Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: ποιος ξερει γιατι μου κολαει

  1. #1

    ποιος ξερει γιατι μου κολαει

    καλημερα παιδες..εχω ενα cb 4oo super4 και στα γκαζια μου κολαει στις 6οοο με 7οοο στροφες.μολις τις ξεπερασει παει κανονικα.αλλαξα την πλακετιτσα με την φυσα πισω απο το κοντερ αλλα τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακι μου.τι να αλλαξω τωρα? κρανος? ευχαριστω...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Μαλλον απο καρμπ θα ειναι το προβλημα. Αν καταλαβα καλα η μηχανη δυσκολευεται να ανεβασει στροφες στις 6-7000?

  3. #3
    den prepei na einai auto.anevazei kanonika mexri ekei, kollaei apo tis 6 os tis 7, gia ena me duo seconds, kai meta paei gamiontas os tis 15000.an itan to karb den tha kolage genikos?kati me ton kofti prepei na paizei.euxaristo anyway...

  4. #4
    Kανοοοονι!!! Το avatar του/της nickmonstro
    Εγγραφή
    01/04/2006
    Μηνύματα
    645
    Επειδη εγω ισως δεν καταλαβα καλα...εννοεις οτι κολλαει το μοτερ στις 6000-7000rpm ή το μοτερ λειτουργει κανονικα και κολλαει το κοντερ του στροφομετρου στην συγκεκριμενη ενδειξη???

  5. #5
    ξεχασα να αναφερω οτι στην νεκρα παει μια χαρα και το στροφομετρο και το μοτερ.γκαζωνεις δηλαδη και ανεβαινει κανονικα και ο δεικτης των στροφων και το μοτερ ακουγεται κανονικα.αντιθετως εν κινηση κολαει και το μοτερ και ο δεικτης.μπλοκαρει δηλαδη σαν να προσπαθεις να τρεξεις με πρωτη 100 χλμ.μετα ομως τις 7000 στροφες ( περιπου ) ακουγεται κανονικα το μοτερ και ο δεικτης συνεχιζει κανονικα...ευχαριστω για το ενδιαφερον.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Ωραια καλα κατάλαβα λοιπον, εξακολουθω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι στα καρμπ.

  7. #7
    συμφωναω με τον FZR1000

  8. #8
    πηγα το πρωι στον μαστορα και μου ειπε να αλλαξει το κοντερ του ταχυμετρου.δεν συμφωνει με τις αποψεις περι καρμπυρατερ...αντε βγαλε ακρη εσυ τωρα με δαυτον...εγω να στο φτιαξω μου λεει αλλα θελει φραγκα η υποθεση καρμπ.ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

  9. #9
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από william1973
    πηγα το πρωι στον μαστορα και μου ειπε να αλλαξει το κοντερ του ταχυμετρου.
    Άλλαξε "μάστορα"!!!!!

    Άμα ακούς τις στροφές να μένουν σταθερές και το ίδιο δείχνει το κοντέρ, γιατί στον π@@τσ@ θέλει να το αλλάξει???
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  10. #10
    ποια πλακετιτσα αλλαξες?

  11. #11
    ο μαστορας ελεγε σιγουρα οτι ειναι ο κοφτης ( ετσι εξηγουσε οτι ανεβαζει στροφες κανονικα οταν ειναι σταματημενο το οχημα ).για αυτο και αλλαξα την πλακετιτσα πισω απο το ταχυμετρο με την φυσα που βγαζει 3 καλωδια.εφοσον το προβλημα δεν λυθηκε λεει τωρα οτι φταιει ολο το ταχυμετρο και πιο συγκεκριμενα η παπαριτσα η στρογγυλη που γυριζει βαζοντας την ντιζα του κοντερ και περναει μεσα απο τις 2 οπτικες ινες της πλακετας που αλλαξα.να σημειωσω επισης οτι διαλεξα αυτον τον μαστορα γιατι εχει το ιδιο μηχανακι.thanks guys αλλα fucked up ξανα...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από william1973
    ο μαστορας ελεγε σιγουρα οτι ειναι ο κοφτης ( ετσι εξηγουσε οτι ανεβαζει στροφες κανονικα οταν ειναι σταματημενο το οχημα ).για αυτο και αλλαξα την πλακετιτσα πισω απο το ταχυμετρο με την φυσα που βγαζει 3 καλωδια.εφοσον το προβλημα δεν λυθηκε λεει τωρα οτι φταιει ολο το ταχυμετρο και πιο συγκεκριμενα η παπαριτσα η στρογγυλη που γυριζει βαζοντας την ντιζα του κοντερ και περναει μεσα απο τις 2 οπτικες ινες της πλακετας που αλλαξα.να σημειωσω επισης οτι διαλεξα αυτον τον μαστορα γιατι εχει το ιδιο μηχανακι.thanks guys αλλα fucked up ξανα...
    Μην αλλαξεις μαστορα! εχει δικιο! μου εχου τυχει 2 cb400 με ακριβος το ιδιο προβλημα και εφταιγε ο κοφτης που ειναι ενσοματομενος στο κοντερ..


  13. #13
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Ρε παιδιά κόφτης στις 6-7?
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Ρε παιδιά κόφτης στις 6-7?
    οχι κοφτης στις 6-7000 αλλα καπου κει σε αυτες τις στροφες "βραχικυκλωνει" (αν μπορω να το πω ετσι) και παρουσιαζει αυτα τα προβληματα..

  15. #15
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    ΜΜμ.. και αν αυτό βρίσκεται στο ταχύμετρο, αν το αποσυνδέσει τελείως και πάει μια βόλτα τι γίνεται?
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 09:34
  2. Ποιος ξερει να μου πει.......honda
    από castor στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2010, 19:54
  3. Ποιος ξερει να μου πει...
    από angerisagift στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2010, 23:11
  4. ποιος ξερει να μου πει
    από EVI στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2007, 19:01
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF