Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Abs σε Ducati. Γίνεται????

  1. #16
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    File vrika lysi sto provlima soy!mi pareis ducati!

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    Στην περίπτωση της Ferrari, όμως, πας και βάζεις εξω το ηχοσύστημα που σου αρέσει και τελειώνεις .... με το ABS τι κάνεις ακριβώς θα μας πείς????
    Παίρνεις άλλη μάρκα που έχει. Απλά πράγματα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #18

    Re: Abs σε Ducati. Γίνεται????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    Καλησπέρα σε όλους τους φιλους της μοτοσυκλέτας, ιταλόφιλους και μη!
    Το ερώτημα απλό. Τα Ducati δεν φοράνε Abs (εκτός του ST3 που σταμάτησε να πωλείται). Μπορεί κάποιος, με κάποιο τρόπο να τα εφοδιάσει με Abs;:
    Εκ των υστέρων δε μπορεί να τοποθετηθεί ABS.
    Πούλα το και πάρε μηχανάκι με (καλό και σύγχρονο) ABS.
    Αυτά.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  4. #19
    στη μια ροδα
    Εγγραφή
    15/11/2008
    Μηνύματα
    28
    ρε συ iskra τα ντουκ δεν χρειαζονται abs.
    οδηγησε μηχανακια με abs κ μετα παρε κ μια ντουκ.
    θα βαλεις τα γελια κ μονο που θα ακους abs μετα σε μοτοσυκλετα.
    δηλ σε λιγο θα ζηταμε κ αεροασκους σε ρενες κ τζισεξια.
    ημαρτον..
    ξυνω οτι κρεμεται

  5. #20
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Για να γινει αυτο που λες shoken θα επρεπε να μας πουλουσαν μηχανακια μετα απο εξετασεις οδηγησηις η καθε εταιρια... να αποφασιζε ποιος δυναται και ποιος οχι...εκει να εβλεπες ποσα σπεσιαλ μηχανακια θα κυκλοφορουσαν που δεν χρειαζονται ABS....
    Μαγκες ο οδηγος χρειαζεται το ABS και οχι τα μηχανακια....
    Αντε και καλο σας βραδυ
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #21
    στη μια ροδα
    Εγγραφή
    15/11/2008
    Μηνύματα
    28
    ειπαμε,η ντουκ δεν χρειαζεται abs.οι αλλες ναι.
    γιατι οι αλλες βγαζουν εκτος απο μοτοσυκλετες κ ειδη οικιακων συσκευων.
    ξυνω οτι κρεμεται

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Τα ίδια σκατά είναι κι η Ferrari φίλε μου, ένα ηχοσύστημα της προκοπής δεν μπορεί να βάλει...
    θεός!!...κι ο άλλος λέει, οk θα πάω να βάλω άλλο!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    ζ.....και επειδή στη γειτονιά μου γίνεται λαική και κάθε τόσο μου πετιέται μια γρια ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα (είναι και κοντές οι γριές και δεν φαίνονται γαμώτο) και έγω τσαρουχώνω τα φρένα μου, με βλέπω να αγοράζω το BMW R1200R και να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο .... και προπάνων ολόκληρο!!!!
    Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο φίλε!Το ABS έχει μεγαλύτερες αποστάσεις φρεναρίσματος, οπότε θα πάρεις αγκαλιά τη γιαγιά και τις σακούλες της λαϊκής.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    Ξέρει να κάνει μόνο ένα είδος μοτοσυκλέτας και κατά την προσωπική μου άποψη το πιο έυκολο είδος, τα sport.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Έχεις δίκιο!Βάζεις τους προμηθευτές σου να εξελίξουν τα περιφερειακά κι εσύ απλά τα βιδώνεις μεταξύ τους.Δεν κάνεις μια πρόταση να μας τα στέλνουνε σε κιτ όπως τα έπιπλα του ΙΚΕΑ;Να γλιτώσουμε και τα εργατικά.
    Φτιάξε κι εσύ μια Ducati!Μπορείς(το άλεν περιλαμβάνεται στο πακέτο.)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    Δεν έθεσε ποτε ζήτημα ασφάλειας, χρηστικότητας, φιλικότητας κτλ που απασχολούν πολλούς άλλους κατασκευαστές.
    Εσύ κάτι ξέρεις για να μιλάς με τόση σιγουριά...
    "Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους"

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από shoken
    ειπαμε,η ντουκ δεν χρειαζεται abs.οι αλλες ναι.
    γιατι οι αλλες βγαζουν εκτος απο μοτοσυκλετες κ ειδη οικιακων συσκευων.
    Οι ρόδες της ντουκάτι δεν έρχονται σε επαφή με το ίδιο ελληνικό οδόστρωμα όπως οι άλλες? Μήπως έχουν εξελίξει κανένα ελαστικό με επίστρωση γυαλόχαρτου?
    Άλλο πράγμα να λες ότι σε καλή άσφαλτο πραγματικά οι ντουκάτι δεν χρειάζονται ABS, και άλλο να το θεωρούμε σαν φλώρικη εξέλιξη επειδή δεν έχει ασχοληθεί η εταιρεία που γουστάρεις.

  10. #25
    στη μια ροδα
    Εγγραφή
    15/11/2008
    Μηνύματα
    28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Οι ρόδες της ντουκάτι δεν έρχονται σε επαφή με το ίδιο ελληνικό οδόστρωμα όπως οι άλλες? Μήπως έχουν εξελίξει κανένα ελαστικό με επίστρωση γυαλόχαρτου?
    Άλλο πράγμα να λες ότι σε καλή άσφαλτο πραγματικά οι ντουκάτι δεν χρειάζονται ABS, και άλλο να το θεωρούμε σαν φλώρικη εξέλιξη επειδή δεν έχει ασχοληθεί η εταιρεία που γουστάρεις.
    οχι παλικαρμ καθε αλλο.
    ..θελω εμμεσα να τονισω οτι πολλες εταιριες κοτσαρουν ενα abs κ δεν εξελισσουν πλαισια,καλαμια κοκ παρα μονο σου βαζουν ενα μονοπιστονο με abs κ σε κανουν να νοιωθεις οk..
    με καταλαβαινεις νομιζω ε?
    ξυνω οτι κρεμεται

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
    Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο φίλε!Το ABS έχει μεγαλύτερες αποστάσεις φρεναρίσματος, οπότε θα πάρεις αγκαλιά τη γιαγιά και τις σακούλες της λαϊκής.



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Έχεις δίκιο!Βάζεις τους προμηθευτές σου να εξελίξουν τα περιφερειακά κι εσύ απλά τα βιδώνεις μεταξύ τους.Δεν κάνεις μια πρόταση να μας τα στέλνουνε σε κιτ όπως τα έπιπλα του ΙΚΕΑ;Να γλιτώσουμε και τα εργατικά.
    Φτιάξε κι εσύ μια Ducati!Μπορείς(το άλεν περιλαμβάνεται στο πακέτο.)


    Εσύ κάτι ξέρεις για να μιλάς με τόση σιγουριά...

    ΌΧΙ, δεν μιλαω απο σιγουρια...ειμαι νεος στα μηχανακια....αλλά, παρόλα αυτά ακουσε με και απαντησέ μου και αν θελεις...

    Συμφωνώ με αυτό που λετε οι περισσότεροι...πως τα ducati έχουν καλές αναρτήσεις φρένα κτλ.....και επίσης διαφωνω με την λανθασμένη λογική που έχουν πολλές εταιρείες να σου πετάνε ενα δισκο μπροστά με μονοπίστονη δαγκάνα και ένα abs του κώλου (.χ., abs απο Continental μεριά) και να σου λένε πως είσαι άρχοντας.

    Αλλά πείτε γιατί θα τρελαθώ με αυτά που λέτε.... αν πέρα απο τις πολύ καλές δαγκάνες, δισκούς αναρτήσεις, μπομπες κτλ...πρόσφερε προαιρετικά και abs θα της έπεφτε ο κώλος της Ducati???? (στο κάτω κάτω έτοιμο το έχει το ABS αφού το έιχε εξελίξει για το ST3). Και όταν ρε παιδιά φρενάρεται σε άσφλατο γυαλί με φρενάρισμα πανικού και σας μπλοκάρει ο μπροστά τροχός τι ακριβώς κάνετε??? .....Και μήπως εννοείτε οτι η απόσταση φρεναρίσματος είναι μεγάλύτερη με abs οταν ΔΕΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ο τροχός, γιατί τότε συμφωνώ! Αλλά, πείτε μου, όταν μπλοκάρει ο τροχός, ποιό μηχανάκι έχει μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος???

    Εν πάσι περίπτωση....μην μπερδευόμαστε, το ABS το βάζεις για να έχεις τιμόνι, δηλαδή να μην την φάς κάτω με το που θα πιάσεις τα φρένα και θα τα μπλοκάρεις λόγω πανικού και ΟΧΙ για να έχεις μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος.

    Τέλος, είναι μεγάλη και εκτός topic (άρα, κακώς την άρχισα) η σύζήτηση για το αν φτιάχνει η Ducati ένα είδος η πολλά είδη απο μηχανίακια και αν αυτό είναι το πιο ευκολο.


    Παιδιά, χαλαρώστε....τα γουστάρω τα Ducati....για αυτό γράφτηκα εδω....δεν μπήκα για να σας τη πώ!!!

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IskRa
    ΌΧΙ, δεν μιλαω απο σιγουρια...ειμαι νεος στα μηχανακια....αλλά, παρόλα αυτά ακουσε με και απαντησέ μου και αν θελεις...

    Συμφωνώ με αυτό που λετε οι περισσότεροι...πως τα ducati έχουν καλές αναρτήσεις φρένα κτλ.....και επίσης διαφωνω με την λανθασμένη λογική που έχουν πολλές εταιρείες να σου πετάνε ενα δισκο μπροστά με μονοπίστονη δαγκάνα και ένα abs του κώλου (.χ., abs απο Continental μεριά) και να σου λένε πως είσαι άρχοντας.

    Αλλά πείτε γιατί θα τρελαθώ με αυτά που λέτε.... αν πέρα απο τις πολύ καλές δαγκάνες, δισκούς αναρτήσεις, μπομπες κτλ...πρόσφερε προαιρετικά και abs θα της έπεφτε ο κώλος της Ducati???? (στο κάτω κάτω έτοιμο το έχει το ABS αφού το έιχε εξελίξει για το ST3). Και όταν ρε παιδιά φρενάρεται σε άσφλατο γυαλί με φρενάρισμα πανικού και σας μπλοκάρει ο μπροστά τροχός τι ακριβώς κάνετε??? .....Και μήπως εννοείτε οτι η απόσταση φρεναρίσματος είναι μεγάλύτερη με abs οταν ΔΕΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ο τροχός, γιατί τότε συμφωνώ! Αλλά, πείτε μου, όταν μπλοκάρει ο τροχός, ποιό μηχανάκι έχει μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος???

    Εν πάσι περίπτωση....μην μπερδευόμαστε, το ABS το βάζεις για να έχεις τιμόνι, δηλαδή να μην την φάς κάτω με το που θα πιάσεις τα φρένα και θα τα μπλοκάρεις λόγω πανικού και ΟΧΙ για να έχεις μικρότερη απόσταση φρεναρίσματος.

    Τέλος, είναι μεγάλη και εκτός topic (άρα, κακώς την άρχισα) η σύζήτηση για το αν φτιάχνει η Ducati ένα είδος η πολλά είδη απο μηχανίακια και αν αυτό είναι το πιο ευκολο.


    Παιδιά, χαλαρώστε....τα γουστάρω τα Ducati....για αυτό γράφτηκα εδω....δεν μπήκα για να σας τη πώ!!!
    Το όλο σου στυλάκι πάντως αυτό έδειξε!Και τα γραπτά σου το αποδεικνύουν.Τέλος μ'αυτό!
    Από κει και πέρα νομίζω δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει φιλοσοφία σε μια εταιρεία.Αν η Ducati δεν μπορούσε να βάλει ABS, τότε μπορούσες να πεις ότι αρνητικό θέλεις επ'αυτού. H Ducati μπορεί να βάλει ABS αλλά δεν θέλει για τους δικούς της λόγους-καλώς ή κακώς.Οπότε με αυτό το γεγονός κρίνεις και ανάλογα αγοράζεις.Δεν αρχίζεις να εκτοξεύεις αρνητικά σχόλια που είναι και εντελώς υποκειμενικά και αστήριχτα.Έχεις κάθε δικαίωμα να θέλεις ασφάλεια και φιλικότητα και ευχρηστία.Πολύ καλά κάνεις.Αν δεν πιστεύεις ότι σου τα παρέχει η Ducati-και η οποιαδήποτε Ducati-κοιτάς αλλού.Δεν αρχίζεις το θάψιμο.
    "Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους"

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vradelos
    ........Δεν αρχίζεις να εκτοξεύεις αρνητικά σχόλια που είναι και εντελώς υποκειμενικά και αστήριχτα.Έχεις κάθε δικαίωμα να θέλεις ασφάλεια και φιλικότητα και ευχρηστία.Πολύ καλά κάνεις.Αν δεν πιστεύεις ότι σου τα παρέχει η Ducati-και η οποιαδήποτε Ducati-κοιτάς αλλού.Δεν αρχίζεις το θάψιμο.
    Τι να πούμε και εμείς με τα ΚΤΜ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Μας έχουν μουρλάνει στο θάψιμο όσοι δεν τα έχουν

    Κατα τα άλλα πιστεύω ότι καλώς ο φίλος μας εκφράζει τα παράπονά του για κάποιες ελλείψεις που θεωρεί ότι υπάρχουν στα ντουκάτι. Τώρα έχει αρχίσει να ψάχνεται και δεν έχει γίνει ακόμα "οπαδός" κάποιας εταιρείας, άρα μπορεί να είναι πιο αντικειμενικός από κάποιον που το καβαλάει ήδη και το γουστάρει. Αν είναι και καλοπροαίρετες οι παρατηρήσεις του (όπως λέει), τότε ακόμα καλύτερα.

    Το ABS για μένα θα πρέπει να είναι στάνταρ σε κάθε μοτό, με την δυνατότητα όμως να απενεργοποιείται από τον χρήστη.
    Το ΣΩΣΤΟ ABS δεν μεγαλώνει την απόσταση φρεναρίσματος. Στο adventure - που έχει ένα πολύ καλό σύστημα ABS - ενεργοποιείται μόνο όταν υπάρχει πραγματικός λόγος. Πολύ λίγες φορές μου έχει ενεργοποιηθεί, σε σημείο να ξεχνάω ότι έχω. Μιλάω για το μπροστινό βέβαια, γιατί το πίσω είναι εντελώς άχρηστο και ίσως επικίνδυνο να υπάρχει αλλά τέλος πάντων.

  14. #29
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Abs σε Ducati. Γίνεται????

    Όσο μπορεί μια πυγολαμπίδα να φέξει σαν κεραυνός.

  15. #30
    στη μια ροδα
    Εγγραφή
    15/11/2008
    Μηνύματα
    28
    ιγω παντως μετα το υπερομοταρντ ξυπνησα κ δινω κ την ρενα συντομα για μια 1198.
    s εεεε?
    ξυνω οτι κρεμεται

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φαναρι ktm 200 exc '05 σε '02 γινεται?
    από zactri στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2008, 00:09
  2. Τοποθέτηση ABS σε moto πού δεν είχε αρχικά.
    από greg64 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 15:55
  3. SPYBALL σε Ducati
    από tony otis στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 23:14
  4. ABS σε Africa Twin
    από asmar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 10:32
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF