Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μηχανή για πίστα (Νέος Οδηγός Αγώνων στο Π.Π)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2009
    Μηνύματα
    2

    Μηχανη για πιστα

    Καταρχην καλησπερα και ευχαριστω απο τωρα οποιον θα ασχοληθει και θα με συμβουλεψει για να καταληξω σε μια αξιολογη επιλογη..! Ειμαι 12 μερες πριν κλεισω τα 17 και αποφασισμενος να συμμετασχω του χρονου στο Πανελληνιο Πρωταθλημα Ταχυτητας 125racing. Αποφασισα να ξεκινησω την καριερα μου ως οδηγος αγωνων απο αυτα τα κυβικα (125cc) επειδη θα αποκτησω περισσοτερη εμπειρια ανεβαινοντας σκαλι σκαλι (125-250-κλ.π.). Επισης η κατηγορια αυτη ειναι η πιο "φθηνη" χωρις τρελα εξοδα. Αυτο επισης ειναι το πιο σημαντικο προβλημα μου... Το οικονομικο... Δεν κολωνουμε ομως και γι αυτο γραφω εδω για να με συμβουλεψετε να κανω μια καλη επιλογη. Θα ηθελα η μηχανη που θα διαλεξουμε να εχει χαμηλο κοστος συντηρησης (οσο γινεται) αλλα να ειναι συναμα ανταγωνιστικη για να εχω βλεψεις προς την τριαδα... Τωρα αν καποιος εχει μια προταση και για μεταχειρισμενη για να την φτιαξω για πιστα η ακομα και μεταχειρισμενη ετοιμη πιστας δεν εχω προβλημα αρκει να πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα. Πληροφοριακα μενω στον Βολο. Ας αρχισουμε λοιπον..!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    To Καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα ειναι να τρεξεις στους νεους με 600. Εγω αυτο θα κανω απο του χρονου οποτε θα ειμαστε συναθλητες. Νομιζω αν τρεξεις με 125 μπαινεις απευθειας στην κατηγορια αυτη που ειναι πλεον νεκρη. Τρεχουν τεσσερα με εξι μηχανακια να φανταστεις και θελεις μηχανακι racing μονο για πιστα ενω στους νεους μπορεις να μπεις και με εξακοσαρι νορμαλ. Τα εξοδα ειναι διαφορετικα σε καθε κατηγορια αλλα πουθενα δεν ειναι λιγα οποτε....
    Για παραδειγμα στα 125 δε τρως λαστιχο αλλα εχεις λυσε δεσε μοτερ και τα γνωστα προβληματα των διχρονων.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Για παραδειγμα στα 125 δε τρως λαστιχο αλλα εχεις λυσε δεσε μοτερ και τα γνωστα προβληματα των διχρονων.
    :hypnotize

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Τι σε παραξενεψε??

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Με ποια λογική "δεν τρως λάστιχα"??

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Ρε συ λεω δε τρως οσο στο χιλια η το 600 σιγουρα τρως λαστιχο αλλα σου βγαζει ενα ζευγαρι πιο πολυ χρονο στην πιστα.

  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    η Aprilia εκεινο το προγραμμα που "επιδοτουσε" νεους οδηγους αγωνων (&σε ανταλλακτικα Κ λαστιχα ΑΛΛΑ και μειωμενη τιμη αγορας του 125) το εχει σταματησει ε?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    η Aprilia εκεινο το προγραμμα που "επιδοτουσε" νεους οδηγους αγωνων (&σε ανταλλακτικα Κ λαστιχα ΑΛΛΑ και μειωμενη τιμη αγορας του 125) το εχει σταματησει ε?
    χρόνια τώρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    Πάντως το σπορ ειναι ακριβο, δε νομίζω οτι μπορεις να τη βγάλεις στη φτήνια όποια κατηγορία και να διαλέξεις

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463

    Re: Μηχανη για πιστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cheper
    Καταρχην καλησπερα και ευχαριστω απο τωρα οποιον θα ασχοληθει και θα με συμβουλεψει για να καταληξω σε μια αξιολογη επιλογη..! Ειμαι 12 μερες πριν κλεισω τα 17 και αποφασισμενος να συμμετασχω του χρονου στο Πανελληνιο Πρωταθλημα Ταχυτητας 125racing. Αποφασισα να ξεκινησω την καριερα μου ως οδηγος αγωνων απο αυτα τα κυβικα (125cc) επειδη θα αποκτησω περισσοτερη εμπειρια ανεβαινοντας σκαλι σκαλι (125-250-κλ.π.). Επισης η κατηγορια αυτη ειναι η πιο "φθηνη" χωρις τρελα εξοδα. Αυτο επισης ειναι το πιο σημαντικο προβλημα μου... Το οικονομικο... Δεν κολωνουμε ομως και γι αυτο γραφω εδω για να με συμβουλεψετε να κανω μια καλη επιλογη. Θα ηθελα η μηχανη που θα διαλεξουμε να εχει χαμηλο κοστος συντηρησης (οσο γινεται) αλλα να ειναι συναμα ανταγωνιστικη για να εχω βλεψεις προς την τριαδα... Τωρα αν καποιος εχει μια προταση και για μεταχειρισμενη για να την φτιαξω για πιστα η ακομα και μεταχειρισμενη ετοιμη πιστας δεν εχω προβλημα αρκει να πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα. Πληροφοριακα μενω στον Βολο. Ας αρχισουμε λοιπον..!
    αδελφε λιγο καθυστερημενα σου απαντω αλλα δεν πειραζει
    λογο της ηλικιας σου (17) μαλλον αναλογη ειναι και η εμπειρια σου σε μοτο.
    ποσο μαλλον για αγωνηστικο επιπεδο!!

    αυτο που εγω θα σε "συμβουλευα" να κανεις ειναι να ξεκινησεις οπως και εσυ ειπες απο τα 125
    το κοστος του αθληματος αν ειναι να ασχοληθεις "αγωνηστικα" μη το σκεφτεσαι ετσι κι"αλλιος
    παντου θα πληρωνεις (125-250-600-1000-νεοι)
    το θεμα ειναι αν θελεις η οχι, αλλα εσυ απο οτι καταλαβα θελεις!!

    και σου λεω για τα 125 διοτι απο εκει θα αρχισεις να μπαινεις στην "γνωση" της αγωνηστικης
    οδηγησης σωστα!!
    δεν χρειαζεται να πω λεπτομερειες της ξερεις και της ξερουν ολοι!!

    τωρα για μηχανακι στην κατηγορια αυτη θα σου ελεγα aprilia

  11. #11
    aprilia........


    ΕΓΓΥΗΣΗ......


    μοτεράκι τρελό και (σχετικά) αξιόπιτσο......


    πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα και τα σχετικά απλά δεν το συζητάμε.......

    βέβαια τα έξοδα θα είναι πολλά.....


    λάστιχα, συμμετοχή, κινητήρας, αλυσίδες, γρανάζια, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, διαμονή, στούκες (πλαστικά μανέτες κ.α.)....


    πάντως καλή σκέψη τα 125....


    ανάλογα όμως ποια θες να είναι η καριέρα σου...
    αν τρέχεις για να κερδίζεις και να κάνεις καριέρα στην ελλάδα, 125 και σιγά-σιγά...
    αν τρέχεις για την καύλα σου, τότε 600 καλύτερα...
    LOCOMOTO...LOCOROCCO... LOCO στα τέρματα!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    βέβαια τα έξοδα θα είναι πολλά..... λάστιχα, συμμετοχή, κινητήρας, αλυσίδες, γρανάζια, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, διαμονή, στούκες (πλαστικά μανέτες κ.α.)....
    Αν σε ενδιαφερει πραγματικα στειλε ενα πμ ισως μπορω σε μερικα να βοηθησω.Ειδικα σερρες.

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  2. Νέος οδηγός κ πρώτη μηχανή
    από err στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2010, 04:45
  3. νεος οδηγος ρωτα για xt660x
    από tik στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 15:54
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 21:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF