Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: ttr-600 η xr400

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22

    ttr-600 η xr400

    Γεια χαρα

    Μετα απο ψαξιμο και σκεψη εχω καταληξει οτι τα καταλληλα μοντελα για αυτο που θελω ειναι τα εξης:

    ΤΤR 600 (ΤΟ ΜΑΝΙΒΕΛΑΤΟ ---ΟΧΙ ΜΙΖΑ)

    XR400


    παλια ειχα το xr 250 αλλα μου το εφαγε καποιος μ******ας


    σκευτομαι να αγορασω καποια απο τις 2 μηχανες τις επομενες μερες


    το XR ειναι καλο και αξιοπιστο αλλα λιγο τσιμπιμενο στη τιμη

    εχω βρει ενα φτιαγμενο μοταρντ με fcr 40, up-side down wrf, ροικι στη κεφαλι

    (δυστηχως και τα 2 τα βρισκω ποιο προσεγμενα σε μοταρντ)


    Τo TTR το βρισκω ποιο φτηνα ως πολυ πιο φτηνα και εχω ακουσει οτι ειναι αξιοπιστο μηχανακι



    Και στα 2 μοντελα σκευτομαι να τα κανω εντουρο και παλι κρατοντας και τα μοταρντ ανταλλακτικα για τους βροχερους χειμωνες μιας και ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΩ.....


    Τι προτεινετε εσεις ????

  2. #2
    το xr δεν το ξέρω καθόλου το 400 αλλά το ttr που το έχει ένας φίλος μου μου φαίνεται ότι είναι πολύ αξιόπιστο
    πάντως σου λέω ότι και να πάρεις από τα δύο κράτα το καλύτερα μοταρντ

  3. #3
    Το XR400 θα σε βολέψει πιο πολύ στο εντούρο λόγω βάρους.

    Αλλά βρίσκω το TTR πιο all-round μηχανάκι.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    για αυτα που λες, μαλλον το XR σου κανει περισσοτερο...


    βεβαια δε ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις να βρεις ευκολα καποιο σε καλη κατασταση...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    απο πλευρας δυναμης ποιο ειναι δυνατοτερο ???

    Ξερω οτι το ττρ εχει περισσοτερα αλογα αλλα και περισσοτερο βαρος.

    Επισης ηθελα να ρωτησω αμα κανενας ξερει πιο εχει πιο απαιτητηκη συντηρηση ???

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    κανενας ???

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iratus
    κανενας ???
    Υπομονή...
    Δεν πρέπει να είχαν και πολλοί από εδώ μέσα κάποιο από τα μηχανάκια που ψάχνεις...
    Για να σε βοηθήσω λίγο μιας και ουτε και εγώ έχω δοκιμάσει κάποιο τους,όσο αναφορά την συντήρηση και τα δύο θα είναι στα ίδια επίπεδα με το ΧR ίσως κάπως καλύτερα.Το TT μάλλον θα ζητάει περισσότερα,αλλά κατά κανόνα η Yamaha έχει φθηνότερα ανταλλακτικά και πιο εύκολο να βρείς.Δεν θα σε προβληματίσει κάποιο τους πάντως ιδιαίτερα με ζημιές...
    Τώρα όσο αναφορά τη δύναμη,το TT σίγουρα θα είναι καλύτερο ανεξέρτητα από το βάρος.Δεν νομίζω ότι είναι πιό all-around μοτοσυκλέτα,λόγο του ύψους και της δυναμής του,αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο από την άλλη σου επιλογή...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    Ευχαριστω για τη γνωμη

    Αλλα δεν βλεπω να βρισκω ευκολα ττρ

    Αυτα που εχω δει μεχρι τωρα ειναι για κλαματα

  9. #9
    Για το TTr που έχω μπορώ να σου πω ότι είναι ένα αξιόπιστο μηχανάκι(κάτι σαν το XT600) με σχεδόν 40 άλογα τροχό και 150 κιλά βάρος κομπλέ.Και ταξιδάκι κάνεις αλλά με περιορισμούς και ολίγον πιάσιμο στα οπίσθια(αν είναι μαλακά).Μιλάμε πάντα για το μανιβελάτο.Με 2500Ε βρίσκεις ΤΤ σε άριστη κατάσταση(προτίμησε μαμήσιο) χωρίς πολλές μετατροπές.Για το XR 400 δεν έχω να σου πω.....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    ρε παιδια εχω μια απορια

    Το μανιβελατο το μοντελο βγαινει μονο σε ασπρο κοκκινο και υπαρχει και μια χρονια σε μπλε ??? (δεν με ενδιαφερει τοσο το χρωμα οσο το να εχει φρενα brembo και ohlins αναρτηση)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Τέτοια καγκούρια που έπερναν το TTr όταν κυκλοφορούσε,να εύχεσαι να βρεις κάποιο που απλά να τσουλάει...:rotflmao:
    Από ότι θυμάμαι είναι όπως τα λες σχετικά με το χρώμα.
    Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον dimitrish69 στο να προτειμήσεις να δώσεις κάτι παραπάνω και να είσαι σίγουρος παρά να τρέχεις μετά (γιατί 2500-3000 δεν είναι και λίγα για ένα τόσο παλιό μηχανάκι)...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.357
    Το ΧR 400 είναι πιο κατάλληλο για χωμάτινη χρήση κυρίως λόγω βάρους αλλά ακριβώς για αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση. Και δεν εννοώ γραντουνιές στα πλαστικά αλλά ταλαιπωρημένα μοτέρ και αναρτήσεις. Επίσης δεν έχει 6η ταχύτητα που το περιορίζει στο ταξίδι.

    Η συντήρησή του είναι σαν του 250, αλλαγές λαδιών + φίλτρου στα 1000 Km και κάθε 5,000 βαλβίδες σε νορμάλ χρήση.

    Απ όσο γνωρίζω στην Ιταλία βγαίνει καινούργιο με το ίδιο μοτέρ αλλά πλαστικά σε στυλ CRF, με ανάποδο πιρούνι και πιο επιθετική σχεδίαση γενικότερα.



    Το ΤΤR έχει σχεδόν ίδιο μοτέρ με το ΧΤ με ότι σημαίνει αυτό. Πολυ καλό στήσιμο σε αναρτήσεις και πλαίσιο αλλά είναι αρκετά βαρύ για εντούρο με την ευρωπαϊκή έννοια, δηλαδή κλειστα μονοπάτια κλπ. Σε ανοιχτά κομμάτια είναι πολύ καλό και επίσης λόγω κυβικών καλύτερο στο ταξίδι. Είναι πιο εύκολο να το βρεις σε καλή κατάσταση από το XR400 αλλά πρόσεχε τα μοτάρντ, μπορεί να μην έχουν γρατζουνιές και να δείχνουν ότι είναι σε καλή κατάσταση αλλά μπορεί και να μην έχουν πατήσει ποτέ το μπροστινό τροχό τους στην άσφαλτο.

    Τα μοντέλα του 2003 νομίζω έβγαιναν σε μπλε.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    Τα μοντέλα του 2003 νομίζω έβγαιναν σε μπλε. [/B][/QUOTE]


    Αυτο ειδα και εγω αλλα δεν παιζει καποια διαφορα σε σχεση με της αναρτησεις και το στησιμο ???

    Δεν θελω το μιζατο μοντελο.

    Οσο για τα ττρ που κυκλοφορουν εκει εξω το ειδα εγω οτι υπαρχουν τυποι που πουλανε λιωμενα μηχανακια.

    Να σκευτητε οτι πηγα χτες και ειδα ενα που δεν αναβε καν (αν και προσπαθουσαμε 5 λεπτα) και ο τυπος ελεγε σε καλη κατασταση !!!!!!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    22
    Αμα καποιος ξερει η δει καποια απο αυτα τα μηχανακια να πωληται (σε καλη κατασταση) ας με ενημερωση γιατι ψαχνω αυτες τις μερες να αγορασω

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.357
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iratus
    Τα μοντέλα του 2003 νομίζω έβγαιναν σε μπλε.

    Αυτο ειδα και εγω αλλα δεν παιζει καποια διαφορα σε σχεση με της αναρτησεις και το στησιμο ???

    Δεν θελω το μιζατο μοντελο.

    Οσο για τα ττρ που κυκλοφορουν εκει εξω το ειδα εγω οτι υπαρχουν τυποι που πουλανε λιωμενα μηχανακια.

    Να σκευτητε οτι πηγα χτες και ειδα ενα που δεν αναβε καν (αν και προσπαθουσαμε 5 λεπτα) και ο τυπος ελεγε σε καλη κατασταση !!!!!! [/B][/QUOTE]


    χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω ότι όλα τα μανιβελάτα έχουν τις "καλές" αναρτήσεις. Το μπλε μιζάτο έχει λευκά πλαστικά πίσω και άλλες αναρτήσεις (και με μικρότερη διαδρομή)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Allagh Diskon Se Ttr 600
    από MR.MEMPHISBONES στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2006, 06:54
  2. diafores ttr 600 apo tt
    από howlingkast στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 20:26
  3. yamaha TTR 600 ή ΚΤΜ LC4 640?
    από adiakritoss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 20:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF