Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Led φλασακια

  1. #1

    Led φλασακια

    παιδια απο μερα σε μερα περιμενω 4 led φλασακια (12v) απο το εβαυ και ειναι σιγουρο οτι δεν θα αναβουνε σωστα γιατι η λαμπα πηρακτωσης ειναι περισσοτερα watt απο τα led φλας
    βαζω το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να βρω μια λυση .
    διαβασα οτι υπαρχουνε 2 λυσεις .
    1) με αντιστασεις και
    2) με φλασερ .
    το θεμα ειναι να βρω μια οικονομικη λυση γιατι τα φλασακια τα πληρωσα 24 ευρο μην δωσω αλλα τοσα για αντιστασεις και τετοια .
    αντιστασεις που θα βρω ? και ποσα watt πρεπει να ειναι ? οι λαμπες γραφουνε ενα 24 αλλα δεν εχει κανενα (W) διπλα ...

    το φλασερ παλι ειναι 1 μοντελο και κανει για ολους τους τυπους των φλας ?
    στο ε βαυ καπου 5 ευρο ειδα οτι κανουνε .
    ποσα φλασερ θελω 1 ή 4 ?

    αυτα προς το παρων αν ξεχασα τιποτα εδω ειμαστε
    Ninja 250R

  2. #2
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Πριν τα συνδεσεις θα βαλεις σε σειρα μια αντισταση για εξισοθουν τα watt με την πυρακτωσεος.

    Τα led δεν εχουν πανω απο 0,5 watt αν δεν κανω λαθος.

    Οταν θα σου ερθουν μετρησετα με ενα βατομετρο και υπολογισε με τον νομο του Ωhm το μεγεθος της αντιστασης που θα βαλεις.

    Ι=V/R.

    Oλα αυτα με λιγα λεπτα του ευρο.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2007
    Μηνύματα
    76
    η λάμπα είναι από τη μηχανή; αν ειναι λίγα watt θα φέγγει λιγότερο αν είναι παραπάνω watt θα φέγγουν περισσότερο. οι αντιστάσεις είναι πολύ φθηνές, αλλά τι να τις κάνεις αφού τα led ειναι λιγότερα watt?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    τέτοιες αντιστασεις πουλάει η r&g (rg-racing.com) και ειναι και πολυ φτηνα. δουλεύουν εγγυημένα, τα έχω βαλει εγώ.

  5. #5
    παντως εχω μπερδευτει πολλα ατομα μου λενε οτι πρεπει να τις βαλω παραλληλα τις αντιστασεις .
    και εγω σε σειρα πιστευω οτι πρεπει να μπουν .

    εσεις λετε να βαλω σε καθε φλας και απο μια αντισταση των 10 Ω ?
    Ninja 250R

  6. #6


    μπερδεμα ειναι
    Ninja 250R

  7. #7
    http://www.knucklebusterinc.com/feat.../ledfig3-1.gif

    παιδια βοηθαει τιποτα αυτο ?
    Ninja 250R

  8. #8
    Φιλε βαλε ενα φλασερ ή ενα ρελε και θα λυσεις το προβλημα σου!Θα το βρεις κανα 10ρικο στον τογελο στην λιωσιων κοντα στις 3 γεφυρες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    AKYROSSSSSSSSSSSSSS
    (τώρα ξαναδιάβασα ότι πρόκειται για τα φλας. My bad)
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  10. #10
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από litespeed
    http://www.knucklebusterinc.com/feat.../ledfig3-1.gif

    παιδια βοηθαει τιποτα αυτο ?
    Οπως βλεπεις τα φλας απο την καθε μερια ειναι παραληλα συνδεμενα.

    Και για το αλαρμ εχει μια αντισταση παραληλη για να μην μειωνεται η τιμη των Ωhm.

    τα led λογο του οτι εχουν μικροτερη καταναλωση η φλασιερα θα κανει το αναψε-σβησε πιο γρηγορα.

    βρες τα watt που εχουν οι λαμπες σου τωρα. Μετα βρες σε ποσα Ωhm αντιστοιχουν.

    Μετρα και τα Ωhm απο τα led που θα βαλεις και προσθεσε σε σειρα παντα μια αντισταση για να

    φτασεις την τιμη των Ωhm που ειχες με τις απλες λαμπιτσες.

  11. #11
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Δεν ειναι απλα τα πραγματα.Οι αντιστασεις ζεσταινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Βρες ενα φλασερ να αντικαταστησεις το μαμα και τελειωσες.Αυτο εχω κανει και δουλεψε με τη μια.Η μονη παραφωνια ειναι οτι οταν αναβω μεγαλη σκαλα αναβουν χαμηλα και χωρις να αναβοσβηνουν τα μπροστα και πισω δεξια λεντ. Δεν εχω ψαξει το γιατι αλλα δεν παιζει ρολο γιατι αν αναψω δεξι φλας κι εχω μεγαλη σκαλα τοτε δουλευουν κανονικα.
    Σε μπερδεψα?

  12. #12
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Δεν ειναι απλα τα πραγματα.Οι αντιστασεις ζεσταινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
    Βαλε πολλες σε σειρα για να μοιραστουν τα watt και να μην βγαζουν ζεστα.......................αν και δεν δημιουργει καποιο προβλημα οταν βρησκετε μεσα σε σιλικονουχο καλυμα!!!!!!!!!!!!!!!

  13. #13
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
    Βαλε πολλες σε σειρα για να μοιραστουν τα watt και να μην βγαζουν ζεστα.......................αν και δεν δημιουργει καποιο προβλημα οταν βρησκετε μεσα σε σιλικονουχο καλυμα!!!!!!!!!!!!!!!
    Εχω βαλει φλασερ.Αλλα εχω δει καμμενη πλεξουδα απο τρομπα ηλεκτρολογο που εβαλε πολυ κοντα τις αντιστασεις.

  14. #14
    Δεν έχω ιδέα τι λέτε οι από πάν, αλλα στα δικά μου led κάποιος είχε τοποθετήσεί μια μικρή αντιστασούλα στο ένα απ΄τα 2 καλώδια.

    Εβαλα από πάνω και ένα κομματάκι θερμοσυστελλόμενο και 3 χρόνια δεν έχουν πρόβλημα
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    παιδια τα εβαλα και οταν παταω για τα δεξια ή τα αριστερα φλας αναβουνε και τα 4 μαζι συνεχεια .
    αν καποιος ξερει κανενα ηλεκτρολογο μοτο στην αθηνα ας μου στειλει πμ γιατι ζαλιστηκα να ψαχνω
    Ninja 250R

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF