Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αγορά μηχανής πριν ή μετά το δίπλωμα;

  1. #1

    Αγορά μηχανής πριν ή μετά το δίπλωμα;

    Πριν εκθέσω από πού προήλθε ο παραπάνω προβληματισμός να ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ οδήγηση της μηχανής σε δρόμο πριν την απόκτηση του διπλώματος.
    Παίρνοντας αφορμή από την εμπειρία που είχα 10 χρόνια πριν, όταν έβγαλα δίπλωμα για αυτοκίνητο, σκέφτομαι ότι αν και στις μηχανές ισχύει το ίδιο δηλαδή ότι δε μαθαίνεις και πολλά από τη σχολή οδήγησης σκέφτηκα το παρακάτω. Γιατί να μην αγοράσω πρώτα τη μηχανή και να με βοηθήσει ένας φίλος να μάθω τα πρώτα βασικά βήματα σε κάποια αλάνα ή σε κάποιο χώρο που δεν κυκλοφορούν άλλα οχήματα και μετά να πάω στη σχολή και έτσι να κάνω μόνο τα ελάχιστα μαθήματα ή τέλος πάντων λιγότερα μαθήματα από ό,τι θα έκανα...

    Ποια η γνώμη σας;

  2. #2
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    ωχ....


  3. #3
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Πριν σε δαγκώσουν οι υπόλοιποι...να ρωτήσω απλά τι θα κάνεις σε περίπτωση που χτυπήσεις κάποιον, φταις, δεν έχεις δίπλωμα ασφάλεια....και αυτό για να γλυτώσεις 3-4 μαθήματα?


    Που νομίζω οτι έχει και κάποιες υποχρεωτικές ώρες....

  4. #4
    Για αλάνα μιλάει ο άνθρωπος...

    Κάντο. Μόνο πλεονεκτήματα υπάρχουν στο να γράφεις ώρες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Ο Κώδικας οδικής Κυκλοφορίας εφαρμόζεται σε οδούς και σε χώρους που
    χρησιμοποιούνται για δημόσια κυκλοφορία οχημάτων, πεζών και ζώων.

    Στα χωράφια και τα παρτέρια που θα με πάει ο φίλος έχει μόνο σκιάχτρα και φίδια...
    Αν ανησυχείς για τα σκιάχτρα ή για τα φίδια, νομίζω ότι από αυτά κινδυνεύω εγώ περισσότερο παρά αυτά από μένα...

    Δεν ξέρω αν έχετε δίπλωμα από αυτοκίνητο αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω στις περισσότερες σχολές που ξέρω εδώ δε γίνεται της προκοπής εκμάθηση.
    Αν είναι να ισχύουν και τα ίδια στις μηχανές καλύτερα να μάθω στο χωράφι και στην αλάνα με το φίλο μου και να πάω μετά ή ταυτόχρονα στη σχολή...

    Το σύστημα αυτό έχει όμως το μειονέκτημα ότι αγοράζω μηχανή χωρίς να την οδηγήσω αφού σε αυτό το στάδιο που βρίσκομαι τώρα μπορώ μόνο να ανέβω πάνω, όχι να την ξεκινήσω...

    Ανέβηκα στο YBR στην έκθεση της αντιπροσωπείας. Μου φάνηκε λίγο σαν παιχνίδι. Πολύ ελαφρύ και χαμηλό.
    Το Terra όταν ανέβηκα πάνω ήταν ελεγχόμενο αλλά είχες την αίσθηση ότι είσαι πάνω σε μεγαλύτερη μηχανή...
    Σημασία έχει όμως πώς είναι όταν πρέπει να στρίψουν και να φρενάρουν.

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis
    Ο Κώδικας οδικής Κυκλοφορίας εφαρμόζεται σε οδούς και σε χώρους που
    χρησιμοποιούνται για δημόσια κυκλοφορία οχημάτων, πεζών και ζώων.

    Στα χωράφια και τα παρτέρια που θα με πάει ο φίλος έχει μόνο σκιάχτρα και φίδια...
    Αν ανησυχείς για τα σκιάχτρα ή για τα φίδια, νομίζω ότι από αυτά κινδυνεύω εγώ περισσότερο παρά αυτά από μένα...


    παρε κατι για το χωμα (δεν ποναει οσο η ασφαλτος)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    Για αυτό θα πάω εκεί για να μην πονέσω αν και μερικά από αυτά τα χωράφια είναι ασφάλτινα...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Για αλάνα μιλάει ο άνθρωπος...

    Κάντο. Μόνο πλεονεκτήματα υπάρχουν στο να γράφεις ώρες.
    +1000

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Για αλάνα μιλάει ο άνθρωπος...

    Κάντο. Μόνο πλεονεκτήματα υπάρχουν στο να γράφεις ώρες.
    Θα συμφωνισω και εγω με αυτο.Το μονο προβλημα που ισως αντιμετωπισεις ειναι στις εξετασεις.Εβγαλα το διπλωμα πριν 8 μηνες και ειχα παρει την μηχανη πριν το αποκτησω.Η δυσκολια που αντιμετωπισα ηταν οτι ουδε μια σχεση ειχε η μηχανη μου με αυτη του δασκαλου και αρα με αυτη που εδωσα και εξεταση.Αλλη θεση οδηγησης,αλλα φρενα,αλλο γκαζι αλλου το κεντρο βαρους.Οταν ξεκινησα τα μαθηματα μεχρι και να τελειωσω δεν ανεβηκα στην μηχανη μου.Ασε που αν τελικα την παρεις και της παρεις τον αερα πριν βγαλεις διπλωμα δεν θα κρατηθεις να μην βγεις στο δρομο.Εκει στην γειτονια σου.Στα στενα που τα ξερεις καλα.Εκει μπορει να γινει κ μ@λ@κια

  10. #10
    Εγώ αυτό που εννοώ είναι να μάθω τα βασικά ώστε όταν πάω στη σχολή να μην είμαι εντελώς ψάρι...
    Εδώ είμαστε μέσα στις ανηφόρες και τις κατηφόρες, δεν είναι για να βγεις με μοτο αν δεν το κατέχεις το άθλημα.

  11. #11
    To θέμα είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα για τη μηχανή και φοβάμαι μη τυχόν αφού βγάλω το δίπλωμα μετανιώσω για αυτήν που θα έχω πάρει...
    Είμαι ανάμεσα στο YBR 125 και το Derbi Terra 125...
    Έχω ανοίξει σχετικό θέμα εδώ.
    Libertine, πριν βγάλεις το δίπλωμα οδηγούσες άλλο δίκυκλο, παπάκι, σκούτερ κτλ;
    Τελικά σε βοήθησε το ότι είχες τη μηχανή πιο πριν ή έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα;

  12. #12
    Λιγα πραγματα.Σαν παιδι και γω πριν απο αρκετα χρονια ολο με παπια και scooter φιλων ημουν.Αργοτερα βολτες στα στενα με μηχανες φιλων και παλι.Δεν ξερω αν πραγματικα με βοηθησε αλλα ξερω οτι περασα αρκετο χρονο μαζι περιμενοντας να βγει το διπλωμα.Θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις την διαδικασια να το βγαλεις και ταυτοχρονα ψαχνεσαι για το τη μηχανη θελεις.Αρχικα το σημαντικο ειναι να μαθεις την μηχανη του δασκαλου γιατι με αυτη θα δωσεις εξετασεις.

  13. #13
    Στην τροχαία όταν πας για το δίπλωμα 50cc σου λένε ξεκάθαρα να πας στις εξετάσεις με δικό σου μηχανάκι.
    Άρα πρέπει να το έχεις πάρει πριν. Βέβαια απαγορεύεται να το κυκλοφορείς αλλά να το αγοράσεις δεν υπάρχει πρόβλημα...

    Τώρα αν έχεις το δίπλωμα των 50cc καιρό δεν θα τύχει να οδηγήσεις κάτι μεγαλύτερο; Το πιθανότερο είναι ναι ...

    Φυσικά δεν κυκλοφορούμε ποτέ στους δρόμους χωρίς δίπλωμα γιατί αν τύχει ατύχημα την κάτσαμε.

    Αλλά το να πάρεις μια μοτοσυκλέτα και με τη βοήθεια κάποιου διπλωματούχου να πάτε σε ένα άδειο παρκινγκ ή αλάνα να μάθεις δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα...
    αρκεί να είναι δικό σου γιατί αν τύχει κατι και στην αλάνα και φας τα μούτρα σου με ξένο μηχανάκι θα μπλέξει ο ιδιοκτήτης... Τώρα βέβια με το YBR σε αλάνα και να χτυπήσεις... θέλει πολύ προσπάθεια...

    Και επειδή βλέπω ότι είσαι και μιας Α ηλικίας... αν δεν βγεις στο δρόμο μπορείς να οδηγήσεις για εξάσκηση ότι θέλεις...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  14. #14
    Επειδή με το YBR 125 δύσκολο να χτυπήσεις στην αλάνα για αυτό σκέφτομαι το Derbi Terra 125...
    Μου φάνηκε πιο μηχανή από το YBR...

  15. #15
    Ωραίο φαίνεται αλλά το πως θα είναι σε πραγματική κλίμακα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	normal_derbi_terra_125_06.jpg 
Προβολές:	819 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	172807
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 21:09
  2. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2010, 10:18
  3. Πλύσιμο πριν η μετά το σέρβις?
    από TarasOne στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2009, 21:29
  4. Βοηθεια πριν και μετα το στρωσημο !!!
    από Gilerakias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 10:47
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF