Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Πηνία, ανορθωτής ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374

    Exclamation Πηνία, ανορθωτής ή κάτι άλλο;

    Την Τετάρτη το πρωί το μηχανάκι δεν πήρε μπροστά, χρειάστηκε να το βάλω στην κατηφόρα. Πήγα σε μιά δουλειά, το άφησα 10' και μετά γυρίζω το κλειδί και δεν άναψε καν το ταμπλό...


    Αναγκάστηκα να το αφήσω εκεί και πήγα το απόγευμα με καινούρια μπαταρία. Δεν το έψαξα πολύ, αφού την είχα 5 χρόνια και ήταν και ταλαιπωρημένη αρκετά. Αφού το άνοιξα όμως να βάλω τη μπαταρία κι έχοντας κακή εμπειρία με τους ανορθωτές των Honda, είπα να δω με το πολύμετρο τι παίζει...

    Μετράω λοιπόν με κλειστό γκάζι και μου δίνει 12.3ν. Δίνω 5000 στροφές και η μέτρηση πάει 12.4ν... Οπότε λέω, μας άφησε χρόνους ο ανορθωτής... Ψάχνω όλη την Αθήνα να βρω άλλον, βρήκα μόνο από 600RR που μου είπαν ότι ταιρίαζει. Τον βάζω απάνω, αλλά με αυτόν δεν έδινε ούτε το 0.1ν παραπάνω. Οπότε τον πήγα πίσω και ξαναέβαλα το δικό μου.

    Ο Σαρακάκης δεν τον έχει ετοιμοπαράδοτο, αλλά και να τον είχε, δε θα έδινα 215 γιούρια που ζητάει. Βρήκα από Αγγλία, καινούριο, με 95ε. Αν τον παραγγείλω θα τον έχω Τετάρτη/Πέμπτη.

    Είναι όμως αυτό το πρόβλημα, ή μήπως τον πάρω τσάμπα; Μέτρησα τα πηνία με το πολύμετρο και φαίνονται οκ. Η μέτρηση που προτείνει στο service manual είναι οι φάσεις μεταξύ τους (1-2, 1-3, 2-3) και η κάθε μία χωριστά με το σώμα, όπου ελέγχεις για βραχυκύκλωμα. Σημείωση, τα πηνία είναι αλλαγμένα με τον καινούριο κωδικό, βάσει της ανάκλησης που έχει ανακοινωθεί.
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Μέτρησες και την εναλλασσόμενη τάση που δίνουν τα πηνία ή μόνο την αντίσταση ανά δυο?
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Δεν έγραφε κάτι στο manual για την εναλλασσόμενη κι έτσι δεν ήξερα ποιές πρέπει να είναι οι σωστές τιμές.

    Πως τη μετράω; Φάση και σώμα; Και τι πρέπει να δείχνει;
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  4. #4

    Re: Πηνία, ανορθωτής ή κάτι άλλο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
    Την Τετάρτη το πρωί το μηχανάκι δεν πήρε μπροστά, χρειάστηκε να το βάλω στην κατηφόρα. Πήγα σε μιά δουλειά, το άφησα 10' και μετά γυρίζω το κλειδί και δεν άναψε καν το ταμπλό...
    Λοιπον,πριν 2 χρονια ειχα cbr 1000rr 2004 κ μου ετυχε ολοιδιο σκηνικο, ηταν τα πηνια, εκανα περιελιξη κ ολα οκ.(ειχε κανει 14.000χλμ)
    Επισης, γνωριζω τουλαχιστον αλλα 5 ιδια μηχανακια που εκαψαν πηνια, ολα του '04-'05.
    Ενημερωτικα η περιελιξη κοστιζει 150-200 ευρω κ αν γινει σωστα δεν υπαρχει προβλημα μελλοντικα.
    ΚΕΡΝΑΩ ΤΣΑΓΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΥΜΗΤΤΟΥ .....
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΜ!


  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Ενημερωτικά τα πηνία των 1000RR 04/05 έχουν ξεχωριστή εγγύηση μέχρι το 2012 αν δεν κάνω λάθος.

    Πριν πάτε και πληρώσετε ρωτήστε κάποιον εξουσιοδοτημένο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    @val: Το γνωρίζω αυτό, αλλά αν πρόσεξες αναφέρω στο 1ο post, ότι έχουν ήδη αλλαχθεί με καινούρια αφού είχαν παρουσιάσει βλάβη κατά το 2ο χρόνο λειτουργίας. Θεωρητικά ο καινούριος κωδικός, δεν έχει πρόβλημα και δε θα έπρεπε να ξαναπαρουσιάσει τίποτα.
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  7. #7
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Για δες εδώ στο 3ο ποστ στο 6-7.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=17006
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  8. #8
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Και εδώ απο το δικό μου μηχανάκι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alt.jpg 
Προβολές:	1333 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	170134
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  9. #9
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Ευχαριστώ για τις οδηγίες!

    Τα ελέγχω το απόγευμα και επανέρχομαι
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  10. #10
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΩ .ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΪ?ΕΚΑΣΤΟΣ ΣΤΟ ΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΥΜΗΔΗΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ.

  11. #11
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Με όλο το σεβασμό γιατί δε σε γνωρίζω, αλλά από το username σου θεωρώ ότι ίσως είσαι ηλεκτρολόγος, δεν τους εμπιστεύομαι. Ο λόγος; Επί 9 μήνες, έτρεχα με ένα Honda 400RR γιατί έκαιγε συνεχώς κάτι... Μία ανορθωτή, μία ηλεκτρονική, μία έκοβε τη μπαταρία, μία τα πηνία... Με είχε ξεσκίσει και το χειρότερο, τις μισές φορές με έπιανε σε βόλτα εκτός και γυρνούσα με την οδική βοήθεια πίσω...


    Αφού φυσικά τα είχα αλλάξει όλα, είχα φυσικά φρικάρει, γιατί δε βρίσκαμε τι φταίει. Το είχαν δει 6 διαφορετικοί ηλεκτρολόγοι και καμιά 15 φίλοι και γνώστες, αλλά ο καθένας έλεγε τα δικά του και ο μ@κας (εγώ δηλαδή) πλήρωνε τα μεροκάματα. Κάποια στιγμή, δε θυμάμαι πως, βρέθηκε ένα παλικάρι, καλή του ώρα όπου κι αν είναι, πτυχιούχος ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός που είχε κλείσει το μαγαζί του αλλά δούλευε από το σπίτι. Ήταν πολύ άρρωστη η μητέρα του (ή ο πατέρας σου) και δούλευε από το σπίτι για να τους φροντίζει...

    Του αφήνω που λές το μηχανάκι και το απόγευμα μου είπε να το πάρω κι ότι ήταν έτοιμο. Η πληρωμή του ήταν τότε, μόνο ένα μεροκάματο. Αναρωτήθηκα τι έκανε, αφού δε ζήτησε χρήματα για ανταλλακτικά η κάτι άλλο. Μου είπε λοιπόν ότι άλλαξε το λαμπάκι από το πίσω στόπ, γιατί κάποιος είχε βάλει ένα φθηνιάρικο που είχε βραχυκυκλώσει και προκαλούσε τυχαίες βλάβες στο κύκλωμα!!!

    9 μήνες ταλαιπωρία, και ένα σκασμό χρήματα για ένα γ#*@*@&#ο λαμπάκι που κόστιζε 100δρχ. το ιμιτασιόν, ενώ 400δρχ το μαμά...

    Δυστυχώς φίλε μου, πάνε πάρα πολλά χρόνια και δεν έχω καμία επαφή με το παλικάρι. Θυμάμαι μόνο ότι το σπίτι του ήταν κάπου ψηλά στου Ζωγράφου... Πάντως, αυτή τη στιγμή, προτιμώ να ταλαιπωρηθώ μόνος μου, παρά να αρχίσω πάλι να το πηγαίνω σε διάφορους που δεν τους εμπιστεύομαι πλέον. Και τα service μόνος μου τα κάνω εδώ και χρόνια και ουδέποτε είχα θέμα.
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  12. #12
    οκ η μηχανη ειναι δικια σου και τιν κανεισ οτι γουσταρεις.απλα σου το λεω γιατι λογο και τις οικονομικισ καταστασις ο μεγαλιτεροσ αριθμος πελατων που μου ερχετε ειναι ανθρωποι που εχουν ψαχτει μονοι τους πρωτα και δυστιχως τα πληρωνουν διπλα,προσθεου μην ακους οτι παπαρα σου λεει ο καθε παντογνοστης .φαντασου οτι εχο 10 χρωνια μαγαζι και ερχοντε φασεισ που κολαω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    sthn prokeimenh peritpwsh to kyklwma einai arketa aplo....gennhtria...anorthosh/statheropoihsh...mpataria
    Afou apeklhses mpataria-anortwsh...kata 99% einai poinia.Metra thn enalaswmenh apo ta poinia,prepei na sou vgazei panw apo 50v AC kathe fash (3).Einai ta 3 kitrina kalwdia pou erxontai apo ta poinia.Epatha akrivws to idio sto 929 mou.....klasiko fireblade thema!Afou to ftia3eis,me plhrws fortismenh mpataria prepei na sou dinei 13kai kati sto relanti kai stis 5k rpm peripou 14.5v...me ta fwta anamena.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  14. #14
    Madness? THIS IS SPARTA!! Το avatar του/της Wizard13
    Εγγραφή
    23/11/2003
    Μηνύματα
    374
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Για δες εδώ στο 3ο ποστ στο 6-7.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=17006
    Καλά όλα αυτά που λέει, αλλά δε βγάζω άκρη... Δεν περνάει σχεδόν κανέναν έλεγχο, οπότε είναι σα να είναι όλο το κύκλωμα μπ@*&%λο... Μπορεί...;

    Αν έχουμε 4 ή λιγότερα χρώματα, τότε έχουμε σύστημα εναλλάκτη "μόνιμου" τύπου. Αφήνουμε την μηχανή στο ρελαντί και συνδέουμε τον μαύρο ακροδέκτη του Πολύμετρου στο (+) της μπαταρίας. Συνδέουμε τον ΚΟΚΚΙΝΟ ακροδέκτη του Πολύμετρου στο ΚΟΚΚΙΝΟ ( ή ΑΣΠΡΟ/ΚΟΚΚΙΝΟ για Kawasaki) καλώδιο εξόδου του Α/Σ. Αφήνουμε τον Α/Σ συνδεδεμένο στο μηχανάκι. Αφήνουμε το μηχανάκι στο Ρελαντί !!! . Βλέπουμε την ένδειξη :

    (3) Πάνω από 0.2 V :
    Έχουμε κακή επαφή του θετικού καλωδίου μεταξή Α/Σ και Μπαταρίας (+). Ελέγχουμε ΟΛΗ την διαδρομή (επαφές, φίσες, ασφαλειοθήκη κ.λ.π.). Διορθώνουμε και πάμε από την ΑΡΧΗ.
    Ε όχι και πάνω από 0.2ν.... 10ν μου δείχνει εμένα εκεί...

    Γυρίζουμε το Πολύμετρο στο AC Voltage (κλίμακα τουλάχιστον 100 Vac). Τσεκάρουμε ότι ΔΕΝ το γυρίσαμε σε Vdc - μην γελάτε λέμε...!!! Συνδέουμε τους ακροδέκτες του Πολύμετρου σε 2 από τα 3 ΚΙΤΡΙΝΑ (ή ότι είναι τέλος πάντων..) καλώδια του στάτορα. Βάζουμε μπροστα και ανεβάζουμε στις 5000 σ.αλ. Διαβάζουμε την ένδειξη. Κάνουμε συνολικά 3 μετρήσεις (ανά 2) στα καλώδια. :

    (7) Οι 3 μετρήσεις ΔΕΝ είναι ΙΔΙΕΣ ή κάποια από αυτές είναι ΚΑΤΩ από 50 Volts (AC):
    Έχουμε ότι και στην περίπτωση (3) - Χαλασμένος στάτορας (τα είπαμε πιο πάνω...).
    Εμένα μου δείχνει η 1-2 10ν, η 1-3 και 2-3 8ν... Να το αφήσω...;

    Αποσυνδέουμε τον Α/Σ από το μηχανάκι. Γυρίζουμε το Πολύμετρο στον Έλεγχο Διόδου (DIODE TEST ή σύμβολο διόδου στον επιλογέα). Η ανάγνωση στην οθόνη πρέπει να είναι σε VOLTS, όχι σε Ohms !!!. Συνδέουμε τον ΚΟΚΚΙΝΟ ακροδέκτη του Πολύμετρου στο ΚΟΚΚΙΝΟ (Kawasaki=ΑΣΠΡΟ/ΚΟΚΚΙΝΟ) καλώδιο εξόδου του Α/Σ. Συνδέουμε το ΜΑΥΡΟ καλώδιο του Πολύμετρου σε ένα ΚΙΤΡΙΝΟ (Yamaha=ΑΣΠΡΟ) καλώδιο. Βλέπουμε την ένδειξη. Επαναλαμβάνουμε για τα άλλα δύο ΚΙΤΡΙΝΑ καλώδια :

    (1) Το Πολύμετρο δείχνει 1.00 Volts ή λιγότερο σε κάποια από τις τρεις μετρήσεις:
    Χαλασμένος Α/Σ. Αντικαθιστούμε και πάμε από την ΑΡΧΗ.
    Και με τα τρία κίτρινα σε συνδυασμό με το κόκκινο, βλέπω 0ν... Να αλλάξω μάτια (γιατί γυαλιά δε φοράω...)
    Wizard! "Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα" - Σωκράτης (469πΧ - 399πΧ)
    [font=Geneva]Το να είσαι το παράδειγμα δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος να φτάσεις ψηλά, είναι ο μόνος τρόπος - Albert Einstein (1879-1955)[/font]

  15. #15
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
    Καλά όλα αυτά που λέει, αλλά δε βγάζω άκρη... Δεν περνάει σχεδόν κανέναν έλεγχο, οπότε είναι σα να είναι όλο το κύκλωμα μπ@*&%λο... Μπορεί...;

    Ε όχι και πάνω από 0.2ν.... 10ν μου δείχνει εμένα εκεί...
    Ουσιαστικά μιλάμε για ένα καλώδιο που ενώνει ανορθωτή και μπαταρία...
    Και άν απο ανορθωτή μέχρι κόκκινο μπαταρίας έχουμε 10v και απο κόκκινο μέχρι μαύρο της μπαταρίας καμιά 12άδα... ο ανορθωτής σου δίνει 22v???


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
    Εμένα μου δείχνει η 1-2 10ν, η 1-3 και 2-3 8ν... Να το αφήσω...; [/B]
    Πριν πας για πηνία, θα τσέκαρα ξανά και ξανά για κανα βραχυκύκλωμα.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
    Και με τα τρία κίτρινα σε συνδυασμό με το κόκκινο, βλέπω 0ν... Να αλλάξω μάτια (γιατί γυαλιά δε φοράω...) [/B]
    Εντάξει το τελευταίο με τις διόδους ούτε και εμένα μου δούλεψε ποτέ καλά!
    Μετά άλλαξα πολύμετρο!

    Να προτείνω ξανά έλεγχο, προσοχή στα χρώματα, (παρέα με το μανουαλ μπας και έχεις τίποτα διαφορετικό) όλες οι ενώσεις καθάρισμα και αφαίρεση του πίσω φαναριού???
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανορθωτής, μπαταρία ή κάτι άλλο?
    από ThanosMr στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2011, 23:09
  2. Πηνία, ανορθωτής ή κάτι άλλο;
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2009, 10:45
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 21:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 19:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF