Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προτάσεις για αγορά/Αλλαγές στα τέλη-απόσυρση

  1. #1

    Προτάσεις για αγορά/Αλλαγές στα τέλη-απόσυρση

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μηχανή chopper,χρονολογίας 1995-2000,από 400cc μέχρι 800cc,μέχρι και 3000 ευρώ.
    H ροπή με αφήνει αδιάφορο,αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω μια απόσταση 100-150 χιλιόμετρα
    χωρίς να ζορίζομαι.
    Εχω βρει πολλά καλοδιατηρημένα honda steed,αλλά τα 400cc και οι 30-35 ίπποι τους μου φαίνονται λίγα.Έτσι άρχισα να προσανατολίζομαι στα suzuki intruder των 800cc και στα suzuki marauder 800cc που είναι λίγο πιο ακριβά από τα steed,αλλά ειδικά το marauder πολύ κτήνος σαν κατασκευή.
    Κάτι σε 650cc θα με βόλευε περισσότερο πιστεύω...
    Δεν έχω καμία εμπειρία σε chopper και θα ήθελα αν κάποιος έχει άποψη για τα παραπάνω να τα καταθέσει.

    Ακόμη,υπάρχει περίπτωση να γίνει στις παλαιάς τεχνολογίας μοτοσυκλέτες κάποιο φοροεισπρακτικό μέτρο,όπως γίνεται με τα αυτοκίνητα,και να αποσυρθούν οι παλαιότερης τεχνολογίας επειδή οι κινητήρες τους θεωρούνται ρυπογώνοι;
    π.χ. κάτι bandit,bros,cb 400,steed,virago,intruder,xt,dt,......με άδεια κυκλοφορίας πριν το 2000 υπάρχει περίπτωση να υποστούν ότι και τα αυτοκίνητα;
    Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα να το εγκαταλείψω το σχέδιο για chοpper και μαζέψω λεφτά για κάτι καινούργιο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.529
    Γιατί θέλεις να διαθέσεις χρήματα για κάτι το οποίο είναι ξεπερασμένο και λόγω μόδας και λόγω ηλικίας; Οι πωλήσεις αυτών των μηχανών είναι ελάχιστες εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια ενώ ότι βρεις πιο παλιό θα είναι ιδιαίτερα κουρασμένο. Άσε που πρακτικά οι επιλογές σου θα είναι ελάχιστες

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
    Γιατί θέλεις να διαθέσεις χρήματα για κάτι το οποίο είναι ξεπερασμένο και λόγω μόδας και λόγω ηλικίας; Οι πωλήσεις αυτών των μηχανών είναι ελάχιστες εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια ενώ ότι βρεις πιο παλιό θα είναι ιδιαίτερα κουρασμένο. Άσε που πρακτικά οι επιλογές σου θα είναι ελάχιστες
    Είναι αλήθεια ότι οι αξιόμαχες μηχανές αυτής της γενιάς είναι ελάχιστες και μηχανικά κυρίως, ταλαιπωρημένες.Έχω δει όμως και κάποιες που οι ιδιοκτήτες τους ξόδεψαν πολλά χρήματα σε ανταλλακτικά και αξεσουάρ και τις έχουν σχεδόν άριστα διατηρημένες.
    Όσο για τη μόδα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.Μάλλον γιατί θεωρώ τις chopper(και δεν εννοώ π.χ.μια εργοστασιακή virago 250cc) διαχρονικές μηχανές.
    Επίσης μου αρέσει η θέση οδήγησης και η δυνατότητα αισθητικών παρεμβάσεων.
    Ακόμη λόγω ύψους(1.90) βολεύομαι καλά μόνο σε on/off και chopper.
    Λίγο με ανησυχεί η οδηγική τους συμπεριφορά.Πώς για παράδειγμα μια καθόλου ευέλικτη μηχανή 800cc-75 bhp,200+ κιλών με συνεπιβάτη θα συμπεριφέρεται σε μια κλειστή στροφή;

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Συνόνοματε με ενδιαφέρει και εμένα η συζήτηση Και εγώ είμαι ανάμεσα σε on/off και τσόπερ

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hks300
    Συνόνοματε με ενδιαφέρει και εμένα η συζήτηση Και εγώ είμαι ανάμεσα σε on/off και τσόπερ
    Και εγώ είμαι σε αυτό το δίλλημα.Τουλάχιστον αν δεν επιλέξω chopper ξέρω ότι για on/off θα επιλέξω ένα bmw gs 650 το πολύ 4ετίας που ήταν και η αρχική μου επιλογή.
    Έλα όμως που πήγα στη Γερμανία και είδα κάτι bobber style μηχανές,κάτι απίστευτες chopper και ξύπνησε ο harleyάς μέσα μου.
    Αυτό θέλω ουσιαστικά.Ένα steed ή ένα intruder για βάση, να του αλλάξω τα βάρδουλα και να του δώσω την δική μου αισθητική.
    Στο bmw το πολύ-πολύ να βάλω καμιά χάντρα να μη το ματιάξουν...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981

    [Β]Αυτό θέλω ουσιαστικά.Ένα steed ή ένα intruder για βάση, να του αλλάξω τα βάρδουλα και να του δώσω την δική μου αισθητική.
    [/B]
    Με πιάνεις...
    το ίδιο δίλλημα ακριβώς έχω...τόσα χρόνια το έκανα στα αυτοκίνητα....τώρα λέω να το γυρίσω σε μηχανές...Το ξέρω απο αυτά που διαβάζω ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, αλλά αφού χαρλευ δεν μπορούμε να έχουμε δεν μπορούμε να βολευτούμε με ενα steedακι??

  7. #7

    Re: Προτάσεις για αγορά/Αλλαγές στα τέλη-απόσυρση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981


    Ακόμη,υπάρχει περίπτωση να γίνει στις παλαιάς τεχνολογίας μοτοσυκλέτες κάποιο φοροεισπρακτικό μέτρο,όπως γίνεται με τα αυτοκίνητα,και να αποσυρθούν οι παλαιότερης τεχνολογίας επειδή οι κινητήρες τους θεωρούνται ρυπογώνοι;
    π.χ. κάτι bandit,bros,cb 400,steed,virago,intruder,xt,dt,......με άδεια κυκλοφορίας πριν το 2000 υπάρχει περίπτωση να υποστούν ότι και τα αυτοκίνητα;
    Αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα να το εγκαταλείψω το σχέδιο για chοpper και μαζέψω λεφτά για κάτι καινούργιο.
    Νομιζω αυτο που εχεις διαβασει οτι θα ισχυσει για τα αυτοκινητα θα ισχυει και για τις μηχανες...
    Τοτε θα εχεις μεγαλο προβλημα... Φαντασου οτι για ενα παπι του 99 θα πληρωνεις 118 ευρω τελη κυκλοφοριας... :a31: :a31: :a31: :a31:

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    Re: Re: Προτάσεις για αγορά/Αλλαγές στα τέλη-απόσυρση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harry_fyt
    Νομιζω αυτο που εχεις διαβασει οτι θα ισχυσει για τα αυτοκινητα θα ισχυει και για τις μηχανες...
    Τοτε θα εχεις μεγαλο προβλημα... Φαντασου οτι για ενα παπι του 99 θα πληρωνεις 118 ευρω τελη κυκλοφοριας... :a31: :a31: :a31: :a31:
    Λες να μου παρουνε το townmate του 95 που έχω ένα χιλιαρικάκι ?? ΚΑΙΓΑΜΩ !!!!

    :rotflmao:
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Πηγαινε στις αγγελιες πουλαω μια VIRAGO750cc σε αριστη κατασταση........


    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=VIRAGO+750CC
    Dr. FeelGood

  10. #10
    Σε πολύ καλή τιμή δίνεις το μηχανάκι σου KillerZ750
    αλλά δε μου αρέσουν οι virago.
    Πάντως με τέτοια τιμή και σε τέτοια κατάσταση αποκλείεται να μείνει απούλητο.

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για αγορά μάσκας προσώπου.
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2008, 17:04
  2. Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας
    από Aboulafia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 10:04
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF