Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pappios Προβολή μηνύματος
το agility δεν ειναι τοσο ζημιαρικο οσο το beverly...κανενα δεν χωραει full face κρανος...μονο jet...στην θεση σου θα το σκεφτομουν λιγο καλυτερα για μονοκυλινδρο του 2003-2004 με χλμ στην πλατη του...

τυχαίνει να έχω και τα δυό . Εγώ beverly 200 του 2002 η γυναίκα πήρε ενα agility 150 το 2010 με 2012 . Κατα αρχάς δεν τα θεωρώ συγκρίσιμα ακόμα και με την διαφορά δεκαετίας που έχουν . Ισχύει και εδώ το 'οτι πληρώνεις παίρνεις ''. Το beverly πιο δυνατό , πιό βαρύ ,πιό σταθερό ,με καλύτερη ποιότητα κυλησης , σαφώς πιό ανετο , πιό ταξιδιάρικο καθώς έχει και πιό άνετη σέλλα , ψυγείο και τελική που μετά απο 15 χρόνια φτάνει τα 115 KM δικαβαλο και με φορτίο. Για σύγκριση το ΚΥΜΚΟ με το ζόρι φτάνει τα 80 κμ . Τα περιφερειακά του απέχουν σκάλες σε ποιότητα απο του agility . πχ η σχάρα του είναι ακόμα σαν καινούργια , ενώ του agility ''ψώριασε ΄΄ το κακής ποι'οτητας αλουμίνιο και μάδησε η μπογιά της αρκετά γρήγορα . Η εξάτμηση γρήγορα έβγαλε σκουριές .όπως επίσης και τα μεταλικά σημεία του . Δεν έχει ενδειξη ρεζέρβας και το ψηφιακό ρολογάκι επίσης χαλασε στην 3ετία. Μοτέρ αρκετά θορυβώδες για 150 αρι , με αρκετούς κραδασμούς που επιρεάζουν την άνεση .
Ρεζερβουάρ μικρό, κάτω απο την σέλλα. [γεμίζει με 5-6 ευρώ] , μικρή λογικά και η αυτονομία του . Είναι καθαρά πόλης
Η σέλα χάλασε επίσης σχετικά γρήγορα , οι αναρτησεις πίσω αλάχτηκαν γιατί έχαναν λάδια, το βαλιτσάκι της ΚYMCO από τους κραδασμούς κόπηκε στην μέση . Το πίσω φως εσταζε νερό στην βροχή και συνολκά τα πλαστικά του 'καίγονται ΄γρήγορα ,αλλά το χειρότερο ήταν ότι κάθε χρόνο για 3 χρόνια χάλαγαν τα ρουλεμαν του εκεντροφόρου . έτσι αναγκα΄στηκα να αλλάζω λάδια καθε 1000 -1500 κμ [με συμβουλή συνεργείου ,αντιπροσωπείας ] για να μην επαναληφθεί . Στο beverly ΑΛΛΆΖΩ κάθε 5000 κμ και δεν έχω πάθει ποτέ βλάβη σε ρουλεμάν μοτέρ ή γενικά στο μοτέρ .
ισχύει τελικά ότι το φτηνό καταλήγει ακριβό . Σαφώς τα αναταλακτικά του είναι φτηνά αλλά όταν τα αλλάζεις επί 3 σου πάει το ίδιο με το ακριβότερο . Στα υπέρ ότι επιταχύνει λίγο καλύτερα απο το beverly [είναι αρκετά ελαφρύτερο ] και πιό ευελικτο στις επιτόπιες μανούβρες . Συνολικά το kymco έχει 18,000 κμ .
Στο beverly που έχει διανύσει 65,000 ΚΜ σε 15 χρονια : ΈΧΩ αλλάξει το ψηφιακό οργανάκι [απο μα@@@α κατασκευαστή ] , 3 φορές μπαταρία , 1 φορά ανορθωτή , 2 φορές αντλία νερού , 1 φορά ηλεκτρονική , 2 φορές υμάντα , ράουλα , βαριαίτορ , 3 φορές καθρέπτες ,1 φορά σινεμπλόκ κινητήρα , 1 φορά συρμα γκαζιού . Αναρτήσεις , εξάτμηση και βαλιτσακι είναι τα αρχικά του . Η σελα φτιάχτηκε στα 10 χρόνια λόγω.. γάτας . Δηλαδή το έχω ξανααγοράσει .. Δυστυχώς αυτό ισχύει για όλα τα παλιά . Το θέμα είναι μην έχεις θέματα από τα πρώτα χρονια με λίγα σχετικά ΚΜ . Το KYMCO την πρώτη ζημιά στον εκεντροφόρο την έκσνε στα 3000 ΚΜ !!! . Στο ΒΕΒΕ ότι περιγράφω [εκτός μπαταρίας , υμάντας κλπ, καθρέπτες ] ,έγιναν μετά τα 40.000 ΚΜ . Συγκριτικά θα έλεγα ότι οι φτηνότερες μότο '' παλιώνουν πιό γρήγορα απο τις πιό ακριβές . όλα βέβαια είναι σχετικά . Παίζει ρόλο η σωστή συντήρηση πάντα . Ισχύει επίσης ότι πιό απλή κατασκευή , θα εχει πιό φτηνό και ευκολο service , αλλά θα έχεις και λιγότερες απαιτήσεις βεβαίως .