Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Αγορά μηχανής πριν ή μετά το δίπλωμα;

  1. #16
    Ανέβηκα πάνω και πραγματικά φαίνεται μεγαλύτερο από 125. Για αυτό έγραψα ότι το YBR 125 όταν ανέβηκα μου φάνηκε σαν παιχνίδι.
    Μπροστά, στο ντεπόζιτο, στα πλαινά το Terra ανοίγει σε πλάτος, δηλαδή στηρίζεις και ποτήρι με καφέ. Είναι λίγο ψηλότερο από το YBR 125 και φαίνεται λίγο πιο στιβαρό.
    Αλλά αυτά έχουν λίγη σημασία τη στιγμή που τα μοτόρια ήταν ακίνητα. Βεβαια για τον αρχάριο έχει σημασία η αίσθηση αυτή περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους...

    Εν τω μεταξύ βρήκα μια πολύ καλή τιμή σε κατάστημα στη ΘΕσσαλονίκη αλλά υποπτεύομαι ότι πρόκειται για άλλη μηχανή, για άλλο Derbi, γιατί η τιμή είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τους υπόλοιπους...

    Μπορεί να κάνω 110 χιλιόμετρα σήμερα πάλι να ξανανέβω στο Terra 125...

  2. #17
    Δείτε και άλλη μια φωτό.
    από τον πίνακα οργάνων...http://i15.ebayimg.com/04/m/000/a5/7d/0324_27.JPG

  3. #18
    Κατά "διαβολική" σύμπτωση είχα ακριβώς το ίδιο δίλλημα πριν από περίπου 2 μήνες. Ο δάσκαλος καλός και φίλος αλλά ό,τι και να κάνεις, αν δεν γράψεις μερικά χιλιόμετρα δεν πρόκειται να εξοικιωθείς μόνο μέσω των μαθημάτων ειδικά αν μείνεις στα 5 υποχρεωτικά. Στην Ελλάδα η δουλειά του δασκάλου δυστυχώς είναι να σε μάθει να περνάς τις εξετάσεις, όχι να οδηγείς σωστά και με ασφάλεια.

    Επέλεξα κι εγώ την αγορά της μηχανής πριν την έκδοση του διπλώματος (δίνω μεθαύριο Παρασκευή για να καταλάβεις) ώστε να ξεφύγω από την "ακαδημαική" επαφή με το εργαλείο. Αν δε, μπορείς να περιοριστείς σε βόλτες σε κλειστό χώρο, δεν θα έχεις και την αγωνία του κακού συμβάντος. Βέβαια, θα σου πω το εξής. Είμαι 34 και θεωρώ τον εαυτό μου σοβαρό. Παρολαυτά μου ήταν αδύνατον να έχω τη μηχανή (Stree Triple) να κάθεται καλοκαίρι, να την βλέπω και να μην κάνω έστω μια κοντινή βόλτα...Η κοντινή βόλτα μεταφράζεται σε περίπου 160χλμ μέχρι σήμερα, όλα γύρω από το εξοχικό σε "επαρχιακό δρόμο"...
    Συμπέρασμα: Στα συν είναι ότι δεν μετανιώνω που την αγόρασα ούτε στιγμή, το καταχάρηκα, έμαθα πολλά και γρηγορότερα από ότι με 50 μαθήματα (με αρκετό θεωρητικό υπόβαθρο) και θα πάω στις εξετάσεις με άλλον "αέρα"...
    Στα μείον είναι ότι σε κάποια φάση είχα μια πτώση η οποία αν είχε γίνει υπό άλλες συνθήκες θα με είχε μπλέξει πολύ άσχημα από νομικής πλευράς. Από καθαρή τύχη δεν ενεπλάκη κανένας άλλος και τη γλύτωσα με ένα σπασμένο πετάλι φρένου.
    Αν μπορείς να ελέγξεις 100% τις "ορμές" σου, αγόρασέ τη χωρίς δεύτερη σκέψη...

  4. #19
    Σε ευχαριστώ πολύ, ΜcZab. Το κακό είναι ότι δεν τη βρίσκω μεταχειρισμένη τη μηχανή που θέλω και καινούρια δε θέλω να την αγοράσω, πρώτον γιατί καλύτερα να είναι στρωμένη και δεύτερον γιατί σίγουρα θα υπάρξει κάποια μικροπτώση ακόμα και στον κλειστό χώρο και δε μου πάει καρδιά να αγοράσω κάτι καινούριο και να έχω και το άγχος ότι μπορεί να το στραπατσάρω...
    Θα δείξει...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis
    Σε ευχαριστώ πολύ, ΜcZab. Το κακό είναι ότι δεν τη βρίσκω μεταχειρισμένη τη μηχανή που θέλω και καινούρια δε θέλω να την αγοράσω, πρώτον γιατί καλύτερα να είναι στρωμένη και δεύτερον γιατί σίγουρα θα υπάρξει κάποια μικροπτώση ακόμα και στον κλειστό χώρο και δε μου πάει καρδιά να αγοράσω κάτι καινούριο και να έχω και το άγχος ότι μπορεί να το στραπατσάρω...
    Θα δείξει...
    Αν δεν υπάρχει οικονομικός περιορισμός, θα έλεγα να την πάρεις καινούργια. Η ικανοποίηση της αγοράς, πρώτης και καινούργιας μηχανής θεωρώ ότι είναι από τις μεγαλύτερες απολαύσεις της ζωής...
    Την πτώση μην τη φοβάσαι, βάλε κάποιο προστατευτικό (μανιτάρια, κτλ) και θα είσαι οκ.

    Φαντάσου όμως να τη μάθεις καλά και σε κανένα εξάμηνο να θες να ξεφορτωθείς τη μτχ για να πάρεις τη μηχανή των ονείρων σου...

    Ό,τι και να αποφασίσεις καλή τύχη!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    689
    καντο αλλα προσεχε γιατι γλυκαινεσε ευκολα και η αποσταση που σε χωριζει απο την αλανα με το δρομο ειναι μονο μερικα μετρα,σου μιλω εκ πειρας
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #22
    Όλοι έτσι αρχίσαμε.


    Παίρναμε ένα εντουράκι, ότι εξοπλισμό άντεχε η τσέπη μας και βουρ στο βουνό παιδί μου.

    Η ουσία είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να έχεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα θεωρητικά ΠΡΙΝ αρχίσεις.

    Και πάντα με έναν ακόμα για να σηκώσεις το μηχανάκι ή να σε βοηθήσει να το βγάλεις από νερολακούβα κλπ.

    Καλή και πολλή τύχη, και στις αναποδιές να αυτοσαρκάζεσαι, κάνει καλό.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 21:09
  2. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2010, 10:18
  3. Πλύσιμο πριν η μετά το σέρβις?
    από TarasOne στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2009, 21:29
  4. Βοηθεια πριν και μετα το στρωσημο !!!
    από Gilerakias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 10:47
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF