Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ...

  1. #1
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ...

    Μάγκες γεια σας. Επειδή το χόμπι μου είναι η οδική ασφάλεια κι επειδή πολλές φορές συνηθίζουμε να θεωρούμε δεδομένα πράγματα ή καταστάσεις που απλώς βλέπουμε συχνά, γράψτε σας παρακαλώ εντυπώσεις από τη διαμονή σας στο νησί σε οτιδήποτε αφορά τη μοτό και τους δρόμους. Τα λέμε

  2. #2

    Re: ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Επειδή το χόμπι μου είναι η οδική ασφάλεια

    Δηλαδή???
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Κυρίως έχω δημιουργήσει μια παρουσίαση οδικής ασφάλειας που προβάλλω σε σχολές και Λύκεια του νησιού τα τελευταία χρόνια, προτάσεις βελτίωσης κόμβων και δρόμων κοντά και μέσα στο Αργοστόλι, και μια διαφήμιση για τα αφύλακτα ζώα για την τηλεόραση.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Κυρίως έχω δημιουργήσει μια παρουσίαση οδικής ασφάλειας που προβάλλω σε σχολές και Λύκεια του νησιού τα τελευταία χρόνια, προτάσεις βελτίωσης κόμβων και δρόμων κοντά και μέσα στο Αργοστόλι, και μια διαφήμιση για τα αφύλακτα ζώα για την τηλεόραση.
    Πολύ καλή η κίνηση σου, αλλά θα έχεις πολύ μεγάλη δουλειά να κάνεις.
    Ημουν 20 ημέρες το 2007 και ενώ οι εντυπώσεις απ΄το νησί ήταν θαυμάσιες, το οδικό δίκτυο είναι άθλιο εκτός ενός νέου τμήματος κοντά στην διακλάδωση που οδηγεί στον Αίνο.
    Ενα 250άράκι enduro είναι υπέρ αρκετό για το νησί, ενώ μου έκανε εντύπωση τα αρκετά SS που είδα. Απορούσα που μπορούν να τα οδηγήσουν έστω και στο 50% των δυνατοτήτων τους.

    Ουσιαστικά οι δρόμοι είναι παρόμοιοι με το 90% της ελληνικής επαρχίας, δηλαδή με κακή σήμανση λακκούβες και γενικότερη εγκατάλειψη, ενώ υπήρχαν και αρκετοί γρήγοροι εγκληματίες με αγροτικά που οδηγούσαν όπως γούσταραν αδιαφορώντας έστω και για τα αυτονόητα....

    Ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση απο τότε
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Ποποοοοο τελειως αντιθετες εντυπωσεις εχω εγω απο τον byron.
    3 καλοκαιρια πηγα σερι στην Κεφαλλονια.
    Απο 5-6 μερες καθε φορα.
    Εμενα Σαμη και πηγαινα καθε βραδυ Αργοστολι.
    Απιστευτη ασφαλτος (για νησι) , σημανση καλη και απουσια λακουβων.
    Ειδικα το κομματι Φισκαρδο-Αργοστολι , που περναει απο τον Μυρτο απο πανω , αψογο ολο.
    Ακομα κιεγω να κανω λαθος , ηταν αλλα 3 ατομα με μηχανες μαζι που ειχαν αριστες εντυπωσεις απο το οδικο δικτυο.

  6. #6
    Τρία καλοκαίρια πότε όμως ;
    Τον περασμένο αιώνα ;
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Τρία καλοκαίρια πότε όμως ;
    Τον περασμένο αιώνα ;
    Ωπα ρε τζοβενο
    2003-4-5 !

    Αλλα βεβαια...εσυ κρινεις ενα δρομο καλο ή κακο με το αν μπορει το πραπριλια σου να μπαινει με 190 σε φουρκετες ....ενταξει....τετοιους δρομους δεν εχει.

    Και μην τολμησεις να απαντησεις επ αυτου.Εγω θα εχω τον τελευταιο λογο.Παει και τελειωσε.Σεβασμο στους μεγαλυτερους.


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Ειδικα το κομματι Φισκαρδο-Αργοστολι , που περναει απο τον Μυρτο απο πανω , αψογο ολο.
    Είδες πουθενά κομμάτι εκτός απ΄το δρόμο προς Σάμη που να μην έιναι μια λωρίδα ανα κατεύθυνση? Ειδικά το κομμάτι από Ασσο προς Μύρτο είναι πανέμορφο μεν, αλλα αν σου κάτσει κανένα πούλμαν σε κάποιες στροφές, κάνεις πίσω για να περάσει (μου τυχε με το αυτοκίνητο)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Είδες πουθενά κομμάτι εκτός απ΄το δρόμο προς Σάμη που να μην έιναι μια λωρίδα ανα κατεύθυνση? Ειδικά το κομμάτι από Ασσο προς Μύρτο είναι πανέμορφο μεν, αλλα αν σου κάτσει κανένα πούλμαν σε κάποιες στροφές, κάνεις πίσω για να περάσει (μου τυχε με το αυτοκίνητο)
    Οπου και να πηγα ηταν 1 λωριδα ανα κατευθυνση.
    Τουλαχιστον στα κομματια που προανεφερα.
    Σαμη-Αινος-Αργοστολη
    Σαμη-Πορος
    Σαμη - Αγ.Ευθυμια - Μυρτος
    Φισκαρδο - Μυρτος - Αργοστολι
    και προς τα κατω στο αεροδρομιο τα ιδια.
    Τετοιους στενους δρομους δεν συναντησα.

  10. #10
    Δυστυχώς αυτό το νησί το θεωρώ ίσως το χειρότερο από θέμα νοοτροπίας από όσα έχω επισκεφτεί.
    Κράνος έχω δει να φορούν μόνο καποιοι τουρίστες,Έλληνες ή αλλοδαποί.
    Για εξοπλισμό ούτε συζήτηση.
    Η διαδρομή Ληξούρι-Αργοστόλι που για τους ντόπιους που την ξέρουν καλά είναι κάτι σαν ειδική διαδρομή.Έτσι εκεί που πηγαίνεις με λογική ταχύτητα για τα δεδομένα σε προσπερνάνε οι ντόπιοι Βαλεντινο Ροσι και Μικαελ Σουμαχερ,σε 2 ή σε 4 ρόδες,ενώ ταυτόχρονα έχεις να αποφύγεις τα γίδια ή κάποια πέτρα που έχει αποκολληθεί.
    Οδηγική παιδεία ανύπαρκτη.Ο καθένας κάνει ότι θέλει,όποτε θέλει.

    Κατά τα άλλα, απίστευτες παραλίες,Μύρτος, Κηπούρια,....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
    Δυστυχώς αυτό το νησί το θεωρώ ίσως το χειρότερο από θέμα νοοτροπίας από όσα έχω επισκεφτεί.
    Κράνος έχω δει να φορούν μόνο καποιοι τουρίστες,Έλληνες ή αλλοδαποί.
    Για εξοπλισμό ούτε συζήτηση.
    Η διαδρομή Ληξούρι-Αργοστόλι που για τους ντόπιους που την ξέρουν καλά είναι κάτι σαν ειδική διαδρομή.Έτσι εκεί που πηγαίνεις με λογική ταχύτητα για τα δεδομένα σε προσπερνάνε οι ντόπιοι Βαλεντινο Ροσι και Μικαελ Σουμαχερ,σε 2 ή σε 4 ρόδες,ενώ ταυτόχρονα έχεις να αποφύγεις τα γίδια ή κάποια πέτρα που έχει αποκολληθεί.
    Οδηγική παιδεία ανύπαρκτη.Ο καθένας κάνει ότι θέλει,όποτε θέλει.

    Κατά τα άλλα, απίστευτες παραλίες,Μύρτος, Κηπούρια,....
    Ωχ ναι.....αυτο με τα γιδια το ξεχασα.
    Σωστος.Πεταγονται ουκ ολιγες φορες...ακομα και νυχτα.

  12. #12
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Βλέπω υπάρχει συμφωνία στο ότι οι δρόμοι είναι στενοί, οι ντόπιοι το παίζουν γρήγοροι, πρόβλημα με κατσίκια και βράχους στο οδόστρωμα. Διαφωνία στην ποιότητα του οδοστρώματος και σήμανση.

    Σε σχέση με άλλα μέρη της Ελλάδος πράγματι φοράμε λιγότεροι κράνος εδώ?
    Είδατε πιο συχνά αφύλακτα ζώα από άλλα μέρη?
    Άλλα σχόλια παιδιά???

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Σε σχέση με άλλα μέρη της Ελλάδος πράγματι φοράμε λιγότεροι κράνος εδώ?
    Είδατε πιο συχνά αφύλακτα ζώα από άλλα μέρη?
    Άλλα σχόλια παιδιά???

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    H αλήθεια φίλε μου είναι ότι δεν μπορεί να υπολογιστεί ποσοστιαία η χρήση κράνους στην επαρχία. Το ποσοστό είναι παντού >80% για να μην πω περισσότερο. Κράνη είχα δει να φορούν κυρίως οι τουρίστες στο νησί.

    Αγελάδες νομίζω, είχα δει να κάνουν βόλτες στη διαδρομή προς Χαβριάτα - μοναστήρι Κηπουριών και κοντά στην Αγ.Κυριακή (Ζόλα) αν θυμάμαι καλά το όνομα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Παιδια επειδη σε ολη την επαρχια οι δρομοι δε βλεπω να φτιαχνονται,καλυτερα ας γινουν προσπαθειες για την οδηγικη "παιδεια".για μενα αυτο σημαινει να καταλαβουν οι ντοπιοι πως το καλοκαιρι δεν ειναι μονοι τους και το να προσπερνουν τον τουριστα μονο κακο κανει στο νησι.πχ αγγλοι και γερμανοι τρομοκρατουνται απο τους δρομους μας οχι αστεια...ποσο μαλλον απο το πως οδηγουμε...στην αγγλια το πιο μικρο χωριο εχει πληρη σημανση και αριστο οδοστρωμα...
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  15. #15
    Μελος Συμμοριας Το avatar του/της K5_N
    Εγγραφή
    13/06/2009
    Μηνύματα
    178
    Γιδια στο δρομο?????? εδω στη κρητη τα γιδια πριν περασουν το δρομο κοπιτανε δεξια αριστερα και μετα περνανε. Στη κερκυρα δεν υπαρχει φοβος γιατι πολυ απλα τετοιου ειδους ζωα τα εχουν στο μουσειο
    GSF 650 N

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2017, 23:36
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2009, 00:11
  3. ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΕΠΑΡΧΙΑ
    από ACHEXAR75 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2008, 20:09
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 18:35
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 14:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF