Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Er-6f 2009

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    6

    Er-6f 2009

    Είμαι ένας newbie τόσο στο site όσο και στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Παρότι έχω σχετικά μικρή εμπειρία από οδήγηση μοτοσυκλέτας, αποφάσισα εδώ και καιρό να αποκτήσω μία δική μου. Το δίλημμά μου ήταν μεταξύ μιας Yamaha FZ 6 ABS 2009 και της Kawasaki ER-6F ABS 2009. Διαβάζοντας κάποια σχόλια αποφάσισα τελικά πως η Kawasaki είναι αυτή που μου ταιριάζει καθώς είναι σχετικά εύκολη στην οδήγηση ακόμη και για αρχάριους κι επιπλέον με κέρδισε και σαν εμφάνιση. Την παρήγγειλα λοιπόν από επίσημο συνεργάτη και την περιμένω εντός της εβδομάδας.

    Να σημειώσω πως την μοτοσυκλέτα την βάζω στην ζωή μου όχι σαν ανάγκη μεταφοράς (έχω 2 αυτοκίνητα, sport και familly), αλλά γι' αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που κανένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να δώσει.

    Κάνω το πρώτο μου post λοιπόν περιμένοντας τις ευχές και συμβουλές σας σε έναν νέο μοτοσυκλετιστή των 40 ετών !!!

  2. #2
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: Er-6f 2009

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
    Να σημειώσω πως την μοτοσυκλέτα την βάζω στην ζωή μου όχι σαν ανάγκη μεταφοράς (έχω 2 αυτοκίνητα, sport και familly), αλλά γι' αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που κανένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να δώσει.

    Κάνω το πρώτο μου post λοιπόν περιμένοντας τις ευχές και συμβουλές σας σε έναν νέο μοτοσυκλετιστή των 40 ετών !!!
    Να την απολαύσεις και να την χαίρεσαι ...

    τίποτε άλλο


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    καλως ηλθες...


    αν ολα πανε καλα, θα κρατησεις μονο το οικογενειακο κουτι σε κανα χρονο απο τωρα...

  4. #4
    Σου εύχομαι σαν νέος αναβάτης των 23 ετών, να βρεις τη διέξοδο στη μηχανή όπως βρήκα κι εγώ, και εύχομαι ο μοτοσυκλετιστής μέσα σου, να κάνει διήθηση στο μυαλό σου!


  5. #5
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    παντα ορθιος
    ωραιο μηχανακι διαλεξες θα το απολαυσεις σιγουρα
    μονο μαλακα στην αρχη εεε??
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    6

    Re: Er-6f 2009

    Παιδιά, το πήρα το μηχανάκι !!!!!! Και να οι πρώτες μου εντυπώσεις μετά δύο ημέρες μαζί του και 160 km:

    ΘΕΤΙΚΑ : Πανεύκολο στην οδήγηση, εξαιρετική θέση οδήγησης και φυσικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !!! Όσον αφορά σε αποδόσεις κτλ δεν μπορώ ακόμη να εκφέρω άποψη μιας κι είμαι ακόμη στο στρώσιμο.

    ΑΡΝΗΤΙΚΑ : Ο θόρυβος του κινητήρα... εντάξει το ξέρουμε ότι είναι δικύλινδρο... πρέπει να το φωνάζει από μακρυά και τόσο δυνατά το μηχανάκι ???... ακούγεται σαν tenere !!! Κάποιοι φίλοι λένε πως στις υψηλές στροφές (πάνω από 5000) το μηχανάκι θα ακούγεται καλύτερα... θα το δούμε έπειτα από 800 km ακόμη όταν θα είναι πια στρωμένο... Επιπλέον το μηχανάκι ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες (ίσως επειδή το δουλεύω στο στρώσιμο ακόμη ??)... με αποτέλεσμα να νιώθω τα πόδια μου σαν να είναι μέσα σε σάουνα !!!

    θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες, έτσι για το καλό !!!!!!

    PS
    Ευχαριστώ θερμά όσους μέχρι τώρα πόσταραν στο θέμα μου (μόνο 4 από τους 98 που το διάβασαν...) κι όσους βέβαια θα ποστάρουν στην συνέχεια... Είναι πολύ ενθαρρυντικό για ένα newbie σαν εμένα να βλέπω ότι ακούγομαι στην παρέα...

  7. #7
    καλώς όρισες

    πάντα όρθιος εύχομαι και να ευχαριστηθείς το εργαλείο

  8. #8
    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της JAPANESE
    Εγγραφή
    28/03/2009
    Μηνύματα
    48
    Καλοριζικη παντα ορθιος και με ασφαλη χιλιομετρα και μην ξεχνας το κρανος στο κεφαλι οχι στο χερι
    Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΣ!!!

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Φίλε καλορίζικο το εργαλείο και καλές βόλτες . Δεν μας είπες χρώμα και φωτο δεν είδαμε ακόμα . Εχω και μια ερώτηση μια και γενικότερα ψαχνομαι . Οταν λες θόρυβο τι ακριβώς εννοείς ??? Επίσης απο κραδασμούς πως πάει και τα πλαστικά ειναι καλά η τρίζουνε ??? το προηγούμενο μοντέλο ειχε κάποια τέτοια θέματα . πραγματικά το f αν έλεγε απάνω χονδα εύκολα θα το αγόραζα ...

    :rotflmao:
    Modenas Kriss 125

  10. #10
    Kαλορίζικο φίλε κ πάντα όρθιος.Θα μας βοηθούσες αν έλεγες κ παραπάνω στοιχεία όσο την μαθαίνεις καλύτερα.Ενδιαφέρομαι κ γω για το erf κ περιμένω με αγωνία την γνώμη σου μιας κ άλλος που να έχει την μηχανή κ να πει τις απόψεις του δεν υπάρχει(ούτε καν στο φόρουμ της kawasaki).H θέση οδήγησης προσφέρεται για κοντούς;(είμαι 1,70)

    Περιμένουμε κ τις φωτό, κ τα τρία χρώματα τα σπάνε.:rotflmao:

  11. #11
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177

    Re: Re: Er-6f 2009

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
    [B]
    ...............ΑΡΝΗΤΙΚΑ : Ο θόρυβος του κινητήρα... εντάξει το ξέρουμε ότι είναι δικύλινδρο... πρέπει να το φωνάζει από μακρυά και τόσο δυνατά το μηχανάκι ???... ακούγεται σαν tenere !!! Κάποιοι φίλοι λένε πως στις υψηλές στροφές (πάνω από 5000) το μηχανάκι θα ακούγεται


    μακαρι να μπορουσα να καταλαβω τι εννοεις ρε φιλε---κανει αυτο το μηχανακι θορυβο??

    τελος παντων παντα ορθιος ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις πολυ το εργαλειο οταν με το καλο το γνωρισεις
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    6
    Γειά σας και πάλι. Όπως υποσχέθηκα ανεβάζω σήμερα τις πρώτες φωτο απο την κουκλίτσα μου !!!

    Και φυσικά να απαντήσω στους φίλους που με ρωτούν :

    1. Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, παιδιά ΚΑΝΕΝΑ τρίξιμο, σπουδαία ποιότητα πλαστικών και γενικότερα πιστεύω, πως δύσκολα βρίσκεις τέτοια ποιότητα σε μηχανή αυτής της κατηγορίας τιμής. Είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.

    2. Ένα από τα σημεία που διαφημίζονται από την Kawasaki για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι η μεγάλη απόσβεση κραδασμών. Εάν ψάξετε στο internet θα δείτε reviews που το επαληθεύουν ακόμη και για ταχύτητες κοντά στα 180 Km/h. Δεν έπιασα ακόμη τέτοιες ταχύτητες λόγω στρωσίματος κι η εμπειρία μου είναι μηδαμινή για να εκφράσω άποψη. Όμως ένας φίλος μου που καβαλάει πολλά χρόνια μηχανή, έχει στην κατοχή του ένα R1 του 2006, το δοκίμασε και του έκανε εντύπωση η απώλεια κραδασμών ακόμη και στα 120 Km/h.

    3. Όπως είπα, θεωρώ την θέση οδήγησης ιδανική για μένα. Είμαι 1.80 μ και πατάω και με τα δύο πόδια σε κάθε στάση, μάλιστα με λυγισμένα τα γόνατα. Είμαι βέβαιος πως για τον φίλο των 1.70 μ θα βρει την θέση ίσως ιδανικότερη από εμένα.

    4. Τέλος, όσον αφορά τον "θόρυβο" της μηχανής, μάλλον παραξηγήθηκα παιδιά. Η ακριβής έκφραση έπρεπε να είναι "ο ήχος της εξάτμισης" !!! Ο "θόρυβος" της μηχανής απλά ΔΕΝ υπάρχει !!! Γενικά εννοούσα πως ο ήχος της εξάτμισης (στις χαμηλές στροφές) έχει μέρος της χρειάς ενός μικρού κομπρεσέρ. Είναι βέβαια απολύτως φυσιολογικό σε έναν δικύλινδρο κινητήρα.

    Ελπίζω να βοήθησα με τις απαντήσεις μου και βέβαια θα συνεχίσω να μοιράζομαι μαζί σας τις όποιες εντυπώσεις μου. Να σημειώσω και πάλι πως είμαι newbie στον χώρο, είναι η πρώτη μηχανή που είχα ποτέ στην κατοχή μου, οπότε είναι λογικό στις εντυπώσεις μου να υφίσταται κι ένας βαθμός ενθουσιασμού...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    6
    Η πρώτη φωτο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02.jpg 
Προβολές:	1675 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	171638

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Ωραιο μηχανακι Ωραιο χρωματακι ....πολυ καλη αναρτηση ...ΚΑΛΗ προστασια απο τον αερα ...ΚΑΛΑ ΦΡενα .... Ελαφρυ με πανεμορφο πλαισιο .... (δοκιμασμενη συνταγη κινητηρα )



    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και ΠΑντα σαν την πρωτη μερα....!! :wacko:


    προσοχη στους εχθρους της "ξεγνοιασιας" ....εχει εναν σε καθε διασταυρωση ....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    6
    Είπαμε, στο στρώσιμο την έχω....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03.jpg 
Προβολές:	1681 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	171639

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF