Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: πρόβλημα με Cbr600f 05

  1. #1

    πρόβλημα με Cbr600f 05

    Χρειάζομαι βοήθεια με ενα πρόβλημα που έχω με την μοτοσυκλέτα μου.Εδω και τρείς μήνες όταν τη βάζω μπρός δεν κρατά το σωστό ρελαντί δηλ.ψηλά σαν κάτι να την φιμώνει και αναβοσβήνει η λυχνία FI. Αυτό το κάνει για μια φορά μετά δουλεύει για εν δυο μήνες σωστά και μετά ξανά τα ίδια. Εχουμε τσεκάρει τον αισθητήρα,υποπιέσεις,ψεκασμό,φίσες αλλά τίποτα.Ταξιδεύοντας πρίν λίγες ημέρες βρήκα ενα τύπο που μου ανέφερε το ίδιο πρόβλημα με την μηχανή του αλλά δεν είχε βρεί ούτε αυτός το πρόβλημα. Απλά μου είπε να μην αλλάξω τον αισθητήρα γιατί αυτός τον άλλαξε και δεν έκανε τίποτα. Η μηχανή μου είναι CBR600F μοντέλο 05.Ειμαι νεο μέλος και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

  2. #2

    Καλως ηρθες

    Ποσες φορες αναβοσβηνει το FI;
    Αν δεν εχεις σερβις μανουαλ κατεβασε το απο εδω.
    Εκει που λεει CBR600F4i 01-03.
    Ο ιδιος εγκεφαλος με το δικο σου ειναι.


    http://blackbears.ru/index_en.php?get=manual


    Ειναι pdf αρχειο 492 σελιδες.Στην 123 σελ. θα βρεις τι σημαινουν τα αναβοσβηματα.

    Ποιον αισθητηρα τσεκαρες;

    Εχω το ιδιο μηχανακι.Πριν ειχα ενα του 01' αλλα αστα να παει το πηρα με προβλημα
    αναβε το FI και ηθελε map sensor και τελικα το εδωσα πισω.

    Ριξε και μια φωτο εδω

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=18

    Υ.Γ. αν δεν μπορεις να το κατεβασεις πες την συχνοτητα που αναβοσβηνει να το δω εγω.

    Αυτα και βλεπουμε.




  3. #3
    Αναβοσβήνει το πρωί η οποιαδήποτε άλλη ωρα είναι κρύα όσο να την ξεκινήσω. Αφου ξεκινήσει μένει αναμένη η λυχνία FI. Κάποια στιγμή που σταμάτησα νσ μιλήσω με ενα φίλο για 2 λεπτά αφού ξαναέβαλα μπροστά μετά όλα καλά. Σήμερα το πρωί μου έκανε τα ίδια. Το μεσημέρι που την έβαλα μπροστά όλα καλά. Η ζημιά μου δείχνει map sensor αλλά ο μηχανικός μου αφού έχει ελένξει τα πάντα μου λέει οτι δεν είναι απο εκεί.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis CBR600F
    Αναβοσβήνει το πρωί η οποιαδήποτε άλλη ωρα είναι κρύα όσο να την ξεκινήσω. Αφου ξεκινήσει μένει αναμένη η λυχνία FI. Κάποια στιγμή που σταμάτησα νσ μιλήσω με ενα φίλο για 2 λεπτά αφού ξαναέβαλα μπροστά μετά όλα καλά. Σήμερα το πρωί μου έκανε τα ίδια. Το μεσημέρι που την έβαλα μπροστά όλα καλά. Η ζημιά μου δείχνει map sensor αλλά ο μηχανικός μου αφού έχει ελένξει τα πάντα μου λέει οτι δεν είναι απο εκεί.


    Ακριβως τα ιδια εκανε και σε μενα.
    Το εκανε τις περισσοτερες φορες οσο ηταν κρυο.
    Αναβοσβηνε το FI και μολις ανοιγα λιγο το γκαζι εμενε αναμενο.
    Αν εσβηνα τον διακοπτη και το ξαναεβαζα μπρος ηταν οκ.
    Στα τελευταια πριν το δωσω το εκανε και ζεστο μερικες φορες.
    Αφου δειχνει map sensor πως ελενξε ο μηχανικος οτι δεν ειναι αυτο;
    Αυτο που μπορει να κανει ο μηχανικος ειναι βαλει εναν αλλο (αν ειναι εξουσιοδοτημενο μπορει)
    και να το δοκιμασετε.
    Ακομα να σου πω οτι αν μπορεις ενας φιλος με μηχανακι να ερχεται πισω σου και να
    ανοιξεις τερμα 2-3 ταχυτητα να σου πει αν πεταει μπολικο μαυρο-γκρι καπνο.
    Αν ναι μαλλον πας για map sensor.

    Ριξε και μια ματια εδω

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=82513

  5. #5
    Eυχαριστώ για το χρόνο σου.Ο μηχανικός έκανε αυτό που περιγράφεις εσυ.Το αντικατέστησε με άλλο και ελιχαμε πάλι τα ίδια.Ειδικά απο τότε που βρήκα τον τύπο στο δρόμο και μου είπε οτι άλλαξε αισθητήρα και έχει ξανά τα ίδια κατάλαβα οτι κάτι βγάζει κάποιες φορές τον αισθητήρα εκτός και μετά επανέρχεται.Το κόστος του αισθητήρα είναι κάπως μεγάλο 280 ευρώ αλλά δεν έχω λόγο να μην τα δώσω την στιγμή που ταξιδεύω.Απλά πιστεύω οτι είναι απο κάπου αλλού.
    Εχω πάντως καλές εμπειρίες απο αυτή τη μηχανή.Αυτό τώρα με χάλασε λίγο αλλά πιστεύω θα βρώ άκρη.

  6. #6
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    εμενα αδερφε κανει το ιδιο...

    σε μερες που εχει η υγρασια..η σε παραθαλασσιο στανταρ..το αφηνω ζεσταινεται ετσι για λιγο..

    χωρις δηλαδη το ρελαντι να ειναι ψηλα μεχρι να πιασει θερμοκρασια οπως θα πρεπε..

    κ αφου το κινησω για λιγακι..αναβω σβηνω..κ ολα οκ..

    το ξερω οτι θα μου το κανει στανταρ οταν παω σε παραθαλασσιο η οταν βρεξει..οσο χαζο κ αν ακουγεται..το εχω παρατηρησει..

    το μηχανακι δουλευει τελεια παντως..κ οταν συμβαινει αυτο ..δε με προβληματιζει γιατι ξερω οτι σε 2 λεπτα θα ειναι οκ..

    εψαξα ψεκασμους αισθητηρες..δεν ειναι τιποτα..μη δινεις τσαμπα λεφτα..

    η επομενη κινηση μου θα ειναι να ανοιξω κ καθαρισω ολες τις φυσες..ξεκουμπωμα, φυσημα, σπρευ κ τελος..

    μπορει να ειναι μια μαπα βενζινη..οτιδηποτε..

    δε ξερω τι αλλο να πω..κ γω ταξιδευω..κ ποτε δε μου δημιουργησε προβλημα αφου ζεσταθει κ σβησει η ενδειξη..

  7. #7
    Ναι έχεις δίκιο εγω εχω τσεκάρει τις φύσες και γενικά τα γύρισα όλα μια βόλτα αλλά τίποτα.Το μόνο που θα ήθελα να κάνω ακόμη σαν μια τελευταία προσπάθεια είναι να τσεκάρω την πλεξούδα της.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.Επειδή έχει και είναι απο τις πλέον αξιόπιστες προτάσεις στην κατηγορία της για αυτό το ψάχνω ακόμη.Θέμα να με αφήσει στο δρόμο δεν υπάρχει απο οτι κατάλαβα γιατί απο τον Ιούνιο που ξεκίνησε το πρόβλημα αυτό έχω κάνει 10,000 KM .Να σου πω κιόλας την αλήθεια με κούρασε.Οταν φίλος μου με καινούργια μηχανή αρκετά πιο ακριβή απο τη δική μου έχει τον πρώτο χρόνο ζημιά στόν αισθητήρα , και πρόβλημα με το ABS τι να πούμε τώρα?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis CBR600F
    Eυχαριστώ για το χρόνο σου.Ο μηχανικός έκανε αυτό που περιγράφεις εσυ.Το αντικατέστησε με άλλο και ελιχαμε πάλι τα ίδια.Ειδικά απο τότε που βρήκα τον τύπο στο δρόμο και μου είπε οτι άλλαξε αισθητήρα και έχει ξανά τα ίδια κατάλαβα οτι κάτι βγάζει κάποιες φορές τον αισθητήρα εκτός και μετά επανέρχεται.Το κόστος του αισθητήρα είναι κάπως μεγάλο 280 ευρώ αλλά δεν έχω λόγο να μην τα δώσω την στιγμή που ταξιδεύω.Απλά πιστεύω οτι είναι απο κάπου αλλού.
    Εχω πάντως καλές εμπειρίες απο αυτή τη μηχανή.Αυτό τώρα με χάλασε λίγο αλλά πιστεύω θα βρώ άκρη.

    280 ευρω ειναι πολλα για να το αλλαξεις απλα και μονο μηπως ειναι αυτο.
    Αλλα αφου το ελενξατε δεν εχει νοημα.
    Εχεις διαπιστωσει να το κανει μονο σε μερες ή μερη με υγρασια οπως ειπε
    ο ronin1;
    Το καλο ειναι οτι δεν σε αφηνει στο δρομο.

    Απο πια περιοχη εισαι;

  9. #9
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    εγω εχω κανει 40.000 χλμ..

    το πρωι το εβαζα μπροστα..αναβε το λαμπακι..αφου ζεσταινοταν κ ολα οκ..

    εφευγα ταξιδακι...

    δε νομιζω οτι θα σε αφησει..

    εγω πλεον απλα δε του δινω σημασια..

  10. #10
    Αφου συμβαίνει και σε άλλη μηχανή τότε είναι προφανές οτι είναι κάποιο αδύναμο σημείο της μοτοσυκλέτας. Οχι δεν πληρώνω πράγματα που δεν χρειάζεται.Είμαι απο Ηγουμενίτσα.Φέτος είχα προγγραματίσει ενα ταξίδι Βουδαπέστη - Πράγα αλλά το ανέβαλα λόγω του προβλήματος αυτού, παρότι ο μηχανικός μου μου είχε προτείνει να το αγνοήσω.Τέλος πάντων θα ρίξω μια ματιά ακόμα στήν πλεξούδα και μετά τέλος.Σας ευχαριστώ πάντως και τους δυο.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    5
    Φίλε κάποιο σωληνάκι υποπίεσης είναι το είχα πάθει και εγω

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    10 χρόνια μετα είτε το έφτιαξε είτε το πούλησε είτε χου γκιβς Ε φακ
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με πηνια cbr1000 05
    από angelosxs στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 18:06
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 17:32
  3. CBR600F προβλημα με injection??
    από kovathe στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2009, 14:24
  4. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF