Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Απορία για τη ρεζέρβα στο ντεπόζιτο (CBF-600)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ο δείκτης είναι λίγο ''επιπόλαιος'' στο τι δείχνει. Η ρεζέρβα σου ξεκινάει όταν ακουμπίσει την κόκκινη περιοχή. Αλλά λόγο του ότι δεν είναι πολύ ακριβής έχεις λίγο παραπάνω από 4 λίτρα.

    Έτσι ξέρω πλέον ότι όταν πιάσει κόκκινο η βελόνα, έχω άλλα 50 χιλιόμετρα για το βενζινάδικο. Ίσως και 60 με 70 αν το ρίξεις στα 100 km/h.
    Εγώ θα έλεγα ότι έχεις πολύ παραπάνω από 50. Όταν ξεκινήσει να μπαίνει στα κόκκινα, τουλάχιστον, στο δικό μου έχεις 5 λίτρα περίπου. Όταν πάει στο E 4λιτρα.
    Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι, χθες όπως έφθανα στην Αλεξάνδρεια και ενώ βρισκόμουν στην Εγνατια, ο δείκτης πέφτει στα κόκκινα. Μετά από λίγα χλμ ( γύρω στα 17-18) πέφτει στην ένδειξη E. Μόλις έπεσα στην ένδειξη Ε ρίχνω την ταχύτητα στα 100 χλμ/ώρα. Κάνω περίπου 20 χλμ, φθάνω στην Αλεξανδρεια, γεμίζω βενζίνη και με έκπληξη διαπιστώνω ότι δεν παίρνει πάνω από 17 λίτρα. Στη επιστροφή την στιγμή που ο δείκτης έπιασε την ένδειξη E, βάζω βενζίνη και παίρνει με το ζόρι 16.
    Επισης μέχρι να κατέβει ο δείκτης του ρενζερβουαρ το πρώτο κουτάκι συνήθως συμπληρώνω 100 χλμ περιπου. Όταν ο δείκτης φθάνει στην μέση ακριβώς παίζει να έχω διανύσει από 170 έως 190 χλμ. Η μέση ένδειξη είναι και η μόνη αξιόπιστη.
    Η συμπεριφορά του δείκτη στο πρώτο κουτάκι και στο τελευταίο ( κόκκινο) νομίζω είναι περιπου ίδια αλλά αντεστραμμένη .
    Αν θέλετε την γνώμη μου, αυτή η ακανόνιστη συμπεριφορά έχει να κάνει με το σχήμα του ρεζερβουάρ και την έχουν πάρα πολλά μηχανάκια.
    Σε όλα τα προηγούμενα μηχανακια που είχα στην κατοχή μου πάντα είχα ακανόνιστη συμπεριφορά στον δείκτη κατανάλωσης.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Μάλλον θα έχω παραπάνω από 50 χιλιόμετρα με την ρεζέρβα, αλλά μιας και θεωρώ ότι μισό λίτρο τουλάχιστον είναι dead fuel, δεν πιέζω την τύχη μου να σπρώχνω 200 κιλά μηχανάκι.

    Γενικά δεν διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά να ξέρεις ότι η ρεζέρβα σου ξεκινά με το που ακουμπίσει η βελόνα στην κόκκινη περιοχή.

    Ίσως κάποια μέρα μείνω επίτηδες από καύσιμο για να δω πόσο θα πάρει.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Εγώ μέχρι να αρχίσω να συνεννοούμαι με τον δείχτη, γέμιζα στα 150 χλμ. Μετά έφτασα και 300 (κατά λάθος) και ο μέσος όρος πλέον είναι τα 200 με 250 χλμ. Ανάλογα που είμαι. Τι κατάλαβα?
    Όταν το ντεπόζιτο είναι τόσο άδειο, η βενζίνα μέσα χτυπιέται πάνω κάτω. Για να μην χοροπηδά και η βελόνα έτσι, προφανώς έχει κάποιο μηχανισμό καθυστέρησης μερικών δευτερολέπτων. (Παλιά κάποια όργανα είχαν μέσα γλυκερίνη) Όταν κοιτάς στιγμιαία τον δείχτη σε κίνηση, ποτέ δεν είσαι σίγουρος ότι βλέπεις την πραγματική στάθμη βενζίνης. Π.χ. Στο ανέβασμα του Μπράλου, σε εκείνη την παρατεταμένη δεξιά, αν κοιτάξεις τον δείκτη στην έξοδο, θα νομίζεις ότι δεν φτάνεις ούτε μέχρι το Ελευθεροχώρι. (Το αντίθετο στο κατέβασμα) Ένα πιο απλό παράδειγμα για να μην τρέχουμε στα βουνά, είναι το πλάγιο σταντ. Αν το στίσεις στο πλάγιο και το αφήσεις μερικά δεύτερα (αρκετά) θα ανέβει ένα, δυο, μπορεί και τρία χιλιοστά πάνω απ το κόκκινο. Ξεκινάς και θα περάσουν κάποια δεύτερα να έρθει στη θέση του.
    Συμπέρασμα δικό μου? Ο δείκτης είναι στο περίπου. Χρειάζεται συνδυασμός του δείκτη βενζίνης με τον χιλιομετρητή για πιο ασφαλή αποτέλεσμα. Έχει δίκιο ο κατασκευαστής που λέει ότι στο κόκκινο έχει τόσο. Πότε είναι ακριβός στο κόκκινο μόνο δεν μας λέει και αν θα βοηθήσει στο σπρώξιμο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Εγώ πάντως δεν άφησα επί τούτου το δείκτη να πέσει στο E και μετά να βάλω βενζίνη, ούτε συνηστώ σε κάποιον να αφήσει το μηχανακι χωρίς βενζίνη. Όταν όμως ο δείκτης είναι ακριβώς στα μισά και έχεις διανύσει 180 χλμ κρατώντας μια σταθερή πορεία τότε περιμένεις να βγάλεις 360 χλμ περίπου. Όταν μπαίνει ο δείκτης στα κόκκινα στα 280 -290 χλμ υπολογίζεις να έχεις 70-80 χλμ βενζίνη.
    Έτσι λοιπόν όταν βρέθηκα πάνω στην Εγνατία, δικάβαλος και ο δείκτης έπεσε στα μισά, είχα διανύσει περίπου 180 χλμ. Ο προορισμός είχε συνολική απόσταση 300 χλμ. Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι άνετα θα έβγαζα άλλα 120 χλμ, και που να τρέχω σε παρακάμψεις για να βάλω βενζίνη. Εξάλλου, πάνω στην Εγνατία Οδό δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου πρατήρια και απαιτείται έξοδος σε κάποια πόλη.
    Πλησιάζοντας, λοιπόν, την Βέροια ο δείκτης μπαίνει στα κόκκινα. Μέτα την Βέροια ο δείκτης μπαίνει στην ένδειξη Ε. Κάπου αγχώθηκα, αλλά σκέπτομαι δεν μπορεί να μείνω από βενζίνη δεδομένου ότι είχα δασύνει 180 χλ όταν ο δείκτης έπεσε στα μισά. Συνεχίζω κάνοντας άλλα 20 χλμ περίπου, αφού ο δείκτης είχε φθάσει στο Ε και φθάνω στην Αλεξάνδρεια γράφοντας στο κοντερ 301 χλμ. Βάζω βενζίνη μέχρι σχεδόν να ξεχειλίσει το ρεζερβουαρ και παίρνει 17 λίτρα.
    Στην επιστροφή, είχα μικρότερη κατανάλωση (ήμουν μονοκάβαλος), έστω και αν ανέβασα ρυθμό. Μόλις έφτασα Κέρκυρα έβαλα βενζίνη έχοντας διανύσει 310 και το ρεζερβουαρ γέμισε με 16 λίτρα. Ο δείκτης μόλις είχε πέσει στο Ε.
    Το να ξέρουμε πόση βενζίνη έχουμε όταν ο δείκτης πέφτει στα κόκκινα, είναι χρήσιμο ειδικά σε ταξίδια, καθόσον μπορούμε να προγραμματίσουμε τον ανεφοδιασμό μας.
    Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου όταν πέφτει ο δείκτης στα κόκκινα έχουμε 5 λίτρα μέσα.
    Εξάλλου είναι απλό κάποιος να το διασταυρώσει. Μόλις πέσει στα κόκκινα πάει στο βενζινάδικο και γεμίζει το Ρεζερβουαρ. Η διαφορά των λίτρων που θα βάλει με τα 20 που σύμφωνα με τον κατασκευαστή χωράει το ρεζερβουαρ, είναι τα λίτρα που έχει διαθέσιμα όταν δείκτης φθάνει σε αυτό το σημείο. Στη μέση πάντως που έχει τύχει να έχω βάλει αρκετές φορές βενζίνη παίρνει ακριβώς 10 λίτρα.

  5. #20
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Μην ξεχνας οτι στο φουλαρισμα μεχρι τα αφτια ο δεικτης παει πιο πανω απο το F. Αρα αν απο τελειως γεματο μεχρι τη μεση εκανες 180χλμ απο την μεση μεχρι να πας απο μεση σπρωχνοντας εχεις λιγοτερα απο 180.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνας οτι στο φουλαρισμα μεχρι τα αφτια ο δεικτης παει πιο πανω απο το F. Αρα αν απο τελειως γεματο μεχρι τη μεση εκανες 180χλμ απο την μεση μεχρι να πας απο μεση σπρωχνοντας εχεις λιγοτερα απο 180.
    Πόσο παραπάνω παίρνει αν το γεμίζω μέχρι τέρμα; Μισό λίτρο; Ένα; Δηλαδή το ρεζερβουαρ παίρνει 21 λίτρα; Δεν νομίζω.
    Το μόνο βέβαιο είναι ότι κάθε φορά που γεμίζω όταν ο δείκτης πεφτει ακριβώς στη μεση, το ρεζερβουάρ παίρνει ακριβώς 10 λίτρα. Και αυτά τα λίτρα τα παίρνει όταν γεμίζω μέχρι πάνω, όσο πάνω γινεται.
    Όσον αφορά τον δείκτη κάθε φορά που γεμίζω μέχρι τερμα πάντα πάει πάνω από το F. Για εμένα δεν λέει κάτι αυτό γιατί όπως προανέφερα δεν είναι δυνατόν να έχει γραμμική λειτουργία ο δείκτης καυσιμου λόγω σχήματος του ρεζερβουάρ.
    Τέλος πάντων όλα μία συνήθεια είναι.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2010, 17:22
  3. Απόρια για τη διήθηση
    από tombell στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2009, 12:10
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2008, 13:32
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 01:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF