Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αθηνα - πολυγυρος (χαλκιδικη)

  1. #1

    Αθηνα - πολυγυρος (χαλκιδικη)

    Γεια σας παιδια προσφατα πηρα ενα Cb 400 δεκαετιας (1200 ευρω).
    Προχθες του φορεσα λαστιχα καινουργια και παρολο που εχει λιγο στραβο δισκοφρενο (λογω λουκετου το γνωστο λαθος).
    εχω κανει εγω περιπου 2.000 km μεσα σε πολη και η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα τσοπερ το οποιο εκανα 10.000km περιπου.

    Να κυκλοφορω σε δρομο ξερω μιας και εχω μεχρι και διπλωμα Γ κατηγοριας και οδηγω πολλα χρονια αμαξι.


    Ας ερθω στο ζουμι... Εχω σκοπο να παω χαλκιδικη μονος μου με το εν λογω Cb 400 και η κοπελια μου με εχει ζαλησει κυριολεκτικα οτι δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο, ποια ειναι η γνωμη σας, ειναι οντως τοσο δυσκολο οσο ακουγεται ?

    Τι ωρα θα ηταν καλυτερα, βραδυ μηπως να μην εχει κινηση ?
    Σκεφτομαι οτι η πρωτη φορα σιγουρα θα ειναι δυσκολη αλλα πρεπει να το περασω και αυτο.

    Υγ. σε εθνικη εχω ταξιδεψει πολλες φορες (με μηχανη) αλλα οχι τοσα χιλιομετρα σερι (569)...
    Με αμαξι απειρες...

    Φιλακια και σας ευχαριστω.

  2. #2

    Re: Αθηνα - πολυγυρος (χαλκιδικη)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ας ερθω στο ζουμι... Εχω σκοπο να παω χαλκιδικη μονος μου με το εν λογω Cb 400 και η κοπελια μου με εχει ζαλησει κυριολεκτικα οτι δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο, ποια ειναι η γνωμη σας, ειναι οντως τοσο δυσκολο οσο ακουγεται ?
    Τι ωρα θα ηταν καλυτερα, βραδυ μηπως να μην εχει κινηση ?
    Σκεφτομαι οτι η πρωτη φορα σιγουρα θα ειναι δυσκολη αλλα πρεπει να το περασω και αυτο.
    Καλημερα

    Εφ'οσο η μοτοσυκλετα δεν εχει προβληματα, ερχεσαι για πλακα, δεν εννοω του σκοτωμου φυσικα, ΧΑΛΑΡΑ, που λεμε και εδω ...

    Η κινηση, για Χαλκιδικη θα πρεπει να ξερεις οτι Παρασκευες/απογευμα, πρωινα Σαββατου, παει ο κοσμος απο Θεσσαλονικη και περιχωρα κτλ και Κυριακη απογευμα/βραδυ επιστρεφει.
    Αν και τετοια εποχη δε πρεπει να πεσεις επανω σε κινηση, παρ'ολα αυτα εχετο υπ'οψη σου.

    Για προς τα κατω σε εσας δε γνωριζω.

    Τα χιλιομετρα ισως σε κουρασουν λιγακι, δεν εχεις παρα να απολαυσεις/απολαυσετε τη διαδρομη, εστω και με εξοδους απο την εθνικη ισως.


    Καλες διακοπες ...
    Χριστοφορος HONDA CBR600F4I
    Motor cycles are safe .... Riders are Dangerous

  3. #3
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319

    Re: Αθηνα - πολυγυρος (χαλκιδικη)

    Άν μου επιτρέπεις, δυό - τρία πραγματάκια:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    εχει λιγο στραβο δισκοφρενο (λογω λουκετου το γνωστο λαθος).
    Άλλαξε άμεσα όλα τα αναλώσιμα των φρένων σου (δίσκους, τακάκια, υγρά) και τσέκαρε με το μάστορά σου ή μόνος σου τα μαρκούτσια - τσιμούχες για τυχόν φθορές, ψιλοδιαρροές κλπ.
    Καλό επίσης θα ήταν ένα τσέκ - ρύθμιση / αντικατάσταση ρουλμάν λαιμού και τροχών. Εφόσον τσουλάει, στρίβει και φρενάρει, ότι άλλο σύνηθες και να συμβεί θα είναι απλώς ταλαιπωρία, αφού θα έχεις σταματήσει με ασφάλεια στην άκρη.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    εχω κανει εγω περιπου 2.000 km μεσα σε πολη
    Μάλλον λίγα για να διαπιστώσεις προβλήματα σε μιά μηχανή δεκαετίας. Και το "μέσα σε πόλη" δέν δείχνει προβλήματα που πιθανόν να εμφανιστούν με συνεχείς ταχύτητες τουλάχιστον 120-130+ που χρησιμοποιούνται στην Εθνική.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ας ερθω στο ζουμι... Εχω σκοπο να παω χαλκιδικη μονος μου με το εν λογω Cb 400 και η κοπελια μου με εχει ζαλησει κυριολεκτικα οτι δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο, ποια ειναι η γνωμη σας, ειναι οντως τοσο δυσκολο οσο ακουγεται ?
    Κοντινότερα ταξιδάκια στην αρχή, νομίζω θα σε βοηθούσαν να γνωρίσεις καλύτερα το μηχανάκι σου και τα προβλήματά του.
    Κατα τα λοιπά είναι πανεύκολο ταξίδι, εφόσον βρείς και τηρείς ένα ρυθμό που δέν σε κουράζει.
    Εφόσον το αποφασίσεις, καλό ταξίδι.

    Κάνω Αθήνα - Θεσ/νίκη τουλάχιστον δυό φορές κάθε τρίμηνο.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  4. #4
    Φιλε εγω απο χαλκιδικη ειμαι, ξερω για την κινηση που λες, το ερωτημα ειναι, μηπως να ταξιδεψω βραδυ ωστε να μην εχει πολυ κινηση (και κινδυνους) στην εθνικη, τον δρομο θεσσαλονικη - πολυγυρο τον κανω και με κλειστα ματια.

    ευχαριστω για την απαντηση

  5. #5
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Mε το ίδιο ακριβώς μηχανάκι, το έκανε φίλος, και πιο μακριά (Αθήνα-Σάρτη) και ήρθε μια χαρά.

    Μην μασάς.

    Καλό ταξίδι.



  6. #6
    φανταζομαι θα το γνωριζεις οτι ο πολυγυρος βρισκετε στο βουνο κ ΔΕΝ εχει παραλιες....

    ολος ο νομος εχει πανω απο 500χλμ ακτων διαφορων ειδων, εισαι σιγουρος οτι θες να πας πολυγυρο?

    οχι οτι δεν ειναι ομορφα κ στο χολωμοντα -πρωσοπικα τον προτιμω απο τα ποδια-
    εχει γραφικα χωρια, πλουσια βλαστηση, ποταμια καταρακτες κ οτι αλλο θες
    αλλα για καποιο λογο εχω την εντυπωση οτι θες να κανεις κ τα μπανακια σου!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #7
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Στην ετησια ηταν ενας φιλος με το ιδιο μηχανακι.Καναμε 800 χλμ σε μια μερα με σταση για φαγητο στα μισα.Βεβαια ηταν μονος αλλα πηγαινοντας με ρυθμους 120-140 χλμ ο Γιωργος εκανε και παιχνιδι σε στροφες κλπ.Λιγο ο σβερκος σου θα την ακουσει αλλα ολα καλα.
    Καλο δρομο και καλες διακοπες.Απο Σαλονικα και μετα ΠΟΛΥ προσοχη στο δρομο.

  8. #8
    Ρε παιδια... Απο πολυγυρο ειμαι εκει ειναι το σπιτι μου, δε παω διακοπες, πηγα ηδη νωριτερα χεχεχε.

    Η κοντινοτερη παραλια εκει ειναι οι καλυβες και η γερακινη στα 15 χιλιομετρα.

    Το θεμα ειναι τι ωρα και τι μερα της εβδομαδας να διαλεξω να φυγω... ωστε να εχω την λιγοτερη κινηση.

    ΜΗΠΩΣ να φυγω κατα τις 12 το βραδυ ?
    Το ταξιδακι θα το κανω ΜΟΝΟΣ !

    (τη μηχανη απο αθηνα την πηρα και ειμαι τωρα εκει με την κοπελια μου)

    Ευχαριστω για τις απαντησεις !

  9. #9
    Και κατι ακομα, σε βενζινη ας πουμε ποσα γεμισματα θα κανω στο περιπου ξερετε ?
    (14 λιτρα δε παιρνει το fouraki ?)

    ενας φιλος μου ειπε οτι θα καψω υπερβολικα πολυ.

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ρε παιδια... Απο πολυγυρο ειμαι εκει ειναι το σπιτι μου, δε παω διακοπες, πηγα ηδη νωριτερα χεχεχε.

    Η κοντινοτερη παραλια εκει ειναι οι καλυβες και η γερακινη στα 15 χιλιομετρα.

    Το θεμα ειναι τι ωρα και τι μερα της εβδομαδας να διαλεξω να φυγω... ωστε να εχω την λιγοτερη κινηση.

    ΜΗΠΩΣ να φυγω κατα τις 12 το βραδυ ?
    Το ταξιδακι θα το κανω ΜΟΝΟΣ !

    (τη μηχανη απο αθηνα την πηρα και ειμαι τωρα εκει με την κοπελια μου)

    Ευχαριστω για τις απαντησεις !
    το βραδυ ειναι κουραστικο απο αλλες αποψεις....μπορει να μην εχει κινηση αλλα παιζουν αλλα...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Ρε παιδια... Απο πολυγυρο ειμαι εκει ειναι το σπιτι μου, δε παω διακοπες, πηγα ηδη νωριτερα χεχεχε.

    Η κοντινοτερη παραλια εκει ειναι οι καλυβες και η γερακινη στα 15 χιλιομετρα.

    Το θεμα ειναι τι ωρα και τι μερα της εβδομαδας να διαλεξω να φυγω... ωστε να εχω την λιγοτερη κινηση.

    ΜΗΠΩΣ να φυγω κατα τις 12 το βραδυ ?
    Το ταξιδακι θα το κανω ΜΟΝΟΣ !

    (τη μηχανη απο αθηνα την πηρα και ειμαι τωρα εκει με την κοπελια μου)

    Ευχαριστω για τις απαντησεις !

    καποιοι προτιμούν να ταξιδεουν νυχτα λογω μειωμένης κινησης,
    καποιους αλλους τους κουραζουν τα νυχτερινα δρομολογια λογω των φωτων.
    εναλλακτικά μπορεις να φυγεις κοντα στο ξημερωμα κατα τις 6-7 για να ταξιδευεις με δροσια...

    παντως δε θα εκανα τοσο μεγαλο ταξιδι με οχημα 10ετιας χωρις να το γνωριζω,
    κανε ενα τεστ ντραιβ μεχρι ναυπλιο/χαλκιδα να δεις οτι δε εχεις καποιο προμπ σε συνθηκες ταξιδιου!

    κανε κ μια οδικη καλου κακου!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    καποιοι προτιμούν να ταξιδεουν νυχτα λογω μειωμένης κινησης,

    εναλλακτικά μπορεις να φυγεις κοντα στο ξημερωμα κατα τις 6-7 για να ταξιδευεις με δροσια...


    αυτο ειναι πολυ καλυτερη επιλογη ...ασε που σαν εμπειρια ειναι SUper!
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Το μηχανακι το τσεκαρε ενας μηχανικος εδω ο οποιος ειναι τερας γνωσεων απ οτι μου ειπαν εδω, ετρεχε σε αγωνες και λοιπα και ξερει πολλα.

    Ειναι κολλητος ενος φιλου και με εστειλε εκει, το πηγαινω ενα πρωι (μετα την αγορα αυτη τη φορα) και του λεω να μου αλλαξει λαστιχα και να το τσεκαρει αν ειναι για ταξιδι...
    Μου λεει ας το εδω και ελα αυριο...

    Πηγα την αλλη μερα και μου λεει εισαι ετοιμος, τα κοιταξε ολα και μου λεει "ξεκινα και προσοχη στο δρομο, καλο ταξιδι"

    Το σκεφτομαι σοβαρα για το βραδυ, να εχω μονο τις νταλικες...
    Ενα τετοιο ταξιδακι καιρο το ηθελα αν και ξερω οτι στα μισα θα βαρεθω και θα φαω μανικι χαχα

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Το μηχανακι το τσεκαρε ενας μηχανικος εδω ο οποιος ειναι τερας γνωσεων απ οτι μου ειπαν εδω, ετρεχε σε αγωνες και λοιπα και ξερει πολλα.

    Ειναι κολλητος ενος φιλου και με εστειλε εκει, το πηγαινω ενα πρωι (μετα την αγορα αυτη τη φορα) και του λεω να μου αλλαξει λαστιχα και να το τσεκαρει αν ειναι για ταξιδι...
    Μου λεει ας το εδω και ελα αυριο...

    Πηγα την αλλη μερα και μου λεει εισαι ετοιμος, τα κοιταξε ολα και μου λεει "ξεκινα και προσοχη στο δρομο, καλο ταξιδι"

    Το σκεφτομαι σοβαρα για το βραδυ, να εχω μονο τις νταλικες...
    Ενα τετοιο ταξιδακι καιρο το ηθελα αν και ξερω οτι στα μισα θα βαρεθω και θα φαω μανικι χαχα
    καλο ταξιδι λοιπον!!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  15. #15
    Τα καταφερα επιτελους ! ! !

    Κουραστικα λιγο αλλα το χειροτερο ειναι οτι πονεσε ο κωλος μου (7 ωρες περιπου μαζι με τα διαλυματα που ηταν καθε 100 κμ).

    Καθε 200 κμ ηθελα φουλαρισμα και κανα δυο φορες οταν εβαζα 6η μαρσαριζε χωρις λογο, δισκος δε πιστευω να ειναι γιατι μου το εκανε λιγο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!
    από efialtis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:07
  2. Επικίνδυνα σημεία*******φάκελος ΑΘΗΝΑ***μέρος Α΄΄
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 13:02
  3. Κοντινή εκδρομή : Αθήνα, Στενή Εύβοιας, Οξύλιθος Κύμης
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 11:57
  4. Αθηνα πολη της βιας
    από filippos_hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 12:18
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF