία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    0

    Αναζήτηση πρώτης μηχανής σε προχωρημένη ηλικία

    Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα ....

    Είμαι 28 (όχι για πολλές μέρες ακόμα ...) και έχω φάει μία φλασιά με μηχανάκια!

    Και τι εννοώ !!! Όταν πήγαινα γυμνάσιο - λύκειο - πολυτεχνείο ήμουν από τα - κοινώς λεγόμενα - "φυτά" και γενικά πρώτο θρανίο - απουσιολόγος - σημαιοφόρος και τα ρέστα. 'Εβλεπα λοιπόν τα παιδιά να τρέχουν πάνω - κάτω με τα μηχανάκια και δεν τους έδινα και πολύ σημασία τότε, ίσα - ίσα που δεν τα έβλεπα και με πολύ καλό μάτι !!!!

    Στο προσκείμενο! Έχω αρχίσει σιγά - σιγά να μετανιώνω για τον πολύ κοντρολαρισμένο τρόπο ζωής μου μικρός και ένα από αυτά τα πράγματα που θέλω να κάνω είναι να καβαλήσω !!!

    Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε ένα "entry - level" μηχανάκι - προφανώς μεταχειρισμένο - το οποίο να με βοηθήσει να κάνω τα πρώτα βήματα στις δύο ρόδες. Αλλά όχι κανένα καγκούρικο ρε παιδιά είπαμε έχουμε μεγαλώσει μην μας βγει και το όνομα !!!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Φιλικά,

    Ανδρέας.

  2. #2
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ρε φιλε!!!!!28 εισαι οχι 78 ακου εκει πρωχορημενη ηλικια μου δυελισες την ψυχολογια νυχτιατικα :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

    παρε ενα ον οφακι η καποιο 125-250ρακι και θα εισαι ωραια τσεκαρε XT125 , XR125 , CBF250 , NINJA 250 , XT600 , FREEWIND , PEGASO , BMW650 , KLE500 ,SCRAVER , SERROW225 , ANHELO και τα ξαναλεμε

    ξες....παω τα βλεπω σε φωτο πρωτα (googlare) τα βρησκω σε μαγαζια τα κοιταω τα καβαλαω εχω μαζι μου καποιον σχετικο για τα μεταχιροισμενα μαθαινω να οδηγω παιρνω κρανος μπουγαν γαντια και μποτακια...

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  3. #3
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ρε φιλε!!!!!28 εισαι οχι 78 ακου εκει πρωχορημενη ηλικια μου δυελισες την ψυχολογια νυχτιατικα :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize
    EVI εσύ έχεις εγγόνια εγώ όχι ακόμα :rotflmao:

    Τί λες βρε φίλε μου!!! Δε σε πήραν τα χρόνια. Εδώ άλλοι στην ηλικία σου μπαίνουν για πρώτη φορά σε χώμα που έχει τρελές απαιτήσεις κι όχι δα να οδηγήσεις σα φυσιολογικός άνθρωπος.

    Εμπειρία δρόμων έχεις; Εννοώντας με οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο (όχι τα μμμ δεν πιάνονται )..

    Πρώτα απ' όλα τί μηχανάκια σ' αρέσουν ξέρεις; Εγώ θα σου προτείνω αυτά που θεωρώ καλύτερα σε όλες τις κατηγορίες που μπορώ να έχω άποψη.
    Street : Είναι κατά κύριο λόγο το γυμνό (ή έστω με μίνι τζάμι) μηχανάκι. Προτείνω το CBF 250. Είναι βατό, έχει ωραίο συμπλέκτη και το κυριότερο στις αρχικά άτσαλες αλλαγές σου δε σκορτσάρει.
    Custom : Είναι τα μηχανάκια που επίσης είναι γυμνά και φέρνουν σε harley. Προτείνω το eliminator 250. Έχει καλή ροπή και δεν είναι ιδιαίτερα ιδιότροπο.
    Scooter : Είναι τα μηχανάκια που συνήθως έχουν κάθισμα πολυθρόνας και δεν έχουν ταχύτητες και συμπλέκτη. Προτείνω το Honda SH150 ή το Piaggio Beverly 200.
    Υπάρχουν πολλές ακόμη κατηγορίες αλλά μη θέλοντας να σε πάω σε πολύ παλιά μοντέλα αποφεύγω τις κατηγοριοποιήσεις και σου προτείνω στην κατηγορία on off (είναι κατά βάση η κατηγορία που τα μηχανάκια μπορούν να κινηθούν σε άσφαλτο και σε χώμα. Αλλά κάνουν καλύτερα το ένα κι άλλα το άλλο. Κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις). Προτείνω το Freewind και το Pegaso.

    Αυτά
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    EVI εσύ έχεις εγγόνια εγώ όχι ακόμα :rotflmao:


    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Είμαι υπερήλικας και θέλω μηχανή για να πηγαίνω στο ΙΚΑ να κάνω μόστρα στην αδερφή νοσοκόμα που μου μετράει την πίεση!!!

    Ρε φιλαράκι θα μας καταστρέψεις!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

    Πάτα στο γούγλουρα αυτά που σου είπε η EVI και δες τι θα σε βόλευε πιο πολύ!!!

  6. #6
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
    Είμαι υπερήλικας
    εσύ θες απάντηση;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #7
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    εσύ θες απάντηση;
    :a36: :a36:

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    0
    Αγαπητοί φίλοι ...

    Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απάντησεις σας.

    Το θέμα της ηλικίας το ανέφερα γιατί όλα τα ξαδέρφια μου από πολύ μικρά είχανε πάρει τους δρόμους με τα παπιά και ειδικά όσοι ήταν σε χωριά ... Τώρα όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα έχουν πάρει κάτι μηχανές - κτήνη.

    Εγώ γενικά δεν θέλω ένα μηχανάκι για σούζες - κόντρες κλπ, ούτε για σφήνες - αν και δεν κρύβω την αμαρτία μου - μου αρέσει η ταχύτητα αλλά με όριο. Κάτι που σημαίνει ότι αν με "παίρνει" και αργότερα μπορώ και οικονομικά θα μεταβώ σε κάτι γρηγορότερο.

    Σχετικά με την οδηγική μου εμπειρία, οδηγάω αμάξια εδώ και 4 χρόνια, με μηδέν ζημιές μέσα - έξω στην πόλη (Αθήνα) αλλά με προσεκτική οδήγηση χωρίς ταρζανιές. Γενικά θα έκρινα τον ευατό μου αρκετά "επαρκή" σαν οδηγό και με περίσσεια αυτογνωσία στον δρόμο.

    Τώρα, σχετικά με την επιλογή μηχανής, έχω ένα κόλλημα από τα αυτοκίνητα είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΖΑΠΑΝΗΣ, δηλαδή δεν θα ήθελα να πάρω ένα μη ιαπωνικό μηχανάκι, αποκλείοντας εξορισμού την bmw λόγω της αντιπάθειας μου στην εν λόγω εταιρία (sorry bmw fans).

    Σε μηχανάκια μου αρέσουν τα Street, και πιο συγκεκριμένα, από τις προτάσεις της Έβης την οποία και ευχαριστώ, κουκλί είναι το NINJA με φοβίζει λίγο το σουλούπι του και γενικά έχω ακούσει ότι τα Kawasaki είναι για "χεράδες".

    To CBF είναι επίσης όμορφο αλλά από Honda μου αρέσει πιο πολύ το CBR 125R. Καταλαβαίνετε πιστεύω σε τι είδος μηχανής θέλω να κάνω τα πρώτα μου βήματα.

    Κριτήρια σημαντικά για μένα είναι η αξιοπιστία, η ασφάλεια και η κατανάλωση.

    Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή με ενδιαφέρει μία οικονομική λύση αφού στην αρχή η μηχανή θα υποφέρει τα "πάνδεινα" από πια χρονολογία και μετά να κοιτάζω για μεταχειρισμένα.

    Σας ευχαριστώ και πάλι!

  9. #9
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
    γενικά έχω ακούσει ότι τα Kawasaki είναι για "χεράδες". [/B]

    ε ναι ειναι οντως

    ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ????αντε γιατι λογο ηλικιας ειμαι υπερευαισθητη
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αμα εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου, που απ'οτι φαινεται το εχεις, νομιζω πως εχεις περιορισει πολυ τις επιλογες σου...

    καλυτερα να κοιταξεις για καποιο 600αρι τετρακυλινδρο, που ουτε τρομακτικο ειναι, ουτε αποτομο στο γκαζι, θα μπορεις να κανεις τα παντα και δε θα το βαρεθεις σε ενα μηνα...

  11. #11
    Δίχρονο μέλος Το avatar του/της jojo-mojo
    Εγγραφή
    09/10/2008
    Μηνύματα
    4
    Βασικα η επιλογη σου θα εξαρτηθει παρα πολυ απο το τι θελεις να κανεις με τη μηχανη,γενικα τι ειδος ειναι αυτο που σε τραβαει περισσοτερο.Απο κει κ περα εγω θα σου προτεινα αρχικα να κοιταξεις κατι σε 125-250cc και οχι κατι σαν Freewind,Pegaso η KLE.Τα θεωρω πολυ 'μεγαλα' για το "entry - level" που ειπες οτι το θελεις.Θα σου προτεινα κατι σε on-off οπως αυτα που προτεινε η EVI. XT125 , XR125 ,SERROW225 , ANHELO ,XR 250L

  12. #12
    Πεινασμένο Μέλος Το avatar του/της RudeOrc
    Εγγραφή
    08/06/2009
    Μηνύματα
    7
    Καλημέρα και από εμένα!

    Αρχικά πιστεύω ότι η ηλικία σου είναι μία χαρά για να ξεκινήσεις... δεν είσαι ούτε μεγάλος ώστε να σε έχουν πάρει και τα χρόνια αλλά ούτε και παιδάκι που να μην ξέρεις τι θέλεις.

    Έχω παρόμοια ιστορία με εσένα, μόνο που αντί για σχολεία και πανεπιστήμια, εγώ είχα τη δουλειά μου, αρχικά σε μεταφορές και στη συνέχεια ως πωλητής σε όλη την Ελλάδα. Απλά λίγες μέρες πριν κλείσω τα 30 χρόνια μου, μου τη βάρεσε και πήρα μηχανή, χωρίς να το πω σε κανέναν.

    ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΥΘΟΡΜΙΤΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!!!!!!!!

    Και όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο φανατικός γίνομαι (πλέον είμαι 32)...


    Τώρα στο προκείμενο, εγώ ξεκίνησα με Bandit 400 (δεν το προτείνω), δηλαδή με γυμνό.
    Πιστεύω ότι ήταν καλή επιλογή γιατί οι πρώτες πτώσεις μου μου κόστισαν μία μανέτα συμπλέκτη (?3,5) και μερικές γρατζουνιές στα πλάγια τις οποίες δεν έφτιαξα ποτέ... (και ένα τρύπιο τζην, μαζί με το γόνατο )

    Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, είναι όλες πολύ σωστές για αρχή, απλά προτείνω να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά. Καλό παράδειγμα είναι το cb 400 που είναι και αξιόπιστο αλλά και γνωστός δάσκαλος. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη. Και να σου περισσέψουν και κάποια χρήματα να αγοράσεις όσο το δυνατόν καλύτερο εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, κτλ).

    Ελπίζω να βοήθησα καπως...
    Καλούς δρόμους....
    Bandit Rules.... sometimes.... :a13:

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    0
    Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση και πάλι !!!

    Το μηχανάκι το θέλω βασικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη και για καμία γρήγορη βολτούλα όταν θα σβήνουν τα φώτα της πόλης ... Άντε και για κανένα μπανάκι να γλιτώνουμε την πήχτρα της παραλιακής !!!!

    Για ταξίδια έχω το αυτοκίνητο.

    @ p@nos: Μπορείς να μου κάνεις καμία πρόταση 600 cc?

    @ RudeOrc : Βλέπω στο car.gr ότι CB 400 έχει πιο πρόσφατη μέχρι το 2000. Θα με συνέφερε να αγοράσω μία τόσο παλιά μοτοσυκλέτα?

    Επίσης αν και έχω γνώση από αμάξια, από μηχανές δεν σκαμπάζω μία αν μπορείτε να μου πείτε για τα εξής:

    1. Μετά από πόσα χιλιόμετρα θεωρείται ένα μοτέρ στα κυβικά που μιλάμε κουρασμένο?

    2. Ποια χρονολογία τίθεται ως όριο - λόγω τεχνολογίας - service κτλ. για αγορά μεταχειρισμένου?

    3. Το CBR 125R πως το βλέπετε?

    Thanks!!!

  14. #14
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    καλοταξιδο το cbr125 το ανεφερες ηδη 2 φορες
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    fazer 600, hornet 600 ειναι πολυ καλες επιλογες, μπορεις να βρεις πολλα μεταχειρισμενα και σε πολυ καλες τιμες...

    θα τα ευχαριστηθεις για πολυ καιρο...


    το cbr125 ειναι κατι το οποιο αν το παρεις θα βαρας δυνατα το κεφαλι σου στον τοιχο...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία μηχανής σε γκαράζ
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 10:52
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 06:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF