Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: XJ6 (ABS) vs FZ6 S2 (ABS) vs FZ1 (ABS)

  1. #1

    ΥΑΜΑΗΑ XJ6 vs FZ6 S2 vs FZ1

    Καλημέρα σε όλο το forum!!!

    Είμαι νέος χρήστης του forum και μάλλον και νέος κάτοχος μηχανής!!!
    Είμαι κάτοχος αμαξιού (Ford Focus '05) και θέλω να πάρω μια μηχανή διότι η καθημερινότητα στην Αθήνα δε παλεύεται...


    Ο σκοπός της αγοράς είναι για 4 λόγους:

    1.) Εύκολη μετακίνηση μέσα στην Αθήνα.
    2.) Μεγαλύτερο ποσοστό να βρεις parking!!!. :P :P
    3.) Βόλτες με φίλους για εκτός Αθηνών (που έχουν μηχανές και ήμουν ο μόνος χωρίς...)
    Τα φιλαράκια οδηγούνε τα παρακάτω:
    a) BMX K1200S '06, 1200cc
    b) Triumph Tiger '07, 1050cc
    c) Yamaha Fazer '07, 600cc
    4.) Εύκολη καθημερινή λύση για να μη μπλέκεσαι με τον δακτύλιο.


    Θέλω την άποψη σας για αυτά τα 3 μοντέλα της YAMAHA:

    - YAMAHA XJ6, ABS (Naked): 600cc / 78ps (? 7.150.00)

    - YAMAHA FZ6 S2, ABS (Naked): 600cc / 98ps (? 8.000.00)

    - YAMAHA FZ1, ABS (Naked): 998cc / 150ps (? 11.360.00)

    Το ξέρω πως συγκρίνω 2 διαφορετικές κατηγορίες...
    (600cc-1000cc) απλά θέλω να ακούσω την γνώμη σας για αυτά τα 3 μοντέλα και τι καλό ή και κακό έχουν.

    Ποιο θα παίρνατε και γιατί...
    ή αν έχει κάποιος κάποιο από τα παραπάνω θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του.

    Εγώ να πω την αλήθεια κλίνω προς το FZ1 αλλά μετά βλέπω την τιμή και με πιάνει ένα ...ρίγος...
    Από τα άλλα 2 το XJ6 μου αρέσει αρκετά μόνο από θέμα design, όμως από θέμα επιδόσεων θα το αφήσω πάνω σας γιατί για την ώρα "δε το 'χω"...


    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Καλό καλοκαίρι σε όλους!!! :rotflmao:

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2003
    Μηνύματα
    105
    Με δεδομενο οτι δεν εχεις οδηγησει ποτε μηχανη θα παρεις ετσι απλα μιας κ εχεις καταληξει στην γιαμαχα το φεριγκατο φειζερ s2 -λογικα θα χουν μεινει στοκ κομματια- στην τιμη των 7100. Οποιος σου το πουλησει 8000 καντου παζαρι και πες του το κλασικο οτι το χω βρει στα 7100 εαν δεν πιασει φυγε με ελαφρα πηδηματακια.

    Συναδελφος μου με παζαρι το αγορασε απο πολυ γνωστο...μαγαζι σε αυτην την τιμη και μου ειπε οτι πως δεν εστησαν και κ...λο για να το παρει.

    Στα 8χιλιαρικα ειναι κλειδωμενο εδω και καιρο το καλυτερο της κατηγοριας τριπλ 675.

    Για το xj6 διαβαζω στα περιοδικα αλλα κ απο φιλους εδω οτι ειναι ευκολοδηγητο,ροπατο με χαμηλη καταναλωση δηλαδη οτι πρεπει για τον αρχαριο αλλα δεν μου αρεσει η τιμη του μιας κ πεφτει στο s2.

    Oσο για το 1000 απο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια ξεχασε το.Παρα πολυ γκαζι για τον αρχαριο,με μεγαλη καταναλωση στην πολη- οπως καθε σοβαρο χιλιαρι- που για καθημερινη μετακινηση θα εισαι συνεχεια στα βενζιναδικα.

    Επαναλαμβανω και παλι ΠΡΟΣΕΞΕ απο θεμα τιμης τι θα προτεινει ο εκαστοτε ο εμπορος.


    Καλο σου καλοκαιρι και καλες αγορες!

  3. #3
    τελικά πήρες φίλος ;;;

  4. #4
    Καλησπέρα σε όλους!!!

    Συγνώμη που δεν απάντησα στην ερώτηση αλλά είχα ένα πρόβλημα υγείας και ήμουν "OFF" αλλά τώρα όλα καλά!!!

    Λοιπόν για την μηχανή είδα το νέο μηχανάκι της Yamaha και είπα να περιμένω λίγο ακόμα...

    Φωτός:
    http://img362.imageshack.us/i/fazer2010.jpg/

    http://pictures.topspeed.com/IMG/cro...end_460x0w.jpg

    Εσείς τι λέτε;...

  5. #5
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτό που βλέπεις στη φωτογραφία, είναι φωτοσόπ του νέου FZ1 που θα βγει πιθανότατα το 2011!!!
    Άρα, πρέπει να κάνεις αρκετή υπομονή!!!!
    Η καλύτερη επιλογή είναι το xj6. Είναι σίγουρα πιο εύκολο και πιο οικονομικό μηχανάκι σε σχέση με το FZ1. Εκ πείρας σου λέω (έχω το FZ1 από τον Απρίλιο του 2006) και έχοντας κάνει 48.000 ΚΜ έχοντας κρατήσει αρχείο με όλα τα έξοδα της μηχανής (βενζίνη, σέρβις, λάστιχα, λάδια, ξύδια κ.λ.π.) το κόστος ανά ΚΜ ανέρχεται στα 0,23€!!!!
    Αρκετά κοστοβόρο θα έλεγα!!!!!


    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  6. #6
    νομίζω ότι τα μοντέλα 2007,2008,2009 είναι πολύ καλύτερα εμφανισιακά απο τισ φωτογραφίες που βλέπω. Το μόνο θετικό είναι οι εξαπίστονες ή οι ακτινικές δαγκάνες και ίσως οι αλλαγές του κινητήρα (αν τελικά βάλουν αυτόν του R1).
    Ρωτώντας στην Yamaha, δεν υπάρχουν πλέον μοντέλα του 2007 (όλες οι χρονολογίες ίδια είναι) που κόστιζαν και 9180?, και μάλιστα υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι του 2008 (μαύρο, γυμνό) στα 10.500?. Του 2009 έχει 11.500? (όλες οι τιμές περίπου είναι) και περιμένουν του 2010 να είναι ακόμα πιο ακριβό. 'Oλα χωρίς ABS.
    Σήμερα ξενέρωσα και απογοητεύτικα συνάμα αφού για άλλη μια φορά θα διαλέξω με γνώμονα την τιμή και όχι την κ@υλ@ μου.
    Πάντως σε σχέση με αυτές των φωτο που κυκλοφορούν αυτά που βλέπω εδώ μου αρέσουν περισσότερο (προσωπικά).
    Γ@μοτο και σήμερα ανέβηκα πάλι πάνω σε ένα έφυγα κλαίγοντας ! ! ! Ειδικά το γυμνό το βλέπω και λιώνω ρε γαμώτο.
    Εσείς τηs YAMAHA ακούτεεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;
    εεεεεεεεε ρρρρρρεεεεεεεεεεεε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  7. #7
    επίσημα απο την Yamaha μπορείτε να δείτε παρακάτω...
    καμία σοβαρή αλλαγή εκτός των προγραμμάτων για τόνωση στα χαμηλά και μεσαίες....

    http://www.yamaha-motor.com/sport/pr...7/0/specs.aspx

    τα λέμε

  8. #8

  9. #9
    Fazerάκιας!!!
    Εγγραφή
    27/10/2002
    Μηνύματα
    14
    Το XJ6 είναι αυτό.... απλά στην Αμερική το βγάζουν με full fairing και το ονομάζουν FZ6R...

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    δεν εχω οδηγησει το xj αλλα εχω οδηγησει τα αλλα 2...

    το 1000 δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το 600...προοριζεται για εμπειρους αναβατες...ειναι μεγαλη, βαρια, και πολυ δυνατη μηχανη...σιγουρα εντελως ακαταλληλη για αρχαριο...

    το 600 ειναι αρκετα πιο ευκολο και φιλικο...θα μπορουσε καποιος αρκετα οριμος ομως να ξεκινησει απ'αυτο...

    ακομα καλυτερα το xj που ειναι ακομη πιο φιλικο απο το φαιζερ 600

Παρόμοια θέματα

  1. Fz6 S2 /abs 2009
    από maximo στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 18:23
  2. Στρίψιμο FZ1 vs FZ6
    από MitsosNaked στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF