Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 32 από 32

Θέμα: Ρουλεμάν λαιμού, σφίξιμο και ταλαντώσεις

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2020
    Μηνύματα
    1
    Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο Ζ 750 που έχω και ψάχνω εδώ και ένα χρόνο να δω τι φταιει
    Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν πήγα να αλλάξω τσιμουχες στις μπουκάλες γιατί η μία έχανε λάδι και ο μάστορας αφού είχε σηκώσει το μηχανάκι είδε ένα μικρό "σκάλωμα" στο τιμόνι καθώς το γυρνούσε από την ευθεία θέση του δεξιά αριστερά,και όντως υπήρχε ένα μικρό σκάλωμα και μου πρότεινε να αλλάξω και ρουλεμάν λαιμού, και πράγματι άλλαξα και ρουλεμάν λαιμου
    Από την μέρα εκείνη το μηχανάκι παρουσιάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μια ταλάντωση δεξιά αριστερά,όπως όταν έχεις ξεφουσκωτο μπροστινό λαστιχο ή όπως όταν οδηγείς σε άσφαλτο που έχει ξύσει το μηχανημα(φαντάζομαι σε όλους έχει τύχει) και το μηχανακι σε πάει όπου θέλει αυτό, και όλα αυτό μόνο σε πολύ χαμηλές ταχύτητες το πολύ μέχρι 50-60km/h
    Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να σφιξω λίγο παραπάνω τα ρουλεμάν..... τζίφος, τα ίδια...
    Μετα είπα να τα αλλάξω πάλι γιατί αυτά που βάλαμε ήταν φτηνά κινέζικα και σκέφτηκα ότι ήταν μάπα. Πήρα ρουλεμάν koyo κονικα με 45€.πιαστηκα μόνος μου και μετά από πολύ κόπο και χρόνο, αφού δεν διαθέτω τα κατάλληλα εργαλεια, τα άλλαξα. Καβάλαω το μηχανάκι να το δοκιμασω.... σκατα.... ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!
    Από εκείνη την μέρα και εδώ και ένα χρόνο έχω αλλάξει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από ρουλεμάν τροχών, ελατήρια αναρτησεων, μέχρι και καλάμια μπροστινού έχω αλλάξει με καινούργια δαχτυλίδια μέχρι και ρουλεμάν ψαλιδιου και μοχλικου πισω ανάρτησης, σκεφτομενος ότι αυτή η ταλάντωση μπορεί να προέρχεται από πίσω. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να αλλάξω λάστιχα αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό αφού είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση. Έχω πειραματιστει και έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι φταιει
    Προχθές δοκίμασα να χαλαρώσω λίγο τα ρουλεμάν τιμονιού γιατί όπως σήκωνα το μηχανάκι μπροστά η αλήθεια είναι ότι ένιωθες μια αμιδρη αντίσταση όταν το γυρνούσες δεξιά αριστερά και φαινοταν να ήταν αρκετά σφικτο.... Μετά από αυτό είδα τεράστια βελτίωση! Δεν έχει εξαφανιστεί τελείως η ταλάντωση αλλά πλέον είναι ελάχιστη σε σχέση με πριν.... Θα δοκιμάσω να το χαλαρώσω λίγο ακόμα, δεν θέλω ομως να το παρακάνω και κοπανάει μετά το τιμόνι στις λακουβες
    Μετά από έναν χρόνο, έχοντας αλλάξει τα πάντα σε ότι έχει να κάνει με ρουλεμαν και service αναρτησεων, μετα από πολύ κόπο και ψάξιμο στο Internet για να βρω τι φταίει πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το ποσό σφιχτό είναι το ρουλεμάν λαιμου

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Η λύση είναι στην τελευταία παράγραφο σου.
    (Παθών με το GPZ500S που είχα πριν αιώνες...)
    Πάντως με όλα αυτά που έκανες μου θύμισες το ανέκδοτο με τον τύπο που πονούσε στα α.....ια του και δεν έβρισκε γιατρειά παρά μόνο αν του τα κόβανε (αν θες τη συνέχεια πες να την γράψω )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF