Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Μια γυναίκα, μια μοτοσικλέτα

  1. #1

    Μια γυναίκα, μια μοτοσικλέτα

    Μια γυναίκα, μια μοτοσικλέτα

    Η μάσκαρα δεν είθισται να συγκαταλέγεται ανάμεσα στα απολύτως αναγκαία είδη για ένα ταξίδι μεγάλων αποστάσεων με μοτοσικλέτα μεταξύ διάφορων χωρών ή ακόμα και ηπείρων. Ωστόσο, για την 30χρονη Ania Jackowska, που έχει ταξιδέψει από την Πολωνία μέχρι την Κροατία, την Πορτογαλία και τη Μέση Ανατολή με τους δύο τροχούς, η μάσκαρα είναι ένα σημαντικό αξεσουάρ. «Εκτός από τη μοτοσικλέτα μου, πράγμα αυτονόητο, θεωρώ ότι πρέπει να φροντίζω και τον εαυτό μου. Είμαι γυναίκα και δεν έχω σκοπό να το ξεχάσω αυτό, όσο ταξιδεύω», σχολιάζει η ίδια. «Μάλιστα, πάντα παίρνω μαζί μου και ένα κοντό φόρεμα, παρ’ όλο που, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα το φορέσω, απλώς για να μου υπενθυμίζει ότι είμαι γυναίκα!»



    Η Ania θεωρεί απαραίτητες τέτοιου είδους προσωπικές υπενθυμίσεις, όχι μόνο λόγω του όχι και τόσο «λαμπερού» lifestyle του αναβάτη που επιδίδεται ολομόναχος σε ταξίδια μεγάλων αποστάσεων, αλλά και λόγω της ανάγκης για επίδειξη σεβασμού προς τις άλλες κουλτούρες. Κατά τη διάρκεια του μεγάλου ταξιδιού της στη Μέση Ανατολή το 2009, συνολικής απόστασης 10.000 km, στο οποίο εξερεύνησε τη Δαμασκό, την Ιορδανία, το Αμμάν, την Πέτρα, την Άκαμπα, τη Συρία και την Τουρκία, την Ania την απασχολούσε συνεχώς το πώς θα έβλεπαν οι ντόπιοι την εμφάνιση και τη συμπεριφορά της.

    «Στις ισλαμικές χώρες, οι αναβάτριες που οδηγούν μοτοσικλέτα μόνες τους πρέπει να ξεχάσουν ότι είναι γυναίκες και να μην εκθέτουν τη σεξουαλικότητά τους», λέει. «Μπορείς να χαμογελάσεις στους άλλους, αλλά δεν επιτρέπεται να χαζογελάς ή να γελάς πάρα πολύ. Μπορείς να είσαι ευγενική, αλλά όχι παραπάνω απ’ όσο πρέπει. Είναι απαραίτητο να έχεις συνεχώς στο μυαλό σου τις πολιτισμικές διαφορές, εάν θέλεις να ταξιδέψεις με ασφάλεια.»

    Απόφοιτος του τμήματος Κοινωνικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου της Βαρσοβίας, η Ania τρελαίνεται να εξερευνεί τις κουλτούρες άλλων χωρών στη διάρκεια των ταξιδιών της. Και ο καλύτερος τρόπος για να το κάνει αυτό είναι με τη μοτοσικλέτα της, μια BMW F 650 GS. «Οι άνθρωποι που συναντώ καλωσορίζουν εγκάρδια μια μόνη γυναίκα μοτοσικλετίστρια, ιδιαίτερα οι Άραβες», λέει. «Πολύ συχνά, σταματώ για να τραβήξω φωτογραφίες και αρχίζω να μιλάω με τον κόσμο. Σύντομα, με προσκαλούν στα σπίτια τους για να πιούμε τσάι και να φάμε. Μέχρι να φύγω, η μοτοσικλέτα μου έχει γεμίσει με νόστιμα φαγητά.»



    Το ότι ταξιδεύει μόνη της δίνει την ελευθερία να μείνει σε ένα μέρος όσο θέλει, να τραβήξει όσες φωτογραφίες θέλει και να συγκεντρώσει πληροφορίες για τα blog και τα βιβλία της. Επίσης, αυξάνει τις πιθανότητες για τυχαία περιστατικά και απροσδόκητες καταστάσεις, στις οποίες φαίνεται να έχει ιδιαίτερη έφεση. «Δεν βάζω κανόνες, μπορώ να οδηγώ για 2 ή 12 ώρες, εάν χρειαστεί», λέει. «Ποτέ δεν κάνω κρατήσεις σε ξενώνες ή ξενοδοχεία, γιατί πολύ απλά δεν ξέρω πότε θα φτάσω εκεί. Για μένα, οι αποστάσεις και οι ώρες δεν έχουν καμία σημασία. Αυτό που μετράει για μένα είναι η επαφή με τους ανθρώπους και τις κουλτούρες.»

    Παρ’ όλο που ο ίδιος ο μοτοσικλετισμός δεν αποτελεί αυτοσκοπό για τα ταξίδια της Ania, δεν παύει να παίζει σημαντικό ρόλο. Στην πραγματικότητα, για αυτήν, η BMW F 650 GS της είναι ο σύντροφός της στα ταξίδια και, πολύ συχνά, αναφέρεται σε αυτήν στα βιβλία της σαν να ήταν άνθρωπος. «Όταν ταξιδεύεις μόνος, έχεις την ανάγκη να μιλάς σε κάποιον», λέει γελώντας. Και φαίνεται ότι αυτό δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο, όπως μάς εξηγεί: «Έλαβα ένα e-mail από έναν αναγνώστη μου, που μου έλεγε ότι θεωρεί σπουδαίο το ότι μιλάω με τη μοτοσικλέτα μου όταν ταξιδεύω, γιατί το ίδιο κάνει και αυτός!»

    Πέρα από την καλή συντροφιά, υπάρχουν και μερικοί ακόμα λόγοι που διάλεξε την BMW F 650 GS. «Όταν ταξιδεύω μόνη, θέλω να ξέρω ότι έχω την καλύτερη μοτοσικλέτα και ότι μπορώ να βασιστώ πάνω της», λέει. «Είναι πολύ καλή και για οδήγηση μέσα στην πόλη και για περιηγήσεις – είναι άψογη.» Προσφορά της BMW Motorrad Πολωνίας, η μοτοσικλέτα της σύντομα θα την οδηγήσει στα Βαλκάνια για το επόμενο εγχείρημά της, τον Ιούνιο του 2010, μετά το οποίο θα ακολουθήσει ένα ταξίδι στο Μεξικό το 2011.

    Αναμφισβήτητα μια πηγή έμπνευσης για τις απανταχού μοτοσικλετίστριες, η Ania έχει να δώσει μερικές χρήσιμες συμβουλές για όσους και όσες θέλουν να ακολουθήσουν τα χνάρια της. Παρ’ όλο που το πρώτο της τόλμημα ήταν ένα ταξίδι 3.500 km από την Πολωνία στην Κροατία σε ηλικία 22 ετών, συνιστά στους άλλους να ξεκινήσουν από μικρή ηλικία. «Μην θεωρείτε ότι, σώνει και καλά, πρέπει να ξεκινήσετε με ένα μεγάλο ταξίδι», λέει. «Κάντε την αρχή με μικρά βήματα, δείτε εάν νιώθετε άνετα ταξιδεύοντας μόνοι και, στη συνέχεια, δοκιμάστε πιο μακρινές διαδρομές.»



    Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε την τοποθεσία www.aniajackowska.pl/-en. Το βιβλίο Kobieta na Motocyklu [Μια γυναίκα σε μοτοσικλέτα] της Ania Jackowska κυκλοφορεί τώρα στα βιβλιοπωλεία της Πολωνίας.
    Θελω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα.

  2. #2
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Μπράβο της

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    οι πολωνοι τελικα ειναι πολυ ταξιδιαριδες νομιζω οτι και το ζευγαρι με τα 250 απο εκει ηταν.Σιγουρα υπαρχει οχημα υποστηριξεις στης φωτο ειναι αδεια η μηχανη σαν να κανει βολτα.

    Και να μην ξεχνιομαστε ειναι και πολυ ομορφη γυναικα Μπραβο της


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1831ania_jackowska_wyprawa_1.jpg 
Προβολές:	956 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	200165
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  4. #4
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Μπράβο της!

    Και στα δικά μας οι ανύπαντρες...

    Να βρούμε κανά χορηγό να μας πληρώνει το roaming τουλάχιστον...
    Όχι για μένα... Για την φουκαριάρα την μάνα μου...

    Και καμιά τσάμπα μηχανή ποιον θα χάλαγε..;


  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Μπράβο της!

    Και στα δικά μας οι ανύπαντρες...

    Να βρούμε κανά χορηγό να μας πληρώνει το roaming τουλάχιστον...
    Όχι για μένα... Για την φουκαριάρα την μάνα μου...

    Και καμιά τσάμπα μηχανή ποιον θα χάλαγε..;

    Αμα ησουνα κι εσυ κοπέλα θα έβρισκες και σπόνσορα και μηχανή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Ωραία η τύπισσα..





    caption: "My grandmother and my mother"
    Αυτά είναι γονίδια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	stare_zdjecie.jpg 
Προβολές:	827 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	200189
    safety doesn't happen by accident

  7. #7

  8. #8
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Ωραία η τύπισσα..





    caption: "My grandmother and my mother"
    Αυτά είναι γονίδια!
    Μπραβο της ....καλα ξηγιεται....

    sapila..... δεν μας ειπες τι μηχανακι βλεπουμε στη φωτογραφια...



  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
    sapila..... δεν μας ειπες τι μηχανακι βλεπουμε στη φωτογραφια...
    Jawa 350
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Jawa 350
    12 λεπτά για να απαντήσεις?


    άργησες...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 17:21
  2. Πως να κάνετε μια γυναίκα ευτυχισμένη...
    από Tropeas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 09:21
  3. μου ειχε πει καποτε μια γυναικα....
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 10:02
  4. Πωσ Να Κανεισ ΕυτυΧισμενη Μια Γυναικα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 14:13
  5. Πως Να Κανεις Ευτυχισμενη Μια Γυναικα
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF