Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: sidi b2 vs alpinestars smx 5

  1. #1

    sidi b2 vs alpinestars smx 5

    οι πιο έμπειροι ας βοηθήσουν,
    θέλω μια απο τις 2 για χρήση σε Εθνικές ταξιδάκια αλλά και πόλη αν χρειαστεί. ίσως να είναι λίγο too much αλλά better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου.

    τις βρίσκω απο UK με 5 λίρες διαφορά στη τιμή.
    προτιμώ τις smx5 γιατί φαίνονται λίγο πιο light και είναι πιο ήρεμες σχεδιαστικά
    προτιμώ τις sidi για το σχεδιασμό της προστασίας του τένοντα αλλά δεν ξέρω πόσο χειρότερες είναι στο περπάτημα απο τις smx5

    sidi b2
    alpinestars smx5

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Τις Sidi τις εχω δοκιμασει και ειναι αρκετα καλες μποτες. Αν επερνα Sidi θα πιγενα για vertigo ομως.
    Για τis alpinestars δεν ξερω οποτε δεν μπορω να πω.

    Ομως επειδη ηταν ο ιδιος λογος που με εκανε να μην παρω τις vertigo (το too much που λενε στο χωριο σου)
    αγορασα τις Dainese Torgue Out

    http://www.motoexpert.gr/product_inf...roducts_id=521

  3. #3
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Re: sidi b2 vs alpinestars smx 5

    Αρχικά δημιουργήθηκε από abc
    οι πιο έμπειροι ας βοηθήσουν,
    θέλω μια απο τις 2 για χρήση σε Εθνικές ταξιδάκια αλλά και πόλη αν χρειαστεί. ίσως να είναι λίγο too much αλλά better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου.

    τις βρίσκω απο UK με 5 λίρες διαφορά στη τιμή.
    προτιμώ τις smx5 γιατί φαίνονται λίγο πιο light και είναι πιο ήρεμες σχεδιαστικά
    προτιμώ τις sidi για το σχεδιασμό της προστασίας του τένοντα αλλά δεν ξέρω πόσο χειρότερες είναι στο περπάτημα απο τις smx5

    sidi b2
    alpinestars smx5
    έχω τις SMX5 και έχω δοκιμάσει τις SIDI.

    1. Οι SMX5 είναι πιο ελαφριές στο ποδι και έαν καταφέρεις να βρείς το σωστό νουμερο τότε δεν θα σε ενοχλούν καθόλου στο περπάτημα. Σαν να φοράς παπούτσια κανονικά θα σου είναι.

    2. Οι SMX5 μου παρουσιάσανε πρόβλημα στο φερμουάρ. σκίστηκε λίγο η φόδρα οπου στηρίζεται το φερμουάρ αλλά υπάρχει περίπτωση να φταίει και το γεγονός οτι χρειαζόμουν ενα νούμερο μεγαλύτερο απο οτι πηρα. Για τις SIDI γενικώς σπάνια θα ακούσεις παράπονα για την ποιότητα.

    3. Προσωπικά πιστεύω οτι η SMX είναι πολυ πιο όμορφες απο τις SIDI αλλά εαν διάλεγα τώρα SIDI θα έπαιρνα. Το θέμα με το φερμουάρ με εχει ξενερώσει πολυ.

  4. #4
    οι sidi b2 είναι το μοντέλο που παλιότερα ονομαζόταν vertebra, τις οποίες και έχω απο το 2002.

    7 χρόνια αργότερα τις χρησιμοποιώ ακόμα και δεν έχουν πάθει το παραμικρό. Μάλιστα, αν ήμουν πιο σχολαστικός με την περιποίηση τους θα μπορούσαν να έδειχναν σαν καινούριες, εκτός από τη σόλα που δείχνει ότι θα χρειαστεί αλλαγή έχοντας λιώσει αρκετά.


    ΥΓ στο περπάτημα δεν βολεύουν, το συνηθίζεις βέβαια ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Οι Dainese Torque Out δε μου γεμίζουν το μάτι όσον αφορά τα προστατευτικά σε σχέση με τη B2.
    Έχω τις B2 και στη προτείνω ανεπιφύλακτα!

    Υπ'όψην, τις Β2 της πήρα απο το Δίκυκλο 160-170Ε, 2-3Ε διαφορά απο τη φθηνότερη που είχα βρει στο ebay.it οπότε δεν άξιζε να την αγοράσω απ'έξω.

  6. #6
    Υπ'όψην, τις Β2 της πήρα απο το Δίκυκλο 160-170Ε, 2-3Ε διαφορά απο τη φθηνότερη που είχα βρει στο ebay.it οπότε δεν άξιζε να την αγοράσω απ'έξω. [/B]
    καλή η πληροφορία σου για όποιον άλλο ψάχνει σχετικά.
    εγώ όμως θέλω 48 νούμερο οπότε δεν παίζει τίποτα.

  7. #7

    Re: sidi b2 vs alpinestars smx 5

    Αρχικά δημιουργήθηκε από abc
    οι πιο έμπειροι ας βοηθήσουν,
    θέλω μια απο τις 2 για χρήση σε Εθνικές ταξιδάκια αλλά και πόλη αν χρειαστεί. ίσως να είναι λίγο too much αλλά better safe than sorry που λένε και στο χωριό μου.

    τις βρίσκω απο UK με 5 λίρες διαφορά στη τιμή.
    προτιμώ τις smx5 γιατί φαίνονται λίγο πιο light και είναι πιο ήρεμες σχεδιαστικά
    προτιμώ τις sidi για το σχεδιασμό της προστασίας του τένοντα αλλά δεν ξέρω πόσο χειρότερες είναι στο περπάτημα απο τις smx5

    sidi b2
    alpinestars smx5
    Απο προσωπικη εμπειρια και μονο σου λεω ΟΧΙ Astars!!! μπορει να βγαζουν πολυ καλα προιοντα δεν εχουν αντοχη!!!
    για μποτες sidi, τεραστια διαφορα!!
    ειδικα αυτες οι vortice ειναι σκετη κολαση!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
    Οι Dainese Torque Out δε μου γεμίζουν το μάτι όσον αφορά τα προστατευτικά σε σχέση με τη B2.
    Έχω τις B2 και στη προτείνω ανεπιφύλακτα!

    Υπ'όψην, τις Β2 της πήρα απο το Δίκυκλο 160-170Ε, 2-3Ε διαφορά απο τη φθηνότερη που είχα βρει στο ebay.it οπότε δεν άξιζε να την αγοράσω απ'έξω.
    Εχουν ποιο πολυ προστασια απο τις B2 . εχω δει και φορεσει της B2
    Πρωτο και κυριοτερο , η torgue out εχουν τον αξονα στον αστραγαλο για να μην γυρναει το ποδι. κατι που δεν εχει καν η B2.

    Οπως και να εχει. το προτεινα επειδη ειπε οτι δεν θελει κατι τοσο extreme εμφανισιακα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2009
    Μηνύματα
    271
    Η dainese μια χαρα προστασιες εχει.
    Εχω τις αδιαβροχες, ειναι ανετες στο περπατημα και δεν εχουν παρει νερο σε μετρια βροχη.
    Καποιες εταιριες επιλεγουν να προβαλουν περισσοτερο τις προστασιες τους και καποιες οχι, ειναι θεμα ντιζαιν και μαρκετινκ

  10. #10
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Έχω τις B2, από ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετικές, απο άνεση επίσης. Μπορώ να περπατάω χωρίς κανένα πρόβλημα και έχουν τύχει και φορές που τις φόραγα όλη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα (Με κρύο καιρό βέβαια γιατί αν έχει ζέστη ιδρώνεις).

    Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είναι τόσο στιβαρές όσο οι Vertigo στην περιοχή του αστράγαλου (γυρίζει πιο εύκολα)


    Give me fuel, Give me fire

  11. #11
    για να μην γεμιζουμε ολο νεα topics,εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης...εχω ψηθει να παρω μποτες,sidi συγκεκριμενα!Το ερωτημα ειναι b2 gore tex ή vertigo(οχι gore tex)...αξιζει να δωσω λεφτα παραπανω για αδιαβροχες b2 δηλαδη,ή μηπως με τα ιδια λεφτα να παρω τις vertigo?
    Και τελικα θα μπαζω νερο αν παρω τις vertigo,υπαρχει τετοια διαφορα αναμεσα στο να ειναι gore tex ή μη,η συγκερκιμενη μποτα?
    athens.indymedia.org

  12. #12
    σε νορμαλ συνθικες μετακινισης πχ, σπιτι - δουλεια δεν εχεις προβλημα και ας βρεχει τουλουμια!!

    τωρα αν ειναι να κανεις ταξιδι με βροχη, παρε τις γκορ τεξ.
    Αλλα ποσα ταξιδια με βροχη θα κανεις?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF