Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: gore-tex h d-try?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356

    gore-tex h d-try?

    μιλαμε για μπουφαν dainese. ποιο υλικο ειναι καλυτερο?

  2. #2
    Εαν δεν θελεις να βρεχεσαι....κανενα.....

    το ενα ειναι διαπνεον για να μην υδρωνεις...

    το αλλο ειναι -λεει- αδιαβροχο...αλλα μονο για πιτσιλιες(απο προσωπικη εμπειρια)

    Cordura....και αυτο για κανα 2ωρο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    δηλαδη η dainese δε εχει αδιαβροχο μπουφαν? κοιταω στο νετ και τα 2 ειδη τα εχει σαν αδιαβροχα..

  4. #4
    GORETEX αδερφε μου ειναι οτι καλυτερο σε κορνουρα εχει η dainese..d-dry αδιαβροχο αλλα goretex αδιαβροχο και φουλ αναπνεον...
    βεβαια μετα απο καποια στιγμη ολα ποτιζουν...

  5. #5
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΥΛΙΚΩΝ.
    Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ , ΟΤΙ ΤΟ GORE-TEX ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΝΕΟΝ ΥΛΙΚΟ , ΤΟ D-DRY
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΑΡΑ GORE-TEX = ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΓΑΝΤΙΑ , ΜΠΟΤΕΣ .
    ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ.
    Η ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ D-DRY ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΜΟΥΛΙΑΖΕΙ , ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΝΕΡΟ
    ΕΝΩ ΤΟ GORE-TEX ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΙ ΝΕΡΟ .
    ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ .

  6. #6
    Συνήθως δεν είναι η cordura που κάνει το μπουφάν αδιάβροχο, αυτή είναι για την αντοχή του υφάσματος.

    To gore-tex ή d-dry για τη dainese (ή με δεκάδες άλλες ονομασίες για την κάθε εταιρία που έχει αναπτύξει ένα δικό της Know how αδιαβροχοποίησης βασισμένο στο gore-tex και βάζει στα φθηνά μοντέλα της ώστε να μην πληρώνει κερατιάτικα στη W. L. Gore & Associates, Inc) είναι αυτό που κάνει την αδιαβροχοποίηση.
    Έχοντας δοκιμάσει και τα δύο κανένα δεν βάζει νερά. Το gore tex όντας αναπνέον 100% είναι λίγο πιό δροσερό τις ζεστές μέρες ή σε μεγάλα ταξίδια που όσο να'ναι ιδρώνεις περισσότερο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    ευχαριστω για τις απαντησεις. ψαχνοντας στο νετ ειδα στο μαγαζι της αργυρουπολης μπουφαν gore-tex με 150 -200 ευρω. μιση τιμη απο τα αντιστοιχα dainese. η διαφορα ειναι λογω φιρμας η παραπλανιτικη διαφημηση; πως πορει να δει καποιος αν εχει ενα μπουφαν μια τετοια επενδυση η οχι;

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    ευχαριστω για τις απαντησεις. ψαχνοντας στο νετ ειδα στο μαγαζι της αργυρουπολης μπουφαν gore-tex με 150 -200 ευρω. μιση τιμη απο τα αντιστοιχα dainese. η διαφορα ειναι λογω φιρμας η παραπλανιτικη διαφημηση; πως πορει να δει καποιος αν εχει ενα μπουφαν μια τετοια επενδυση η οχι;

    Για cordura+gore-tex ομολογώ ότι είναι φθηνό. Επώνυμες μάρκες (όχι φυσικά dainese) παίζουν στα 250-300 απόσο γνωρίζω. Πάντως όλα αυτά τα υλικά που βασίζονται σε πατέντες τρίτων έχουνε σχεδόν πάντα ραμμένα ταμπελάκια πάνω τους. όχι ότι είναι πανάκεια αυτό αλλά θα πρέπει να είναι εντελώς μαιμού το προιόν και να έχει βάλει ψέυτικα που συνήθως δεν παίζει αυτό σε μαγαζιά με μοτοσυκλετιστικά (υπάρχουν πολλά όμως απο Αγία Βαρβάρα μεριά ).

  9. #9
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Η μια διαφορά όπως είπαν όλοι είναι ότι το ένα είναι 100% αναπνέον κ το άλλο 50% και τα 2 είναι αδιάβροχα, δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα ότι το ένα κρατάει νερό και το άλλο όχι δε το ξέρω και δε το λέει ούτε η Dainese, προσωπικά το ίδιο νερό μου έχουν κρατήσει κ τα 2.

    Τώρα η Dainese to Gore-tex το έχει ακριβότερα απ' ότι το D - Dry ως καλύτερο υλικό λόγω του ότι αναπνέει 100%. Η Dainese γενικά είναι ακριβότερη, διότι έχει καλύτερο όνομα στην αγορά κλπ κλπ όπως τα Arai ένα πράγμα

    Σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία αν πας να πάρεις το αντίστοιχο Gore-Tex τα ίδια λεφτά θα το πληρώσεις περίπου 400+

    Ότι και αν πάρεις καλό θα είναι σε ταξίδια ακόμη και μέσα στην Αθήνα να φοράς αδιάβροχο όταν ξέρεις ότι θα έχεις βροχες. Γιατί ναι μεν δε γίνεσαι μούσκεμα αλλά αισθάνεσαι μια δροσιά μετά

    Καλά ψώνια.


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  10. #10
    ας τα πάρουμε απο την αρχή τα πράγματα....

    η cordura δεν έχει να κάνει με αδιάβροχο ή όχι μπουφάν. Cordura είναι το εξωτερικό ύφασμα του μπουφάν και υπάρχει σε διάφορες ποιότητες (cordura 400-500-600-....-...) το μπουφάν μπορεί να είναι δερμάτινο, cordura, ή διάφορες άλλες ποιότητες που παρουσιάζουν οι εταιρείες κατα καιρούς.

    η αδιαβροχοποίηση του μπουφάν εξαρτάται αποκλειστικά απο την εσωτερική μεμβράνη του, η οποία μπορεί να είναι goretex, d-dry ή όποια άλλη ποιότητα διαθέτει η κάθε εταιρεία!

    αν το μπουφάν το φοράς αποκλειστικά χειμερινούς μήνες, θα βολευτείς μια χαρα και με το d-dry, όταν όμως ο καιρός ζεστάνει, ή μέρες με πολύ υγρασία, η goretex κάνει τη διαφορά!

    παρόλαυτά, όποια ποιότητα κι αν διαλέξεις, αν δε φοράς τη θερμική επένδυση που συνοδεύει κάθε μπουφάν ( όπως τώρα που οι θερμοκρασίες είναι ακόμα υψηλές), και σε πετύχει βροχή, μια υγρασία θα τη νιώσεις όπως και να το κάνουμε ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    ολα τα τεχνικα ρουχα (οπως της μηχανης) αδιαβροχοποιουνται απο μεμβρανες, γιατι εχουν την ιδιοτητα να αναπνεουν. Τι σημαινει αναπνεω: Σημαινει οτι οι ποροι τους εχουν τετοιο μεγεθος που αφηνει τον ιδρωτα(ατμος) να περασει, αλλα οχι τις σταγονες του νερου. Η μεμβρανη goretex μαζι με την Tepor θεωρουνται οι καλυτερες. Μια καινουρια μεμβρανη (εννοειται με σωστες ραφες) δεν υπαρχει περιπτωση να μην αντεχει σε νερο. Μονο ταλαιπωρημενες δεν αντεχουν γιατι τσακιζει και οι ποροι ανοιγουν πολυ.
    Εξωτερικα τωρα ενα μπουφαν, παντελονι κλπ πρεπει να αναπνεει για να αφηνει τη μεμβρανη να κανει δουλεια της. Ετσι εξωτερικα μπαινει δερμα, κορντουρα κλπ. Το δερμα πρεπει να ειναι full grain και δεν πρεπει να εφαρμοζουμε σπρευ αδιαβροχοποιησης γιατι η αναπνοη τοτε παει περιπατο. Οταν ειναι πολυεστερ τοτε δεν εχουμε ουτε τοσο καλη αναπνοη ουτε τοση αντοχη οσο με κορντουρα.
    Ειδικα μποτες αποφυγεται να ειναι απο πλαστικο γιατι ειναι σαν να βαζεις το ποδι σε σακουλα
    Η κορντουρα τωρα ειναι 10 φορες πιο ανθεκτικη απο βαμβακι, αλλα οχι οσο το δερμα.
    Η dainese οταν λεει goretex εννοει ενα υλικο που ειναι εσωτερικα η μεμβρανη και εξωτερικα polyester ή κορντουρα.
    Αν θυμαμαι καλα κορντουρα και γκορτεξ ειναι εμπορικες ονομασιες υλικων κατασκευης απο την εταιρεια Dupont (μια απο τις 30 εταιρειες του Dow)

    Εχω μπουφαν, μποτες και γαντια και με γκορτεξ και χωρις. Εχω να πω τα εξης. Στο πολυ κρυο δεν βλεπεις σχεδον καμια διαφορα στην αναπνοη. Ανοιξη και φθινοπωρο εχει διαφορα στο ποσο ιδρωνεις φυσικα υπερ του γκορτεξ. Καλοκαιρι ιδρωνεις δεν πα ναχεις οτι μεμβρανη θελεις. Εχω μποτες αλπαινσταρ με γκορτεξ και δεν μπαινει σταγονα βροχης ακομη και αν τις χρησιμοποιεις σα γαλοτσες.
    Παντως εχω και ενα μπουφαν furygan (troy μοντελο) πολυεστερ μεν με αγνωστη μεμβρανη δε, αλλα ειναι πολυ καλης ποιοτητας και ειναι σουπερ σε εφαρμογη και κρυο.
    Τελικα οτι πληρωνεις παιρνεις, για αυτο αποφυγεται φθηνα πλαστικα ρουχα γιατι και νερο θα μπαζουν και θα ιδρωνεται και δεν θα προστατευουν.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
    Αν θυμαμαι καλα κορντουρα και γκορτεξ ειναι εμπορικες ονομασιες υλικων κατασκευης απο την εταιρεια Dupont (μια απο τις 30 εταιρειες του Dow)

    H Goretex είναι Αγγλική "W. L. Gore & Associates, Inc"

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    goretex...οτι καλυτερο σε αναπνεουσα μεμβρανη και αδιαβροχοποιηση...
    d-dry... υποδεεστερη της goretex σε αναπνοη το ιδιο καλη στην αδιαβροχοποιηση...
    cordoura...υφασμα υψηλης αντοχης στις τριβες (πολυ καλυτερο απο τζιν, πολυ χειροτερο απο δερμα...)
    Dainese cordura με goretex απο τα καλυτερα, ωραιοτερα και ακριβοτερα μπουφαν που μπορεις να φορεσεις...τα συνιστω ανεπιφυλακτα...
    Εχω d-dry και δεν με χει προδοσει ποτε...εχω φαει πολυ βροχη μιλαμε...βεβαια το νερο ειναι μεγαλη πουτ@ν@ και μπορει να βρει να μπει απο του βοδοιυ το κερατο...πρεπει να εχεις κλεισει καλα τα παντα... Το δικο μου(G-400) το εχω 6-7 χρονια και το φοραω καθημερινα τον χειμωνα και σε εκδρομες το καλοκαιρι...Dεν εχει παθει τιποτα ακομα η μεμβρανη του, αλλα προσεχω και το πλενω με απορυπαντικα ειδικα για μεμβρανες...τα συνιθισμενα ειναι πολυ δυνατα χημικα και μπορει να καταστρεψουν την μεμβρανη που ετσι και αλλιως σιγα σιγα με τα χρονια, την χρηση, τις βροχες, και τα πλυσιματα χανει τις αρχικες προδιαγραφες της...
    καλες αγορες
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    παιδια καλησπερα!
    ειμαι καινουριος(ψαρας) στο site

    Περιμενοντας την αφιξη του χειμωνα εχω αρχισει την αναζητηση για ευρεση μπουφαν, κυριως Dainese.
    ψαχνοντας στο διδικτυο διαβασα για μια γνωστη - αγνωστη αποθηκη στην Ηλιουπολη την οποια και επισκεφτηκα.
    η απορια που μου γεννηθηκε, μετα την επισκεψη μου ειναι αν τα μπουφαν που εισαγει ειναι original Dainese.(ολα τα μπουφαν ειχαν τα ταμπελακια τους καθως και τα βιβλιαρακια τους)
    θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερ για την συγκεκριμενη αποθηκη και αν τελικα ειναι original τα προιοντα που πουλαει.

Παρόμοια θέματα

  1. JUG2 Gore-Tex
    από chris 1150 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 10:30
  2. cordura gore-tex vs δερμα....
    από zolotas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 22:18
  3. επιδίορθωση gore-tex
    από arisp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF