Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρώτη φορά στα Μέγαρα--> Οδηγίες και tips

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171

    Πρώτη φορά στα Μέγαρα--> Οδηγίες και tips

    Σκέφτομαι να πάω για πρώτη φορά στα Μέγαρα το επόμενο ΣΚ 12 και 13 του μηνός !

    Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας...τις συμβουλές σας κτλπ ! ( Έχω Yamaha R6 2003 )

    Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά πόστ στο section trackdays,,, με εικόνες απ'την πίστα κτλπ. !

    Αλλά θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις (ελπίζω να μην είναι πολύ κουλές,,χιχι.. ):
    1) Άλλος διοργανωτής είναι το Σάββατο, και άλλος την Κυριακή ? Έχει διαφορά? Να πάω ίσως Σάββατο που θα έχει λιγότερο κόσμο?

    2) Ολόσωμη φόρμα, μπότες και και γάντια θα βρώ στο νούμερο μου, για να νοικιάσω απο εκεί? (Η τιμή είναι στα 30 ευρώ ή περισσότερο?)

    3) Όσον αφορά τα λάστιχα, τι παίζει? Τα νοικιάζεις, τα αγοράζεις... ? Και μόλις τελειώσεις, για να γυρίσεις σπίτι σου φοράς πάλι τα δικά σου? Και αν έχεις αγοράσει, πρέπει να έχεις και κάποιον με αμάξι για να κουβαλήσει τα λάστιχα μετά? ( Και αν ξέρετε τιμές πείτε περίπου)

    4) Απο καύσιμα...υπάρχει κάποιο πρατήριο κοντά στην πίστα ?

    5) Ότι άλλη συμβουλή ,,,απ' την εμπειρία σας,, καλοδεχούμενη

    Υ.Γ. ( όποιος πάει και θέλει παρέα,,,ας στείλει ένα πμ)

  2. #2
    1) Καλύτερα Σάββατο σαφώς. Το ιδανικό θα ήταν να πάς CSS να πάρεις μια ιδέα πρώτα αλλά και κατευθείαν να πάς δεν έγινε και τίποτα(κι εγώ άλλωστε κατευθείαν πήγα)

    2)Θα βρείς τα πάντα στο νούμερό σου.

    3) Τα λάστιχα τα αγοράζεις(μετρητοίς) και σου τα τοποθετούν επιτόπου. Συμβουλή μου είναι να βάλεις εκτός πίστας λάστιχα, γιατί θέλουν κάποιο ομαλό στρώσιμο πρίν μπορέσεις να τα εκμεταλευτείς όπως μπορούν να αποδώσουν. Βάλτα σε ένα κατάστημα, κάνε μια βόλτα 150-200 χλμ και μετά μπές πίστα. Αν θέλεις και μπορείς να μεταφέρεις τα παλιά σου λάστιχα, φυσικά τα κρατάς.

    4)Δεν έχω εμπειρία απο Μέγαρα, μόνο απο Σέρρες(πολύ) και δε ξέρω ποσο κοντά έχει βενζινάδικο. Επιφυλλάξου να σου απαντήσει και κάποιος άλλος.

    5)Την συμβουλή μου, σου την είπα ήδη. Προσπάθησε να πάς πρώτα σε κάποιο CSS και μετά δοκίμασε αλλά δεν είναι απαραίτητο. Επίσης οπωσδήποτε βάλε λάστιχα σε κατάστημα, στρώστα, και μετά μπές πίστα. Τελευταίο tip, μείνε μακριά απο τα χρονόμετρα, χαλάρωσε, και διασκέδασέ το όσο περισσότερο μπορείς.

    Καλά γυρολόγια!
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Το πιο σωστό είναι να αγγαρέψεις και κανένα φίλο με αυτοκίνητο να κουβαλήσει τα απαραίτητα: από εργαλεία,φωτογραφική μέχρι βενζίνη...αν έχει και φορτηγάκι ακόμα καλύτερα..(για σκέψου σε περίπτωση πτώσης ποιος θα σε γυρίσει πίσω)...η παρέα με ένα φίλο ή και με 2-3 ποτέ δεν έβλαψε!
    καλές βόλτες!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Thanks για τις απαντήσεις !

    Ναι θα φροντίσω να πάω με παρέα,,αλλά το Σάββατο δυστηχώς δουλεύουν! (Κάποιον θα βρώ...να έρθει το πρωί ή το απόγευμα)

    Τελευταίο tip, μείνε μακριά απο τα χρονόμετρα, χαλάρωσε, και διασκέδασέ το όσο περισσότερο μπορείς.
    Εννοείται, οτί για την εμπειρία πάω, και για να το διασκεδάσω! Ελπίζω να μην είναι κάγκουρες απο πίσω μου που θέλουν να αποδείξουν πόσο τιμόνια είναι , και να τους ενοχλώ ...:rotflmao: :rotflmao:

    Έτσι κι αλλιώς υπάρχει γκρουπ αρχάριων νομίζω!

    Όσον αφορά τα λάστιχα! Επειδή δεν προλαβαίνω να τα παραγγείλω απο ίντερνετ,,,και επίσης δεν θέλω να με γδάρουν στην τιμή ...θέλω την γνώμη σας :

    i) Να μπώ στην πίστα με τα λάστιχα που έχω τώρα(9 μηνών, με 5.000 χλμ), μπροστά φοράω Pirelli Diablo Corsa 120 70 17 (58w) ,,,και πίσω Metzeler Sportec M1 180 55 17 (73w),,, και μετά να παραγγείλω απο το ίντερνετ καινούρια λάστιχα για χρήση δρόμου( και αν μάρεσε το trackday, να παραγγείλω και λάστιχα slick)

    ii) Έχεται κάποιο μαγαζί υπόψιν , με φτηνά λάστιχα, ώστε να τα βάλω πριν πάω πίστα? (αν το μαγαζί έχει μεταχειρισμένα slick,,, να τα πάρω,,ή να το αποφύγω γιατί μετά δεν θα μπορώ να γυρίσω ούτε σπίτι μου απο τα Μέγαρα) (Μένω Νέο Ηράκλειο,,οπότε απο Αττική οδό 40χλμ περίπου, αν δεν κάνω λάθος)

    Υ.Γ. Σας έχω ζαλίσει το ξέρω...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21


    i) Να μπώ στην πίστα με τα λάστιχα που έχω τώρα(9 μηνών, με 5.000 χλμ), μπροστά φοράω Pirelli Diablo Corsa 120 70 17 (58w) ,,,και πίσω Metzeler Sportec M1 180 55 17 (73w),,, και μετά να παραγγείλω απο το ίντερνετ καινούρια λάστιχα για χρήση δρόμου( και αν μάρεσε το trackday, να παραγγείλω και λάστιχα slick)

    Sorry για το spam, αλλα τι κολπο ειναι αυτο με διαφορετικα λαστιχα μπρος-πισω?
    money cant buy me love !!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Δεν ξέρω αν είναι κόλπο :rotflmao: :rotflmao: .........

    πάντως δεν το έχω κάνει εγώ.... ! Τα έιχε βάλει καινούρια και το μπρός και το πίσω, ο προηγούμενος, (την αγόρασα μεταχειρισμένη)!
    Και επειδή έχουν το ίδιο σχήμα στις αυλακώσεις, δεν μου πήγε το μυαλό ότι θα ήταν διαφορετική μάρκα, και δεν το είχα προσέξει!

  7. #7
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Shoei X-Spirit
    r1200gs@hotmail.gr

  8. #8
    ____________________ Το avatar του/της G M
    Εγγραφή
    06/05/2006
    Μηνύματα
    206
    σε περιπτωση που βαλεις γομες στην πιστα δεν χρειαζεται στρωσιμο - τα ελαστικα αυτα αποδισουν καλυτερα στους πρωτους 8-10 γυρους και μετα σταδιακα αρχιζουν και χανουν αποδοση. Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλο ζεσταμα για 2 γυρους.

    Επειδη εισαι νεος το λογικο ειναι οτι θα κρατας ποιο ανοικτες γραμμες απο τους γρηγοροτερους οδηγους - εκει θελει προσοχη γιατι εκτος των ¨γρηγορων¨γραμμων η πιστα κραταει λιγοτερο και πρεπει να αποφευγεις μεγαλες κλισεις. Οταν αισανθεις καλυτερα και μπορεις να αυξησεις λιγο τον ρυθμο σου μπορεεις να πατας τις "καλες" γραμμες οπους θα εχεις καλυτερο κρατημα....

  9. #9
    Ακου τον GM


    Τέσπα, μην το κάνουμε να φαίνεται και πολύ πολύπλοκο. Πήγαινε, κοίτα να περάσεις τέλεια και ΑΝ πέσεις και έχεις οδική βοήθεια βγάλε την μηχανή απο τον χώρο της πίστα και φώναξέ τους να στην μεταφέρουν. Αν δεν έχει οδική, ή κάνε μια ή άμα χρειαστείς πάρε τηλ κανένα φιλαράκι σου. Οποιοσδήποτε θα είναι εκεί άσχετα που δε σε ξέρει θα είναι διατεθιμένος να σε βοηθήσει αλλά μόνο μέχρι κάποιο σημείο, γιατί όλοι εκεί πάν για να περάσουν καλά και όχι να ταντεύουν κανέναν(καταλαβαίνεις ελπίζω πως το λέω)
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Έχω οδική βοήθεια,,,οπότε όλα κομπλέ, δεν ανησυχώ γι' αυτό!

  11. #11
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Επειδή εκεί έχω περάσει πάρα πολύ όμορφες και δυνατές στιγμές, πιστεύω δεν χρειάζεται να αγχώνεται κανείς για να πάει γρήγορα, αυτό θα έρθει σιγά σιγά με την επανάληψη. Μπορείς λοιπόν να πας στο 70% και να βελτιώνεσαι σιγά σιγά, χωρίς περιττά ρίσκα. Καλή διασκέδαση

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Ok, Thanks !

    Ναι εννοείται, δεν αγχώνομαι,και θα μπώ χαλαρά για να το απολαύσω!

    Σιγά σιγά θα συνηθίσω την πίστα τους πρώτους γυρούς, και μετα θα βρώ τον δικό μου ρυθμό για τα περάσματα, και αυτό εξαρτάται κατα πόσο θα μπορώ να εμπιστευτώ τον ευατό μου στο πλάγιασμα της μηχανής !

    Τελικά λάστιχα βρήκα, και αποφάσισα να πάρω κάποια μεταχειρισμένα (σε καλή κατάσταση)!

    Το βασικό που περιμένω είναι να μου πουν οι διοργανωτές αν θα έχουν να νοικιάσω εξοπλισμό το Σάββατο,γιατί τους πήρα σήμερα και δεν ήξεραν ακόμα, αν θα παρέχουν!

    Και επίσης ελπίζω να μην μας τα χαλάσει ο καιρός!

  13. #13
    Πολύ καλές συμβουλές από τους προηγούμενους...

    Τη πρώτη φορά θα σε συμβούλευα απλά να βολτάρεις με τους αρχάριους.

    Μείνε πίσω και κάνε λαγό τον μπροστινό σου.


    Μή περιμένεις να κάνεις χρόνους, απλά μάθε τη πίστα.



    Με πρώτη ευκαιρία, κάνε το πρώτο λέβελ CSS για να πάρεις ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ πληροφορίες από ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εκπαιδευτές.


    Μετά μπες Σέρρες, να δεις διαφορές.

    Καλή και πολύ διασκέδαση, και στους δρόμους χαλαρά.


    blacksteel

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Έτσι είναι..! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!

    Και όντως με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω level one, γιατί άκουσα απο πολλούς ότι βοηθάει πάρα πολύ!
    Και άτομα που πίστευαν ότι ήξεραν κάποια πράγματα, πήγαν εκεί και έπαθαν πλάκα με την διαφορά που είδαν μετά στην οδήγησή τους στην πίστα!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2014, 12:01
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 22:30
  3. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 00:11
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51
  5. Cbf250αδες και πρωτη τους επισκεψη στα Μεγαρα.
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 07:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF