Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 93

Θέμα: Διαφορές Cbf600s 2009 Vs 2008

  1. #1

    Διαφορές Cbf600s 2009 Vs 2008

    Αποφάσισα να αλλάξω τη μηχανή μου (Transalp 650) με μια CBF-600 S (ABS). Επειδή δεν πολυασχολούμαι με τα μοντέλα, θα παρακαλούσα, αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ του μοντέλου του 2008 με αυτό του 2009.
    Επίσης η συγκεκριμένη μηχανή που κατασκευάζεται; Ισπανία ή Ιταλία; Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ανάλογα με τη χώρα παραγωγής;
    Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008
    Ειναι καλη μηχανη αλλα μετα απο αυτο που εχεις κοιτα για 1000 κυβικα
    Οι διαφορες με την δικια σου ειναι στην τελικη που το cbf παει ανετα πανω απο 200

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
    Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008
    Ειναι καλη μηχανη αλλα μετα απο αυτο που εχεις κοιτα για 1000 κυβικα
    Οι διαφορες με την δικια σου ειναι στην τελικη που το cbf παει ανετα πανω απο 200
    Όταν λες στα όργανα τι εννοείς; Απο όσο γνωρίζω και τα 2 μοντέλα έχουν πια όργανο για την βενζίνη στη θέση του όργανου για την θερμοκρασία, που τώρα πια έχει γίνει λαμπάκι που ανάβει αν υπάρξει υπερθέρμανση.
    Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα δεν ήξεραν. Μου είπαν πως στο 2009 ρυθμίζεται η ανάρτηση εμπρός (ενώ στο 08 όχι), αλλά δεν είναι σίγουροι. Βλακείες. Επίσημη αντιπροσωπεία και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
    Τη μηχανή την "έκλεισα" και σε μερικές ημέρες θα την έχω. Μοντέλο 2/2009 με 0 km. Απο Γερμανία. Από μαγαζί Honda (Γερμανού). Κόστος: 5.950 + έξοδα = περίπου 6400 - 6500 euro με πινακίδες. 1800 λιγότερα από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Απλώς θα έχω 6 μήνες λιγότερη εγγύηση.
    Προτίμησα το 600 μιας και σε σχέση με το transalp (που ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος), είναι πιο χαμηλό (που το ήθελα λόγω ύψους), και ταξιδεύει ανετότατα με 2 άτομα. To 1000 παραπάνω βενζίνη θα κατανάλωνε. Οδηγώ ήρεμα και δεν είναι το ζητούμενο για μένα οι επιδόσεις.

  4. #4
    Και θα σε καλύψει απόλυτα για τη δουλειά που το θες, κι εγώ πρώην Transalpάκιας

    Aν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει καμμία διαφορά απ'το ψεκαστό του 2008, εκτός κι αν στο '09άρι πρόσθεσαν κάποιο νέο χρωματισμό όπως κάνουν συνήθως. Για τις ρυθμίσεις στην ανάρτηση το βλέπω ψιλοχλωμό αν και το εύχομαι εννοείται, όπως και νά'χει ενημέρωσέ μας αν δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος μεχρι να την παραλάβεις.

    Με το καλό!

  5. #5
    Αν όλα πάνε καλά την επόμενη εβδομάδα θα το έχω και θα ενημερώσω. Ωστόσο σε ένα user manual που βρήκα στο net αναφέρεται πως στο 08 ρυθμίζεται η ανάρτηση. Οψόμεθα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Φιλαρακια επιμενω....
    Το 2009 εχει διαφορετικα οργανα απο του 2008...
    Του 2008 το εχω και δεν εχει ιδια οργανα με του 2009
    Τα αλλαξανε...τιποτα το σπουδαιο αλλα να ξερεις τι σου πουλανε
    Αν θελεις στειλε πμ να τα πουμε

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Ναι και στου 08 ρυθμιζεις καλαμια συμπιεση και αποσβεση......η μονη διαφορα ειναι στα οργανα.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Σας ζαλισα ..συγνωμη...
    Οσο και να μην θελεις επιδοσεις ενα γρηγορο προσπερασμα στα 120 το θελεις και αυτο το κανει...στα 160...χμμμμ.
    Η σελα ειναι για σιδεροκωλους αλλα βελτιονεται με gel υλικο
    abs τελειο ..ροπες φοβερες με 2000 στροφες τραβαει με 2 ατομα με 6
    Στριβει καλα φορτωνεται...αλλα ολα τα λεφτα ειναι τα φρενα του και το μοτερ του.

  9. #9
    Είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Ανυπομονώ να την οδηγήσω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Tο θεμα με σκουριες εγω το ξεκινησα γιατι ολα τα HORNET στις εκθεσεις ειχαν σκουριες.

    Το δικο μου καλα παει

    Γενικα καλο μηχανακι......παντως τις ωρες που καθομουν στο TRANSALP δεν τις πιανω τωρα.

    Το transalp πολυ ποιο ανετο..κριμα που ειναι αδυναμο.

    Με υψος 1.76 παταω και τα 2 ποδια καλα.

    3-4-5 ειναι τοσο κοντα που νομιζεις οτι δεν αλλαξες ταχυτητα

    Εχω παρει με 50 ευρο τα σαμαρια τις colori και ενα tankbag απο LIDL και περνω ανετα τα πραγματα 2 ατομων.

    Υπαρχει μια πολυ ομορφη ..διακριτικη σχαριτσα...ψαξε εδω μεσα..καπου στην αλεξανδρας την πουλανε...θα δω και εγω.

    Αν αποφυγεις την κουτα....πισω θα κερδισεις σε ευσταθεια.
    http://www.honda-motorcycles.gr/inne...&action=photos


    Aυτα ειναι τα οργανα του 2009. Της εχει ριξει και ο Σαρακακης αρκετα την τιμη

    αααα...εχει πολυ ωραιο ηχο απο εξατμηση ειδικα οταν ανεβαζεις.



    Πες οταν την παρεις

    καλες βολτες

    Γιωργος

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
    Υπαρχει μια πολυ ομορφη ..διακριτικη σχαριτσα...ψαξε εδω μεσα..καπου στην αλεξανδρας την πουλανε...θα δω και εγω.
    Φαντάζομαι ότι λες αυτή της SW-Motech, αν ναι θα τη βρείτε στο Μοτορόδα.gr


  12. #12
    Γιώργο έχεις δίκιο. Τα όργανα της 09 είναι διαφορετικά. Δεν το είχα προσέξει. Το δικό μου αφού είναι 2/09 θα είναι του 08 λογικά. Κρίμα γιατί του 09 φαίνονται πιο όμορφα. Δεν πειράζει. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.
    Όσο για την άνεση, δεν έχω προσωπική άποψη απο CBF. Σε δοκιμές αλλά και σε forum αναφέρεται σαν από τις πιο άνετες μηχανές.
    Όσο για το Transalp συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ας όψεται το μποϊ μου (1.70). Την έδωσα με κρύα καρδιά, ευτυχώς σε Ιδιώτη συμπολίτη μου και τουλάχιστον θα την βλέπω. Αναμένοντας την CBF, κινούμαι με ένα Τ80 που έχω από φοιτητής. Τα έχω δει όλα με τα αμάξια.
    Και μια ερώτηση. Κράτησα τη βαλίτσα (Kappa K52) που είχα στην Transalp και λέω να την βάλω στο CBF. Η σχαρίτσα που προτείνει ο φίλος makis206 είναι πολύ όμορφη. Θα μπορέσει να μπεί η βαλίτσα ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;
    Η τιμή της CBF με ABS πριν μερικές ημέρες που ρώτησα στην αντιπροσωπεία ήταν 8.140 για κομμάτια με μειωμένο τέλος, και 8.300 χωρίς. Έχει αλλάξει κάτι;

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
    Και μια ερώτηση. Κράτησα τη βαλίτσα (Kappa K52) που είχα στην Transalp και λέω να την βάλω στο CBF. Η σχαρίτσα που προτείνει ο φίλος makis206 είναι πολύ όμορφη. Θα μπορέσει να μπεί η βαλίτσα ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;
    Κουτί θα κάτσει απλώς θα χρειαστείς και την πρόσθετη βάση που κουμπώνει από πάνω, αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση που σου έβαλα στο λινκ θα καταλάβεις

    Το μόνο της κακό είναι ότι ασχημαίνει με την πρόσθετη "πλάκα" πάνω της και ότι το όλο πακέτο βγαίνει λίγο ακριβά αν σκεφτείς ότι η κύρια βάση κοστίζει γύρω στα 110 ευρώ συν άλλα 50 περίπου που κάνει η βάση της μπαγκαζιέρας... ίσως μπορέσεις να στηρίξεις την πλαστική βάση που έχει ήδη η μπαγκαζιέρα σου και να γλυτώσεις την 50άρα αν και δεν θα στο πρότεινα μιας και οι βίδες που επιτρέπει η σχάρα της SW-Motech να μπουν για να την κρατάνε θα είναι τρεις αντί για τέσσερεις που προβλέπει η Kappa για σωστό και ασφαλές κούμπωμα.. είναι και 52άρα, βάζει και αρκετά πράγματα μέσα της που ανεβάζουν αυτόματα το βάρος.. ίσως με τη σχάρα της Kappa να καλυφτείς καλύτερα και πιο οικονομικά στο τέλος. Εγώ έβαλα το σχαράκι χωρίς προοπτική τοποθέτησης μπαγκαζιέρας αλλά αν δεις στην συζήτηση εκείνη, ο φίλος franki26gr έκανε μια χαρά τη δουλειά του απλώς στάθηκε τυχερός και γλύτωσε τα έξτρα της "πλάκας"


  14. #14
    Διάβασα τη συζήτηση του link που μου έδωσες. Το κόστος αγοράς όλου του σετ δεν είναι μικρό. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να αγοράσω τη σχάρα της kappa πάνω στην οποία θα στερεώσω τη βάση της βαλίτσας. Αν ναί, που μπορώ να την βρώ; Βγάζει η kappa σχάρα για τη συγκεκριμένη μηχανή;
    Με την ευκαιρία, πρέπει να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου δίνεται. Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά και με βοηθάτε πολύ. Να είστε καλά παιδιά.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
    Διάβασα τη συζήτηση του link που μου έδωσες. Το κόστος αγοράς όλου του σετ δεν είναι μικρό. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να αγοράσω τη σχάρα της kappa πάνω στην οποία θα στερεώσω τη βάση της βαλίτσας. Αν ναί, που μπορώ να την βρώ; Βγάζει η kappa σχάρα για τη συγκεκριμένη μηχανή;
    Με την ευκαιρία, πρέπει να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου δίνεται. Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά και με βοηθάτε πολύ. Να είστε καλά παιδιά.
    Όχι, αν θέλεις να τοποθετήσεις το διακριτικό σχαράκι της Motech (αυτό που είδες στην άλλη συζήτηση) θα πρέπει να αγοράσεις και την πρόσθετη βάση της ίδιας εταιρίας για να τοποθετήσεις τη βαλίτσα σου εκτός και εάν μπορέσεις να προσαρμόσεις σταθερά και με ασφάλεια πάνω της την πλαστική βάση της Kappa που είχες και στο Transalp.

    Ειδάλως ξεχνάς τη διακριτική σχάρα της Motech και πας κατ'ευθείαν στη βάση της Kappa (στη φωτό παρακάτω ) που μπορεί να μην είναι το ίδιο διακριτική, είναι όμως μια σίγουρη και πιο οικονομική λύση για σένα!

    Εδώ θα είμαστε για οτιδήποτε χρειαστείς φίλε, όπου μπορούμε θα σε κατατοπίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται!



    Εδώ η σχάρα με τη βάση της Kappa


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	1067 
Μέγεθος:	4,4 KB 
ID:	172416

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF