Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Προστημο Συνεπιβατη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akis_1
    Εγγραφή
    13/07/2006
    Μηνύματα
    174

    Προστημο Συνεπιβατη

    Πριν λιγες μερες με σταματανε σε μπλοκο και επιδη η μητερα μου απο πισω δεν φορουσε κρανος μου λενε οτι πρεπει να μου κοψουνε κληση...οκ του λεω αλλα η μητερα μου εχει κανει εγχειρηση για αφαιρεση ογκου πισω απο το αυτι και δεν γινετε να φορεσει κρανος.Δεν με ενδιαφερει μου λεει να ειχατε χαρτι γιατρου μαζι...οκ του λεω και μου κοβει την κληση και μου λεει θα σου αφερεσω και την πινακιδα-αδεια-διπλωμα για 20 μερες ...του λεω γιατι 20 μερες αφου για τον οδηγο προβλεπεται για 10 στον συνοδηγο 20?Ετσι μου λεει...οκ του λεω δεν υπογραφω την κληση και παω στο Διοικητη του τμηματος...εντο μεταξυ περναει και ενας φιλος τους-συναδελφος δεν ξερω και εγω χωρις κρανος με ενα TDM 900 και φυσικα δεν του κανανε τιποτα γιατι ''ειχε το μεσο'' και εμεις ειμαστε μαλακες που πρεπει να ακολουθουμε τον κοκ...Αφαντος ο δικας στο τμημα κανω ενσταση σε ενα γραφειο για να με δεχτει...Παω το αλλο πρωι(παει και το δευτερο μεροκαματο...) του λεω τι συνεβει και με τα χαρτια των γιατρων και του λεω θα πληρωσο την κληση αλλα τα χαρτια για ποιο λογο?Α μου λεει το σοβαροτερο παραπτωμα δεν γινετε να τα δωσο πισω να το σκεπτοσουνα πριν το εκανες μα του λεω εχουμε χαρτια ιατρων κοιταχτε τα ραματα...Και τι να κανω εγω μου λεει αμα ηταν ζωνη αυτο/του κατι θα καναμε σε κρανος τιποτα....ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΙΚΙΟ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ Κ@Λ@ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΙΕΙ ΣΕ ΟΥΖΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΗΣΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

    Προσεχτε γιατι εχουνε βγει εξω να μαζεψουνε χρηματα και δεν χαριζουν τιποτα και παει στο καλο τα λευτα αλλα τα χαρτια στο τελος του μηνα....
    When the unnamed feeling
    It comes alive
    Then the unnamed feeling
    Takes me away

  2. #2
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αφού δεν σου έκοψε και το 80άρι που την άφησες να ανέβει χωρίς κράνος πάλι καλά ...


    Υ.Γ. Αλλά ρε φίλε, για αυτό υπάρχουν και τα ταξί.

  3. #3
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    για αλλη μια φορα βλεπουμε το κοινωνικο προσωπο του κρατους
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  4. #4
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Σου λένε μαλακίες... είναι αυτό που αποκαλούμε ηλίθιοι... ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ... άστο να πάει δικαστικά αν δεν βαριέσαι. Παρουσιάζεσαι στο δικαστήριο μαζί με τα χαρτιά... αθωώνεσαι πανηγυρικά και τους ρίχνεις και μια μούτζα και φεύγεις.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #5
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Τραβηξε τους μεχρι στο δικαστηριο,ετσι να μαθουνε τροπους τα Α(σφα)ΛΗΤΟ-παιδα...


    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Ακη πληρωσε την κληση και δωσε τοπο στην οργη,δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.
    Το χειροτερο ειναι που σου πηραν τα χαρτια σου και κοβονται τα ποδια σου..
    Στο περιστερι ολα αυτα?
    The only easy day was yesterday.

  7. #7
    alites tromokrates pou pirovoloun ta kala kai timia pedia tous mpatsous....
    polu krima,anti na tous kanoume agalma gia tis ipiresies tous sto koinoniko sinolo....


    axaristoi ellines......

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
    Ακη πληρωσε την κληση και δωσε τοπο στην οργη,δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.
    Το χειροτερο ειναι που σου πηραν τα χαρτια σου και κοβονται τα ποδια σου..
    Στο περιστερι ολα αυτα?

    στο περιστερι?


    κ περναω γαμω!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Φίλε ειλικρινά αυτό σου φταίει;Το ότι ανέβασες τη μητέρα σου χωρίς κράνος δε το σκέφτεσαι;Τι παναπει χαρτί γιατρού;θα σε προστατεύσει το χαρτί αν σας τράκαρε-χτυπάω ξύλο-κανας μαλάκας;
    Πάρε αμάξι ή ένα ταξί,έλεος πια...

  10. #10
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Μία ερώτηση παρόμοια: Αν δεν φοράει κράνος ο συνεπιβάτης η κλίση κόβεται στο δικό του όνομα ή στου οδηγού?

  11. #11
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    H alithia einai o ti pu ke pu kai ego perno kapion xoris kranos ja kana kontino kafe ke tetia,
    omos pedia einai i megaliteri malakia pu kanume,
    poles fores afti pu erxonte mazi mas exoun agnia tis katastasis to na eisai se mixani xoris kranos, emis eimaste afti pu ''ipotithete'' kserume,
    o pote as sovareftoume oli kai na dume to thema me megaliteri efthini, tha elega ego!
    ariona

  12. #12
    Οτι ναναι λεμε....τι φταιει το κοινωνικο προσωπο του κρατους και οι μπατσοι που τον εγραψαν???αποφασιστε καποιοι....θελουμε η δεν θελουμε την τηρηση του ΚΟΚ???για ολους ομως....και οχι για ολους εκτος απο εμας και τους φιλους μας...απο την στιγμη που παρανομεις εις γνωση σου πρεπει να εισαι ετοιμος να αποδεχτεις και τις συνεπειες...οτι ναναι λεμε...


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Μία ερώτηση παρόμοια: Αν δεν φοράει κράνος ο συνεπιβάτης η κλίση κόβεται στο δικό του όνομα ή στου οδηγού?
    γιαυτο εχει ξαναγινει συζητηση με διαμαχες και αντιθετες αποψεις...αποδεδειγμενα πλεον κοβεται στο ονομα του οδηγου...αυτος εχει την ευθηνη...για οτι και να γινει....


  14. #14
    exei dikio kai o blackbusa kai o tolistolaros.....eprepe na parei taksi....



    (ta parapano grafomena mou itan logo antimpatsikou oistrou!!!! )

  15. #15
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Λοιπόν:

    Σύμφωνα με το άρθρο 12 του ΚΟΚ

    «6. Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κράνος, κανονικά δεμένο.»

    «11. ...Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 5 και 6 τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο [Β]τριακοσίων πενήντα[/Β] ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, από τον βεβαιούντα την παράβαση, για [Β]δέκα (10) ημέρες[/Β] και ο επιβάτης που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 5 και 6 τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο [Β]εκατό[/Β] ευρώ.

    Δηλαδή το κεφάλι του συνοδηγού είναι ... φτηνότερο (δεν πάμε καλά) Αυτό ισχύει από το 2008, μέχρι τότε ήταν και οι δυο 350 ? (πολυ παλιότερα ήταν και οι δύο 50000 δρχ)

    Σύμφωνα με το άρθρο 32 (ή 33 δεν θυμάμαι)
    3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα [Β] να ελέγχει [/Β]αν φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά τους.
    «4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.»

    Άρα αν δε φορά κράνο ο οδηγός το πρόστιμο είναι 350
    αν δε φορά ο συνοδηγός είναι 100 + 80 = 180 !!!!
    την άδεια την χάνεις ούτως ή άλλος.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!
    από Kizoku στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 16:12
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 20:09
  3. προβληματισμος οδηγου για συνεπιβατη
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 13:35
  4. Ο Φοβοσ Του Συνεπιβατη
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 15:27
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF