Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Suzuki DL-650 V-Strom ABS ή Yamaha Fazer 600 ABS

  1. #1

    Smile Suzuki DL-650 V-Strom ABS ή Yamaha Fazer 600 ABS

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινουριος οδηγός, για την ακρίβεια στα μαθήματα είμαι για να βγαλω διπλωμα μηχανης, δεν ξέρω και μαλλον δεν μπορώ να αγορασω και μηχανή άμεσα, άλλα αν προχωρησω σε αυτη την κινηση μεσα στο επομενο 6μηνο - χρόνο, θα ηθελα την αποψη σας για τα δυο μοντέλα που περιγραφω και στο θεμα.

    Προσωπικά μου αρέσουν οι μηχανές on-off, (η ικανοτητα τους στο χώμα μ'αφηνει αδιαφορο προς το παρόν), αλλα περισσοτερο για το touring υφος που εχουν και οι δυο. Επισης πρωτοκοιταξα την V-Strom, αλλα τελευταια κοιταω και το Fazer, και τις δυο τις εχω δει στον δρομο και μου αρεσαν εξισου

    Και κάτι τελευταιο σε τελική αναλυση ισως θα επρεπε να ειχα αρχισει απο εκει; Να αρχισω και να αποκτησω οδηγικη εμπειρια απο μια τετοια μηχανη ή θα μου προτεινατε κατι αλλο μικροτερο κυβισμου, ολα αυτα εννοειται με γνωμονα την ασφαλεια.

    Ευχαριστώ, Κωνσταντινος

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    16
    Μάλλον θα έπρεπε να τις οδηγήσεις πρώτα και τις 2 πριν διαλέξεις..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα,

    Φίλε Bluecaves, ξεκίνησα κι εγώ πριν ένα χρόνο με κατ' ουσία μηδενική εμπειρία αν και μεγάλος σε ηλικία. Τελικά επέλεξα το V-Strom και μέχρι σήμερα το έχω ευχαριστηθεί.

    Βέβαια όπως γράφει και ο φίλος bill.k το καλλίτερο θα ήταν να οδηγήσεις και τις δύο για να καταλάβεις τί σου πάει....Σε κάθε περίπτωση για ψαρούκλες σας ελόγου μας ότι και να πάρεις να έχει abs...με έχει σώσει πολλές φορές...

    Φιλικά
    Νικος
    Nick

  4. #4
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: Suzuki DL-650 V-Strom ABS ή Yamaha Fazer 600 ABS

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bluecaves
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινουριος οδηγός, για την ακρίβεια στα μαθήματα είμαι για να βγαλω διπλωμα μηχανης, δεν ξέρω και μαλλον δεν μπορώ να αγορασω και μηχανή άμεσα, άλλα αν προχωρησω σε αυτη την κινηση μεσα στο επομενο 6μηνο - χρόνο, θα ηθελα την αποψη σας για τα δυο μοντέλα που περιγραφω και στο θεμα.

    Προσωπικά μου αρέσουν οι μηχανές on-off, (η ικανοτητα τους στο χώμα μ'αφηνει αδιαφορο προς το παρόν), αλλα περισσοτερο για το touring υφος που εχουν και οι δυο. Επισης πρωτοκοιταξα την V-Strom, αλλα τελευταια κοιταω και το Fazer, και τις δυο τις εχω δει στον δρομο και μου αρεσαν εξισου

    Και κάτι τελευταιο σε τελική αναλυση ισως θα επρεπε να ειχα αρχισει απο εκει; Να αρχισω και να αποκτησω οδηγικη εμπειρια απο μια τετοια μηχανη ή θα μου προτεινατε κατι αλλο μικροτερο κυβισμου, ολα αυτα εννοειται με γνωμονα την ασφαλεια.

    Ευχαριστώ, Κωνσταντινος



    Αφου εισαι νεος οδηγος υπολογισε οτι το στρωμα εχει ενα καποιο βαρος σε συνδυασμο με ψηλο κεντρο βαρους αλλα αν εισαι ψηλος μαλλον θα σου ειναι πιο ανετο απο την αλλη το φαζερ εχει περισσοτερα γκαζια και σιγουρα ταξιδευει με μεγαλυτερες ταχυτητες εθνικη απο περιφερειακα
    πανω κατω ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα το φαζερ ισως εχει καλυτερα φρενα

    Η προστασια απο αερα στο στρωμα αν εισαι μεχρι 1.85 με τη ζελατινα στη ψηλη θεση ειναι ικανοποιητικη για το φαζερ δε ξερω δε το εχω οδηγησει


    Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με τετοια μηχανη αλλα με το μυαλο στο κεφαλι χαμηλες ταχυτητες και παντα με τον απαραιτητο εξοπλισμο κρανος μπουφανακι

  5. #5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    Φίλε Lazio, είμαι 1.88 σε υψος και 85kg και 33 χρονών, δεν έχω καβαλήσει ακόμα καμμία απο τις δύο, με το καλό να πάρω το δίπλωμα και ένα κράνος και να πάω για test-drive...και να σου πω οτι τα αεροδυναμικα ουτε που τα είχα σκεφτεί καθόλου μέχρι τώρα, οποτε ελπιζω τουλαχιστον να μην έχω προβλημα με το V-Strom

    και απο την αλλη τα γκαζια δεν με ενδιαφερουν οχι σε αυτη τη φαση δηλαδη, να μαθω πρωτα να οδηγω με ανεση, ασφαλεια και σιγουρια και τα υπολοιπα έπονται....

    Τhanks,
    Kostas


  6. #6
    τσέκαρε το θέμα του ύψους σου σε σχέση με street μηχανές. Αν είσαι άνετα δηλαδή.

    Ανέβηκα πρώτη φορά σε μηχανή στην ίδια ηλικία με σένα. Ξεκίνησα με ένα εντουράκι 200cc. Δεν το μετάνιωσα ποτέ.
    Aν έχεις αποφασίσει ότι θα πάς σε 650ρι, πάρε το μεγάλο δίπλωμα, αλλά πάρε τη μηχανή φιμωμένη στα 34 άλογα όπως κάνουν στο εξωτερικό. Κράτα την έτσι τουλάχιστον για 7-8.000χλμ ή τουλάχιστον 1 χρόνο. Μετά αν θέλεις με μηδέν κόστος την επαναφέρεις στην κανονική της ιπποδύναμη.

  7. #7

    Question

    τωρα που κανω ακομα μαθηματα με honda cb500 καμμια φορα ο δασκαλος μου λεει οτι στεκομαι σαν τσολιας πανω στην μηχανη, οτι σφιγγω με τα χερια το τιμονι και σε τελικη αναλυση θα πρεπει να ειμαι πιο χαλαρος οταν την οδηγαω...και να πιανω πιο χαλαρα το τιμονι...
    αλλα στην συγκεκριμενη που ειναι και κατηγορια street μου φαινεται οτι το τιμονι ειναι χαμηλα και τεντωνω τα χερια μου για να το πιασω. με αυτη την λογικη πιστευω μια πιο ψηλη μηχανη θα με βολευε περισσοτερο...

    Να σου πω την αληθεια, σιγουρα μια μηχανη με λιγοτερα κυβικα, ιπποδυναμη και τα σχετικα θα βοηθουσε στο να νιωθω πιο ανετα και να μπω στην νοοτροπια του μοτοσυκλετιστη, χωρις φοβο και παθος... οπως μου εχουν συστησει και καποιοι φιλοι μου,

    απλα δεν ειμαι της αποψης να αλλαζω μηχανη καθε λιγο και λιγακι....παντως χρησιμη η συμβουλη που εδωσες οσον αφορα τον περιορισμο στην ιπποδυναμη

  8. #8
    Εγώ πήρα μικρή μηχανή για αρχή. Κάποιες φορές ακόμη και με αυτή, δεν εκτίμησα σωστά κάποιες στροφές αλλά στάθηκα τυχερός. Νομίζω πως εάν είχα μεγαλύτερη μηχανή, αυτές οι φορές θα ήταν αρκετά περισσότερες...
    Το άλλο όμως που δεν διορθώνεται με το να φιμώσεις τη μηχανή είναι το βάρος. Σκέψου πχ άπειρο οδηγό σε απότομα ανηφορικό δρομάκι με στροφές (πχ νησί) που οδηγεί μηχανή 200+ κιλά να βλέπει από το πουθενά μπροστά του φορτηγό. Για να αντιδράσεις εκεί σωστά (και σε πολλές άλλες περιπτώσεις) πρέπει όταν είσαι πάνω στη μηχανή να αισθάνεσαι άνετα. Και αυτό έρχεται με τον καιρό.

  9. #9
    σίγουρα...
    ενα απο τα πρωτα πραματα που θα κανω οταν με το καλο αγορασω μια, θα ειναι να παω και σε riding school, αλλα πανω απο ολα ο χρονος και τα km ειναι το ζητουμενο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF