Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?

  1. #16
    Στο κράνος δεν παίζει ρόλο μόνο το τι σχεδιάκια/χρωματάκια/τιμή έχει,αλλά και το τι είδους μοτοσυκλέτα θα καβαλάς με δαύτο στο κεφάλι.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Στο κράνος δεν παίζει ρόλο μόνο το τι σχεδιάκια/χρωματάκια/τιμή έχει,αλλά και το τι είδους μοτοσυκλέτα θα καβαλάς με δαύτο στο κεφάλι.


    Και με ποδηλατο να εισαι, την ωρα που θα πεφτεις θα παρακαλας να φορουσες οτι καλυτερο υπαρχει...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
    Και με ποδηλατο να εισαι, την ωρα που θα πεφτεις θα παρακαλας να φορουσες οτι καλυτερο υπαρχει...
    -Η υψηλή τιμή δεν κάνει κάποιο κράνος αυτόματα και πιο ασφαλές απο κάποιο φθηνότερο.
    -Δεν έγραψα για καλύτερο-χειρότερο.
    -Άλλο τύπο-μοντέλο κράνους φοράς στο TDM και άλλο στο γυμνό/SS για λόγους καθαρά αεροδυναμικής-χαμηλού θορύβου και γωνίας οπτικού πεδίου.
    Απλά και απέριττα.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    -Η υψηλή τιμή δεν κάνει κάποιο κράνος αυτόματα και πιο ασφαλές απο κάποιο φθηνότερο.
    -Δεν έγραψα για καλύτερο-χειρότερο.
    -Άλλο τύπο-μοντέλο κράνους φοράς στο TDM και άλλο στο γυμνό/SS για λόγους καθαρά αεροδυναμικής-χαμηλού θορύβου και γωνίας οπτικού πεδίου.
    Απλά και απέριττα.

    Οκ, το καταλαβα λαθος, νομιζα οτι γινοταν αναφορα στην ποιοτητα... :a19:


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  5. #20
    Για ορθια σταση μηχανης προτεινεται το συγκεκριμενο Shark (multistrada πιο συγκεκριμενα)??Γιατι αν καποιος θελει να παρει X spirit,πρεπει να εχει σκυφτη μηχανη....

  6. #21
    Shark με κλειστά τα μάτια.Έχουν περάσει 2 μέχρι τώρα απ την κεφάλα μου.
    Απόλυτα ικανοποιημένος για όρθια στάση.Τα RSI με πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής.
    π.χ για μια ιδέα :
    http://www.revzilla.com/shark-rsi-helmets
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    μην το ψιριζετε τοσο το θεμα με το πιο κρανος για ποια μηχανη.
    το rsi ειναι ενα καλουτσικο κρανος.
    αν τα φορεσεις την ιδια στιγμη με το x-spirit δεν εχουν καμια σχεση οπως κ τιμολογιακα.
    το rsr2 ειναι αρκετα καλυτερο απο rsi.
    το rsi ειναι καπου σαν το φτηνο kbc vr-2 και δεν απεχουν παρα ελαχιστα σε ποιοτητα(θα ελεγα κ εφαρμογη αλλα παμε σε ποιο υποκοιμενικα χωραφια) απο το xr-1000.

  8. #23
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Γιατι αν καποιος θελει να παρει X spirit,πρεπει να εχει σκυφτη μηχανη...
    Και βεβαια οχι...
    Απλα υποθετουμε (ισως λανθασμενα) μερικες φορες και μια "φιλοσοφια" πισω απο την κατοχη της μηχανης.
    Οπως καποιος παιρνεις ενα ανετο μηχανακι για ταξιδια, και ενας αλλος παιρνει ενα απολυτο μηχανακι για την πιστα
    ετσι μερικες φορες γινετε και με τα κρανη. Αλλα αυτο βεβαια ειναι το ψυρισμα της μυγας!


  9. #24
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    μην το ψιριζετε τοσο το θεμα με το πιο κρανος για ποια μηχανη.
    το rsi ειναι ενα καλουτσικο κρανος.
    αν τα φορεσεις την ιδια στιγμη με το x-spirit δεν εχουν καμια σχεση οπως κ τιμολογιακα.
    το rsr2 ειναι αρκετα καλυτερο απο rsi.
    το rsi ειναι καπου σαν το φτηνο kbc vr-2 και δεν απεχουν παρα ελαχιστα σε ποιοτητα(θα ελεγα κ εφαρμογη αλλα παμε σε ποιο υποκοιμενικα χωραφια) απο το xr-1000.
    :a16:

    ακου και τη δικη μου αποψη που εχω για τα shark

    η εφαρμογη ειναι θεμα κεφαλιου

    rsi --->αν το φτηνο σου kbc(που δε ξερω) εχει κελυφος απο φαιμπεργκλας/καρμπον/αραμιντ τοτε ισως το συζητήσουμε...

    το shark rsr2 ---> ειναι ισως το καλυτερο συνολικα κρανος απο ολα οσα υπαρχουν στην αγορα αυτη τη στιγμη ... απλα δε ταιριάζει με το σχημα του κεφαλιου μου και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που δε το εχω... εχει ελάχιστα να ζηλεψει απο τα κορτφαια arai-shoei αντιθετα αυτα ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ να εχουν το βαρος του ή τη ζελατινα του τουλαχιστον...

    (σε προλαβαινω και σε πληροφορω οτι εχω ενα shark rsi και ενα xr-1100, ειχα shoei x-spirit, arai rx7corsair, arai astro/J,x-lite X-901 και πολλά αλλα κρανη... φανατικος arai κατα το παρελθον αλλα μολις προσφατα ανακαλυψα οτι οι γιαπωνέζοι δεν ειναι οι μοναδικοι που φτιαχνουν αξιολογα κρανη οπως νομιζα παλιοτερα ...)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    :a16:

    ακου και τη δικη μου αποψη που εχω για τα shark

    η εφαρμογη ειναι θεμα κεφαλιου

    rsi --->αν το φτηνο σου kbc(που δε ξερω) εχει κελυφος απο φαιμπεργκλας/καρμπον/αραμιντ τοτε ισως το συζητήσουμε...

    το shark rsr2 ---> ειναι ισως το καλυτερο συνολικα κρανος απο ολα οσα υπαρχουν στην αγορα αυτη τη στιγμη ... απλα δε ταιριάζει με το σχημα του κεφαλιου μου και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που δε το εχω... εχει ελάχιστα να ζηλεψει απο τα κορτφαια arai-shoei αντιθετα αυτα ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ να εχουν το βαρος του ή τη ζελατινα του τουλαχιστον...

    (σε προλαβαινω και σε πληροφορω οτι εχω ενα shark rsi και ενα xr-1100, ειχα shoei x-spirit, arai rx7corsair, arai astro/J,x-lite X-901 και πολλά αλλα κρανη... φανατικος arai κατα το παρελθον αλλα μολις προσφατα ανακαλυψα οτι οι γιαπωνέζοι δεν ειναι οι μοναδικοι που φτιαχνουν αξιολογα κρανη οπως νομιζα παλιοτερα ...)
    κ ομως η εφαρμογη δεν ειναι θεμα μονο κεφαλιου. καποια κρανη βολευουν μεγαλυτερο ποσοστο αναβατων.κ δεν εχει να κανει με το κοινοτυπο ισως σχημα του κεφαλιου τους αλλα κυριως με τη μελετη που εχει πεσει στο καλουπι του κρανους.σ.σ. τα παραπανω ειναι δικες μου παρατηρησεις μπορει να κ να πεφτω τελειως εξω.

    ναι εχει. επισης το εσωτερικο του(υφασμα-μαξιλαρακια) ειναι εξαιρετικο.θεωρητικα εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το rsi.
    και ναι το xr-1000 στα ματια μου κ στο κεφαλι μου φανηκε το ιδιο σαν ποιοτητα με rsi κ vr2 ενω το υφασμα του κ τα μαξιλαρακια του χειροτερα. η αληθεια ειναι οτι πλειαδα κρανων φαινονται ως αντiγραφες του xr-1000 ή καποιου ισως παλιοτερου μοντελου που δεν προλαβα.παντως θεωρω το xr-1000 εντελως πεταμενα λεφτα-για τιμη ελλαδας καλυτερα να εκαιγα τα λεφτα μου παρα να εδινα αυτα που ζητανε για το 1000.
    το μονο shark μου θα επαιρνα για τον εαυτο μου ειναι το rsr2.

    το οποιο(rsr2) δεν μου κανει ομως...κ εγω θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα κ παιζει στα ισια με τα κορυφαια των υπολοιπων.ομως θεωρω το GP το καλυτερο ολων(σε ασφαλεια). οχι γιατι ειναι μετρησιμα καλυτερο, αλλα γιατι η arai μεσω σωστοτερης προωθησης με εχει πεισει για τη σοβαροτητα κ ισως το παραπανω ψυρισμα στο σχεδιασμο του κρανους.
    για τους ιδιους λογους λοιπον που θα επαιρνα revit και οχι dainese για παραδειγμα θα επαιρνα το GP και οχι το rsr2 αν μου καθονταν το ιδιο.ειναι η εικονα που σου δινει η εταιρεια για τη δουλεια που γινεται.

    επισης καλη η παχυτερη ζελατινα του shark αλλα δεν μου εξηγει πουθενα γιατι ειναι καλυτερη.επισης θεωρω την κατανομη του βαρους σημαντικοτερη απο το απολυτο βαρος.

    για τα υλικα που ανεφερες μην θαμπωνεσαι απο τα kevlar και carbon.ειδικα το δευτερο αναλογα με την πλεξη του και αλλους παραγοντες μπορει να γινει τοσο ακαμπτο που να ειναι καταλληλο για κατασκευη αεροπλανων.στο GP κυριως ταπεινο υαλονημα χρησιμοποειται γιατι η arai (προφανως η καθε εταιρεια) βρηκε μετα απο δοκιμες οτι με ενα συγκεκριμενο μπλεντ υλικων εχει την επιθυμητη ισσοροπια στιβαροτητας-ελαστικοτητας.τα κρανη για F1 πχ φτιαχνονται απο τελειως αλλα υλικα κ πλεξη υφασματων με πολλαπλασια στιβαροτητα των κρανων μοτοσυκλετων.

    εγω περιμενω x-spirit αυριο μεθαυριο!!

  11. #26
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ετσι οπως τα λες τωρα ποιο αναλυτικά στα περισσότερα συμφωνώ πανω-κατω. για τη ζελατινα του rsr2 θα σου πω γιατι ειναι κορυφαία: 1. πολυ δυσκολα θαμπώνει. οταν λεμε δύσκολα το ενωω.... και 2.δεν ειναι ολες οι ζελατινες ιδιες στην ποιοτητα την οπτικη. δε ξερω πως να το θεσω ακριβως αλλα νομιζω καταλαβαινεις ... καποιες ζελατινες δημιουργουν μια οπτικη "παραμόρφωση" και οι ζελατινες της shoei το εχω προσεξει το κανουν σχεδον ολες σε μερικα σημεια. ε στο shark η ποιότητα της εικονας που βλεπεις ειναι κορυφαια σα να μη παρεμβαλεται ζελατινα αναμεσα στα ματια σου και στο δρομο. οσο για το θεμα τις εφαρμογης δε με ενδιαφέρει αν ταιριάζει σε μεγαλο ποσοστό αναβατων ενα κρανακι... εμενα με ενδιαφέρει να ταιριαζε στο δικο μου κεφαλι μεγεια το κρανακι καλα εκανες που το πηρες ειναι σουπερ.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    1
    ενδιαφερομαι για κρανακι και ψαχνω στο εξωτερικο εχω βρει κατι που με ενδιαφερει απο το helmetcity οπως διαβασα παραπανω αλλα δε μπορω να κανω την αγορα... καπως μπερδευομαι δε τα παω και πολυ καλα με αυτα.. οι οδηγιες σας ηταν κατατοπιστικοτατες αλλα αν μπορει καποιος να με βοηθησει να παραγγειλω θα τον ευχαριστουσα πολυ! στειλτε pm η απαντηστε εδω!
    ευχαριστω πολυ!!
    ΤσιΚαμΠουΜ...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα νεου κρανους με Bluetooth...
    από teogtp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2013, 09:23
  2. Βοήθεια για αγορά νέου κράνους!!!
    από tzoelass στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2012, 14:40
  3. SHOEI X Spirit II vs XR-1100 vs Qwest
    από pavlaras1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2011, 11:39
  4. Αγορά ζελατίνας κράνους
    από Georg_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 13:55
  5. Αγορα Νεου Μοτερ
    από noble στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 07:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF