Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: On-off 250 για πρωτη μηχανη...

  1. #1

    On-off 250 για πρωτη μηχανη...

    Αδερφια καλως σας βρηκα...

    Σκεφτομαι να τσιμπησω μια μηχανουλα on-off...
    Απο εμπειρια εχω καμια 20.000χλμ με παπακι 5000χλμ σε scooter και καμια 80000χλμ σε αυτοκινητο και ελαχιστα χλμ σε super four κ nx dominator250,οποτε θεωρω πως εχω μαζεψει μια σχετικη οδηγικη "παιδεια" στα 26 μου...

    Σκεφτομουν για καμια on-off και λογο γουστου,αλλα κ λογο σωματοτυπου (1.97) και κοιτουσα προς xr baja η κανενα tt-raid,ισως και κανενα kle anhelo...

    Για πειτε εσεις οι πιο εμπειροι:

    1)Στα ποσα περιπου βγαινουν αυτα?Κανω τιποτα με κανενα ~1000κακι?
    2)Υπαρχει κατι που πρεπει να κοιταξω-εκτος απο να την παω σε μηχανικο για ελεγχο?
    3)Tα ετησια εξοοδα(λαδια,service,αλυσιδες,λαστιχα) ποσο πανε περιπου?
    4)Για τι κρανος να κοιταξω?(Νομιζω πως θα με βολευε καποιο ανοιγοκλειομενο.)
    5)Το μπουφανακι ειναι απαραιτητο?Αν πιστευετε πως ναι,και εχετε την διαθεση προτεινε μερικα..

    Γενικοτερα οπως βλεπετε ψαχνομαι γενικοτερα με το ποσα χρηματα θα μου βγει το πακετακι...

    Σας θερμοευχαριστω για τις απαντησεις σας..

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Υπάρχουν 250άρια αστέρια αν ψάξεις και δε βιάζεσαι...οι τιμές τους συνήθως είναι από 1200-2500?
    Συμβουλή:να επιλέξεις ένα όσο το δυνατόν πιο καινούργιο μοντέλο και στην καλύτερη κατάσταση,εννοείται τσεκ σε μηχανικό.ΜΗΝ τσιγκουνευτείς ένα μηχανάκι με +250-300? από ένα άλλο γιατί θα το χρυσοπληρώσεις το φτηνο σε μαζέματα...να φανταστείς μια γενική σε μοτέρ μπορεί να σου φτάσει μέχρι και 650-800?...
    οπότε έχουμε:
    1. με 1000? το πολύ πολύ να βρεις κάνα κακοποιημένο ή χρέπι...αλλά ποτε δε ξέρεις..
    2. ξαναβαμενος σκελετός σημαδια στο λαιμο μαρτυρούν ίσιωμα(καλίμπρα)λάστιχα-αναλώσιμα φρέσκα,δισκόπλακες/τακάκια και όσο γίνεται πιο μαμά...
    3. λάστιχα/σαμπρέλες 150?,αλυσιδογράναζα 100-150,λάδια από 5?/λίτρο έως 15... αν κάνεις μόνος σου τις αλλαγές το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό...
    4. Κρανος πάρε full face ή εντουράδικο! τα ανοιγόμενα είναι πολύ πρακτικά αλλά ξεχαρβαλώνουν γρήγορα
    5. μπουφανάκι απαραίτητο όπως και γάντια και γενικά εξοπλισμός υπάρχουν πολλές προσφορές και κοιτάς για παλιότερα μοντέλα που είναι οικονομικότερα...ξεκινάν από 100? περίπου

    δώσε βάση σε κάποιο από τα μηχανάκια που ανέφερες και τι σκοπό έχεις,πχ για πόλη το TTR είναι πολύ καλό-σα παπί,ενώ το XR πιο χωματερό,το Anhelo κάνει και ταξιδάκια άνετα και 2κάβαλο(ειναι 2κυλινδρο)γενικά είναι αξιόπιστα και απροβλημάτιστα, διάλεξε ένα στην πιο καλή και πιο ορίτζιναλ κατάσταση.

    Άντε και καλές αγορές!!!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Το εψαξα λιγο σε αγγελιες και μαλλον εχεις δικιο,τα περισσοτερα ζητανε 1000+,μονο ενα nx 250αρη εχω βρει απο συγγενικο προσωπο που το δινει ~500ευρω με 26.000χλμ σε σχετικη καλη κατασταση,αλλα λογο υψους(δικου μου) νομιζω οτι μου πεφτει μικρο, σε διαφορετικη περιπτωση θα το ειχα τσιμπησει χωρις δευτερη σκεψη(και εαν δεν βρεθει κατι αλλο μεχρι σεπτεμβρη ισως το κανω τελικα)...

    Τα παραξενο ειναι οτι εχει πεσει το ματι μου σε freewind/klr/kle500 και pegaso σε αρκετα λογικες τιμες...
    Ξερει κανεις γιατι?Θελω να πω τα εχω βρει ακομα κ σε νεοτερες χρονολογιες με παραπλησια χλμ σε περιπου ιδιες τιμες με τα 250αρια που συζηταμε ~1800ευρω...

    Υ.Γ Οπως επισης εαν υπαρχει κανενας ηρακλειωτης να μου δωσει καμια συμβουλη απο που να αρχισω να ψαχνω στα τοπικα μαγαζια θα ημουν υποχρεος...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF