Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Παπί daytona nova

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Παπί daytona nova

    Είμαι σε αναζήτηση μια πάπιας για τον 60χρόνο πλέον πατερά μου μια και το ηρωικό townmate παρέδωσε πνεύμα . Έχουμε αποκλείσει τα πιο γνωστά και εμπορικά γιαπωνέζικα είτε γιατί είναι σχετικά έως πολύ ακριβά και επειδή είναι σαφώς πιο φανταχτερός στόχος για τα κλεφτρόνια . Ετσι η σε παλιότερο μοντέλο γιαπωνέζικο θα καταλήξω είτε σε καινούριο κινέζο . Η επιλογή καινούριου είναι σαφώς πιο εύκολη μια και το να βρεις μεταχειρισμένο προϋποθέτει αρκετό ψάξιμο και ρίσκο . Έχω ψιλοκαταλήψει σε τούτο τον κινέζο του Γκοργκόλη : http://gorgolis.gr/novas.htm

    Δεν ξέρώ αν θα προτιμήσω το 100 ή το νέο 125 που φαίνεται πως έχει ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις και είναι ο κινητήρας του σχετικά αξιόπιστου νομίζω daytona sprinter .Το παπί θα κυκλοφορεί στην Κέρκυρα κυρίως τους θερινούς μήνες και γενικά δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει σκληρή μεταχείριση . Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι εντυπώσεις από τυχόν κατόχους του φόρουμ της εν λόγω πάπιας κυρίως σε θέματα αξιοπιστίας και όχι τόσο επιδόσεων . Επίσης αυτά καλύπτονται από 2ετή εγγύηση ?

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Λέω τώρα:δεν του παίρνεις κάνα μεταχ Χόντα μην είσαι κάθε 3 και λίγο στο κινέζο για σέρβις; σορυ αλλά δεν τα πολυ εμπιστεύομαι...όσο για κλοπές...όλα κλέβονται....οσο για τα Daytona...ρώτα κανένα που τό'χε να σου πει τι πέρασε....Japan ρεεεεεεε!!!

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    μια χαρα εισαι πιστευω,
    πριν τον κατακλυσμό της αγορας απο τα κινεζικα πηραμε για το μαγαζι ενα κιμκο απο τα φθηνοτερα της αγορας εκεινη την εποχη,
    μετα απο 5-6 χρονια με καθημερινη βαρια χρηση -delivery στροφαλους κανει!!!- περα απο βενζινη ενα φυγοκεντρικο αλλαχτηκε κ τα πλαστικα του ειναι σε αλαφρωμενο σταιλ!

    αν υπολογισουμε οτι οι κινεζοι καθε χρονο γινονται κ καλυτεροι κ οτι δε θες ειδικων χαρακτηριστικών μηχανη απλα ενα καλοκαιρινο commuter, νομιζω πως μια ασφαλης επιλογη

    εξαλου τα 50αρια 100αρια δεν παθαινουν τπτ, σκεψου οτι το townmate παρεδωσε πνευμα μετα απο 20+ χρονια! χωρις να ειναι κ το "πρωτο" παπι της εποχης του
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Λέω τώρα:δεν του παίρνεις κάνα μεταχ Χόντα μην είσαι κάθε 3 και λίγο στο κινέζο για σέρβις; σορυ αλλά δεν τα πολυ εμπιστεύομαι...όσο για κλοπές...όλα κλέβονται....οσο για τα Daytona...ρώτα κανένα που τό'χε να σου πει τι πέρασε....Japan ρεεεεεεε!!!

    ισως και να έχεις δίκιο Αθανάσιε , αλλά θεωρώ 1000 εβρα που έχω να δώσω πάνω κάτω πολλά για μεταχειρισμένο . Άλλώστε τα παπια κακα τα ψέματα ειναι γενικά βιασμένα μηχανήματα απο καμπλώμενους πιτσιρικάδες και δεν ξέρω κατα πόσο ενα Αστρα 7-8 ετίας η ΚΑΖΕΡ με 30 ή 40000 χλμ εγκυμονει λιγότερους κινδύνους απο ενα ολοκαινουριο κινεζάκι . Ασε που αν δίνει εστω και ενα χρονο εγγυήση ο Γκοργκολ θα προλαβουμε καποια κουσουριά νωρις νωρις .... Απο την αλλή περιμένω να δω ενα ΚΑΖΕΡ απο γνωστο με 400 εβρουλακια . Αν με πεισει θα το τσιμπήσω και θα παρω τα ρίσκα μου . Εχε και εσυ το νου σου για τπτ αξιόλογο ....

    θανξ
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    Δες και το Kymco Nexxon 125 με 1385?

    Η Kymco δεν είναι κινέζικη...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nexxon.jpg 
Προβολές:	1421 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	170947
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder

    Η Kymco δεν είναι κινέζικη...
    made in korea

    απλα για την εποχη που μιλαω ειχαν την αντιστοιχη σημερινή φημη των κινεζων,
    το ρισκο που αναφερει ο σπυρος το πηρα πριν ~6χρονια
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #7
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
    Δες και το Kymco Nexxon 125 με 1385?

    Η Kymco δεν είναι κινέζικη...


    Δεν ειναι κινεζικη αλλα εχει γραμμη παραγωγης στην Κινα..... και το λεω εγω που ειμαι κατοχος παπιου kymco

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Δεν ειναι κινεζικη αλλα εχει γραμμη παραγωγης στην Κινα..... και το λεω εγω που ειμαι κατοχος παπιου kymco

    κ η lambo στη Μαλαισία...

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #9
    πάρε ενα daytona sprinter 125...πολύ αξιόπιστο...το εχει ο πατερας μου και οσεσ φορες το εχω παρει κ εγω παει καλα...προβληματα δν βγαζει(εξαρτατε απτην χρηση...) τιμη δεν θυμαμε μονο...
    ψαξτο λιγο...
    i love dirt

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    79
    Το nova s το 100αρι το εχει θειος μου στο χωριο 4 χρονια το οποιο εδω και εναμιση χρονο το οδηγαει και ο πιτσιρικας ξαδερφος μου και δεν εχει παθει τιποτα μηχανικα. Και ο ξαδερφος μου δεν του φερετε και με τον καλυτερο τροπο.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2009
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DasMakis Προβολή μηνύματος
    πάρε ενα daytona sprinter 125...πολύ αξιόπιστο...το εχει ο πατερας μου και οσεσ φορες το εχω παρει κ εγω παει καλα...προβληματα δν βγαζει(εξαρτατε απτην χρηση...) τιμη δεν θυμαμε μονο...
    ψαξτο λιγο...
    To έχει ακόμα ο πατέρας σου?
    Αν Ναι! σε τι κατάσταση είναι σήμερα?

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2019
    Μηνύματα
    3
    [QUOTE=nassosxlvbros;1504053]Λέω τώρα:δεν του παίρνεις κάνα μεταχ Χόντα μην είσαι κάθε 3 και λίγο στο κινέζο για σέρβις; σορυ αλλά δεν τα πολυ εμπιστεύομαι...όσο για κλοπές...όλα κλέβονται....οσο για τα Daytona...ρώτα κανένα που τό'χε να σου πει τι πέρασε....Japan ρεεεεεεε!!!----------------------------------------------------Αλλα σου λεει ο ανθρωπος και εσυ επιμενεις με το ''κολλημά'' σου με τα Ιαπωνικα.Μια χαρα ειναι φιλε το ΝΟVA αν τo προσεχεις.Iδιο μοτερ φορανε με το πολυ επιτυχημενο DAYTONA DY 125RS EFI CBS EURO-4.Xτες 15/5/12019 συναναντησα τυχαια στο δρομο εναν ( 40ρη περιπου σε ηλικια) και μου λεει εχω κανει 50.000 χιλιομετρα (Daytona DY 125 ειχε).Οικονομικοτατο και ΚΑΝΕΝΑ θεμα.Καθημερινα κανω μια διαδρομη ειπε 30 χιλιομετρων Γαλατσι-Νικαια.Απο συντηρηση... παμφτηνη.Μονο λαδια και το φτηνο σερβις του.Εγω παλι φιλε εχω 10 χρονια ενα SYM 200ri.----Δεν ειχα εχω κανενα προβλημα.Προχωρα ακαθεκτος, δεν θα εχεις προβλημα ουτε κανα τρελαμενο 17χρονο ειναι ο πατερα σου να το ''τελικιαζει'' ουτε κανα πυροβολημενο να κανει ''καγκουριες'' ουτε προκειται να μην το προσεχει. Απλως εχε κατα νου οτι εχει ενα οριο (τελικης) ταχυτητας, εκει στα 100 χιλιομετρα και καταναλωσει κατω απο 2 λιτρα στα 100 χιλιομετρα.---Μην το σκεφτεσαι καν παρτο ή αυτο ή το πιο καινουργιο DAYTONA DY 125 RS (Eαν δεν εχεις κανει καποια κινηση τοσα χρονια μετα )

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF