Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: <<Ασθενης>> σπινθηρας??

  1. #1

    Question <<Ασθενης>> σπινθηρας??

    Καλημερα παιδες...Εχω μια μηχανη του '85 (Suzuki dr 250,http://www.bikez.com/motorcycles/suz...250_s_1985.php )
    και εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα...Αρχικα δουλευε μια χαρα..αλλα οταν την κυκλοφορουσες,την εσβηνες και πηγαινες να την ξαναβαλεις δεν επαιρνε,δηλαδη επρεπε να την αφησεις κανα 20λεπτο να κρυωσει....Την πηγα σε μαστορα και μου ειπε οτι ειναι η ηλεκτρονικη,αφου οταν τη χτυπουσε με κατσαβιδι επαιρνε μια χαρα(μετα απο ζεσταμα μιλαμε παντα)..Η αιτια μου ειπε ειναι οτι επειδη βρισκεται κοντα στη μηχανη ζεσταινεται και γι αυτο χαλασε..Επομενως αλλαξα ηλεκτρονικη,εβαλα και ενα προστατευτικο απο γυρω για να μην ζεστενεται και ολα εφτιαξαν...Δυστηχως πριν απο κανα βδομαδα μ αρχισε παλι τετοια κολπα....Το θεμα ειναι οτι εχει και πολυ ασθενη σπινθηρα..Βεβαια η μπαταρια ειναι πεσμενη αλλα και παλιοτερα δουλευε και χωρις αυτην,οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα μπαταριας.....Επειδη θελω να ελεγξω πηνιο,ανορθωτη θα ηθελα να μου πειτε (αν τυχον γνωριζει καποιος) τα επιτρεπτα ορια εντασης,τασης σε ανορθωτη και πηνιο επειδη δεν εχω τo μανουαλ...Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    τσεκαρε πρωτα μπουζοκαλωδιο-πιπα
    ειναι πιθανο να εχουν απωλειες λογω παλαιοτητας

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οι μετρήσεις που γίνονται σε πηνία και ανορθωτή δείχνουν αν κάτι είναι off ή όχι..

    Για να διαπιστώσεις αν κάποιο εξάρτημα λειτουργεί σωστά, χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από πολύμετρο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οι μετρήσεις που γίνονται σε πηνία και ανορθωτή δείχνουν αν κάτι είναι off ή όχι..

    Για να διαπιστώσεις αν κάποιο εξάρτημα λειτουργεί σωστά, χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από πολύμετρο..
    Δηλαδη αν μετρησω την ενταση του πηνιου και εχει χαμηλοτερη ενταση απ την κανονικη,δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οτι φταιει τ πηνιο?

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fotis12 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη αν μετρησω την ενταση του πηνιου και εχει χαμηλοτερη ενταση απ την κανονικη,δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οτι φταιει τ πηνιο?
    Άντε να σε πάρω με το μαλακό γιατί σε συμπάθησα..
    (αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί συμβαίνει συχνά τελευταία..)


    ΚΑΝΕΝΑ (μα κανένα μιλάμε) manual δεν δίνει τιμές έντασης ηλεκτρικού ρεύματος (και πολύ καλά κάνει..)

    Το πολύ πολύ να βρεις την μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή (αν την έχει δώσει ο κατασκευαστής του εξαρτήματος..)

    Αυτό που θα πρέπει να μετρήσεις είναι τάση υπό φορτίο (γιατί αυτό σε ενδιαφέρει..)
    (η τιμή της τάσης "στον αέρα" αποτελεί ΕΝΔΕΙΞΗ της καλής λειτουργείας αλλά επ'ουδενί ΑΠΟΔΕΙΞΗ - αν βέβαια η μέτρηση αυτή είναι εκτός ορίων, τότε όντως υπάρχει πρόβλημα..)

    Στα πηνία, πρώτα μετράς ωμική αντίσταση (για να δεις τι παίζει με τα τυλίγματα) αλλά χρειάζεσαι ΚΑΛΟ πολύμετρο (με δυνατότητα μηδενισμού των ακροδεκτών)

    Μετά περνάς στις τάσεις και πράττεις αναλόγως αποτελέσματος..


    Υ.Γ.
    Η μόνη περίπτωση που μας ενδιαφέρει η ένταση είναι όταν ψάχουμε το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας (και αυτό εφόσον είμαστε ΟΚ με την τάση..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Άντε να σε πάρω με το μαλακό γιατί σε συμπάθησα..
    (αλλά θα πρέπει να το κοιτάξω αυτό γιατί συμβαίνει συχνά τελευταία..)
    Αντώνη, όντως σου συμβαίνει ΠΟΛΥ συχνά τελευταία και έχω αρχίσει να ανησυχώ.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Hyosung GT 250 Comet
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2006, 21:12
  2. Arai VIPER GT
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 12:44
  3. Hyosung GT 650 S/T
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 17:46
  4. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF