Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Βοήθεια για Πήλιο

  1. #1

    Βοήθεια για Πήλιο

    Το άλλο Σάββατο σχεδιάζω μια εξόρμηση στο βουνό των Κενταύρων.
    Το Stroma θα φορέσει πάλι τα τακουνάκια του (TKC80) και παρέα με ένα Transalp θα δοκιμάσει και θα δοκιμαστεί...
    Αφού περάσουμε από Μηλιές και Τσαγκαράδα, πάμε στο χωριό Κισσός και από εκεί μέσω χώματος βγαίνουμε στο χιονοδρομικό στα Χάνια.
    Από εκεί ξεκινάνε τα πραγματικά ωραία...
    Η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε είναι σημειωμένη με κόκκινο στο χάρτη παρακάτω:
    http://gr.fotoalbum.eu/images1/20090...1/00000003.jpg

    Για να μη τα πολυλογώ είναι 62 χλμ. συνεχόμενα χώμα μέχρι να βγούμε κοντά στη Μακρινίτσα.
    Το ερώτημα και η βοήθεια που ζητάω είναι η εξής:
    Έχει περπατήσει κανείς συμφορουμίτης τους παραπάνω υπέροχους δασικούς χωματόδρομους; Σε τι κατάσταση είναι; Παίζει κροκάλα και φυτευτή πέτρα ή πιο πολύ πούδρα; Το Stroma με ρυθμισμένες αναρτήσεις, τακουνάτα ελαστικά και ένα οδηγό κουλάδι θα τα καταφέρει ή θα το μαζεύω (και θα με μαζεύουν...);
    Παρακαλώ, ο αόμματος περιμένει τα φώτα σας...

  2. #2
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    τα έχω περπατήσει εγώ...

    Αρχικά, ο δρόμος απο Κισσό στο χιονοδρομικό εδώ και 3 μήνες είναι ασφαλτος εκτός απο ενα δύο χλμ που είναι χώμα αλλά σε φάση κατασκευής....όταν ήταν χώμα ήταν όμορφη διαδρομή γιατί δεν περνούσε κανείς....τώρα πηγαινετε και θα δείτε...

    η υπόλοιπη διαδρομή είναι πολύ καλή, την έχουμε κανεί με το strom πριν πουληθεί και είναι βατή... να περιμένεις βατό χώμα, ένα 10% της διαδρομής πούδρα, και ένα 10% κροκάλες.... προτείνω να σκεφτείς και την διαδρομή προς Κερασιά. Πάρτε GPS μαζί, έχει κατι δρομάκια που σε μπερδεύουν, και μπορεί να βρεθείς αλλού....ισχύει κυρίως για το πίσω μέρος του Πηλίου....

    Οτι θές ρώτα με.....Απο δευτέρα θα είμαι πίσω Βόλο

  3. #3
    Thanx για την απάντηση! Πολύ κατατοπιστικός!
    Θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις...

  4. #4
    Φίλε argy_kap,
    Τη διαδρομή την έβγαλα διαβάζοντας το βιβλίο "Ανεξερεύνητο Πήλιο" και τον χάρτη "Πήλιο" της Road.
    Και στο βιβλίο και στο χάρτη η διαδρομή περιγράφεται ως βατή, αλλά επειδή έχει τύχει να περιγράφει και άλλες διαδρομές ως βατές και όταν πήγα να τις περάσω τρόμαξα, γι' αυτό ρωτάω για να έχω και μια άλλη γνώμη. Εφόσον μάλιστα την έχεις περάσει προσωπικά και με strom, η γνώμη σου βαραίνει ακόμα περισσότερο.
    Κισσός-χιονοδρομικό άσφαλτος ε; Κρίμα που δεν το πρόλαβα...
    Από τη θέση Κοκκινόγεια (όπου στρίβουμε νότια για Μακρινίτσα) μέχρι Άνω Κερασιά απομένουν 7 χλμ. Θα θέλαμε να κάνουμε και αυτό το κομμάτι και μετά Άνω Κερασιά-Κερασιά-Φυτόκο, αλλά, επειδή θέλουμε τελειώνοντας το χώμα να βγούμε κοντά στη Μακρινίτσα, δε βολεύει... εκτός αν υπάρχει δρόμος που δε φαίνεται στο χάρτη και συνδέει Άνω Κερασιά-Κερασιά με Μακρινίτσα. Ή μήπως υπάρχει;
    GPS θα έχουμε...
    Μήπως γνωρίζεις σε τι κατάσταση είναι το κομμάτι Πουρί-παραλία Οβριού; Γιατί στο βιβλίο υπάρχουν αντιφατικές περιγραφές και η μία το παρουσιάζει παλούκι... και δε λέει να φθάσω Πουρί και να μην μπορέσω να συνεχίσω για παραλία Οβριού από όπου θα πιάσω το βόρειο δασικό δρόμο που βγάζει Κερασιά...
    Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη πρόταση για καλή διαδρομή ή για να δούμε κάτι που αξίζει, περιμένω...
    Thanx!

  5. #5
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dpallas2002
    Φίλε argy_kap,
    Τη διαδρομή την έβγαλα διαβάζοντας το βιβλίο "Ανεξερεύνητο Πήλιο" και τον χάρτη "Πήλιο" της Road.
    Από τη θέση Κοκκινόγεια (όπου στρίβουμε νότια για Μακρινίτσα) μέχρι Άνω Κερασιά απομένουν 7 χλμ. Θα θέλαμε να κάνουμε και αυτό το κομμάτι και μετά Άνω Κερασιά-Κερασιά-Φυτόκο, αλλά, επειδή θέλουμε τελειώνοντας το χώμα να βγούμε κοντά στη Μακρινίτσα, δε βολεύει... εκτός αν υπάρχει δρόμος που δε φαίνεται στο χάρτη και συνδέει Άνω Κερασιά-Κερασιά με Μακρινίτσα. Ή μήπως υπάρχει;
    Μήπως γνωρίζεις σε τι κατάσταση είναι το κομμάτι Πουρί-παραλία Οβριού; Γιατί στο βιβλίο υπάρχουν αντιφατικές περιγραφές και η μία το παρουσιάζει παλούκι... και δε λέει να φθάσω Πουρί και να μην μπορέσω να συνεχίσω για παραλία Οβριού από όπου θα πιάσω το βόρειο δασικό δρόμο που βγάζει Κερασιά...
    Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη πρόταση για καλή διαδρομή ή για να δούμε κάτι που αξίζει, περιμένω...
    Thanx!
    Δεν υπάρχει δρόμος για Κερασιά-Μακρυνίτσα οπότε μείνετε στο αρχικό σας πλάνο....

    Το κοματι Πουρί-παραλία είναι πολύ εύκολο μια που έχει πολλά σπίτια...αφού διασχίσεις την παραλία με λίγο δυσκολία, και αρχίσεις την ανηφόρα έχει λίγο περισσότερη δυσκολία και μετά έχει πούδρα και είναι υπέροχη διαδρομή. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα....κι εγώ με αφορμή το βιβλίο τις έκανα τις διαδρομές.... Παντος τον δρόμο απο το χιονοδρομικό κάντε τον και ας είναι και άσφαλτος πλεον.

    Οτι άλλο χρειαστείς πες μου

    Αργύρης

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap

    ... Το κοματι Πουρί-παραλία είναι πολύ εύκολο μια που έχει πολλά σπίτια...αφού διασχίσεις την παραλία με λίγο δυσκολία, και αρχίσεις την ανηφόρα έχει λίγο περισσότερη δυσκολία και μετά έχει πούδρα και είναι υπέροχη διαδρομή. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα....κι εγώ με αφορμή το βιβλίο τις έκανα τις διαδρομές.... Παντος τον δρόμο απο το χιονοδρομικό κάντε τον και ας είναι και άσφαλτος πλεον.

    Οτι άλλο χρειαστείς πες μου

    Αργύρης
    !!!
    Το είχα μεγάλο άγχος το κομάτι Πουρί-παραλία Οβριού γιατί αν ήταν πράγματι παλούκι θα ανέτρεπε όλο το σχεδιασμό...
    To κομάτι Κισσός-χιονοδρομικό θα το κάνουμε κι ας είναι άσφαλτος... πόσο μπορεί να έχει χαλάσει αυτή η ομορφιά που αποτυπώνεται σε φωτό του βιβλίου;
    Εφόσον έχεις υπόψη σου το βιβλίο, να σε ρωτήσω...
    Παρατήρησες καθόλου ανακρίβειες, π.χ. να περιγράφει ένα δρόμο βατό και τελικά να είναι παλούκι, να προτείνει μια διαδρομή ως "απίστευτης ομορφιάς" και τελικά να μην είναι και κάτι τόσο σπουδαίο; Γιατί σε άλλα βιβλία ("Ανεξερεύνητη Ήπειρος", "Ανεξερεύνητη Κρήτη") σε κάποιες διαδρομές -ελάχιστες βέβαια- έχει βγει λίγο off side...

    Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  7. #7
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Απο όσο θυμάμαι δεν έχει λάθη, βέβαια δεν κάθησα να το μελετήσω κιόλας

    Είμαι σίγουρος οτι και πολλά έχουν αλλάξει απο τότε που γράφτηκε...

    Το βέβαιο είναι οτι χωρίς αυτο το βιβλίο δεν θα είχα κάνει αυτές τις διαδρομές που ξεκινάνε 5 χλμ απο το σπίτι μου !!!!


  8. #8
    Σίγουρα πολλά θα έχουν αλλάξει αφού το βιβλίο είναι έκδοσης 2005.

    Όλη η σειρά των ταξιδιωτικών οδηγών του Στέφανου Ψημένου είναι εξαιρετική.

    Θυμάμαι το 2005 που ήμουν εγκατεστημένος για 5 μήνες στην Κρήτη είχα μαζί μου το βιβλίο "Ανεξερεύνητη Κρήτη" και κάθε εδομάδα διάλεγα και ακολουθούσα μια από τις διαδρομές του.
    Πραγματικά μου άνοιξε τα μάτια!

    Φίλε Αργύρη, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες!

    Δημήτρης

  9. #9
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Τίποτα Δημήτρη,

    αν θέλεις κάτι μια που είμαι Βόλο στείλε ΠΜ....

  10. #10
    πανω στο πιλιο στον δρομο απο κισο προς χιονοδρομικο εχει ωραια ασφαλτο και στροφες.......χεχεχε

    αλλα να ξερεις εκανα τον δρομο αυτον πριν 2 χρονια και το χωμα ειναι κοκκινο χωμα και πουδρα κατι που ειναι πολυ δυσκολο........οταν λεμε πουδρα εγω περασα με 10 εκ!


    καλο ειναι να ρωτησεις και εκει επειτοπου.....μην στηρίζεσαι στο βιβλιο!

    αλλα με χωματηνο λαστοιχο πας παντου.....λογικα!

    πεζει να ειμαι στους αγιους σαραντα στο beach bar mamba! θα κοιμηθουμε παραλια το βραδι!
    για σαββατο 29 του μηνα!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  11. #11
    Ευχαριστώ LARISEOS!

    Καλά να περάσεις στους Άγιους!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF