Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση

  1. #1

    Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση

    Γεια σας παιδιά και καταρχήν σόρρυ στους μοντερέιτορς αν έβαλα αυτή την συζήτηση σε λάθος τομέα,είστε ελεύθεροι εννοείται να την μετακινήσετε!

    Στο θέμα μας λοιπόν,είμαι λάτρης του χώματος απλά επειδή δεν παίζουν πολλά λεφτά ώστε να πάρω ένα δεύτερο motocross μηχανάκι και ένα βανάκι να το γυροφέρνω θα αναγκαστώ να πουλήσω το παλιό μηχανάκι και να πάρω ένα Enduro όσο πιο σκυλί γίνεται που να αντέχει να πηγαίνει βουνό παρέα με μένα και θα αντέχει και ψιλοκαθημερινή χρήση σε δρόμο!

    Η απορία μου είναι λοιπόν αν υπάρχει τέτοιο μηχανάκι,οποιασδηποτε εταιρείας!
    Δεν ψάχνω για ον/οφ,θέλω κάτι που να πηγαίνει καλά σε χώμα ασχέτως πόσο μπορεί να χρειάζεται προσοχή στο δρόμο σε στροφές ή με βροχή!

    Γενικότερα έχω παρατηρήσει πως οι απόψεις διίστανται και ενώ οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως μηχανάκια τύπου Enduro δεν τα παίρνεις στο δρόμο γιατί καταστρέφονται,έχω μπόλικους γνωστούς και έχω δει μπόλικα wrf,exc ή te στο δρόμο!
    Επίσης,γι'αυτή ακριβώς την χρήση που ανέφερα ξεχνάω δίχρονα μηχανάκια,έτσι?

    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Ξέχασα να αναφέρω πως δεν ψάχνω για κάτι μεταχειρισμένο αλλά καινούριο ώστε να μπορεί να μου μείνει γιατί από λεφτά ποτέ δεν θα παίζουν πολλά παραμόνο τώρα και δεν θέλω να σπαταλάω σε συνεργεία για πλάκα!
    Σαν οδηγός έχω εμπειρία μικρή μεν,αλλά υπάρχει δε,από χώμα και από δρόμο αρκετή και το λέω γιατί πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα με τα κυβικά της μηχανής όσα και να ναι,αρκεί να το πάω σταδιακά ώσπου να το μάθω...

  3. #3

    Re: Μηχανή Enduro σκυλί για καθημερινή χρήση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από AfragkosEnduras


    Γενικότερα έχω παρατηρήσει πως οι απόψεις διίστανται και ενώ οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως μηχανάκια τύπου Enduro δεν τα παίρνεις στο δρόμο γιατί καταστρέφονται,έχω μπόλικους γνωστούς και έχω δει μπόλικα wrf,exc ή te στο δρόμο!
    Επίσης,γι'αυτή ακριβώς την χρήση που ανέφερα ξεχνάω δίχρονα μηχανάκια,έτσι?

    Ευχαριστώ...
    Ναι αλλά.. πόσο συχνή χρήση? και εφόσον το θες καινούργιο πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις...?

    Πχ.. ενα wrf 250-450 εχει απο 8500 με 9500 χιλιαρικα.... με αυτά τα λεφτά.. παιρνεις 2 μηχανάκια ΄....

    Παίρνεις ενα παπί και ενα enduro used αλλα 1 χρονου...σχεδόν καινούργιο....

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  4. #4
    με την μικρη μου εμπειρία στο cross -enduro με μηχανάκια ....θα σου πω απλα ενα πράγμα....!

    αμα μπορεις να εχεις μηχανακι και να το μεταφερεις με βανακι κρατα αυτο....!

    χωματινο που θα φερνει βολτες μεσα στην πόλι κτλ θα σου βγαλει έξοδα οπως συνεχεια λαστιχα κτλ!


    εγω με το rm μου που το μεταφέρω με βανακι δεν εχω εξοδα καθολου και φθορές λίγες......!


    γνωμη μου ειναι ενα για πόλι αμα μπορεις και ενα για χώμα!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  5. #5
    επισης η τιμες ειναι κατω κ θα πέσουν και αλλο......δν θα επερνα με τπτ καινούριο!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    με την μικρη μου εμπειρία στο cross -enduro με μηχανάκια ....θα σου πω απλα ενα πράγμα....!

    αμα μπορεις να εχεις μηχανακι και να το μεταφερεις με βανακι κρατα αυτο....!

    χωματινο που θα φερνει βολτες μεσα στην πόλι κτλ θα σου βγαλει έξοδα οπως συνεχεια λαστιχα κτλ!


    εγω με το rm μου που το μεταφέρω με βανακι δεν εχω εξοδα καθολου και φθορές λίγες......!


    γνωμη μου ειναι ενα για πόλι αμα μπορεις και ενα για χώμα!
    Αφου λέει οτι δε παίζει μέσο μεταφοράς.. τι βανάκι του λες?

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Αφου λέει οτι δε παίζει μέσο μεταφοράς.. τι βανάκι του λες?

    ε ρε λαθος πρωι πρωι...........τωρα εφτιαξα φραππε.....νομηζα ειχε βανακι! :rotflmao:
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  8. #8
    Καλημέρες παιδιά(τώρα ξύπνησα εγώ)!
    Λοιπόν να διευκρινήσω κάποια πράγματα.Παλιότερα πήγαινα μερικές εντουράδες με ένα klx παλιό του αδερφού μου το οποίο όμως τώρα δεν υπάρχει!Το χε πουλήσει για να γίνει στριτάς!

    Παρ'όλα αυτά εγώ είχα καυλώσει με χώμα,τώρα ένα παπί innova έχω,τίποτα δηλαδή,αλλά έχω μαζεμένα χρήματα,θα βγάλω και ένα χιλιάρικο πουλώντας το κι έτσι θέλω να πάρω ένα καινούριο,ίσως τσιμπημένο αλλά καλό enduraκι που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά!

    Και όπως είπα και πριν,δεν θέλω με τίποτα ονοφειδή,μου την δίνουν απίστευτα,συν οτι θέλω στο χώμα να φυσάει η μηχανή!

    Απλά σκέφτομαι ρε παιδιά,μια μηχανή που είναι φτιαγμένη για εντουράδες και όχι για πίστα και άρα μπορεί να κάνει μεγάλες διαδρομές γιατί δεν μπορεί να βγαίνει δρόμο?
    (Συγχωράτε με για την αφελή ίσως ερώτηση αυτή αλλά μηχανικά δεν έχω ιδέα απο μηχανές,με την καινούρια θα αρχίσω να ψάχνομαι για να γλυτώνω φράγκα!)

  9. #9
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    DRZ400, 610TE, 690 enduro...
    Ban 'em all

  10. #10
    Μια χαρά αλλά από αυτά ποια βγαίνουν καινούρια?Το ΤΕ βγαίνει?Γιατί βλέποντας τα μοντέλα '10 παρατηρώ πως μόνο μέχρι 510 κυβικά το βγάζουν...Εκτός αν εννοείς γενικά την συγκεκριμένη σειρά της Husqvarna οποτέ με ενδιαφέρει υπερβολικά!

    Ρε παιδιά είναι τόσα παλιά μηχανάκια που τους κάνουν τέτοια χρήση και κρατάνε γερά και μετά από τόσα χρόνια:XR400,DRακια κάθε είδους και κυβικών,WR200,CRM κλπ κλπ
    Γιατί λοιπόν να μην κρατάει πχ το wrf τόσο και να μην αντέχει σε δρόμο ή το klx πχ?

    Παρεπιπτόντως,υπάρχει κανείς με που να έχει ο ίδιος ή κανας γνωστός του κάνα wrf του 09 ή klx να μας πει για αντοχές του στο δρόμο κι αν παθαίνει κάτι,τι είναι αυτό?Ή ακόμα και κάποιος με ευρωπαϊκή μηχανή...

  11. #11
    Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι μάλλον ανάμεσα σε αυτες τις 2 μηχανές

    1)Yamaha WR250R
    2)Kawasaki KLX250

    Εννοείται σκυλιά για την πόλη και έτοιμα με μια ποδιά, λαστιχάκια ΜΧ γαι μπόλικη απόλαυση στο βουνό (σε ερασιτεχνικους ρυθμούς)

    Εγώ προσωπικά έχω το KLX. Είναι σε όλα άριστο για τέτοια χρήση. Μόνο το μοτέρ του είναι λίγο ράθυμο (ερχεται κλειστό απ το εργοστάσιο). Ψάχνω τώρα τρόπο να του δώσω λίγα αλογάκια.

    νομίζω είναι μια καλή λύση για σένα το Kawasaki για να ξεκινήσεις αρκετά δυνατά στο χώμα χωρίς να ξοδεψεις μια περιουσία. Αν βέβαι έχεις 1500ευρό παραπάνω πας στο Yamaha. Είναι πιο δυνατό.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AfragkosEnduras
    Καλημέρες παιδιά(τώρα ξύπνησα εγώ)!
    Λοιπόν να διευκρινήσω κάποια πράγματα.Παλιότερα πήγαινα μερικές εντουράδες με ένα klx παλιό του αδερφού μου το οποίο όμως τώρα δεν υπάρχει!Το χε πουλήσει για να γίνει στριτάς!

    Παρ'όλα αυτά εγώ είχα καυλώσει με χώμα,τώρα ένα παπί innova έχω,τίποτα δηλαδή,αλλά έχω μαζεμένα χρήματα,θα βγάλω και ένα χιλιάρικο πουλώντας το κι έτσι θέλω να πάρω ένα καινούριο,ίσως τσιμπημένο αλλά καλό enduraκι που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά!

    Και όπως είπα και πριν,δεν θέλω με τίποτα ονοφειδή,μου την δίνουν απίστευτα,συν οτι θέλω στο χώμα να φυσάει η μηχανή!

    Απλά σκέφτομαι ρε παιδιά,μια μηχανή που είναι φτιαγμένη για εντουράδες και όχι για πίστα και άρα μπορεί να κάνει μεγάλες διαδρομές γιατί δεν μπορεί να βγαίνει δρόμο?
    (Συγχωράτε με για την αφελή ίσως ερώτηση αυτή αλλά μηχανικά δεν έχω ιδέα απο μηχανές,με την καινούρια θα αρχίσω να ψάχνομαι για να γλυτώνω φράγκα!)

    Κράτα.. το innova.... και πάρε ενα μηχανάκι για το βουνό.... Τέλος...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  13. #13
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    +1000 ston ZID


    krata to papi na kaneis thn douleia sou kathimerina kai pare ena DRZ400 (poy den thelei sixni syntirisi kai den spaei) gia na mporeis na to vgazeis kai ston dromo poy kai poy. Eidanika pxakse na vreis to DRZ400"E" me pinakida, poy tsoulaei ligo kalytera.


    Mixani katharoaimo enduro poy na kikloforei kathemera sto dromo DEN YPARXEI, ektos ean theleis na pigeneis kathe tris kai ligo synergeio gia sintirisi kai kathe mina gia piso lastixo (ta takoynia ston dromo kovonte gia plaka).
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Εχω DT200 και κάνω τη χρήση που περιγράφεις. Εχω δει όλη την Πελοπόνησο από χώμα και από Δευτέρα θα επεκταθώ στην ορεινή Ναυπακτία. Μπορεί να μην έχει άψογες αναρτήσεις και συμπεριφορά εντούρο αλλά είναι ελαφρύ, σε πάει όπου θες, και μέχρι λίγα χρόνια πριν κέρδιζε και σε αγώνες εντούρο. Το προτίμησα από το αδερφάκι του το wr200 γιατί είναι καλύτερο σε μεγαλύτερες αποστάσεις και στην άσφαλτο κατά την επιστροφή από τη βόλτα. Με ένα χιλιαρικάκι βρίσκεις dt200 σε καλή κατάσταση.

    Αν θες τετράχρονο πας για 250 λόγω βάρους, εντούρο με drz δε μπορείς να κάνεις, θα το δεις όταν θα πρέπει να το σπρώξεις. Και αν πας σε καθαρόαιμο ελαφρύ 400άρι θα δεις ότι θα έχει έξοδα σε καθημερινή χρήση.

    Αν σε παίρνει τσίμπα το νέο wr250r που έχει και αρκετή δύναμη, αλλιώς xr250. Επίσης πολύ καλό το wrf250, το μόνο που κάνει όλα αυτά που θες πιστευω.

    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Υ.Γ. Να σου πω ότι καθημερινή χρήση με λάστιχο τακούνι πρέπει να το ξεχάσεις, αναγκαστικά θα συμβιβαστείς με semi
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF