Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Νέο τέστ μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318

    Νέο τέστ μοτοσυκλέτας

    Επειδή συχνά διαβάζουμε για θανάτους απο άτομα που χάσαν τον ελεγχο της μηχανής, στην Αγγλία
    τώρα ξεκίνησαν νέες εξετάσεις για απόκτηση διπλώματος απεριορίστων κυβικών. Στο συγκεκριμένο τέστ(το οποίο
    έχει αρχίσει να γίνεται το στάνταρ στην Ευρωπαϊκή Ένωση) ο υποψήφιος πρέπει να κάνει μία απότομη μανούβρα
    για να αποφύγει εμπόδιο πηγαίνοντας με ταχύτητα 50 χλμ την ώρα. Το τέστ σχεδιάστηκε με σκοπό να είναι πιό σωστά
    προετοιμασμένος ο υποψήφιος όταν βγεί στο δρόμο. Η εφαρμογή του νέου τέστ είχε ώς αποτέλεσμα να μειωθούν οι αιτήσεις για δίπλωμα μηχανής κατα 60% αφού αρκετοί υποψήφιοι δέν τολμούν να το κάνουν μιάς και ατυχήματα κατα τη διάρκεια των εξετάσεων συμβαίνουν συχνα.

    Ειδικότερα οι σχολές που έχουνε χάσει αρκετό κόσμο διαμαρτύρονται έντονα

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/8067212.stm

    Τί πιστεύετε οτι θα συνέβαινε άν εφαρμοστεί αυτό στο σύστημα και στην Ελλάδα(που κάτι τέτοιο μυρίζομαι λόγω κανονισμών Ε.Ε) ;
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    χμμμ

    Θα ζητουσαν παραπανω χρηματα οι εξεταστες (φακελακιους) για να μην κανουμε το τεστ οι υποψηφιοι μοτοσυκλετιστες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Re: Νέο τέστ μοτοσυκλέτας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
    Επειδή συχνά διαβάζουμε για θανάτους απο άτομα που χάσαν τον ελεγχο της μηχανής, στην Αγγλία
    τώρα ξεκίνησαν νέες εξετάσεις για απόκτηση διπλώματος απεριορίστων κυβικών. Στο συγκεκριμένο τέστ(το οποίο
    έχει αρχίσει να γίνεται το στάνταρ στην Ευρωπαϊκή Ένωση) ο υποψήφιος πρέπει να κάνει μία απότομη μανούβρα
    για να αποφύγει εμπόδιο πηγαίνοντας με ταχύτητα 50 χλμ την ώρα. Το τέστ σχεδιάστηκε με σκοπό να είναι πιό σωστά
    προετοιμασμένος ο υποψήφιος όταν βγεί στο δρόμο. Η εφαρμογή του νέου τέστ είχε ώς αποτέλεσμα να μειωθούν οι αιτήσεις για δίπλωμα μηχανής κατα 60% αφού αρκετοί υποψήφιοι δέν τολμούν να το κάνουν μιάς και ατυχήματα κατα τη διάρκεια των εξετάσεων συμβαίνουν συχνα.

    Ειδικότερα οι σχολές που έχουνε χάσει αρκετό κόσμο διαμαρτύρονται έντονα

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/8067212.stm

    Τί πιστεύετε οτι θα συνέβαινε άν εφαρμοστεί αυτό στο σύστημα και στην Ελλάδα(που κάτι τέτοιο μυρίζομαι λόγω κανονισμών Ε.Ε) ;
    καλα κανουν.



    για μενα το καλυτερο συστημα εξετασης και αξιολογησης υποψηφιου μοτοσυκλετιστη θα ηταν να υπηρχε ενα ελεγχομενο περιβαλλον προσομοιωσης πολης που να οδηγει και στα καλα καθουμενα να του πεταγετε καποιο αμαξι ή πεζος κλπ...

    πως εχουν στις σχολες στρατου και αστυνομιας ενα "σκηνικο" που προχωρας και πεταγετε ο ληστης και πρεπει να τον πυροβολησεις και στα καπακια πεταγετε μια γιαγια μπροστα και πρεπει να εχεις την κριση μεσα σε δεκατα να μην πατησεις την σκανδαλη...ε,καπως ετσι...


    σκεφτειτε να υπηρχε μια προσομοιωση με κομπαρσους οδηγους αυτοκινητων, πεζους κλπ, και τον μοτοσυκλετιστη να πρεπει να παει απο την μια ακρη στην αλλη, χωρις να ξερει ποιος θα του την "κανει". και αφου στον ενα του πεταχτει αμαξι απο στοπ, μολις πηγαινει αλλος εξεταζομενος να του βγαινει πεζος πισω απο εμποδιο που δεν βλεπει...


    νομιζω οτι αν γινει ετσι θα πανε οσοι πραγματικα το γουσταρουν και οι υπολοιποι θα κλειστουν στα καβουκια τους μολις δουν τον πραγματικο κινδυνο...



  4. #4
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    χμμμ

    Θα ζητουσαν παραπανω χρηματα οι εξεταστες (φακελακιους) για να μην κανουμε το τεστ οι υποψηφιοι μοτοσυκλετιστες

    Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως, θα μειωνόταν ο αριθμός των υποψηφίων. Και για να μήν τα ισοπεδώνουμε όλα, δέν παίρνουν όλοι λάδωμα.
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
    Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση όμως, θα μειωνόταν ο αριθμός των υποψηφίων. Και για να μήν τα ισοπεδώνουμε όλα, δέν παίρνουν όλοι λάδωμα.
    Σαφως, οπως υπαρχουν και αυτοι που δεν δινουν, οπως και υπαρχουν αυτοι που κοβονται επειδη δεν δωσαν

    Παντως συμφωνω με το τεστ και ακομα παπαρανω με μια εξομοιωση οδηγησης πριν παρουμε το χαρτι στα χερια μας

  6. #6
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    οπως και υπαρχουν αυτοι που κοβονται επειδη δεν δωσαν
    Όπως και στην περίπτωσή μου, όπου αφού με έκοψε το αρχ**ι ο εξεταστής επειδή δέν τα έσταξα, πήρα τον φάκελό μου απο τη σχολή και εξετάστηκα στην επαρχία. Μπορεί να καθυστέρησα κανα δυο μήνες, αλλά το πήρα χωρίς να στάξω δραχμή σε κανέναν.
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


  7. #7
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Σίγουρα δεν είναι σωστό να είναι τόσο δύσκολη η εξέταση που να συμβαίνουν ατυχήματα αλλά από την άλλη κι αυτές οι εξετάεις που έχουμε τώρα είναι για κλάματα, για να μην πω τίποτα άλλο...

    Σίγουρα πρέπει να δυσκολέψουν κι άλλο και να συμπεριλάβουν πολλούς περισσότερους παράγοντες...

    Give me fuel, Give me fire

  8. #8
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    ρε παιδια παρακολουθω εδω και καιρο τις συζητησεις σας για τις εξετασεις, τα διπλωματα, το επιπεδο εξετασεων λες και αυτο ειναι η κυρια αιτια των ατυχηματων!! δηλαδη να καταλαβω σκοτωνονται καθε χρονο τοσοι ανθρωποι επειδη δεν ειναι οι ροσσι?? επειδη δεν ξερουν να στριψουν με 180 στην στροφη και επειδη δεν μπορουν να κανουν προσπεραση φορτηγου ενω αποφευουν βραχους απο κατολισθηση με σκασμενο λαστιχο και ενω ειναι δικαβαλοι???

    ή σκοτωνομαστε επειδη δεν φοραμε κρανη, επειδη γινομαστε λιαρδα και οδηγαμε, επειδη περναμε κοκκινα, βιαζομαστε και δεν συμμαζευεται?? το προβλημα δεν ειναι η τεχνικη αλλά η νοοτροπια!!

    και για να μιλησω και με παραδειγματα. εγω το διπλωμα το πηρα με λαδωμα για ενα πολυ συγκεκριμενο λογο. ειμαι τρομερα αγχωτικος με εξετασεις καθε ειδους και την πρωτη φορα που εδωσα, περασα τα δυσκολα (την αργη την γραμμη) , και κοπηκα στα ευκολα (την γρηγορη τη γραμμη), επειδη στην εκκινηση δεν μπηκα ολοκληρος στην γραμμη. ή ετσι μου πανε εγω δεν το καταλαβα, μπορει να τανε και επιεδη δεν πληρωσα. τεσπα.
    το θεμα ειναι οτι γενικα βγηκα κουλαδι απ την σχολη. στην ουσια στον δρομο εμαθα να οδηγαω. ειμαι γενικα εγκρατης ομως, ουτε βιαζομαι υπερβολικα, ουτε κανω αβερτα προσπερασεις, στην εθνικη το ιδιο και εδω και ενα χρονο που οδηγαω δεν εχω πεσει και σε καποιες φασεις που υπηρχε κινδυνος την γλιτωσα επειδη δεν ειχα υπερβει υπερβολικα τα ορια ταχυτητας, δεν ειχα κανει υπερβολικες προσπερασεις, δεν περνουσα με κοκκινα, οταν ημουν με ξυδια οδηγουσα υπερ το δεοντος προσεκτικα (σε φαση να με περιμενουν οι αλλοι να ερθω), θελω να πω αν ενα κουλαδι μπορει να οδηγει με ασφαλεια γιατι να μη μπορουν ολοι? οι ταρζανιες μας λειπουν ή η σωστη νοοτροπια??


    και τα πιο πολλα ατυχηματα που συμβαινουν θα συνεβαιναν ανεξαρτητως των ικανοτητων μας. οταν το χεις συνηθειο να κανεις διηθησεις με +60 και +100, χρειαζεται να στο πει καποιος για να καταλαβεις οτι εισαι απλα τυχερος που ζεις??

  9. #9
    Μέλος Έξτρα Σπέσιαλ Το avatar του/της MitsosNaked
    Εγγραφή
    13/07/2007
    Μηνύματα
    318
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Σίγουρα δεν είναι σωστό να είναι τόσο δύσκολη η εξέταση που να συμβαίνουν ατυχήματα αλλά από την άλλη κι αυτές οι εξετάεις που έχουμε τώρα είναι για κλάματα, για να μην πω τίποτα άλλο...

    Σίγουρα πρέπει να δυσκολέψουν κι άλλο και να συμπεριλάβουν πολλούς περισσότερους παράγοντες...


    Κατ'εμέ πρέπει να υπάρχει αυτός ο κίνδυνος γιατί σε βάζει άμεσα στο πετσί του ρόλου σε ελεγχόμενο πάντα περιβάλλον.
    Όταν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με το άθλημα που λέγεται μηχανή πρέπει να έχεις στο μυαλό σου το ενδεχόμενο ότι μπορεί να πέσεις. Άν αυτή η πιθανότητα αυξάνεται με ένα τέτοιο τέστ, καλύτερα να πέσεις σε ελεγχόμενο περιβάλλον και να μετανοιώσεις που ασχολήθηκες με τις μηχανές, παρά κάποια στιγμή σάν νέος οδηγός στο ελληνικό οδικό δίκτυο που δέν ξέρεις άν θα σηκωθείς. Επίσης με ένα τέτοιο τεστ μπορεί ο εξεταζόμενος να φορέσει φούλ εξοπλισμό άν το επιθυμεί ώστε να αποφύγει χειρότερες ζημιές. Αυτό στη συνέχεια άν είναι επιτυχής μπορεί να τον βοηθήσει να καταλάβει τη σημασία του εξοπλισμού γιατί άν βγεί στο δρόμο χωρίς αυτόν θα νοιώθει γυμνός μιάς και δε θα κινείται πλέον σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

    Και επειδή ο aakkuan μίλησε για 'νοοτροπία', αυτή η καραμέλα έχει πάψει πλέον να πουλάει. Η νοοτροπία αλλάζει.
    Δέν αλλάζει όταν βλέπουμε γύρω μας την πλειοψηφία να έχει τη λάθος νοοτροπία, και φοβούμενοι μήπως θεωρηθούμε "μαύρα πρόβατα", επαναπαυόμαστε και κάνουμε κι εμείς το ίδιο λέγοντας 'ο έλληνας μωρέ έτσι είναι, δέ θ'αλλάξει ποτέ'.

    Ένα καλό παράδειγμα είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση, που αφού μπήκαμε και παρά τα πόσα προβλήματα που δημιουργηθήκαν, πολλά έχουνε αλλάξει στην Ελλάδα καί στη νοοτροπία του έλληνα. Εδώ άλλαξε η νοοτροπία γιατί πιέστηκε ο έλληνας.Κι ακόμα κι άν έχουμε μπόλικο δρόμο μπροστά όλα θα γίνουν. Ας κόψουμε όλοι το 'έτσι είναι οι έλληνες' και σιγά σιγά(μπορεί και υπερβολικά σιγά αλλά όχι ποτέ) κάτι θα αρχίσει να αλλάζει.
    ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΠΑΣΟ ΜΟΥ ΑΤΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΟΥ ΣΛΙΚ !!!!



    Wings for Life - Φιλανθρωπικός Οργανισμός με σκοπό την Θεραπεία Τραυμάτων στη Σπονδυλική Στήλη

    http://www.wingsforlife.com


Παρόμοια θέματα

  1. Νεο τεστ
    από derd στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 09:09
  2. Νέο περιπδικό μοτοσυκλέτας
    από flavor στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 03:51
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  5. Νέο forum
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 00:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF