Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ποιο Flip up κρανος?

  1. #1

    Ποιο Flip up κρανος?

    Κοιταζω κυριως προς hjc μιας εχω διαβασα συμπαθητικα αρθρα και τα βρισκω ευκολα (απο colori-ηρακλειο κρητης).
    COLORIPOSTO.GR...
    Απο τιμη με την εκπτωση ~20% βγαινουν
    230e/FS-max(αρκετα πανω απο το budget, αλλα αμα υπαρχουν χαωτικες διαφορες να το σκεφτω)
    199e/Sy-max(κ αυτο πανω απο το budget)
    150e/IS-max (εδω ειμαστε...)
    110e/Cl-Max (MC1/2) (εκτος κ εαν κανει δουλεια κ αυτο και γλιτωσουμε ενα ~40αρακι)

    Αν καποιος συμφοφουριτης εχει να προσθεσει κατι για την διαφορα των παραπανω θα ημουν ευγνωμων.Ειδικοτερα το Cl-max ΜC1/2 δινετε τοσο χαμηλοτερα μονο κ μονο λογο γραφικων,η υπαρχει καποιος λακος?

    Πρεπει να κοιταξω ημερομηνια κατασκευης?Και αν ναι η λεγομενη ωφέλιμη διαρκεια ζωης(5ετων) ξεκιναει απο τοτε η απο την στιγμη που θα το φερεσω στην κεφαλα μου?

    *Eχω φορεσει το fs-max για κανενα 5χλμ και μου φανηκε οκ για αυτο που το ηθελα,αξιοπρεπης θορυβος μεχρι τα 60-70 χλμ(ανοικτο παντα).
    Απο μηχανη προς το παρων εχω δανεικη μια nx250 και εαν/οταν αλλαχτει θα ειναι παλι on-off(πανω απο 120-130 δεν θα παω,ισως ομως να το προσπαθησω για λιγο χωμα...).

    Υ.Γ Επισης απο οσο το χω κοιταξει παιζουν και κατι caberg και airoh flip up στα ιδια χρηματα...Λετε να ριξω κ απο κει μια ματια?

    Σας ευχαριστω κ παλι...

  2. #2

    Re: Ποιο Flip up κρανος?



    Από νετ κοίταξες καθόλου τιμές?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    Re: Ποιο Flip up κρανος?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Κοιταζω κυριως προς hjc
    Καλά είναι τα HJC, αλλά καλύτερα να αποφύγεις τα ανοιγόμενα κράνη.
    Υπάρχουν πολλά threads εδώ για τους λόγους, κάνε ένα search και θα βρεις πολύ υλικό.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Eχω φορεσει το fs-max για κανενα 5χλμ και μου φανηκε οκ για αυτο που το ηθελα,αξιοπρεπης θορυβος μεχρι τα 60-70 χλμ(ανοικτο παντα).
    Αυτό το "οκ για αυτο που το ηθελα" και το "ανοικτο παντα" δε με πείθουν πως έχεις κατανοήσει πλήρως τη χρησιμότητα του κράνους.
    1. Αυτό που πρέπει να θέλουμε από ένα κράνος είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία του κεφαλιού μας στην κακιά στιγμή. Τίποτα λιγότερο.
    2. Τα ανοιγόμενα κράνη τα φοράμε πάντα και μόνο κλειστά.

    Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση να σ' την "πω"...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Υ.Γ Επισης απο οσο το χω κοιταξει παιζουν και κατι caberg και airoh flip up στα ιδια χρηματα...Λετε να ριξω κ απο κει μια ματια?
    Δεν έχω άποψη για τα συγκεκριμένα, αλλά προσωπικά θα τα απέφευγα, ιδιαίτερα τα Caberg.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Εγώ θα σου πρότεινα το AC-11 της HJC, αν και full face.
    Το βρίσκεις σε προσφορά εδώ (αν έχει φυσικά στο μέγεθός σου):
    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...311-1683898-12

  5. #5

    Re: Re: Ποιο Flip up κρανος?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

    2. Τα ανοιγόμενα κράνη τα φοράμε πάντα και μόνο κλειστά.
    Ο καθενας υποθετω το βλεπει διαφορετικα...
    Εγω το βλεπω πως εαν ειναι να πρεπει να φοραω αποκλειστικα και συνεχεια κλειστο κρανος χανετε αυτο που ψαχνω να βρω στην ολη φαση της μηχανης...
    Εκτος οτι μειωνετε το οπτικο πεδιο,χανεις μερος απο την αμεσοτητα της οδηγησης, τον ηχο ακομα και την "μυρωδια" μιας διαδρομης...
    Ισως να την εχω δει ιδιαιτερα ποιητικα αλλα εαν θεωρειτε πως ειναι πραγματικα απαραβατος κανονας το κλειστο κρανος θα σταματησω να ψαχνομαι με την ολη ιδεα της μηχανης...Eιλικρινα...

    Αποστειρωμενα και σιγουρα ασφαλεστερα παω κ με το αυτοκινητο...

    Υ.Γ Επειδη γνωριζω οτι ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα...Το συγκεκριμενο ποστ δεν εχει καμια διαθεση ειρωνειας...

  6. #6

    Re: Re: Ποιο Flip up κρανος?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Από νετ κοίταξες καθόλου τιμές?
    Εριξα μια ματια φιλε byron αλλα πιστευω πως για την κατηγορια τιμης που ψαχνω μαλλον δεν αξιζει γιατι η % καλυτερη τιμη θα εξανεμιστει απο τα μεταφορικα..

  7. #7

    Re: Re: Re: Ποιο Flip up κρανος?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Εριξα μια ματια φιλε byron αλλα πιστευω πως για την κατηγορια τιμης που ψαχνω μαλλον δεν αξιζει γιατι η % καλυτερη τιμη θα εξανεμιστει απο τα μεταφορικα..
    Θα έλεγα να ξαναρίξεις μια καλύτερη ματιά. Τις περισσότερες φορές η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που υπερκαλύπτει το όποιο κόστος μεταφοράς.

    Τσέκαρε το fc.moto kai to motocard.com μιας και βάζουν συχνά εξαιρετικές προσφορές .

    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Ο καθενας υποθετω το βλεπει διαφορετικα...
    Εγω το βλεπω πως εαν ειναι να πρεπει να φοραω αποκλειστικα και συνεχεια κλειστο κρανος χανετε αυτο που ψαχνω να βρω στην ολη φαση της μηχανης...
    Εκτος οτι μειωνετε το οπτικο πεδιο,χανεις μερος απο την αμεσοτητα της οδηγησης, τον ηχο ακομα και την "μυρωδια" μιας διαδρομης...
    Ισως να την εχω δει ιδιαιτερα ποιητικα αλλα εαν θεωρειτε πως ειναι πραγματικα απαραβατος κανονας το κλειστο κρανος θα σταματησω να ψαχνομαι με την ολη ιδεα της μηχανης...Eιλικρινα...

    Αποστειρωμενα και σιγουρα ασφαλεστερα παω κ με το αυτοκινητο...

    Υ.Γ Επειδη γνωριζω οτι ο γραπτος λογος παρεξηγητε ευκολα...Το συγκεκριμενο ποστ δεν εχει καμια διαθεση ειρωνειας...
    βασικά αν θέλεις όλα τα παραπάνω κυκλοφορείς ξεκράνωτος .
    Πέρα απ΄τη πλάκα πάντως, με τα full face δεν χάνεις τίποτα απ΄όσα αναφέρεις. Απαράβατοι "κανόνες" δεν υπάρχουν μιας και ο καθένας μας επιλέγει ότι γουστάρει. Απλά η εμπειρία έχει δείξει πάντως ότι ένα ανοιχτό flipup παρέχει την ίδια ασφάλεια με ένα jet κράνος. Και ένα jet κράνος δεν παρέχει προστασία (ή είναι της πλάκας).

    Καλές αγορές
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Φίλε μου,πολύ φιλικά πάντα,με τις επιλογές σου αυτές είναι σαν να μην φοράς καν κράνος!Ανοιγόμενο ειδικά και σε αυτά τα λεφτά δεν σου προσφέρει τίποτα!Μπάτζετ για κράνος να υπολογίζεις πάντα πάνω απο 300 αν θες ποιότητα υλικού!Είναι μαλακία ρε φίλε να χώνουμε χιλιάρικα για μηχανές και ψίχουλα για το μοναδικό προστατευτικό υλικό που είναι το κράνος και στην ουσία σου σώζει τη ζωή!!!
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26
    ο καθένας έχει τα γούστα του και την αποψή του...ψάξε όμως στο forum και δες φωτογραφίες που έχουν ποστάρει κατά καιρούς παιδιά που έχουν πέσει, να δεις πως έγιναν τα κράνη!! και μετά φαντάσου αυτό να το πάθαινε το κεφάλι σου(η πλευρά του προσώπου σου πιο συγκεκριμένα!)...η πλειονότητα των αναβατών που φοράει full-face είναι λάθος, δλδ? ή δεν έχουν πιάσει σωστά το νόημα της μοτοσυκλέτας??πάντα φιλικά..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_SF
    ο καθένας έχει τα γούστα του και την αποψή του...ψάξε όμως στο forum και δες φωτογραφίες που έχουν ποστάρει κατά καιρούς παιδιά που έχουν πέσει, να δεις πως έγιναν τα κράνη!! και μετά φαντάσου αυτό να το πάθαινε το κεφάλι σου(η πλευρά του προσώπου σου πιο συγκεκριμένα!)...η πλειονότητα των αναβατών που φοράει full-face είναι λάθος, δλδ? ή δεν έχουν πιάσει σωστά το νόημα της μοτοσυκλέτας??πάντα φιλικά..
    Aκριβώς όπως τα λέει ο panos.Full face παντού και πάντα.Κανείς δε σου υπογράφει ότι αν σε ρίξουν/πέσεις δε θα σκάσεις με το πρόσωπο.
    Πάρε ένα full face της προκοπής ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΟΥ και φόρα το ΠΑΝΤΑ και ΚΟΥΜΠΩΜΕΝΟ.
    Τα θέλει καλώς ή κακώς ο κώλος μας οδηγώντας μηχανάκι,ας μην κάνουμε εκπτώσεις στην ασφάλεια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF