Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: F 650 GS ή Transalp 700 ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2009
    Μηνύματα
    2

    Unhappy F 650 GS ή Transalp 700 ?

    Καλημέρα σε όλους.

    Ζητώ βοήθεια στο παραπάνω ερώτημα.

    Το ιστορικό έχει ως εξής: οδηγώ 20 χρόνια και εκτός από τα πρώτα παπάκια έχω αλλάξει μόνο 2 μηχανές. BMW R 450 και KLE 500.
    Και με τις 2 μηχανές ήμουν ευχαριστημένος. Σκυλιά μαύρα και τα έβγαλαν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.
    Με την BMW είχα ταξιδεψει σε Ευρώπη και Ελλάδα πολλά χιλιόμετρα, ενώ με το KLE έκανα μόνο μικρά ταξιδάκια το πολύ Αθήνα-Πάτρα.
    Τη BMW όσο την είχα ιταλία, την πήγαινα σε μάστορα μια φορά τον χρόνο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Όταν την έφερα Ελλάδα, μου την κατέστρεψαν και τώρα την κρατάω παρατημένη μόνο από συναισθηματικό δέσιμο. Μου ξήλωσαν ανταλλακτικά που είχε καλά συντηρημένα και γενικά έκαναν τέτοιες απατεωνιές.
    Στο KLE άλλαξα 10 συνεργεία για να βρώ αυτόν που είναι τίμιος στη δουλειά του, αλλά σίγουρα πιο ακριβός από όλους.
    Ρωτάω λοιπόν όσους γνωρίζουν από προσωπική εμπειρία αν ισχύουν τα παρακάτω συγκριτικά μεταξύ των δύο:

    Transalp 700

    Θετικά:
    Πολύ αξιόπιστο
    Καλή σχέση τιμής-ποιότητας
    Αποδεκτό On-Off
    Πιο φτηνό σέρβις και περισσότερες επιλογές
    Θα το έχεις για χρόνια χωρίς φόβο


    Αρνητικά:
    Μεγαλύτερη μέση κατανάλωση
    Ακριβά ανταλλακτικά
    Δυσκίνητο στην πόλη
    Αναζητήσιμο από κλέφτες (άκουσα πολλούς που τους το σήκωσαν...)
    Αισθητικά πιο συντηρητικό


    BMW F 650 GS

    Θετικά:
    Είναι BMW !
    Καλύτερο On-Off
    Πολύ πιο άνετο στην πόλη
    Καλύτερη μέση κατανάλωση
    Αισθητικά πολύ ανώτερο
    Έχω ακούσει λιγότερες κλοπές


    Αρνητικά:
    Πιό ακριβό
    Αξιόπιστο μεν, αλλά συγκριτικά με το transalp πιο ζημιάρικο
    Εξίσου ακριβά ανταλλακτικά
    Μονοπώλιο στο σέρβις και φόβος για μεγάλη αφαίμαξη στο συνεργείο
    Υπάρχει περίπτωση να μην το έχεις για καιρό λόγω διάφορων ζημιών


    Γενικά είμαι πολύ πιστός στη μηχανή που θα επιλέξω και δένομαι συναισθηματικά. Δεν σκοπεύω να αλλάζω συνέχεια, κάνω πολλά χιλιόμετρα στην Αττική, και μου αρέσει να την φορτώνω το καλοκαίρι και να γυρίζω με παρέα.
    Πιστεύω ότι και τα δύο συνδιάζουν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που λέμε On-Off.
    Απλά με έχουν κουράσει με την απατεωνιά τους τα συνεργεία που δεν νοιάζονται αν σκοτωθείς, αρκεί να τους την ξαναφέρεις όσο πιο σύντομα γίνεται... Οπότε για μένα το πιο σημαντικό κριτήριο επιλογής είναι το κόστος συντήρησης και η μακροζωία.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας !

  2. #2
    Οτι να ναι Το avatar του/της glanza2
    Εγγραφή
    04/05/2007
    Μηνύματα
    78
    Πρωτον ολα ειναι θεμα γουστου.Το transalp ειναι πιο ωραιο μηχανακι για μενα......
    θα κανεις ενα τεστ ride γιατι πολλα ακουγοντε..Αν δεν δεις και δεν καβαλησεις
    μπορει να σου λενε και οτι το παπι κανει ταξιδια........τεσπα
    Στο θεμα τον service αν παρεις bmw θα πας στον παναγιωτοπουλο....εχει τις καλυτερες τιμες...και ειναι και ενταξει μαζι σου.....
    και γω bmw εχω και πληρωνω οσα οι φιλοι μου με τρανσαλπ......μην σου πω λιγοτερα
    anashimatismos metashimatismos autin tin prothesi tin berdeuo kai eho kaki prothesi

  3. #3
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    το χεις ψαξει..κ καλα εκανες..

    συμφωνω κ με τα θετικα κ αρνητικα που εγραψες για το καθενα..

    καβαλησε κ τα 2..κ παρε αυτο που θα σου κατσει καλυτερα..

    κατι που παρελειψες..κ νομιζω οτι δεν ειμαι λαθος..ειναι οτι το Transalb ειναι 2κυλινδρο ενω το GS μονοκυλινδρο

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    κατι που παρελειψες..κ νομιζω οτι δεν ειμαι λαθος..ειναι οτι το Transalb ειναι 2κυλινδρο ενω το GS μονοκυλινδρο

    Αναφέρεται στο καινούριο δικύλινδρο (F 650 GS Twin). Η μονοκύλινδρη σειρά της BMW ξεκινάει τώρα με το γράμμα G.

    Μεταξύ των 2, κατεμέ, BMW δαγκωτό. Αλλιώς πας και παίρνεις το παλιό Transalp, ουτοσιάλλως ίδια είναι σχεδόν (το παλιό με το καινούριο).

    Όσο για τα service μην είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι πιο φτηνά της Honda, όπως και για τη ποιότητα. Κάνε μια γύρα να δεις πλέον πως σκουριάζουν τα Honda.



  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2009
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
    Έχω δοκιμάσει transalp και Versys μέχρι τώρα. Από βδομάδα έχω κλείσει και με το BMW και θα μεταφέρω την εμπειρία μου.
    Στο Transalp με γκάζια και τέρμα φρένα στην αλεξάνδρας, έκατσε στη θέση του, λειτούργησε το ABS και αιστάνθηκα απόλυτη ασφάλεια. Το Versys σε αντίστοιχη δοκιμή έφυγε, καθ'ότι πιο ελαφρύ και παιχνιδιάρικο, γι'αυτό και το απέριψα.
    Αφού δοκιμάσω και το BMW (...ναι για GS μιλάμε) σε ίδιες συνθήκες, πιστεύω να έχω καλύτερη εικόνα. Πάντως το διπλό δισκόφρενο του Transalp έναντι της BMW είναι κάτι ελκυστικό.

  6. #6
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Αναφέρεται στο καινούριο δικύλινδρο (F 650 GS Twin). Η μονοκύλινδρη σειρά της BMW ξεκινάει τώρα με το γράμμα G.

    Μεταξύ των 2, κατεμέ, BMW δαγκωτό. Αλλιώς πας και παίρνεις το παλιό Transalp, ουτοσιάλλως ίδια είναι σχεδόν (το παλιό με το καινούριο).

    Όσο για τα service μην είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι πιο φτηνά της Honda, όπως και για τη ποιότητα. Κάνε μια γύρα να δεις πλέον πως σκουριάζουν τα Honda.


    ναι εχεις δικιο..εχω μεινει λιγο πισω..

    για αυτο κ εγραψα ''νομιζω πως δεν κανω λαθος..''

  7. #7
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Για βόλτες με φίλους κτλ θα σου πρότεινα το Transalpάκι...
    Εδώ και πάρα πολλά χρόνια η Honda γνώριζε το λόγο για
    τον οποίο το έφτιαχνε και τα κατάφέρνει ακόμα πρωτοποριακά!

    Επίσης: Τέρας αξιοπιστίας.

    Πιο extreme bike όμως το ΒΜWδάκι...

    Τι να σου πω τώρα κι εγώ! Δίλημμα!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 700 η Vstrom 650 Βοήθεια!!
    από TEO1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 08:21
  2. f 650 gs ή xl 650 v transalp????
    από aris77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:41
  3. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF