Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: απορια για Kle 500

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127

    απορια για Kle 500

    χαιρετω την παρεα.δεν θα σας ζαλισω θα μπω κατ ευθειαν στο ψητο.πηρα ενα KLE 500 .πρωτη φορα εχω τοσο ψηλη μηχανη (η πιο ψηλη που ειχα μεχρι τωρα ειαι το TDR 250 αλλα ακομα και αυτο που ειναι πιο ελαφρυ και με το ιδιο φορτιο σε ταξιδι με πλευρικο ανεμο τοσο χαλια δεν πηγαινε) και εχω τεραστιο προβλημα καθε φορα που φυσαει πλευρικος ανεμος. στις τοσες μηχανες που ειχα ποτε καμμια δεν πηγαινε τοσο βαρκα γυαλο οσο η ΚLE .συγκεκριμενα γυρνουσα με κοπελα ,βαλιτσακι πισω ,σαμαρια απο καβαλα προς θεσσαλονικη και λιγο ελειψε να πεσω .και αυτο γινοταν συνεχεια.αναγκαστηκα να πηγαινω με 40 και ακομα και παπιες δικαβαλες και σκουτερ δικαβαλα και με βαλιτσακια πισω με προσπερνουσαν .
    μηπως μπορει να βοηθησει κανεις?? να μου πει αν μπορω να κανω κατι να βελτιωθει η κατασταση??

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    αν σε περναγαν και σκούτερ τότε κάτι κάνεις εσύ λάθος. Αυτά επηρεάζονται περισσότερο από όλα από τον αέρα. Τσέκαρε τις πιέσεις των ελαστικών σου. Όταν σε φυσάει τραβάς λίγο το γκάζι. Το να πηγαίνεις με 40 δε βοηθάει.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379
    Συμφωνώ για το γκάζι.Και να έχεις τα χέρια σου όσο πιο χαλαρά γίνεται.
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    φιλε ταξιδι πηγαινα .εκτος απο τα λαδια και λαδωμα την αλυσιδα μετα την πιεση ελαστικων κοιταω .το γκαζι που λες το ξερω και εγω .παντα ετσι εκανα .με αυτην την μηχανη δεν επιανε με τιποτα .ουτε το τιμονι που το επιανα χαλαρα ουτε που παταγα δυνατα στα πατηρακια ουτε το σφιξιμο ποδιων στο ντεποζιτο .βαρκα γυαλο σου λεω .για τα σκουτερ που λες ακομα και με ενα piaggio liberty 150 ου εχω και εκανα ταξιδι θεσ/νικη αστακος αιτ/νιας (565χλμ)φωρτομενος ως τα μπουνια και με την μεγαλη ζελατινα και με αερα τοσο κουνημα δεν εφαγα .90 σταθερα και ολα ηταν καλα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    ξεχασα να αναφερω οτι εχω μηχανη εδω και 22 χρονια και συνηθως επαιρνα χρεπια και τα ξαναεκανα μηχανες.αυτην την στιγμη εχω 7 .στην δουλεια μου κανω καθημερινα 58 χλμ με μηχανη οποτε καποια εμπειρια εχω .μονο με την συγκεκριμενη με πλευρικο ανεμο δεν τα βγαζω περα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ρουλεμαν τιμονιού;
    φθορά, σφίξιμο;

  7. #7
    Racefit Growler...τελος!!
    Εγγραφή
    12/12/2008
    Μηνύματα
    595
    ναι ρε φιλε κατι δεν κανεις καλα ή κατι δεν παει καθοοοολου καλα απο την αποψη οτι θελει εξονυχιστικο κοιταγμα το μηχανακι για τυχον σοβαρη ζημια...εδω με το δικο μου 400αρι kle του '91 πριν 4 χρονια κ το πηγαινα τερμα 170 κ ηταν σταθεροτατο

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Οτι την επηρεαζει ο αερας ειναι το μονο σιγουρο αλλα νομιζω εισαι υπερβολικος.Βγαλε την βαλιστα αυτο την επηραζει σιγουρα κοιτα ερα στα λαστιχα και θα ταξιδευεις 130-140 ανετα.Τωρα αμα εχει και 10 μποφορ ολα επηρεαζονται.
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    παιδια η μηχανη ειναι στην πενα κυριολεκτικα .καινουργια λαστιχα εχει αερα ειχανε τα ρουλεμαν του λαιμου ειναι μια χαρα 11000 εχει το μηχανακι.τωρα χωρις αερα ειναι σταθεροτατο με οσο και να πηγαινω με πλευρικο αερα ομως εχει τελειως χαλια συμπεριφορα.θα δοκιμασω χωρις βαλιτσα να δω τι θα παιξει

  10. #10
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    κοιτάζεις και τα ελατήρια/λάδια μπροστά...έχουν αλλάχτεί ποτέ; επίσης και το πίσω αμορτισσέρ...σε μτχ μηχανάκια είναι το τελευταίο πράγμα που αλλάζουν...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Σκεφτηκες ποτε την περιπτωση να ηταν πολυ δυνατοτερος ο αερας σε σχεση με οτι ειχες αντιμετωπισει μεχρι τωρα? καμια φορα ο αερας κανει ασχημα παιχνιδια και δεν ειναι ολα τα μποφωρ ιδια σε ολες τις περιοχες...με 7 μποφωρ αερα στην Συρο οδηγας ανετα αλλα στα βουνα της Τηνου την ιδια ωρα πεφτεις ανετα κατω...(παιζει τρελη ιστορια αλλα αλλη φορα...)
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    Φίλε μου, και εγω εχω KLE 500 του 2002 και μόνος στην Εθνική πρός Πάτρα χωρίς βάρος τίποτε και με αρκετά μποφώρ και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
    Εσκυβα μπροστά και βάσταγα σταθερά το τιμόνι.Ακόμα και με πλευρικό άνεμο το έφερνα με λίγο ισορροπία στη θέση του στο δρόμο.
    Τι άλλο να σού πώ δεν ξέρω.
    ΚΑΙ ΥΑΜΑΗΑ ΥΒR 125 ΚΑΙ SUZUKI V-STROM 650
    http://tsolias-travels.blogspot.com

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    παιδια με ανεμο απο πισω ή απο μπροστα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα .απο δεξια ή αριστερα εχω προβλημα. μονος χωρις μπαγκαζια και χωρις συνεπιβατη δεν μου ετυχε .το θεμα ειναι με προσπερναγε οτι μπορειτε να φανταστειτε και μαλιστα πολλοι απο αυτους διπλοι με μπαγκαζιερες

Παρόμοια θέματα

  1. Για kle 500 - θόρυβος στην μίζα
    από lv1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 21:56
  2. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ Kle 500 '02 Help!!!
    από panther78 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF